Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Postřekov

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: lanovky
lokalita: domažlicko
GPS: 49°27'31.152"N, 12°48'53.778"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Postřekov leží na trati č. 184 (Planá u Mariánských Lázní–Domažlice) a je vzdálena asi 800 m z centra vsi. Trať vede z Domažlic přes Poběžovice a Bor do Plané u Mariánských Lázní, je to jednokolejná regionální trať. Provoz na trati z Plané u Mariánských Lázní do Tachova byl zahájen v roce 1895, z Tachova do Domažlic v roce 1910 - dne 1. srpna 1910 v 8.40 hodin přijel do Postřekova první vlak. Navazující tratě: z Domažlic trať 180 - Plzeň hl. n., Plzeň jižní předměstí, Nýřany, odbočka Vránov, Domažlice, Odbočka Pasečnice, Česká Kubice státní hranice (Fürth im Wald, DB). Dále na Poběžovice - trať 182, Staňkov, odbočka Vránov, Poběžovice. Nebo Bor, trať 178, Svojšín, Bor. A poslední Planá u Mariánských Lázní - trať 170, Beroun, Zdice, Rokycany, Chrást u Plzně, Plzeň hl. n., Plzeň jižní předměstí, Pšovany, Svojšín, Planá u Mariánských Lázní, Mariánské Lázně, Cheb, Cheb státní hranice (Schirnding, DB).





odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

pamětní deska Josef Buršík

batoh
pamětní deska Josef Buršík
Šumava A-Z: pomníky
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Buršík Josef, armádní generál

batoh
Buršík Josef, armádní generál
Šumava A-Z: vojáci
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

rodný dům Josef Buršík

batoh
rodný dům Josef Buršík
Šumava A-Z: pamětihodnost...
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

pomník padlých WWI i II, Postřekov

batoh
pomník padlých WWI i II, Postřekov
Šumava A-Z: pomníky
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
pamětní deska Josef Buršík 0.23 km
Buršík Josef, armádní generál 0.24 km
rodný dům Josef Buršík 0.24 km
pomník padlých WWI i II, Postřekov... 0.52 km
pamětní deska Jan Čáp, Postřekov... 0.6 km
hasičské muzeum Postřekov 0.61 km
muzeum krojů Postřekov 0.61 km
O zlém snu 0.67 km
Postřekov 0.67 km
Vyprávěj mámo, jak to bylo - Eva E... 0.67 km
Boček Bohumil, generál 0.67 km
Stašek Bohumil, Msgre. 0.67 km
kaple sv. Jakuba, Postřekov 0.7 km
rybník Pařezov 1.84 km
Klenečský rybník 2.02 km
povrchový lom Ždánov 2.04 km
SDH Pařezov 2.06 km
Pařezov - Starý a Nový 2.08 km
pomník mistra Jana Husa, Pařezov 2.25 km
vlaková zatávka Klenčí pod Čerchov... 2.28 km
pomník padlých WWI, Díly 2.41 km
Kreuz Jakub 2.41 km
pamětní deska čestní občané 2.41 km
Královec Josef 2.41 km
pamětní deska Jakub Bernard (rumbu... 2.41 km
Rumburská vzpoura 2.41 km
Kreuz Karel 2.41 km
Anderle Jiří 2.41 km
vyhlídka Díly 2.43 km
SDH Díly 2.44 km
Díly 2.45 km
pamětní deska obětem nacismu, Díly... 2.46 km
kaple sv. Cyrila a Metoděje, Díly... 2.46 km
pamětní deska osvobození Díly 2.46 km
Nepolapitelný Jan 2.48 km
Casablanca 2.48 km
Smudek Nepolapitelný Jan 2.48 km
pamětní deska A. V. Suvorov 2.49 km
stará pošta, Klenčí pod Čerchovem... 2.49 km
Klenčí pod Čerchovem 2.51 km
Jindřich Jindřich 2.57 km
Vrba Jan 2.57 km
Baar Jindřich Šimon 2.59 km
kašna Klenčí pod Čerchovem 2.59 km
roubenka Díly 2.59 km
sv. Jan Nepomucký, Klenčí pod Čerc... 2.6 km
pamětní deska Jindřich Jindřich... 2.61 km
pamětní deska osvobození, Klenčí p... 2.61 km
fara Klenčí pod Čerchovem 2.61 km
infocentrum Chodská liga 2.62 km
infocentrum Klenčí pod Čerchovem... 2.62 km
muzeum Klenčí pod Čerchovem 2.62 km
pomník padlých WWI, Klenčí pod Čer... 2.64 km
kostel sv. Martina, Klenčí pod Čer... 2.65 km
rodný dům Jindřicha Šimona Baara... 2.65 km
pamětní deska Jindřich Šimon Baar... 2.65 km
roubenka Klenčí pod Čerchovem 2.67 km
pomník Mistra Jana Husa, Klenčí po... 2.82 km
Ždánov u Draženova 2.84 km
kaple hřbitovní, Klenčí pod Čercho... 2.9 km
hrob Jindřich Jindřich 2.93 km
hrob Josef Královec 2.94 km
hrob Jan Šebek 2.94 km
hrob Jindřich Šimon Baar 2.95 km
hřbitov Klenčí pod Čerchovem 2.95 km
zámek Ždánov 2.97 km
hrob Chodských odbojářů 2.97 km
SDH Ždánov 2.99 km
hrob rudoarmějců, hřbitov Klenčí p... 2.99 km
Modřínovec 685 m n. m. 3.07 km
Veský rybník, Ždánov 3.14 km
přestřelka postřekovských s SS 3.17 km
skiareál Capartice - Na sádku 3.59 km
Nový Hamr 3.67 km
pomník padlých WWI, Draženov 4.06 km
rodný dům rychtáře Krysla, Draženo... 4.08 km
pamětní deska Kryštof Hrubý 4.08 km
SDH Draženov 4.1 km
Draženov 4.12 km
kaple Panny Marie, Draženov 4.13 km
dvůr U Kryslů, Draženov 4.27 km
návesní rybník Draženov 4.34 km
Prsť z bojiště u Zborova, Hrádek... 4.57 km
pomník Jana Sladkého - Koziny na H... 4.57 km
Kozinova lípa, Hrádek 4.59 km
dětské hřiště Hrádek 4.6 km
Chodský pes, Hrádek 4.62 km
vlaková zastávka Trhanov 4.64 km
lidová stavení, Chodov 4.65 km
Trhanovská alej 4.68 km
dvůr U Keplů, Újezd u Domažlic 4.69 km
Chodov 4.69 km
pomník padlých WWI, Chodov 4.7 km
kaple sv. Jana Křtitele, Chodov 4.72 km
Újezd u Domažlic 4.72 km
Thomayer František Josef 4.73 km
Thomayer Josef 4.73 km
pamětní deska Josef Thomayer 4.74 km
dětské hřiště Trhanov 4.74 km
kaple sv. Václava, Újezd u Domažli... 4.74 km
zámek Trhanov 4.74 km
pamětní deska Virgil Paul Kirkhama... 4.75 km
Kirkham Virgil Paul, pilot 362. Fi... 4.75 km
dětské hřiště, Újezd u Domažlic... 4.75 km
SDH Újezd u Domažlic (nová) 4.75 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Trhan... 4.76 km
dvůr U Podestátů, Újezd u Domažlic... 4.77 km
pomník Mistra Jana Husa, Újezd u D... 4.78 km
Trhanov 4.8 km
pomník padlých WWI, Trhanov 4.8 km
kaple Trhanov 4.81 km
dvůr U Pelnářů, Újezd u Domažlic... 4.81 km
SDH Újezd u Domažlic (stará) 4.83 km
sv. Jan Nepomucký, Trhanov 4.83 km
chudobinec Trhanov 4.85 km
pomník Mistra Jana Husa, Trhanov 4.86 km
dvůr U Rosochů, Újezd u Domažlic... 4.86 km
pomník padlých WWI i II, Újezd u D... 4.88 km
SDH Trhanov 4.88 km
návesní rybník, Trhanov 4.89 km
Kozinův statek, Újezd u Domažlic... 4.95 km
Kozina Jan Sladký 4.95 km
hřbitov Trhanov 5.1 km
hrob Thomayerové 5.1 km
pomník padlých US WWII, Výhledy 5.22 km
Výhledy 700 m n. m. 5.23 km
pomník J.Š. Baara, Výhledy 5.23 km
pomník padlých RA WWII, Výhledy 5.25 km
pomník Josefa Svačiny 5.27 km
roubenka Luženice 5.62 km
SDH Luženice 5.62 km
kaple sv. Anny, Luženice 5.63 km
Luženice 5.63 km
infocentrum Poběžovice 5.87 km
Luženičky 5.99 km
Pila 5.99 km
Na Štejfu 6.09 km
kostel sv. Antonína, Luženičky 6.17 km
pamětní deska Matěj Blacký 6.17 km
Havlovice 6.21 km
pomník padlých WWI, Havlovice 6.22 km
hřbitov Luženičky 6.27 km
Nemanský mlýn, Havlovice 6.28 km
SDH Havlovice 6.28 km
vlaková zastávka Havlovice 6.38 km
akvadukt Hadrovec 6.62 km
Hruška Jan František 6.65 km
pamětní deska Jan. Fr. Hruška 6.65 km
rodný dům J.F. Hrušky, Pec pod Čer... 6.65 km
Pecácký mlýn, Pec pod Čerchovem... 6.66 km
Špillarova vila 6.71 km
Špillar Jaroslav 6.71 km
Šumná města - Pec pod Čerchovem... 6.73 km
roubenka Pec pod Čerchovem 6.75 km
SDH Pec pod Čerchovem 6.76 km
pojízný ateliér malíře Jaroslava Š... 6.78 km
NS Špillarova stezka 6.78 km
Dřevorubecké muzeum, Pec pod Čerch... 6.79 km
Náš venkov: Dřevorubecká vesnice... 6.79 km
pomník padlých WWI, Pec pod Čercho... 6.8 km
Pec pod Čerchovem 6.8 km
kaple sv. Prokopa, Pec pod Čerchov... 6.81 km
Nový Oldřich 6.87 km
Baarová Lída 6.87 km
dřevorubecké slavnosti, Pec pod Če... 6.92 km
rybník Babylon 7.12 km
kasárna Domažlice 7.3 km
Baldovské návrší 7.32 km
bitva u Domažlic 7.32 km
kaple Nejsvětější Trojice, Baldovs... 7.34 km
Smrt stopařek 7.41 km
stavení č.p. 12, Babylon 7.45 km
stavení č.p. 5, Babylon 7.45 km
kaple Babylon 7.48 km
Územní vojenská správa Domažlice... 7.49 km
pomník padlých WWI, Babylon 7.53 km
Babylon 7.55 km
SDH Babylon 7.66 km
přírodní park Zelenov 7.67 km
vlaková zastávka Babylon 7.68 km
bazén Domažlice 7.81 km
pomník Petra Hany 7.96 km
modelová železnice Domažlice 8.02 km
dětské hřiště Domažlice 8.03 km
kaple sv. Anny, Domažlice 8.1 km
Vavřinecké lípy, Domažlice 8.12 km
pamětní deska kázání msgre. Bohumi... 8.15 km
kostel sv. Vavřince, Stráž - Domaž... 8.15 km
památník Antonín Příhoda 8.3 km
pivovar Domažlice 8.33 km
Antonín Steidl - Čeněk Vosmík, Dom... 8.35 km
soubor soch v ohradní zdi kláštera... 8.36 km
vlaková zastávka Domažlice město... 8.36 km
augustiniánský klášter a kostel Na... 8.4 km
Šumná města - Domažlice 8.4 km
pamětní deska Božena Němcová 8.43 km
hrad Domažlice 8.43 km
muzeum Chodska Domažlice 8.43 km
pamětní deska domažlického gymnasi... 8.43 km
Klíma Ladislav 8.45 km
Domažlice 8.45 km
Evropan z Domažlic, Marie Korandov... 8.45 km
Boček Zdeněk 8.45 km
Chodské slavnosti, Domažlice 8.45 km
Halík Tomáš, Mons. 8.45 km
Steidl Antonín, MUDr. 8.45 km
pamětní deska Josef Pelnář 8.46 km
Pelnář Josef 8.46 km
pamětní deska Alois Jirásek 8.46 km
Umlčovaným - Michal Šarše, Domažli... 8.46 km
pomník obětem nacismu, Domažlice... 8.46 km
tématický okruh Chodský květ 8.47 km
památník obětem komunismu, Domažli... 8.47 km
pamětní deska Jaroslav Vrchlický... 8.48 km
památník Jakuba Royta 8.48 km
galerie Dorka 8.48 km
pamětní deska Max Duffek 8.49 km
pamětní deska J.K. Tyl, Domažlice... 8.49 km
rodný dům Max Duffek, Domažlice 8.5 km
Tři chlapi na cestách 8.52 km
příslušníci čs. letectva v RAF (19... 8.55 km
kostel Narození Panny Marie, Domaž... 8.56 km
židovský hřbitov Domažlice 8.57 km
roubenka Stráž 8.57 km
Vzduchoplavec Kráčmera - Nad Domaž... 8.57 km
kašna Domažlice 8.58 km
hraniční přechod Lísková - Haselba... 8.58 km
radnice Domažlice 8.58 km
Čapek-Chod Karel Matěj 8.59 km
Cyklotoulky - Domažlice 8.59 km
pamětní deska osvobození Domažlice... 8.59 km
kaple sv. Vavřince, Stráž 8.6 km
SDH Stráž 8.6 km
infocentrum Domažlice 8.61 km
Stráž 8.61 km
Fastr Petr 8.61 km
pamětní deska Petr Fastr, Domažlic... 8.61 km
pamětní deska K.J. Erben, Domažlic... 8.61 km
pomník padlých WWI i II, Stráž 8.62 km
pamětní deska páter Václav Antony... 8.63 km
fara Domažlice 8.63 km
Čerchov 1042 m n. m. 8.67 km
pamětní deska T.G.Masaryk, Domažli... 8.7 km
průzkumné pracoviště ČSLA, Čerchov... 8.71 km
Dolejší brána, Domažlice 8.75 km
galerie Bratří Špillarů, Domažlice... 8.8 km
SDH Domažlice 8.81 km
Pasečnický rybník 8.91 km
pomník Svobody, Domažlice 8.91 km
kostel sv. Františka z Assisi, Pas... 8.96 km
Pasečnice 9.03 km
kostel U Svatých, Domažlice 9.17 km
kostel sv. Jana Křtitele, Srby 9.38 km
SDH Srby 9.4 km
kaple výklenková na mostě, socha s... 9.46 km
kaple sv. Martina, Nevolice 9.48 km
Nevolice 9.49 km
pomník padlých WWI, Nevolice 9.5 km
Srby 9.51 km
pomník padlých WWII, Srby 9.52 km
hřbitov Domažlice 9.55 km
Fremuthova jedle Dolní Folmava 9.59 km
hraniční přechod Čerchov - Lehmgru... 9.62 km
nádraží Domažlice 9.64 km
vyhlídková věž na Kubíčkově skále,... 9.78 km
kaple sv. Petra, Mlýnská kaple, Po... 9.94 km
vlaková zastávka Mutěnín 10.04 km
kaple Panny Marie Bolestné, Polžic... 10.1 km
Lučina 10.1 km
Polžice 10.12 km
Wenzel Stahl 10.12 km
smrk u zámečku Dolní Folmava 10.24 km
Tlumačov 10.3 km
kostel sv. Anny na Vršíčku, Horšov... 10.38 km
mlýn svatá Anna 10.42 km
hraniční přechod Lučina - Untergra... 10.45 km
Vítání 10.48 km
Šejna Jan 10.48 km
lipová alej ke sv. Anně, Horšovský... 10.52 km
Toulavá kamera ČT - Horšovský Týn... 10.71 km
Staňkův mlýn, Domažlice 10.77 km
lanový park Waldmünchen (D) 11 km
Nová Ves u Horšovského Týna 11.11 km
kaple sv. Václava, Nová Ves 11.11 km
sirotčinec sv. Josefa, Nová Ves, H... 11.2 km
akvapark Waldmünchen (D) 11.32 km
hřbitov Hostouň 11.44 km
kaple hřbitovní Nanebevzetí Panny ... 11.44 km
železniční most u Smolova 11.49 km
nádraží Horšovský Týn 11.49 km
nádraží Hostouň 11.63 km
Mrákov 11.68 km
Hostouň 11.68 km
sousoší Nejsvětější Trojice, Hosto... 11.68 km
hřbitov Horšovský Týn 11.71 km
kostel sv. Jakuba Většího, Hostouň... 11.73 km
sv. Jan Nepomucký, Hostouň 11.73 km
fara Hostouň 11.75 km
zámek Hostouň 11.76 km
Pohraniční a Trenckovo muzeum, Wal... 11.77 km
SDH Hostouň 11.8 km
Štítary 11.81 km
kaple sv. Judy Tadeáše, Štítary... 11.83 km
Schubert Ottokar 11.86 km
fara Štítary 11.86 km
městská věž, Waldmünchen (D) 11.87 km
kostel sv. Apolináře, Horšovský Tý... 11.87 km
infocentrum Waldmünchen (D) 11.89 km
sýpka Horšovský Týn 11.92 km
mlýn Štítary 11.93 km
pomník padlých WWI, Tasnovice 11.96 km
hřbitov starý Tasnovice 11.96 km
kostel sv. Vavřince, Štítary / Tas... 11.99 km
tvrz Tasnovice 11.99 km
Slovanské hradiště Tasnovice 12 km
hřbitov Tasnovice 12.04 km
Lazce 12.09 km
pomník padlých WWI, Horšovský Týn... 12.09 km
Váchal Josef 12.11 km
renesanční dům č.p. 105, Horšovský... 12.11 km
zámek Horšovský Týn 12.12 km
Štíty království českého, Pomíjivá... 12.12 km
Štíty království českého, Jak rost... 12.12 km
Štíty království českého, Bůh za h... 12.12 km
Nesmrtelná Teta 12.14 km
Horšovský Týn 12.14 km
Tasnovice 12.14 km
klasicistní dům č.p. 107 Horšovský... 12.15 km
renesanční dům č.p. 100, Horšovský... 12.15 km
javor pod zámkem, Horšovský Týn... 12.16 km
pomník padlých WWI, Starý Klíčov... 12.16 km
Folmava 12.17 km
pamětní deska krále Eduarda VII.... 12.18 km
zvonice Horšovský Týn 12.19 km
fara Horšovský Týn 12.2 km
Starý Klíčov 12.22 km
kostel sv. Petra a Pavla, Horšovsk... 12.22 km
Dobrovský Josef 12.22 km
pamětní deska osvobození Horšovský... 12.27 km
dům č.p. 51, Horšovský Týn 12.27 km
klasicistní dům č.p. 50, Horšovský... 12.28 km
infocentrum Horšovský Týn 12.3 km
gotický dům č.p. 15, Horšovský Týn... 12.3 km
kaple sv. Václava, Starý Klíčov... 12.31 km
gotická hláska, Horšovský Týn 12.33 km
klasicistní dům, Horšovský Týn... 12.41 km
pivovar a lihovar Horšovský Týn 12.43 km
kapucínský klášter Horšovský Týn... 12.46 km
Loretánská kaple, Horšovský Týn... 12.47 km
rozhledna na Šibeničním vrchu, Hor... 12.62 km
hraniční přechod Tři znaky - Drei ... 12.89 km
hraniční přechod Rybník - Stadlern... 13.07 km
hraniční přechod Pod Třemi znaky -... 13.09 km
podvodní pozorovací kabina Klíčov ... 13.16 km
hraniční přechod Ovčí vrch - Hochs... 13.2 km
hraniční přechod Folmava - Fürth i... 13.33 km
Blížejov 13.41 km
Budka Andy 13.42 km
SDH Blížejov 13.44 km
kostel sv. Martina, Blížejov 13.48 km
fara Blížejov 13.49 km
hamr Voithenberghütte (D) 13.78 km
nádraží Blížejov 13.84 km
u Koutu na Šumavě při nehodě zemře... 13.84 km
skiareál Fürth im Wald - Gibacht (... 13.99 km
Újezd Svatého Kříže 14 km
fara Újezd svatého kříže 14.02 km
kostel Povýšení sv. Kříže, Újezd s... 14.05 km
památník bitvy u Domažlic - glorie... 14.07 km
hřbitov Újezd svatého kříže 14.11 km
FFW Schafberg (D) 14.21 km
sklářská galerie a horský hostinec... 14.23 km
zámek Přívozec 14.42 km
mlýn Přívozec 14.45 km
golflcub Fürth im Wald (D) 14.52 km
SDH Přívozec 14.52 km
kaple Panny Marie, Přívozec 14.59 km
zámecká lípa, Kout na Šumavě 14.59 km
kašna Kout na Šumavě 14.63 km
zámek Kout na Šumavě 14.64 km
Přívozec 14.7 km
Bořek-Dohalský Antonín, Msgre. ThD... 14.7 km
hraniční přechod Česká Kubice - Fü... 14.78 km
Novodvorský rybník 14.85 km
lípa u Krysálů, Nový Dvůr 14.86 km
zřícenina Treffelstein (D) 14.86 km
kostel sv. Jiří, Kout na Šumavě... 14.87 km
Bílkovský javor, Starý Dvůr 14.89 km
Šamberger František 14.9 km
pivovar Kout na Šumavě 14.9 km
památník Františka Šambergera 14.91 km
Kout na Šumavě 14.91 km
fara Kout na Šumavě 14.91 km
SDH Semošice 15 km
roubenka, Kout na Šumavě 15.03 km
Semošice 15.06 km
kaple Nejsvětější Trojice, Kout na... 15.1 km
pomník padlých WWI, Kout na Šumavě... 15.18 km
Františkov u Blížejova 15.21 km
U čtyřech lip, Starý Dvůr 15.35 km
Stanětice 15.36 km
Flor Jack Jakub 15.36 km
Zelený život, Jakub (Jack) Flor 15.36 km
Šamberk František Ferdinand 15.36 km
Hoetzel Jiří Prof. JUDr. 15.36 km
Starý Dvůr 15.56 km
Váchalovský mlýn, Kout na Šumavě... 15.72 km
Starodvorské duby, Starý Dvůr 15.74 km
SDH Chotiměř 15.8 km
Chotiměř 15.81 km
Krvavá léta - Odbojář Julius Fučík... 15.82 km
Fučík Julius 15.82 km
dětské hřiště Chotiměř 15.82 km
nádraží Kout na Šumavě 15.83 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Chotim... 15.83 km
mlýn Chotiměř 15.83 km
zámek Chotiměř 15.87 km
pomník padlých WWI i II, Fürth im ... 15.91 km
pomník padlých námořníků WWI i II,... 15.94 km
nádraží Bělá nad Radbuzou 15.98 km
pomník padlých Prusko-francouzské ... 15.99 km
Nestvůra z Dračího jezera, Thomas ... 16.21 km
Drachensee (D) 16.21 km
barokní most, Bělá nad Radbuzou 16.26 km
hřbitov Fürth im Wald (D) 16.32 km
horská služba Fürth im Wald (D) 16.33 km
hřbitov Lštění u Blížejova 16.35 km
Bělá nad Radbuzou 16.36 km
kostel Panny Marie Sedmibolestné, ... 16.38 km
most Bezděkovský potok, Bělá nad R... 16.44 km
zámek Bělá nad Radbuzou 16.5 km
Švehlík Alois 16.5 km
SDH Bělá nad Radbuzou 16.52 km
pomník padlých WWI, Lštění 16.53 km
Lštění u Blížejova 16.55 km
muzeum Flederwisch, Fürth im Wald ... 16.57 km
muzeum paličkování Tiefenbach (D)... 16.59 km
Consuela, George Sandová 16.63 km
zřícenina Rýzmberk 16.63 km
muzeum Ludwiga Gebharda, Tiefenbac... 16.64 km
ZOO podvodní stanice a obora Wildg... 16.65 km
kostel sv. Jana Křtitele, Lštění... 16.66 km
Fürth im Wald (D) 16.68 km
kaplička Fürth im Wald (D) 16.72 km
tvrz Lštění 16.81 km
koupaliště Fürth im Wald (D) 16.86 km
kostel Mariä Himmelfahrt, Fürth im... 16.86 km
hradní studna Fürth im Wald (D) 16.88 km
infocentrum Fürth im Wald (D) 16.88 km
zámecká kašna Fürth im Wald (D)... 16.88 km
Skolení draka, Fürth im Wald (D) 16.89 km
Cyklotoulky - Fürth im Wald (D) 16.9 km
zvonkohra Fürth im Wald (D) 16.9 km
high–tech drak, Fürth im Wald (D)... 16.9 km
Stadtturm, Fürth im Wald (D) 16.91 km
muzea u městské věže, Fürth im Wal... 16.92 km
horní kašna Fürth im Wald (D) 16.93 km
pomník padlých WWI, Podzámčí 17.05 km
dolní kašna Fürth im Wald (D) 17.06 km
židovský hřbitov Puclice 17.11 km
kostel sv. Leonharda, Fürth im Wal... 17.24 km
sv. Leonhard, Fürth im Wald (D) 17.25 km
kaple sv. Jana Křtitele, Prapořišt... 17.27 km
roubenka, Prapořiště 17.29 km
kostel sv. Václava, Brůdek 17.31 km
kaple sv. Václava, Křenovy 17.37 km
bitva u Brůdku 17.4 km
Brůdek 17.44 km
Státní bezpečnost - akce Kameny 17.52 km
Krvavá léta - Zákeřná Akce Kámen... 17.52 km
Japonská zahrada, Fürth im Wald (D... 17.52 km
SDH Kdyně 17.61 km
Sokolovna Kdyně 17.71 km
synagoga Kdyně 17.77 km
nádraží Kdyně 17.77 km
hrob Jiřího Leopolda Weisla 17.8 km
pomník padlých WWII, Všeruby 17.8 km
pomník padlých WWI, Všeruby 17.8 km
hřbitov Všeruby 17.83 km
kostel sv. Archanděla Michaela, Vš... 17.85 km
kašna Kdyně 17.86 km
15. rota PS, Všeruby 17.89 km
fara, Všeruby 17.89 km
památník Boženy Němcové 17.89 km
památník Lidé bděte 17.9 km
Swingtime 17.91 km
povídky, Božena Němcová 17.91 km
kapitulace 11. PzD von Wietersheim... 17.91 km
Všeruby 17.91 km
Němcová Božena 17.91 km
SDH Všeruby 17.93 km
dětské hřiště Všeruby 17.93 km
Kdyně 17.93 km
pomník padlých WWI, Kdyně 17.93 km
infocentrum Kdyně 17.93 km
muzeum Příhraničí Kdyně 17.93 km
radnice Kdyně 17.98 km
hraniční přechod Všeruby - Eschlka... 17.99 km
pomník padlých WWII, Puclice 18.11 km
kaple u kostela, Kdyně 18.12 km
kaple sv. Máří Magdalény, Puclice... 18.12 km
hřbitov Kdyně 18.12 km
pomník padlých WWI, Puclice 18.13 km
kostel sv. Mikuláše, Kdyně 18.16 km
hrob Josefa Wrbaty 18.16 km
SDH Puclice 18.21 km
návesní rybník Puclice 18.22 km
Puclice 18.23 km
tvrz Puclice 18.28 km
altán na Tanaberku 18.31 km
fara Kdyně 18.33 km
kostel sv. Anny, Tanaberk 18.35 km
lípy na Tanaberku 18.36 km
pomník Vojtěchu Rettovi 18.43 km
koupaliště Na Hájovně, Kdyně 18.51 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Kanice... 18.59 km
kaple Grossaign (D) 18.65 km
chalupa Kanice 15 18.66 km
Grossaign (D) 18.68 km
roubenka Kanice 18.71 km
Sokol Kanice 18.72 km
Kanice 18.72 km
FFW Grossaign (D) 18.76 km
zámek Kanice 18.78 km
chalupa Kanice 66 18.85 km
Brnířov 18.88 km
památník Antonín Švehla, Brnířov... 18.9 km
kaple sv. Martina, Brnířov 18.91 km
SDH Brnířov 18.92 km
pamětní kámen 500 let, Brnířov... 18.94 km
návesní rybník, Brnířov 18.96 km
Pavlíkov 18.98 km
pomník padlých WWI, Pavlíkov 18.99 km
dětské hřiště Pavlíkov 19 km
hraniční přechod Pleš - Friedrichs... 19 km
přírodní rezervace Netřeb 19.04 km
Rittstein Michael 19.08 km
zřícenina hradu Netřeb 19.09 km
kostel sv. Jakuba, Eschlkam (D) 19.09 km
Eschlkam (D) 19.11 km
tisy červené, Netřeb 19.13 km
SDH Nová Ves 19.15 km
pomník padlých WWII, Eschlkam (D)... 19.16 km
kašna Eschlkam 19.17 km
kaple Nová Ves 19.17 km
Nová Ves u Kdyně 19.19 km
kaple náhrobní Panny Marie Bolestn... 19.2 km
Schmidt Maximilian (D) 19.22 km
Waldschmidtovo muzeum, Eschlkam (D... 19.22 km
dětské hřiště Nová Ves 19.25 km
FFW Eschlkam (D) 19.44 km
hřbitov Eschlkam 19.53 km
Jirásek Alois 19.78 km
Dvě linie volnosti a skleslosti - ... 19.99 km
ubytování v okolí

penzion 3002, Hamry

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: chata
Šumava: špičácko
šumavská obec: Hamry

ubytování s kapacitou: 30
cena ubytování: od 390 Kč detail

apartmány 2040, Špičák

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: špičácko
šumavská obec: Špičák

ubytování s kapacitou:
cena ubytování: od 300 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • hasičské muzeum Postřekov - otevírací do...

    batoh
    hasičské muzeum Postřekov - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum Chodska Domažlice - otevírací dob...

    batoh
    muzeum Chodska Domažlice - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • muzeum paličkování Tiefenbach - otevírac...

    batoh
    muzeum paličkování Tiefenbach - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
firmy v okolí
  • Konzum Postřekov

    batoh
    Konzum Postřekov
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Konzum Nový Kramolín

    batoh
    Konzum Nový Kramolín
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Konzum Díly

    batoh
    Konzum Díly
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice Benzina, Klenčí pod Čerc...

    batoh
    čerpací stanice Benzina, Klenčí pod Čerchovem
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
Konzum Postřekov 0.64 km
Konzum Nový Kramolín 2.14 km
Konzum Díly 2.43 km
čerpací stanice Benzina, Klenčí po... 2.45 km
čerpací stanice OMV, Draženov 3.83 km
Konzum Draženov 4.3 km
Konzum Trhanov 4.73 km
Konzum Mnichov 5.57 km
Bankomat Česká spořitelna 5.84 km
Konzum Poběžovice 5.88 km
čerpací stanice EuroOil, Poběžovic... 5.96 km
čerpací stanice Benzina, Domažlice... 7.41 km
Konzum Domažlice 7.69 km
Bankomat Komerční banka 8.21 km
Bankomat Komerční banka 8.21 km
Bankomat Česká spořitelna 8.23 km
Bankomat Česká spořitelna 8.28 km
Bankomat ČSOB 8.28 km
Bankomat Poštovní spořitelna 8.28 km
Bankomat GE Money Bank 8.52 km
Bankomat Poštovní spořitelna 8.56 km
Bankomat ČSOB 8.58 km
Bankomat Česká spořitelna 8.58 km
Bankomat Raiffeisenbank 8.66 km
Konzum Domažlice 9.02 km
Konzum Tlumačov 10.33 km
Konzum Česká Kubice 10.46 km
čerpací stanice Shell, Domažlice... 10.98 km
čerpací stanice EuroOil, Horšovský... 11.41 km
Konzum Horšovský Týn 11.64 km
Konzum Mrákov 11.73 km
Konzum Hostouň 11.73 km
Bankomat Komerční banka 11.83 km
Konzum Folmava 11.88 km
Bankomat ČSOB 12.01 km
Bankomat Poštovní spořitelna 12.02 km
Bankomat Poštovní spořitelna 12.02 km
Bankomat Česká spořitelna 12.13 km
Konzum Milavče 12.17 km
COOP DISKONT - Horšovský Týn 12.23 km
Bankomat GE Money Bank 12.31 km
čerpací stanice Shell, Horšovský T... 12.37 km
Konzum Starý Klíčov 12.43 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Folmava... 13.32 km
Konzum Blížejov 13.55 km
Konzum Zahořany 13.78 km
Bankomat ČSOB 14.03 km
Konzum Semošice 15.02 km
Konzum Kout na Šumavě 15.08 km
Konzum Miřkov 15.31 km
Konzum Bělá nad Radbuzou 16.36 km
Bankomat Poštovní spořitelna 16.41 km
čerpací stanice Benzina, Kdyně 17.16 km
Konzum Vidice 17.25 km
Konzum Kdyně 17.85 km
Bankomat GE Money Bank 17.89 km
Bankomat Česká spořitelna 17.91 km
Konzum Kdyně 17.92 km
Bankomat ČSOB 17.94 km
Bankomat Komerční banka 17.95 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.96 km
Konzum Osvračín 18 km
čerpací stanice PAP OIL, Staňkov, ... 19.3 km

mohlo by Vás zajímat

Koráb u Kdyně 773 m n. m.

batoh
Koráb u Kdyně 773 m n. m.
Šumava A-Z: vrcholy, rozh...
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

příslušníci čs. letectva v RAF (1940-194...

batoh
příslušníci čs. letectva v RAF (1940-1945)
Šumava A-Z: vojáci
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

další informace

Zelené srdce Evropy - tak se také nazývá Šumava - jeden z největších lesních porostů ve střední Evropě, Šumava. Rozlehlé náhorní planiny, rašeliniště, ledovcová jezera, hluboké lesy, divoké bystřiny, hrady, zaniklé obce, zříceniny, lidová architektura, kaplie, Vchynicko-tetovský a Schwarzenberský kanál, nejen to, ale mnohem víc je Šumava. To si uvědomovali již naši předkové a před sto lety v roce 1911 podali první žádost o vyhlášení národního parku na Šumavě. Až v roce 1991 se stala Šumava se svými 680 km2 největším národním parkem v ČR. Šumava jako typická lesní oblast středohorského charakteru je dodnes domovem původní středoevropské lesní zvěře. V lesích Šumavy se volně pohybuj losi a rysi, kteří byli do volné přírody vráceni v 80. letech. V potocích žije populace raka říčního. Na rašeliništích se vyskytuje vzácný tetřívek, v horských oblastech mohou návštěvníci zaslechnout tokání tetřeva a na otevřených mokřadech mohou pozorovat jeřábka lesního. Trasy pro pěší turistiku jsou doplněny i o trasy pro vozíčkáře a pro maminky s kočárky (více v této sekci Doprava – pro vozíčkáře). Rozsáhlá síť cyklotras láká pak na Šumavu každoročně tisíce turistů stejně tak, jako vodácký sport. Horní tok Vltavy, Otava a Vydra jsou splavné od jara do podzimu a sjet je může opravdu každý, kdo si půjčí loď. Lipno pak nabízí celoroční koupaní ať už v přímo v přehradě nebo v aqvaparku Lipno. Šumava díky vysoké nadmořské výšce a v zimě stabilní sněhové pokrývce má ideální podmínky pro zimní sporty. Většina běžeckých tratí je v poloze nad 1000 metrů nad mořem – více Bílá stopa. Běžecké stopy se upravují od poloviny prosince do konce března. Milovníci sjezdového lyžování jistě ocení vysokou kvalitu služeb, které poskytují ski areály Zadov-Churáňov, Lipno Kramolín, Špičák, Železná Ruda, bavorský Velký Javor nebo Mitterdorf - Philippsreut, rakouský Sternstein či Hochficht. K dovolené na Šumavě neoddělitelně patří návštěva historického města jako Prachatice, Sušice, Český Krumlov, hradu Velhartice, Rábí, Švihov, Kašperk, zámku Rožmberk, kláštera ve Vyšším Brodě a mnoha dalších. Rekreační střediska či odlehlá místa, apartmány, hotely, horské chaty a horské hotely, chaty a chalupy, pensiony jsou na Šumavě po celý rok připraveny vám nabídnout kvalitní a levné ubytování.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna: 

A na to zase Vojta: „Chci to zvědět, musím to zvědět, ale já se ptát nemohu, se mnou by se nerozpovídala. Ty se jí budeš vyptávat, ty, Apoleno! — Na všecko, na nic nezapomínej, rozumíš ? Já budu poslouchat. Vojska táhla po Blatech, pravíš, vojska táhla a vojny se vedly. Kdo byl silný a chytrý, vyhrál, ten nebo ten. A já ti povídám, zase se povedou vojny a zas vyhraje, kdo je silný a chytrý..."

Vmyslil, vmluvil se do vřavy bitevní, která, vynořujíc se ze šerých, omšených dob dávné minulosti, vyvstávala před jeho duševním zrakem. Z jeho očí jiskry sršely, pěsti se za­tínaly ...

Lány vpravo, lány vlevo — širé lány do nekonečna, holé, zorané, jen tu a tam ještě strniště, hnědožluté, hnijící traviny, mrkavě po nich běžely, hrály šikmé paprsky odpoledního slun­ce jesenního; na nízkém obzoru kupily se páry, tu bělavé, onde zahnědlé, podobné špinavému kouři; lehaly na dálné modré hory, jichž obrysy se stíraly v jejich kotoučích, a blankyt nebeský přibíral zelenavých odstínů. Před rychle vykračující mladou trojicí rozkládala se Blata, místy zelená ještě jako čerstvý brčál, jinde prohnědlá, šerá, žlutá, posetá většími i menšími loužemi, jichž tiché hladiny se leskly v slunci jako zrcadla, a vzduchem táhly dlouhé stříbrné pavučiny babího léta, váznoucí na drobných křích, na skupinách planých růžin, bodláků, hlohových houštin, otáčející se o všeliký předmět, o drobné rostlinky, po zemi se plazící, obetkávajíce je stříbřitým vyšíváním, přilípajíce se na oděv, na ruce, na tváře, na vlasy kráčejících jim v ústrety lidí. Apolena jich měla celé třásně na vlasech, na brvách, na řasách; lehtaly ji, v samém smíchu se s nimi rvala; a poletující nad jich hlavami čejky křičely, jako by se posmívaly jejím pokusům zbaviti se těchto dotěrných dítek posledních teplých dnů roku.

Blížili se křivolakému toku potoka Soudného, kynuly jim potroušené vysoké topoly a osiky, jež lemují jeho bahnité, rákosím zarostlé břehy, v samém srdci Blat se ocitli. Jako uhlí černá zem, z níž vyrůstaly trsy tlících skřípin, houpající se pod jejich kroky rašelina; půda rozbrázděna, rozryta všemi směry, památka, již zanechala stáda vepřů, kteří donedávna se tu pásli; díry, černou vodou naplněné, zbytky trávníku udupané kopyty hříbat, jež od nepamětných let se na těchto místech proháněla.

Když došli potoka, přes nějž vedla lávka — dvě prkna bez všelikého zábradlí, Vojta stanul,udo kalných vod se zadí­val.

„Pohlédni, Václave," pravil, „z dalekých hor přicházejí tyto vody, selskými grunty protékají, a přece prý jsou knížecí. Když sedláci chtějí zavlažit louky, brání se jim v tom, a sedláci mlčí. A ryby jsou knížecí a knížecí rybníky plní, ha, ha, ha! A to prý je právo!... A já ti zas povídám, že to právo není! Voda patří každému a ryba je toho, kdo ji chytne. Knížecí v těchhle vodách už nebudou dlouho lovit ani jiným bránit v lovení, a Horní rybník i Volešek i Bezdrev budou taky pro všecky, pro všecky, rozumíš, pro které já budu chtít, aby byly. Já, rozumíš, já, já!"

Václav přisvědčil; dle jeho rozumu ani jinak být nemohlo. Apoleniny líce hořely, její černé oči utkvěly na Vojtovi s vý­razem nadšeného obdivu. Toto sebevědomí hochovo jí impo­novalo ze všeho nejvíce. Nepřemítala o něm, neuvažovala, co v něm je klamného, fantastického. Trysklo z jeho síly a k síle žena lne...

Došli do Zbudova, prošli vraty statku Kubatovic. Na zá­praží stála babička, shrbená, maličká, svátečně oděná. Usmí­vala se, smály se sivé, staré oči, smál se z nich modrý blankyt nebeský, rozdováděly se sluneční paprsky po nesčíslných vráskách a rýhách vetchého, zvadlého obličeje, a bylo, jako by i všecky tyto vrásky a rýhy, jedna každá zvlášť a všecky dohromady, se smály a plesaly.

„Hněvat bych se měla, vnučko, opravdu hněvat," uvítala Apolenu; „tys mi tenkrát dala, jaks utekla, vjíš! Umřít mohla bába z toho strachu a soužení! To byl nápad, odpusť ti Pánbůh! A potom, ani přeptat se nepřišla, jak je bábě a jak přečkala leknutí... Vjída, vjída děti..."

„Babičko zlatá, vždyť jsme vám vzkázali, že všecko je dobře..."

„Dyť je dobře, dyť je dobře. Jen dyžs přišla, děvečko, potěšit bábu. Vjítám tě, vjítám a tebe taky, chlapče! Jak se máš ? To byly strachy o tebe! Nu, zaplať Pánbůh, že to nedo­padlo hůř. Však tvůj táta nám povjídal, a o tom panu správci taky, tam na Hlubokej, co se vás zastal. Nu, hodnej pán, dej mu Pánbůh štěstí za to! Ten na Vondrové tenkrát, ten takovej nebyl, dej mu Pánbůh nebe a odpusť mu jeho vjiny! Ten by se vás nebyl zastal. Nu, Němec byl tvrdý jako křesadlo, ani rozprávět s náma neuměl, jen nadávat a klít. Nu, už je na boží pravdě a doklel. Proklínali ho, ale já jsem ho neproklínala, vjíte! Odpouštět se má, děti, aby Pánbůh taky odpustil. Nu, pojďte děti, vejděte ke mně do komůrky, v sednici se sešla obec a muži se radí... A tenhle, kdo je ten ?"

Ukázala na Vojtu. Pověděli jí. Prohlédla si zkoumavým okem hříbka, vzpomněla si.

„Aj — už vím, to je ten tý Mariány, co šla do světa, co váš táta mu stál kmotrem. Nu, pojď taky, chlapče, pojď! Vítám tě."

„My potom přijdeme, bábo," ujal se slova Václav, „jen co trochu uslyšíme, jak se obec radí. Budete nám povídat, jak bývalo na Blatech, viďte? — A potom o Kubátovi, co dal hlavu za Blata."

„I budu povjídat, chlapče, budu — jenže paměť už se krátí. Už jsou tu léta, můj Bože, léta!"

Odvedla si vnučku do své komůrky a hoši zůstali v před­síni, kde kromě nich stálo ještě asi deset synků a chasníků. Dveře do světnice byly otevřeny dokořán.

Ve světnici mužů namačkáno — jedva místo stačilo. Sklenic dlouhé řady po stolech, dva tři mladí lidé pilně nosili pivo. Kotouče modrého dýmu tabákového se valily k dosti nízkému stropu, pod nímž se široce rozplývaly. Slovo sem, slovo tam, v temný šum splývaly hlasy.

Obec se radila. Forma porady nebyla nijak parlamentární; nikdo nepředsedal, nikdo neřídil debatu, a přece bylo, jako by každý slyšel, o čem ten který mluvil. Skupiny hlav se tvořily, skláněli se druh ke druhu, jak podle sebe a proti sobě seděli, pak některý vstal, k jiné skupině přistoupil, posedl k ní a mlu­vil, krátce, věcně, vážně; tu a tam ozvala se krátká, úsečná řeč a všichni vůkol ztichli a naslouchali chvíli, načež šumný hovor se rozpředl znovu. Nebylo stran, nebylo výkonů řečnických, nebylo napohled ani růzností v názorech, a přece tu běželo o řešení otázky, jež nadobro a navždy měla učinili konec od nepaměti panujícím poměrům. Cosi dojemného tryskalo z valné hromady těchto typických jihočeských tváří, těchto po valné většině statných, hřmotných, ba obrovitých postav, v nichž žil a byl a z nichž mluvil nezdolný a klidný ve svém konzervatismu duch celého národa, po dlouhé věky šlapaného, mučeného, porobeného, ale přes všeliká protivenství nezni­čeného a ve svém jádru nezměněného. Jakmile se přesvědčili, že poměry časové vyžadují změnu po tak dlouhou dobu platného zvyku a řádu, přistoupili také všichni, jednou myslí jsouce jati, ku provedení nutných změn. Na všechno pomyslili, o všech drobnostech důkladně a zrale již dříve byli uvažovali. Žádná z obcí, žádný z jednotlivých příslušníků obcí nesměl býti zkrácen, aniž komu křivda se měla stati. Dej jim do rukou řetěz odborného zeměměřiče, aby každému odměřil, co mu patřit bude; dej jim papír a inkoust, aby načrtli výměry ploch a vypočítali v cifrách, jak velký každého bude podíl: odmítnou a řeknou, toho že nedovedou.

Zato všichni vůbec a každý z nich zvlášť nosili v hlavě cosi jako jasně rozměřený plán celých širých Blat a dopodrobna a neomylně dovedli udat, které obci a kterému v ní žijícímu sedlákovi ten který díl připsati dlužno, a podivná věc, jak plán celku, tak i rozvrh dílů, jak si ho představovali, ve všech hlavách byl stejný, skoro totožný. A jedna řeč. „Žádná hádka, žádné spory, žádný advokát! My si to spravíme sami, geometr to rozměří, jak my to udáme, a tak se to pak zanese do katastru..."

Devět blatských obcí, devět dílů zprva. Ale průhony jsou do Blat pro dobytek také z jiných obcí. Na ty také třeba pomyslit, náhradu jim dát; kromě toho jsou jednotlivci z jiných obcí, kteří mají právo pastvy na Blatech a za to daň platí: i těm dlužno bud právo odkoupit nebo vykázat a vepsat jim do knih kus pozemku. Tohle se týče v prvé řadě obce Hlavatecké, pročež se této vykáže její celkový podíl na Blatech a ten ai si ona pak rozdělí na základě zvláštní porady. S tím Hlavatečtí souhlasí, proto se nedostavili k této všeobecné poradě.,.

Vojta podepřen o veřej naslouchal s vytřeštěnými zraky. Co slyšel a viděl, působilo naň přemocným dojmem. On zajisté znal na Blatech každý keř, každou strouhu a každou píd půdy, — v té příčině se nedoslechl ničeho, co by mu bylo novým; ale hovor o majetku a najmě o majetku jednotlivců přinášel mu nové pojmy. Blata náležela sedlákům — toť bylo vše, co o nich věděl; sedláci, co jich tu bylo, pasou tam svůj dobytek, a on pase koně jednoho z nich! Ale onen jeden je otec Apolenin. Apolena pak je jeho svět, jeho blaho, jeho pýcha; jí k nohám by složil vše, co vně sebe vidí; cítil zajisté už dávno, že se v něm dála ohromná změna: jeho divokým, nezřízeným žádostem, jež donedávna jako zhoubné plameny šlehaly maně a slepě po všem, co se mu stavilo do cesty a co jakýmkoli způsobem přicházelo jim v dosah, dostalo se pojednou určitého cíle a směru. Vše v něm už dávno vřelo, kvasilo. Pro ni, jí ke cti a slávě a aby jí dokázal, že je hoden její lásky, vidělo se mu vykonat něco velikého, něco, o čem všichni lidé, přítomní i budoucí, budou mluvit s obdivem a s uznáním, o čem se budou skládati pověsti a báje jako o Kubátovi... Kolem jeho skrání budoucí věky utkají zlatou zář, as takovou, jakou vídával na obrazech svatých a světic. Pak s jeho jménem se slije a sloučí navždy jméno Apolenino... Jeho srdce se vznítilo, jakýmsi milým, netušeným, necítěným dosud teplem se za­hřálo ... Cítil nyní pojednou, že otec té dívky, jenž tu seděl s ostatními, je blízkým i jemu, a ostatní, celé toto shromáždění, jež se radilo klidně, vážně, zachovávajíc navzájem dobrou vůli, jsou s Potužákem jedno, a on též je s nimi zajedno, ne­rozlučně s nimi spojen. Poprvé je viděl takto shromážděné, poprvé, co byl živ, vzbudil se v jeho nitru pocit příslušnosti k nim, jednoty s nimi. Tak mocně působil tento cit, že slzy ho zalily, první slzy jiného původu těch, jež kdy do té chvíle vytryskly z jeho očí, a volno a blaze bylo mu v duši. Oné chvíle kdyby Potužák, kdyby kterýkoli z těchto klidně a věcně se radících sedláků byl k němu přistoupil a řekl: „Vojto, podívej se na nás, jak tu jsme všichni zajedno! Tys taky náš, s námi jedno jsi, ale osvědčit se musíš, obětovat se třeba za všecky" — bez rozmyšlení i smrt by byl podstoupil...

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky