nejstarší lyžařská škola založena 1975 - sportovní areál Špičák zajímavosti ze Šumavy
jeden ze tří kostelů v Evropě orientovaných na západ - Vejprnice zajímavosti ze Šumavy
největší a nejkrásnější rašeliné jezírko v České republice - Chalupská slať zajímavosti ze Šumavy
největší restaurace v ČR - Na Spilce, Plzeňský prazdroj zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položené sídlo v v České republice - Filipova Huť zajímavosti ze Šumavy
nejdéle trvala 2. světová válka v Evropě (Německá armáda podepsala kapitulaci až 12. května 1945) - Čimelice zajímavosti ze Šumavy
jediný kostel na světě zasvěcený sv. Vintíři - Dobrá Voda zajímavosti ze Šumavy

Hádanky domů života - Poběžovice a Stráž

detailní info

kategorie: kultura a památky / publicistické pořady
lokalita: domažlicko
GPS: 49°30'58.583"N, 12°47'32.381"E Zobrazit na mapy.cz

popis

Hádanky domů života je český televizní, dokumentární seriál z let 2015 – 2017. Režie a scénář: Jaroslav Kratochvíl. Ze židovských památek toho u nás po druhé světové válce mnoho nezbylo. Ghetta byla mnohde vymazána z mapy, synagogy vyhozené do vzduchu nebo přestavěné na sklady, náhrobky židovských hřbitovů skončily rozebrané na dláždění soukromých pozemků či jinak znesvěceny. Přestože po dekádách pohnuté novodobé historie zůstaly v žalostném a zbídačeném stavu, zejména židovské hřbitovy si dokázaly uchovat ducha židovské kultury. V desetidílném dokumentárním cyklu o jejich minulosti i současnosti se vypravíme nejen na hřbitovy, které přečkaly nacistické řádění a komunistickou „památkovou péči" a začínají v rámci projektu obnovy židovských památek opět povstávat z popela. Nepomineme ani osudy místních židovských komunit a posledních pamětníků, nebo aktuální problémy, související se správou památek a objektů. Výběr z více než tří set židovských hřbitovů a hřbitůvků odráží jen nepatrnou část lokalit, záměrem tvůrců bylo především otevřít širší veřejnosti ne zrovna frekventované téma v co nejširším pohledu.

Díl Poběžovice a Stráž z druhé řady nás zavede do Stráže a Poběžovic za nejstaršími náhrobky Plzeňského kraje. Židovský hřbitov v Poběžovicích byl v minulosti značně poškozen. Některé náhrobky se podařilo zachránit nejen díky spolku Abrahám ze zahrady místní školy, kde sloužily jako ohrazení. Dnes již opravenou památkou nás provede judaista Václav Fred Chvátal. Tři generace rodiny Torringtonů z Anglie se díky až detektivnímu pátrání a testům DNA dozvěděly, že jejich kořeny sahají do Poběžovic k Abrahamu Altmannovi. Setkání s rodinnou historií a místem jejich původu bylo pro ně silným zážitkem. Poběžovickou synagogu provází pověst posvátného místa. S její historií a stavem během archeologického průzkumu nás seznámí archeolog Jan Vladař. Zloději ze hřbitova ve Stráži odnesli skoro devět set náhrobních kamenů. Zůstalo zde pouze pár posledních náhrobků. Mezi nimi také ten, který je pravděpodobně nejstarším náhrobkem v Plzeňském kraji.

doplňující info

odkaz: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10492110205-hadanky-domu-zivota/216562215800005-pobezovice-a-straz/

Hádanky domů života - Poběžovice a Stráž na mapě

místa v okolí

Náš venkov - Sociální jízda

Náš venkov - Sociální jízda

kategorie: kultura a památky / publicistické pořady
lokalita: domažlicko
GPS: 49°30'38.756"N, 12°48'9.985"E

zobrazit více
infocentrum Poběžovice

infocentrum Poběžovice

kategorie: instituce / infocentra
lokalita: domažlicko
GPS: 49°30'39.346"N, 12°48'9.921"E

zobrazit více

další místa v okolí