poslední zachovaná rybářská dřevěná káď v Česku - Olšina zajímavosti ze Šumavy
přední evropská seismologická stanice v počtu záznamů – štola Kristýna zajímavosti ze Šumavy
patrně jediné město na světě se všemi dochovanými bránami - Třeboň zajímavosti ze Šumavy
největší a nejkrásnější rašeliné jezírko v České republice - Chalupská slať zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položené nádraží v Česku 995 m n. m. - Kubova Huť zajímavosti ze Šumavy
největší jedinec svého druhu v ČR - Lukavický tisovec zajímavosti ze Šumavy
první rektorkou Univerzity Karlovy jako první žena od jejího založení - prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. zajímavosti ze Šumavy

pamětní deska Isak Simon Bloch, Hartmanice

detailní info

kategorie: kultura a památky / památníky
lokalita: sušicko
GPS: 49°10'13.684"N, 13°27'15.571"E Zobrazit na mapy.cz

popis

Pamětní deska na škole v obci Hartmanice s textem: „Isak Simon Bloch 1805 - 1878 významný hartmanický občan a továrník“, která byla odhalena v květnu 2016.

Isak Simon Bloch (1805, Kundratice - 1878 Hartmanice) byl židovský podnikatel a továrník. V blízkosti šumavských Hartmanic vlastnil několik provozoven, ve kterých pracovalo až 300 lidí při výrobě skla, zrcadel a staniolu. Isak pocházel velmi chudých poměrů, ještě jako dospívající mladík obcházel s dřevěnou nůší dům od domu a nabízel své zboží k prodeji. I na nákup prodejního sortimentu si rodina musila vypůjčovat od starousedlých sedláků Puchingerových. Jeho otec byl majitelem domu čp. 60 v Hartmanicích. Podnikání ve sklářství zahájil Isak Bloch v roce 1836 a v dubnu roku 1861 získal do vlastnictví hamr č.p. 4 v Chlumu (německy Chumo, ale označovaný někdy i jako „Waffenschmiederei“), který leží 4 kilometry od Hartmanic. V něm založil továrnu, která z cínu, který se zde zpracovával válcoval tenké fólie, zvané staniol (z latinského označení cínu „stannum“), užívané zprvu k výrobě zrcadel, později upravované na obalový materiál. V roce 1863 založil brusírny, leštírny, fazetovny zrcadel a pověstná byla i tzv. „židovská zrcátka“,  v dnes zaniklé osadě Frauenthal na ohybu řeky Křemelné (Kieslingbach) nedaleko Prášil (Stubenbach). Stroje na úpravu skla pohánělo pět vodních kol, které získávaly vodu z kilometr dlouhého náhonu z Křemelné. V letech 1872 - 1873 byla postavena nová brusírna, kde se připravovala i velká zrcadlová skla. Třetí brusírna vznikla v roce 1882 v tzv. Dolním Frauenthalu. Rozvoj podniku vedl k rozkvětu osady, kde vznikla také kovárna, hájovna, hostinec, obytné domy nebo obchod. Byla zde otevřena i škola, do které děti chodily od roku 1890 do konce 2. světové války. Odtud se polotovary dopravovaly do Hartmanic, kde kolem Blochova domu vyrostl výrobní i obytný areál také pro zaměstnance firmy a k tomu třeba skleník a bazén. V roce 1863 koupil Bloch dům na náměstí v Hartmanicích, který si v letech 1869 - 1870 nechal přestavět na dvoupatrovou rodinnou vilu (jejím stavitelem byl Georg Beywl). Před vilou si podnikatel nechal postavit kamennou kašnu, která stále stojí, ale v roce 1997 byla přemístěna více ke středu náměstí. V sedmdesátých letech devatenáctého století se Hartmanice staly správním centrem židovské náboženské obce a dne 21. května 1871 se právě Isak Bloch stal předsedou této židovské náboženské obce v Hartmanicích. Marně usiloval o její autonomii. Podílel se na vzniku zdejší synagogy, která byla slavnostně zasvěcena 26. května 1884. Projektoval ji také Georg Beywl. V Hartmanicích se tehdy k židovské víře přihlásilo 102 obyvatel z 863. Výroba ve Frauenthalu se zastavila o Vánocích 1932 poté, co byla postavena moderní sklárna v Chodově u Karlových Varů. Blochův vnuk s rodinou se rozhodl z obav o život v roce 1939 Šumavu opustit a odstěhoval se do Velké Británie. Majetek rodiny v Čechách byl později vyvlastněn. Frauenthal po vysídlení Němců pustl, později se stal armádním cvičištěm a veškeré stavby byly srovnány se zemí.

pamětní deska Isak Simon Bloch, Hartmanice na mapě

místa v okolí

horská synagoga Hartmanice

horská synagoga Hartmanice

kategorie: kultura a památky / muzea, expozice
lokalita: sušicko
GPS: 49°10'14.77"N; 13°27'15.38"E

zobrazit více
Zmizelí sousedé

Zmizelí sousedé

kategorie: kultura a památky / publicistické pořady
lokalita: sušicko
GPS: 49°10'14.77"N; 13°27'15.38"E

zobrazit více

další místa v okolí