Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Havlovice

Šumava

kategorie: doprava
podkategorie: nádraží
lokalita: domažlicko
GPS: 49°25'0.089"N, 12°52'29.734"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Havlovice leží na trati č. 184 (Planá u Mariánských Lázní – Domažlice) a je vzdálena asi 1 km z centra vsi. Trať vede z Domažlic přes Poběžovice a Bor do Plané u Mariánských Lázní, je to jednokolejná regionální trať. Provoz na trati z Plané u Mariánských Lázní do Tachova byl zahájen v roce 1895, z Tachova do Domažlic v roce 1910. Zastávka leží nedaleko odbočující trati 180 - z Domažlic  - Plzeň hl. n., Plzeň jižní předměstí, Nýřany, odbočka Vránov, Domažlice, Odbočka Pasečnice, Česká Kubice státní hranice (Fürth im Wald, DB). Dále na Poběžovice - trať 182, Staňkov, odbočka Vránov, Poběžovice. Nebo Bor, trať 178, Svojšín, Bor. A poslední Planá u Mariánských Lázní - trať 170, Beroun, Zdice, Rokycany, Chrást u Plzně, Plzeň hl. n., Plzeň jižní předměstí, Pšovany, Svojšín, Planá u Mariánských Lázní, Mariánské Lázně, Cheb, Cheb státní hranice (Schirnding, DB). V sousedství zastávky je rarita - dne 22. 9.2012 otevřený akvadukt nad železniční tratí  - Na Hadrovci .Téměř přesně pod ním se trať rozevírá a dělí na trať s číslem 180 - Plzeň hl. n. - Česká Kubice st. hr. (Fürth im Wald DB). Dřevěná stavba nahradila původní akvadukt stržený v roce 1984 a je jedinou svého druhu v ČR - nikde jinde totiž neteče voda nad železniční tratí. A nikde jinde nemůžete podél proudící vody v dřevěném akvaduktu projíždět na kole - most je součástí mezinárodní cyklotrasy Praha-Plzeň-Regensburg-Mnichov umožní cyklistům i pěším turistům překonat společně s vodním náhonem železniční trať Plzeň-Česká Kubice. Stavba akvaduktu nebyla jednoduchou záležitostí. Oproti původnímu, který tu stával až do roku 1984, kdy musel být pro zchátralost stržen, je ten nový o zhruba půl metru výše. Právě větší podjezdná výška pod ním umožní průjezd vlaků i po případné elektrifikaci stávající železniční tratě.  Na rozdíl od původního akvaduktu, který měl u koryta na vodu jen úzkou lávku pro pěší se zábradlím, nový akvadukt představuje širší dřevěnou lávku, na níž je přibližně čtvrtina šířky určena k otevřenému průtoku vody a zbylá část slouží pro průchod pěších a cyklistů.  Vodní náhon Teplé Bystřice již od roku 1571 přivádí vodu z povodí Dunaje do povodí Labe a slouží k napájení domažlických mlýnů a příkopu městského opevnění. Teprve v roce 1862 byl náhon přerušen výstavbou železniční trati Furth im Wald - Plzeň, a tak musela být voda převedena přes trať kovovým akvaduktem. Akvadukt byl stržen až v roce 1984 stržen. Nosnou konstrukci nového akvaduktu tvoří dva lepené dřevěné nosníky délky 24 metrů, mezi nimi je ocelová konstrukce s lávkou i korytem.





odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

akvadukt Hadrovec

batoh
akvadukt Hadrovec
Šumava A-Z: technické
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

Pila

batoh
Pila
Šumava A-Z: města a obce
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

přírodní park Zelenov

batoh
přírodní park Zelenov
Šumava A-Z: ochrana příro...
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Nemanský mlýn, Havlovice

batoh
Nemanský mlýn, Havlovice
Šumava A-Z: mlýny
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
akvadukt Hadrovec 0.31 km
Pila 1.47 km
přírodní park Zelenov 1.49 km
Nemanský mlýn, Havlovice 1.63 km
rybník Babylon 1.79 km
Chodský pes, Hrádek 1.82 km
dětské hřiště Hrádek 1.85 km
pomník padlých WWI, Havlovice 1.85 km
Kozinova lípa, Hrádek 1.85 km
Havlovice 1.86 km
Prsť z bojiště u Zborova, Hrádek... 1.86 km
pomník Jana Sladkého - Koziny na H... 1.86 km
SDH Havlovice 1.88 km
vlaková zastávka Babylon 2.01 km
Kozina Jan Sladký 2.06 km
Kozinův statek, Újezd u Domažlic... 2.06 km
dvůr U Rosochů, Újezd u Domažlic... 2.07 km
dětské hřiště Trhanov 2.1 km
pomník padlých WWI i II, Újezd u D... 2.1 km
pomník Mistra Jana Husa, Újezd u D... 2.1 km
dětské hřiště, Újezd u Domažlic... 2.11 km
stavení č.p. 5, Babylon 2.11 km
pomník Mistra Jana Husa, Trhanov 2.12 km
kaple sv. Václava, Újezd u Domažli... 2.12 km
SDH Újezd u Domažlic (nová) 2.13 km
stavení č.p. 12, Babylon 2.13 km
dvůr U Keplů, Újezd u Domažlic 2.13 km
SDH Újezd u Domažlic (stará) 2.14 km
Kirkham Virgil Paul, pilot 362. Fi... 2.14 km
pamětní deska Virgil Paul Kirkhama... 2.14 km
kaple Babylon 2.14 km
Újezd u Domažlic 2.15 km
sv. Jan Nepomucký, Trhanov 2.15 km
Trhanov 2.15 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Trhan... 2.16 km
pomník padlých WWI, Babylon 2.16 km
pomník padlých WWI, Trhanov 2.16 km
dvůr U Pelnářů, Újezd u Domažlic... 2.16 km
zámek Trhanov 2.16 km
dvůr U Podestátů, Újezd u Domažlic... 2.17 km
pamětní deska Josef Thomayer 2.17 km
Thomayer Josef 2.17 km
Thomayer František Josef 2.17 km
návesní rybník, Trhanov 2.18 km
Trhanovská alej 2.19 km
Babylon 2.24 km
kaple Trhanov 2.25 km
SDH Babylon 2.29 km
hrob Thomayerové 2.34 km
hřbitov Trhanov 2.34 km
SDH Trhanov 2.36 km
chudobinec Trhanov 2.38 km
vlaková zastávka Trhanov 2.58 km
Vavřinecké lípy, Domažlice 2.61 km
Pasečnický rybník 2.62 km
pamětní deska kázání msgre. Bohumi... 2.62 km
kostel sv. Vavřince, Stráž - Domaž... 2.63 km
kostel sv. Františka z Assisi, Pas... 2.63 km
Pasečnice 2.7 km
roubenka Stráž 2.71 km
SDH Stráž 2.73 km
kaple sv. Vavřince, Stráž 2.74 km
Stráž 2.76 km
pomník padlých WWI i II, Stráž 2.81 km
Na Štejfu 2.91 km
Nový Hamr 2.95 km
kaple sv. Jana Křtitele, Chodov 3.23 km
lidová stavení, Chodov 3.23 km
Chodov 3.24 km
pomník padlých WWI, Chodov 3.25 km
kaple sv. Anny, Domažlice 3.5 km
Smrt stopařek 3.52 km
Pecácký mlýn, Pec pod Čerchovem... 3.54 km
Hruška Jan František 3.59 km
rodný dům J.F. Hrušky, Pec pod Čer... 3.59 km
pamětní deska Jan. Fr. Hruška 3.59 km
Nový Oldřich 3.65 km
Baarová Lída 3.65 km
Šumná města - Pec pod Čerchovem... 3.67 km
dřevorubecké slavnosti, Pec pod Če... 3.7 km
SDH Pec pod Čerchovem 3.7 km
vyhlídková věž na Kubíčkově skále,... 3.73 km
pomník padlých WWI, Pec pod Čercho... 3.76 km
Špillarova vila 3.77 km
Špillar Jaroslav 3.77 km
bazén Domažlice 3.78 km
kasárna Domažlice 3.79 km
Náš venkov: Dřevorubecká vesnice... 3.79 km
Dřevorubecké muzeum, Pec pod Čerch... 3.79 km
Pec pod Čerchovem 3.79 km
pojízný ateliér malíře Jaroslava Š... 3.79 km
roubenka Pec pod Čerchovem 3.79 km
kaple sv. Prokopa, Pec pod Čerchov... 3.81 km
NS Špillarova stezka 4.06 km
Územní vojenská správa Domažlice... 4.09 km
dvůr U Kryslů, Draženov 4.12 km
návesní rybník Draženov 4.13 km
Nevolice 4.15 km
kaple sv. Martina, Nevolice 4.17 km
pomník padlých WWI, Nevolice 4.18 km
vlaková zastávka Domažlice město... 4.2 km
Tlumačov 4.21 km
Draženov 4.31 km
pomník Petra Hany 4.32 km
pomník padlých WWI, Draženov 4.33 km
dětské hřiště Domažlice 4.36 km
kaple Panny Marie, Draženov 4.37 km
SDH Draženov 4.39 km
hrob rudoarmějců, hřbitov Klenčí p... 4.39 km
hrob Chodských odbojářů 4.39 km
hrob Josef Královec 4.41 km
hrob Jan Šebek 4.41 km
hřbitov Klenčí pod Čerchovem 4.41 km
Klenečský rybník 4.41 km
kaple hřbitovní, Klenčí pod Čercho... 4.42 km
hrob Jindřich Jindřich 4.43 km
hrob Jindřich Šimon Baar 4.44 km
pamětní deska Kryštof Hrubý 4.45 km
rodný dům rychtáře Krysla, Draženo... 4.46 km
vlaková zatávka Klenčí pod Čerchov... 4.52 km
památník Antonín Příhoda 4.55 km
muzeum Chodska Domažlice 4.55 km
hrad Domažlice 4.55 km
modelová železnice Domažlice 4.55 km
památník obětem komunismu, Domažli... 4.56 km
pamětní deska domažlického gymnasi... 4.58 km
soubor soch v ohradní zdi kláštera... 4.58 km
Šumná města - Domažlice 4.6 km
pomník obětem nacismu, Domažlice... 4.6 km
pamětní deska Max Duffek 4.62 km
rodný dům Max Duffek, Domažlice 4.62 km
augustiniánský klášter a kostel Na... 4.62 km
pamětní deska Božena Němcová 4.64 km
pamětní deska Alois Jirásek 4.65 km
Evropan z Domažlic, Marie Korandov... 4.65 km
Chodské slavnosti, Domažlice 4.65 km
Boček Zdeněk 4.65 km
Steidl Antonín, MUDr. 4.65 km
Halík Tomáš, Mons. 4.65 km
Domažlice 4.65 km
Klíma Ladislav 4.65 km
Antonín Steidl - Čeněk Vosmík, Dom... 4.66 km
tématický okruh Chodský květ 4.68 km
pamětní deska J.K. Tyl, Domažlice... 4.68 km
pamětní deska Jaroslav Vrchlický... 4.69 km
Tři chlapi na cestách 4.71 km
pivovar Domažlice 4.71 km
Pelnář Josef 4.73 km
pamětní deska Josef Pelnář 4.73 km
radnice Domažlice 4.77 km
kašna Klenčí pod Čerchovem 4.77 km
Vzduchoplavec Kráčmera - Nad Domaž... 4.77 km
příslušníci čs. letectva v RAF (19... 4.77 km
infocentrum Domažlice 4.78 km
Umlčovaným - Michal Šarše, Domažli... 4.78 km
pamětní deska osvobození Domažlice... 4.78 km
kašna Domažlice 4.78 km
kostel Narození Panny Marie, Domaž... 4.79 km
pamětní deska Jindřich Jindřich... 4.79 km
pamětní deska osvobození, Klenčí p... 4.79 km
muzeum Klenčí pod Čerchovem 4.79 km
infocentrum Chodská liga 4.79 km
infocentrum Klenčí pod Čerchovem... 4.79 km
stará pošta, Klenčí pod Čerchovem... 4.79 km
Baar Jindřich Šimon 4.79 km
kostel sv. Martina, Klenčí pod Čer... 4.8 km
Cyklotoulky - Domažlice 4.8 km
pamětní deska A. V. Suvorov 4.8 km
galerie Dorka 4.8 km
sv. Jan Nepomucký, Klenčí pod Čerc... 4.8 km
památník Jakuba Royta 4.81 km
Vrba Jan 4.82 km
Jindřich Jindřich 4.82 km
pamětní deska K.J. Erben, Domažlic... 4.83 km
Klenčí pod Čerchovem 4.83 km
roubenka Klenčí pod Čerchovem 4.83 km
galerie Bratří Špillarů, Domažlice... 4.83 km
fara Domažlice 4.84 km
pamětní deska páter Václav Antony... 4.84 km
pomník padlých WWI, Klenčí pod Čer... 4.84 km
fara Klenčí pod Čerchovem 4.87 km
pamětní deska Petr Fastr, Domažlic... 4.88 km
Fastr Petr 4.88 km
rodný dům Jindřicha Šimona Baara... 4.89 km
pamětní deska Jindřich Šimon Baar... 4.89 km
SDH Domažlice 4.91 km
pomník Mistra Jana Husa, Klenčí po... 4.93 km
pamětní deska Matěj Blacký 4.95 km
Dolejší brána, Domažlice 4.95 km
pamětní deska T.G.Masaryk, Domažli... 4.95 km
kostel sv. Antonína, Luženičky 4.96 km
Luženičky 4.96 km
pomník Svobody, Domažlice 5.12 km
pomník padlých RA WWII, Výhledy 5.13 km
Ždánov u Draženova 5.13 km
Výhledy 700 m n. m. 5.13 km
pomník J.Š. Baara, Výhledy 5.13 km
pomník padlých US WWII, Výhledy 5.15 km
kostel U Svatých, Domažlice 5.22 km
Veský rybník, Ždánov 5.23 km
SDH Ždánov 5.23 km
zámek Ždánov 5.24 km
pomník Josefa Svačiny 5.31 km
nádraží Domažlice 5.36 km
Čapek-Chod Karel Matěj 5.42 km
hřbitov Luženičky 5.43 km
židovský hřbitov Domažlice 5.45 km
SDH Luženice 5.51 km
Luženice 5.6 km
kaple sv. Anny, Luženice 5.64 km
roubenka Luženice 5.68 km
hřbitov Domažlice 5.78 km
Mrákov 5.8 km
povrchový lom Ždánov 5.81 km
Baldovské návrší 5.82 km
bitva u Domažlic 5.82 km
kaple Nejsvětější Trojice, Baldovs... 5.84 km
železniční most u Smolova 6.22 km
pomník padlých WWI, Starý Klíčov... 6.26 km
rybník Pařezov 6.27 km
Starý Klíčov 6.3 km
kaple sv. Václava, Starý Klíčov... 6.37 km
vlaková zastávka Postřekov 6.38 km
Staňkův mlýn, Domažlice 6.41 km
Pařezov - Starý a Nový 6.45 km
skiareál Capartice - Na sádku 6.51 km
SDH Pařezov 6.52 km
pamětní deska Josef Buršík 6.61 km
pomník mistra Jana Husa, Pařezov 6.61 km
Buršík Josef, armádní generál 6.61 km
rodný dům Josef Buršík 6.61 km
pomník padlých WWI i II, Postřekov... 6.7 km
pamětní deska Jan Čáp, Postřekov... 6.76 km
muzeum krojů Postřekov 6.77 km
Stašek Bohumil, Msgre. 6.79 km
O zlém snu 6.79 km
Vyprávěj mámo, jak to bylo - Eva E... 6.79 km
Postřekov 6.79 km
Boček Bohumil, generál 6.79 km
kaple sv. Jakuba, Postřekov 6.79 km
hasičské muzeum Postřekov 6.87 km
Smudek Nepolapitelný Jan 7.04 km
Nepolapitelný Jan 7.04 km
Casablanca 7.04 km
podvodní pozorovací kabina Klíčov ... 7.07 km
přestřelka postřekovských s SS 7.09 km
vyhlídka Díly 7.12 km
SDH Díly 7.13 km
pamětní deska čestní občané 7.17 km
Kreuz Karel 7.17 km
Královec Josef 7.17 km
pomník padlých WWI, Díly 7.17 km
Kreuz Jakub 7.17 km
pamětní deska Jakub Bernard (rumbu... 7.17 km
Rumburská vzpoura 7.17 km
Anderle Jiří 7.17 km
Díly 7.18 km
pamětní deska obětem nacismu, Díly... 7.21 km
pamětní deska osvobození Díly 7.21 km
kaple sv. Cyrila a Metoděje, Díly... 7.21 km
roubenka Díly 7.31 km
Folmava 7.36 km
Čerchov 1042 m n. m. 7.52 km
průzkumné pracoviště ČSLA, Čerchov... 7.58 km
Fremuthova jedle Dolní Folmava 7.71 km
smrk u zámečku Dolní Folmava 8.22 km
hraniční přechod Folmava - Fürth i... 8.59 km
památník bitvy u Domažlic - glorie... 8.62 km
u Koutu na Šumavě při nehodě zemře... 8.71 km
hraniční přechod Ovčí vrch - Hochs... 8.86 km
zámecká lípa, Kout na Šumavě 9.17 km
kašna Kout na Šumavě 9.2 km
hraniční přechod Pod Třemi znaky -... 9.21 km
zámek Kout na Šumavě 9.21 km
hraniční přechod Čerchov - Lehmgru... 9.27 km
kostel sv. Jiří, Kout na Šumavě... 9.28 km
pivovar Kout na Šumavě 9.31 km
fara Kout na Šumavě 9.32 km
Šamberger František 9.33 km
památník Františka Šambergera 9.34 km
Kout na Šumavě 9.34 km
Modřínovec 685 m n. m. 9.35 km
hraniční přechod Česká Kubice - Fü... 9.35 km
roubenka, Kout na Šumavě 9.43 km
kaple Nejsvětější Trojice, Kout na... 9.49 km
Váchal Josef 9.53 km
Novodvorský rybník 9.56 km
pomník padlých WWI, Kout na Šumavě... 9.57 km
FFW Schafberg (D) 9.59 km
Bílkovský javor, Starý Dvůr 9.66 km
lípa u Krysálů, Nový Dvůr 9.69 km
hamr Voithenberghütte (D) 9.71 km
U čtyřech lip, Starý Dvůr 9.91 km
hraniční přechod Tři znaky - Drei ... 10.05 km
nádraží Kout na Šumavě 10.17 km
Váchalovský mlýn, Kout na Šumavě... 10.17 km
Starý Dvůr 10.26 km
Starodvorské duby, Starý Dvůr 10.42 km
skiareál Fürth im Wald - Gibacht (... 10.54 km
golflcub Fürth im Wald (D) 10.86 km
kostel sv. Václava, Brůdek 11.08 km
Drachensee (D) 11.09 km
Nestvůra z Dračího jezera, Thomas ... 11.09 km
Státní bezpečnost - akce Kameny 11.16 km
Krvavá léta - Zákeřná Akce Kámen... 11.16 km
bitva u Brůdku 11.22 km
Brůdek 11.25 km
Šamberk František Ferdinand 11.26 km
Flor Jack Jakub 11.26 km
Zelený život, Jakub (Jack) Flor 11.26 km
Stanětice 11.26 km
Hoetzel Jiří Prof. JUDr. 11.26 km
zřícenina Rýzmberk 11.31 km
Consuela, George Sandová 11.31 km
pomník padlých WWI i II, Fürth im ... 11.33 km
pomník padlých námořníků WWI i II,... 11.36 km
pomník padlých Prusko-francouzské ... 11.4 km
hrob Jiřího Leopolda Weisla 11.42 km
kaple sv. Jana Křtitele, Prapořišt... 11.42 km
pomník padlých WWII, Všeruby 11.42 km
pomník padlých WWI, Všeruby 11.43 km
roubenka, Prapořiště 11.45 km
hřbitov Všeruby 11.45 km
kostel sv. Archanděla Michaela, Vš... 11.48 km
15. rota PS, Všeruby 11.51 km
fara, Všeruby 11.51 km
památník Boženy Němcové 11.51 km
Swingtime 11.53 km
Němcová Božena 11.53 km
kapitulace 11. PzD von Wietersheim... 11.53 km
Všeruby 11.53 km
povídky, Božena Němcová 11.53 km
SDH Všeruby 11.55 km
dětské hřiště Všeruby 11.55 km
hraniční přechod Všeruby - Eschlka... 11.63 km
hraniční přechod Lísková - Haselba... 11.64 km
kaplička Fürth im Wald (D) 11.68 km
infocentrum Poběžovice 11.7 km
pomník padlých WWI, Podzámčí 11.72 km
ZOO podvodní stanice a obora Wildg... 11.72 km
hřbitov Fürth im Wald (D) 11.73 km
sklářská galerie a horský hostinec... 11.76 km
horská služba Fürth im Wald (D) 11.77 km
Toulavá kamera ČT - Horšovský Týn... 11.9 km
Lazce 11.93 km
nádraží Kdyně 11.94 km
koupaliště Fürth im Wald (D) 11.97 km
SDH Kdyně 12 km
Sokolovna Kdyně 12.03 km
altán na Tanaberku 12.04 km
kostel sv. Anny na Vršíčku, Horšov... 12.07 km
kostel sv. Anny, Tanaberk 12.08 km
synagoga Kdyně 12.08 km
lípy na Tanaberku 12.1 km
muzeum Flederwisch, Fürth im Wald ... 12.11 km
akvapark Waldmünchen (D) 12.16 km
mlýn svatá Anna 12.19 km
kašna Kdyně 12.2 km
lipová alej ke sv. Anně, Horšovský... 12.2 km
Fürth im Wald (D) 12.22 km
památník Lidé bděte 12.23 km
pomník Vojtěchu Rettovi 12.23 km
infocentrum Kdyně 12.25 km
muzeum Příhraničí Kdyně 12.25 km
zámecká kašna Fürth im Wald (D)... 12.26 km
hradní studna Fürth im Wald (D) 12.26 km
infocentrum Fürth im Wald (D) 12.26 km
pomník padlých WWI, Kdyně 12.26 km
Kdyně 12.27 km
Skolení draka, Fürth im Wald (D) 12.28 km
high–tech drak, Fürth im Wald (D)... 12.28 km
kostel Mariä Himmelfahrt, Fürth im... 12.29 km
muzea u městské věže, Fürth im Wal... 12.29 km
zvonkohra Fürth im Wald (D) 12.29 km
Cyklotoulky - Fürth im Wald (D) 12.29 km
Stadtturm, Fürth im Wald (D) 12.29 km
radnice Kdyně 12.3 km
horní kašna Fürth im Wald (D) 12.32 km
Blížejov 12.42 km
Budka Andy 12.42 km
lanový park Waldmünchen (D) 12.43 km
dolní kašna Fürth im Wald (D) 12.43 km
fara Blížejov 12.46 km
kostel sv. Martina, Blížejov 12.47 km
kostel sv. Leonharda, Fürth im Wal... 12.51 km
SDH Blížejov 12.52 km
sv. Leonhard, Fürth im Wald (D) 12.52 km
kaple u kostela, Kdyně 12.56 km
hřbitov Kdyně 12.58 km
kostel sv. Mikuláše, Kdyně 12.6 km
hrob Josefa Wrbaty 12.61 km
kaple Grossaign (D) 12.73 km
Pohraniční a Trenckovo muzeum, Wal... 12.73 km
Grossaign (D) 12.74 km
fara Kdyně 12.76 km
FFW Grossaign (D) 12.78 km
nádraží Blížejov 12.81 km
nádraží Horšovský Týn 12.82 km
městská věž, Waldmünchen (D) 12.9 km
Japonská zahrada, Fürth im Wald (D... 12.9 km
hřbitov Horšovský Týn 12.9 km
infocentrum Waldmünchen (D) 12.9 km
kaple sv. Petra, Mlýnská kaple, Po... 12.94 km
Nová Ves u Horšovského Týna 12.99 km
kaple sv. Václava, Nová Ves 12.99 km
sirotčinec sv. Josefa, Nová Ves, H... 13.03 km
SDH Nová Ves 13.09 km
kaple Nová Ves 13.11 km
zámek Přívozec 13.12 km
památník Antonín Švehla, Brnířov... 13.12 km
kostel sv. Apolináře, Horšovský Tý... 13.12 km
Nová Ves u Kdyně 13.13 km
Brnířov 13.13 km
kaple sv. Martina, Brnířov 13.14 km
SDH Brnířov 13.15 km
dětské hřiště Nová Ves 13.16 km
pamětní kámen 500 let, Brnířov... 13.17 km
rozhledna na Šibeničním vrchu, Hor... 13.18 km
návesní rybník, Brnířov 13.18 km
koupaliště Na Hájovně, Kdyně 13.19 km
mlýn Přívozec 13.22 km
SDH Přívozec 13.26 km
pomník padlých WWI, Horšovský Týn... 13.26 km
Rittstein Michael 13.26 km
kaple Panny Marie, Přívozec 13.28 km
kostel sv. Jakuba, Eschlkam (D) 13.3 km
SDH Srby 13.3 km
kostel sv. Jana Křtitele, Srby 13.31 km
kaple výklenková na mostě, socha s... 13.32 km
Eschlkam (D) 13.33 km
kaple Panny Marie Bolestné, Polžic... 13.34 km
pomník padlých WWII, Srby 13.35 km
Wenzel Stahl 13.36 km
Polžice 13.36 km
pomník padlých WWII, Eschlkam (D)... 13.36 km
Přívozec 13.36 km
Bořek-Dohalský Antonín, Msgre. ThD... 13.36 km
Srby 13.37 km
kašna Eschlkam 13.37 km
sýpka Horšovský Týn 13.39 km
renesanční dům č.p. 105, Horšovský... 13.42 km
Waldschmidtovo muzeum, Eschlkam (D... 13.42 km
Schmidt Maximilian (D) 13.42 km
renesanční dům č.p. 100, Horšovský... 13.45 km
Horšovský Týn 13.45 km
klasicistní dům č.p. 107 Horšovský... 13.46 km
Štíty království českého, Jak rost... 13.47 km
Štíty království českého, Bůh za h... 13.47 km
Štíty království českého, Pomíjivá... 13.47 km
zámek Horšovský Týn 13.47 km
Nesmrtelná Teta 13.48 km
zvonice Horšovský Týn 13.51 km
pamětní deska krále Eduarda VII.... 13.51 km
kostel sv. Petra a Pavla, Horšovsk... 13.52 km
Dobrovský Josef 13.52 km
pivovar a lihovar Horšovský Týn 13.53 km
fara Horšovský Týn 13.54 km
javor pod zámkem, Horšovský Týn... 13.54 km
pamětní deska osvobození Horšovský... 13.57 km
dům č.p. 51, Horšovský Týn 13.57 km
klasicistní dům č.p. 50, Horšovský... 13.58 km
infocentrum Horšovský Týn 13.59 km
Františkov u Blížejova 13.61 km
gotický dům č.p. 15, Horšovský Týn... 13.61 km
FFW Eschlkam (D) 13.65 km
klasicistní dům, Horšovský Týn... 13.7 km
hřbitov Lštění u Blížejova 13.72 km
hřbitov Eschlkam 13.74 km
kapucínský klášter Horšovský Týn... 13.77 km
gotická hláska, Horšovský Týn 13.96 km
Loretánská kaple, Horšovský Týn... 14.01 km
Švehlík Alois 14.06 km
pomník padlých WWI, Lštění 14.07 km
Lštění u Blížejova 14.09 km
Lučina 14.17 km
hraniční přechod Lučina - Untergra... 14.18 km
kostel sv. Jana Křtitele, Lštění... 14.2 km
Dvě linie volnosti a skleslosti - ... 14.21 km
Bratr Měsíc a sestra Slunce - Pete... 14.24 km
Dům Evropa - Václav Bláha, Eschlka... 14.25 km
kaple Eschlkam (D) 14.26 km
tvrz Lštění 14.3 km
SDH Chotiměř 14.43 km
dětské hřiště Chotiměř 14.44 km
Krvavá léta - Odbojář Julius Fučík... 14.44 km
Fučík Julius 14.44 km
Chotiměř 14.45 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Chotim... 14.48 km
kaple Stachesried (D) 14.5 km
mlýn Chotiměř 14.52 km
zámek Chotiměř 14.55 km
Stachesried (D) 14.6 km
Koráb u Kdyně 773 m n. m. 14.71 km
kaple Hluboká 14.81 km
Hluboká u Kdyně 14.84 km
Pavilon umění Stachesried 14.87 km
SDH Hluboká 15.03 km
vlaková zastávka Chodská Lhota 15.1 km
Vítání 15.25 km
Šejna Jan 15.25 km
muzeum lesa, Sengenbühl (D) 15.42 km
Pláně 15.54 km
přírodní rezervace Netřeb 15.6 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Kanice... 15.61 km
SDH Semošice 15.63 km
zřícenina hradu Netřeb 15.63 km
chalupa Kanice 15 15.67 km
Semošice 15.68 km
roubenka Kanice 15.68 km
tisy červené, Netřeb 15.7 km
Kanice 15.7 km
Sokol Kanice 15.73 km
Na Šteflích 15.75 km
zámek Kanice 15.78 km
chalupa Kanice 66 15.83 km
průzkumné pracoviště ČSLA, Chodská... 15.86 km
vlaková zastávka Mutěnín 16.04 km
SDH Chodská Lhota 16.06 km
kaple sv. Václava, Chodská Lhota 16.13 km
Sokol Chodská Lhota 16.13 km
kaple náhrobní Panny Marie Bolestn... 16.22 km
Chodská Lhota 16.24 km
pomník padlých WWI, Chodská Lhota... 16.34 km
Mezholezy 16.59 km
Prostřední rybník 16.61 km
SDH Mezholezy 16.64 km
památník selských mučedníků Mezhol... 16.73 km
kaple Mezholezy 16.73 km
tvrz Tasnovice 16.84 km
Nové Chalupy u Kdyně 16.92 km
Tasnovice 17.01 km
Štítary 17.01 km
hřbitov starý Tasnovice 17.01 km
SDH Hostouň 17.02 km
pomník padlých WWI, Tasnovice 17.03 km
kostel sv. Vavřince, Štítary / Tas... 17.03 km
kaple sv. Judy Tadeáše, Štítary... 17.04 km
Liščí 17.05 km
fara Štítary 17.05 km
Slovanské hradiště Tasnovice 17.06 km
mlýn Štítary 17.06 km
hřbitov Tasnovice 17.07 km
Schubert Ottokar 17.07 km
kaple sv. Václava, Křenovy 17.23 km
hřbitov Hostouň 17.36 km
kaple hřbitovní Nanebevzetí Panny ... 17.37 km
židovský hřbitov Puclice 17.37 km
nádraží Hostouň 17.46 km
Jezvinec 17.59 km
Hostouň 17.59 km
sousoší Nejsvětější Trojice, Hosto... 17.59 km
kostel sv. Jakuba Většího, Hostouň... 17.65 km
sv. Jan Nepomucký, Hostouň 17.66 km
fara Hostouň 17.67 km
zámek Hostouň 17.7 km
Liščí hájovna 17.82 km
fara Loučim 17.91 km
Maškův mlýn 17.92 km
hrob Rudolfa Mayera 17.93 km
o obrech v Loučimi 17.93 km
kostel Narození Panny Marie, Louči... 17.93 km
hřbitov Loučim 17.94 km
lípy Loučim 17.94 km
sv. Jan Nepomucký, Loučim 17.94 km
hřbitov Červené Dřevo 18.01 km
SDH Loučim 18.02 km
pomník Mistra Jana Husa, Loučim 18.03 km
zřícenina kostela Panny Marie Bole... 18.03 km
Loučim 18.03 km
kaple sv. Bernarda - Medvědí kaple... 18.05 km
Červené Dřevo 18.09 km
dětské hřiště Loučim 18.09 km
PP Svatý Bernard 18.14 km
Dům rozsévání, Neukirchen bei Heil... 18.15 km
hřbitov Neukirchen bei Heiligen Bl... 18.17 km
kostel, Neukirchen bei Heiligen Bl... 18.19 km
Orlovická hora 18.2 km
fara Neukirchen bei Heiligen Blut ... 18.23 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Neukir... 18.25 km
kaple sv. Anny a křížová cesta, Ne... 18.26 km
hraniční přechod Fleky - Hofberg... 18.29 km
vlaková zastávka Loučim 18.31 km
Únějovice 18.31 km
Orlovice 18.32 km
pomník padlých WWI, Únějovice 18.33 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Únějov... 18.34 km
pomník padlých WWII, Puclice 18.43 km
Úsilov 18.44 km
kaple sv. Máří Magdalény, Puclice... 18.45 km
pomník padlých WWI, Puclice 18.45 km
tvrz Únějovice 18.45 km
SDH Puclice 18.48 km
muzeum řemesel Koloveč 18.51 km
Puclice 18.52 km
návesní rybník Puclice 18.53 km
Nový mlýn, Pocinovice 18.57 km
tvrz Puclice 18.59 km
zřícenina Treffelstein (D) 18.67 km
pomník padlých WWI, Přední Fleky... 18.74 km
Přední Fleky 18.75 km
Pastýřova hruška Únějovice 18.79 km
židovský hřbitov Loučim 18.89 km
hraniční přechod Rybník - Stadlern... 18.9 km
Neukirchen bei Heiligen Blut 18.92 km
pomník padlých WWI, Neukirchen bei... 18.93 km
lípy Neukirchen bei Heiligen Blut 18.93 km
Poutní muzeum, Neukirchen bei Heil... 18.94 km
kašna Neukirchen bei Heiligen Blut... 18.94 km
kaple Neukirchen bei Heiligen Blut... 18.97 km
Jirásek Alois 19.03 km
zámek Chocomyšl 19.16 km
dětské hřiště v Chocomyšl 19.23 km
SDH Chocomyšl 19.29 km
Chocomyšlský rybník 19.3 km
pomník padlých WWI, Chocomyšl 19.31 km
roubenka Chocomyšl 19.34 km
sv. Jan Nepomucký, Chocomyšl 19.34 km
Chocomyšl 19.34 km
FFW Atzlern (D) 19.36 km
stavení Chocomyšl 19.36 km
roubenka Libkov 19.57 km
pomník Mistra Jana Husa, Libkov 19.66 km
Libkov 19.68 km
koupaliště Pocinovice 19.68 km
SDH Libkov 19.72 km
Bezpravovice 19.75 km
pomník FFW a Bergwacht, Neukirchen... 19.82 km
kaple nad Chocomyšlí 19.86 km
horská služba Neukirchen bei Heili... 19.86 km
Vílov 19.87 km
FFW Neukirchen bei Heiligen Blut (... 19.87 km
ubytování v okolí

penzion 3002, Hamry

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: chata
Šumava: špičácko
šumavská obec: Hamry

ubytování s kapacitou: 30
cena ubytování: od 390 Kč detail

apartmány 2040, Špičák

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: špičácko
šumavská obec: Špičák

ubytování s kapacitou:
cena ubytování: od 300 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • muzeum Chodska Domažlice - otevírací dob...

    batoh
    muzeum Chodska Domažlice - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • hasičské muzeum Postřekov - otevírací do...

    batoh
    hasičské muzeum Postřekov - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum Příhraničí Kdyně - otevírací doba...

    batoh
    muzeum Příhraničí Kdyně - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
firmy v okolí
  • Konzum Trhanov

    batoh
    Konzum Trhanov
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice Benzina, Domažlice

    batoh
    čerpací stanice Benzina, Domažlice
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Konzum Domažlice

    batoh
    Konzum Domažlice
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice Benzina, Klenčí pod Čerc...

    batoh
    čerpací stanice Benzina, Klenčí pod Čerchovem
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: domažlicko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
Konzum Trhanov 2.85 km
čerpací stanice Benzina, Domažlice... 3.53 km
Konzum Domažlice 3.92 km
čerpací stanice Benzina, Klenčí po... 4.11 km
Konzum Draženov 4.19 km
Konzum Tlumačov 4.24 km
čerpací stanice OMV, Draženov 4.34 km
Bankomat Česká spořitelna 4.42 km
Bankomat Komerční banka 4.55 km
Bankomat Komerční banka 4.55 km
Bankomat Česká spořitelna 4.75 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.75 km
Bankomat ČSOB 4.75 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.75 km
Bankomat ČSOB 4.75 km
Bankomat Česká spořitelna 4.77 km
Bankomat Raiffeisenbank 4.8 km
Bankomat GE Money Bank 4.84 km
Konzum Domažlice 4.86 km
Konzum Česká Kubice 5.4 km
Konzum Mrákov 5.84 km
čerpací stanice Shell, Domažlice... 6.31 km
Konzum Starý Klíčov 6.47 km
Konzum Postřekov 6.84 km
Konzum Folmava 7.11 km
Konzum Díly 7.23 km
Konzum Nový Kramolín 8.33 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Folmava... 8.56 km
Konzum Zahořany 9.32 km
Konzum Kout na Šumavě 9.49 km
Konzum Milavče 9.59 km
čerpací stanice Benzina, Kdyně 11.48 km
Bankomat Česká spořitelna 11.68 km
Konzum Poběžovice 11.76 km
čerpací stanice EuroOil, Poběžovic... 11.79 km
Konzum Mnichov 11.94 km
Bankomat GE Money Bank 12.15 km
Konzum Kdyně 12.24 km
Konzum Kdyně 12.25 km
Bankomat Česká spořitelna 12.25 km
Bankomat Komerční banka 12.28 km
Bankomat ČSOB 12.28 km
Bankomat Poštovní spořitelna 12.3 km
Konzum Blížejov 12.5 km
čerpací stanice EuroOil, Horšovský... 12.81 km
Bankomat Komerční banka 13.1 km
Bankomat ČSOB 13.24 km
Bankomat Poštovní spořitelna 13.24 km
Bankomat Poštovní spořitelna 13.24 km
COOP DISKONT - Horšovský Týn 13.36 km
Konzum Horšovský Týn 13.37 km
Bankomat GE Money Bank 13.39 km
Bankomat Česká spořitelna 13.44 km
čerpací stanice Shell, Horšovský T... 13.5 km
Konzum Semošice 15.67 km
Konzum Osvračín 16.66 km
Konzum Hostouň 17.64 km
Konzum Úsilov 18.34 km
Konzum Černíkov 18.48 km
čerpací stanice EuroOil, Koloveč... 18.85 km
čerpací stanice PAP OIL, Staňkov, ... 18.94 km
Konzum Miřkov 19.21 km
Konzum Chocomyšl 19.32 km
Konzum Hlohová 19.48 km

mohlo by Vás zajímat

nádraží Kout na Šumavě

batoh
nádraží Kout na Šumavě
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

vlaková zastávka Chodská Lhota

batoh
vlaková zastávka Chodská Lhota
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: domažlicko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

další informace

Přírodní park Bavorský les (Naturpark Bayerischer Wald) byl založen 18. května 1967 v bavorském Zwieselu. Ve svém počátku byl daleko menší než dnes a zahrnoval jen okres Regen. Teprve po reformě územního uspořádání okresů v roce 1972 přibyl k ploše Přírodního parku okres Viechtach. V létech 1979-80 bylo přičleněno ještě území okresů Deggedorf a Straubing - Bogen ležící severně od Dunaje. V roce 1996 přistoupilo několik obcí z okresu Freyung - Grafenau a následně pak okres celý. Tím se Přírodní park Bavorský les stal výměrou 283.200 ha jedním z největších přírodních parků v Německu. Rozkládá se tak na území 89 obcí ze čtyř okresů. Sídlo správy je ve Zwieselu, v hlavním informačním středisku Přírodního parku (Naturpark Bayerischer Wald). Přírodní park Bavorský les je obdařen největší rozmanitostí přírodních podmínek, protože zahrnuje území od dunajské nížiny až po nejvyšší vrchol Šumavy - Großer Arber (Velký Javor) . Láká Vás čistá krajina Bavorského lesa a divoké Šumavy? K ubytování na Šumavě najděte chatu nebo chalupu k pronajmutí, horský penzion, apartmán nebo hotel. Šumava je jistě krásné místo pro nejrůznější sporty, turistiku i cyklistiku a regeneraci. Kvalitní předpověď počasí nejen pro Bavorský les, ale i pro Bavorsko, Falcko, Šumavu a celé Německo naleznete na http://www.wetteronline.de/, jistě oceníte zejména aktuální stav oblačnosti a srážek. Novinky přináší nejstarší šumavský net na http://www.sumava.cz/clanky/, nebo také řada šumavských rádií jako například radio Bayern, Rock Radio Šumava, Kiss Jižní Čechy – zprávy o dopravě, počasí, kultuře.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

„Ale, dítě mé zlaté, kdepak bych ji vzala ?..."

„Povídejte jinému, že nevíte, odkud ji vzít! Ve Zlivi je celá kumpanie rybářů; třeba pouze poslat k Pavlíčkovi košíkáři, ten vám jich prodá třebas kopu!"

„Kradených!" vyrazil ze sebe Potužák, nemoha déle zdržeti své nevůle.

„Vy na to divně pohlížíte, kmotře!" Ferda se obrátil k Potužákovi, chytaje se jeho slova. „Kdopak je krade? Snad my? Co je nám do toho, odkud Pavlíček si jich opatřil! My mu je poctivě zaplatíme."

Potužák položil vidličku a nůž, změřil si napřed mladíka zrakem plným pohrdání, pak obrátil oči na Krušného, jenž, stydě se do duše za zpupnou nestoudnost svého syna, seděl na svém místě všecek schoulen a omráčen, a děl s důrazem:

„Pavlíček nemá rybníků a řeku pachtovanou taky nemá, a přece prodává ryby. Ještědy na dlani, že je krade. Kdo je kupuje od něho, podporuje^ zloděje a sám do zloděje daleko nemá. To patří tobě, ty kluku furiantská, nabubřilá! — A tobě, Jakube, řeknu zase tohle: Je mi tě líto, ale, co máš, jsi si zasloužil, protože neumíš udržet kázně doma! Zpupnost a prostopášnost tvých dětí tě vyvrátí z kořene. Budeš se dřít a plahočit, ale konec neodvrátíš: jako žebrák odejdeš ze statku a z tvých synů ani jeden ti neposkytne útulku. Nemám již, co bych s vámi mluvil. Mějte se tu dobře, můžete-li!"

Vstal, odstrčil vedle sebe sedícího Ferdu, chopil klobouk, jenž visel na skobce u okna podle něho, a zaměřil pádnými kroky ke dveřím, jimiž vyšel, dříve než se vzpamatovali z leknutí, jež jeho slova vyvolala.

„Jouzo, prosím tě!" volal za ním Krušnej. Slyšel hlas, přecházeje jizbou, ale nestanul, ač úpěnlivé bylo volání a k srdci bodalo, jako by slyšel tonoucího, jenž přivolává pomoc. Pak, jda zápražím, neslyšel už leda vřavu hlasů, z níž vynikalo vřeštění selčino.

Uháněl ze dvora, z Pašic vyšel, kráčeje známou cestou k Plástovicům. Bylo kolem jedné hodiny s poledne, v době tedy asi, kdy opodál něho se odehrál na Blatech děsný výstup mezi jeho dcerou Apolenou, knížecím pěšákem a Vojtou a kdy mlhy nejhustěji kroužily nad širým, rovným krajem. Vystupovaly tyto šedé, vše zastírající chmury i z Volešku rybníka, v hustých chuchvalcích se valily k Blatům, nad nimiž ležely jiné šedé spousty. Jeho oči nepostřehly ani hladiny rybníka, ani zeleného pažitu, pouze v nejbližší blízkosti vystupovaly ze šera, napolo jím pohlceny, smutné zvlhlé polní lány, nad nimiž se neklenulo žádné nebe, toliko šedé, syré stíny přeletovaly, a jednotvárný okraj rybníka, sítím a ostřicí prorostlý, jakýs písčitý suchopar, prostoupený na nesčetných místech rmut-nými kalužinami, jež trsy různých skřípin lemovaly. Nesmírná tesknota tryskala ze všeho kraje, všem předmětům se sdílela, na srdce lichého chodce padala...

 Potužák šel a šel, nevěda sám, kam by zaměřil. Ujížděly nohy po slizkém, rozmočeném povrchu jílovité cesty, místy hluboko se do hlíny bořily. Odcházeje od Krušných, poddal se, ustoupil spravedlivému hněvu, když slyšel zpupnou řeč Ferdovu. Zdálo se mu, že by bylo hříchem prodlíti v rodině, v níž se uplatňovaly zásady, příčící se naprosto jeho názorům o mravnosti a čestnosti. Nenáviděl z té duše drzé, vyzývavé furiantství vůbec, dvojnásob ovšem, jevilo-li se v řečech a konání mladého člověka, zapomínajícího na úctu vůči staršímu. Neúcta, ba přímé opovrhování, které jevil Ferda vůči svému starému otci, pobuřovalo jej, a co si mysliti o otci, jenž nechal věci dospěti do těchto konců!... Věru, věděl, že byť i jen nepřímo, svou poddajnosti a slabostí, Krušnej špatně vychovával svoje děti, ale že starý jeho kamarád pozbyl do té míry už své autority, tomu, ač lidé leccos takového už mluvili, přece přikládán víry se bránil. Nyní viděl, že lidé měli pravdu...

A šel a šel. Domů se mu nezdálo; byl by musil mluvit, sdělit se, a do toho neměl chuti. Sám nevěda zahnul vpravo do polí, po mezích se potloukal, brouzdaje se blátem. A jak teskno i mračno vůkol něho, soustrast se mu vkradla do duše, hněv přemohla...

Ubohý Jakub! Takovou velkou, nelíčenou radost měl z jeho návštěvy! Takové nevýslovné štěstí zřelo z jeho rozbrázděného, ustaraného obličeje, když uslyšel, že by on — Potužák — popřípadě dal svou dceru jeho nejstaršímu!... A jak byl zdrcen, jaký zoufalý boj se zrcadlil v jeho plachých očích, když po řeči synově Potužák odcházel! Ba, zachytil ho, tento nevýslovně zoufalý pohled!...

A hlas se v něm ozval, ostrý, káravý hlas: Přes vše, cos slyšel, neměls ho tak nelítostně potrestat, starého přítele celého života... A vše jak náleží uváženo, nespravedlivě jsi ho trestal a hněv ti špatně vedl ruku! Utekl jsi od stolu, na němž tě hostil tvůj druh, nenapravitelnou pohanu jsi uvalil na hlavu toho, jehož beztak osud těžkým údělem sklíčil. Rozběhne se pověst o tomto výjevu po vší obci, po všem kraji a způsobí mu ponížení nepomíjející... A přece Jakub je toliko ubožák. Kdo ví, jaké by byly tvoje děti, kdyby jejich matka byla podobná ženě, s níž nemilosrdný osud svedl tvého přítele?... Urazil, pobouřil tě vlastně jen Ferda; zda zasáhla ho rána, již jsi vedl?... Ba, nezasáhla! — Odejde odsud, setřese dojem, dojala-li ho vůbec tvoje slova, a vysměje se ti! Ublížil jsi jedině Jakubovi, poslední zbytek vážnosti, již by snad jeho děti přes všechno ještě byly k němu měly, jsi mu vzal, pokárav ho takto před nimi! Neměl-li ubožák síly do té chvíle, aby zkrotil jejich zpupnost, tvá řeč mu ji nedala...

A bylo mu, že z šera mlh, z němého příboje valících se mraků vystupují smutné oči jeho starého druha a zírají naň s tímže zděšeným, zoufalým výrazem, jímž se k němu obrátily, když vstal od stolu...

A zase ozval se hlas v jeho nitru: Vrať se k němu, odčiň, číms mu ublížil, můžeš-li ještě! Sejmi z něho pohanu, dobré slovo promluv, útěchy mu dej! Toť tvoje povinnost, již musíš vykonat, neohlížeje se na nikoho! Nezadáš si!...

A Potužák uposlechl hlasu a vrátil se. Došel kraje rybníka, nad nímž neviditelní, mlhou zastřeni, kroužili rackové. Slyšel jejich chechtot, stanul chvíli, než zabočil k Pašicům; podobalo se mu, že ďáblové se smějí jeho konání; než, neváhal dlouho, statně vykročil, a než se nadál, stál na zápraží u statku Krušných. Dorážela na jeho sluch táž vřava hlasů, již slyšel odcházeje tudy... Nedbal, vstoupil do sednice...

Duch dávno zemřelého kdyby se byl objevil, nebyl by způsobil většího úžasu. Rázem umlkly hlasy, kdo seděl, vyskočil, kdo přecházel, stanul, všecky zraky se naň upřely.

Potužák přistoupil ke Krušnému, jenž stál, drže se pravicí za okraj stolu, jako by se bál, aby neupadl, oči maje v sloup obrácené, zoufalá úzkost z nich vyzírala.

„Jakube — vracím se, přicházím, abych napravil, čím jsem ti ublížil. Pobouřila mě nemoudrá řeč, ale urazit mě neměla. Přenáhlil jsem se: prosím tě, odpusť mi!"

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky