Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Slapy

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: nádraží
lokalita: táborsko
GPS: 49°23'6.258"N, 14°37'44.204"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Slapy leží na elektrické trati Tábor – Bechyně (také Bechyňská dráha, Bechyňka, Elinka) značené do poloviny 80. let minulého století číslem 22e, do roku 1999 trať 224 a nyní trať 202 o délce 24 km. Trať byla první elektrifikovanou tratí v Česku a je v provozu od 20. června 1903. V roce 1889 vídeňské ministerstvo železnic zamítlo projekt železnice z Vodňan přes Týn nad Vltavou, Bechyni, Tábor a Vlašim do Kutné Hory. Následně vzniklo družstvo, které neúspěšně prosazovalo alespoň část z Vodňan do Tábora. Teprve nové Družstvo bechyňské dráhy prosadilo z původně zamýšlené trasy úsek z Tábora do Bechyně. Bechyňská dráha byla první železniční dráhou ve střední Evropě, která byla od počátku stavěna i provozována jako elektrická. Na podnět vládního rady Marka, který přesvědčoval koncesionáře o výhodách elektrických drah, Družstvo bechyňské dráhy zahájilo roku 1898 jednání s firmou František Křižík. Ta úřady přesvědčila, že vyhrazení dráhy jen pro elektrický provoz zlevní stavbu i vozidla, usnadní práce a umožní větší počet zastávek. 29. prosince 1900 bylo povoleno vypracování projektu dráhy pro elektrický pohon. 4. září 1901 bylo vydáno stavební povolení. 19. dubna 1902 byla udělena koncese pro stavbu a provoz dráhy s termínem zahájení provozu do konce roku 1904. Stavbu traťového spodku a svršku prováděla firma J. Kubíček a spol. z Královských Vinohrad, železné konstrukce dodala firma bratří Prášilů z Libně. První zkušební jízda proběhla 1. června 1903, 10. června 1903 proběhla zátěžová zkouška železničního mostu v Táboře, pravidelný provoz byl slavnostně, za účasti místodržitele království, předsedy zemského výboru i nejvyššího maršálka království, zahájen 21. června 1903. Trať v Bechyni původně končila na levém břehu Lužnice. Roku 1928 byla po nově otevřeném bechyňském mostu nazývaném Duha prodloužena až do města, čímž se délka trati prodloužila z 23 na 24 kilometrů. Zpočátku se do Bechyně jezdilo přes staré nádraží úvraťově, ale od 15. května 1929 byl zprovozněn oblouk pro nový směr a část tratě ke starému nádraží byla změněna na vlečku, napojenou na vlastní trať směrem k Bechyni, a staré nádraží bylo změněno v nákladiště dřeva. V roce 1953 byla u Sudoměřic vybudována vlečka Dolina k vojenskému letišti u Bechyně. Od jízdního řádu 1953/54 byla na trati zastavena osobní doprava (později byla znovu obnovena), nákladní doprava naopak nabývala na intenzitě. Po zrušení vojenského letiště byla trať zrekonstruována na traťovou rychlost 50 km/h. Na trati jsou pořádány pravidelné nostalgické jízdy historickým elektrickým vozem. Napájecí systém navrhovali konstruktéři Křižík, List a Rosa. Původní systém byl třívodičový, 2x 700 V stejnosměrného napětí, přičemž středním vodičem byla kolejnice, zatímco nad kolejemi vedly souběžně dva trolejové vodiče s opačnými póly napájení, vzdálené od sebe 1,2 metru. Trolejové vodiče byly zavěšeny svorkami na amberitových izolátorech na drátových převěsech mezi dřevěnými sloupy, prosté a nenapínané. Podélná vzdálenost závěsných bran byla 16 až 20 metrů. Třívodičové stejnosměrné napájecí systémy, avšak s nižším napětím, byly v té době již v Olomouci a Bratislavě. Elektrickou energii vyráběla elektrárna v Táboře (umístěná u Lužnice 1,2 km od začátku tratě) pomocí 3 dynam poháněných parními stroji. Zálohově byla dodávka jištěna sadou akumulátorů. Elektrárna dodávala energii i pro souběžně zřizované veřejné osvětlení města Tábora. Bližší polovina tratě byla napájena přímo, k začátku druhého úseku u Malšic bylo z elektrárny vedeno samostatné dvoupólové vedení, to však bylo roku 1914 sejmuto z důvodu válečného nedostatku materiálu. V roce 1929 byla táborská elektrárna propojena s celostátní rozvodnou sítí. V roce 1938 bylo při rekonstrukci napájení změněno na dvojvodičové o napětí 1500 V a trolej byla zavěšena na ocelové sloupy.




odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

pomník padlých WWI, Slapy

batoh
pomník padlých WWI, Slapy
Šumava A-Z: pomníky
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

kaple Slapy

batoh
kaple Slapy
Šumava A-Z: kaple
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Hýlačka 525 m n. m.

batoh
Hýlačka 525 m n. m.
Šumava A-Z: vrcholy, rozh...
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

ZOO Větrovy, Tábor

batoh
ZOO Větrovy, Tábor
Šumava A-Z: ZOO
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
pomník padlých WWI, Slapy 0.52 km
kaple Slapy 0.88 km
Hýlačka 525 m n. m. 1.11 km
ZOO Větrovy, Tábor 1.33 km
vlaková zastávka Horky u Tábora 1.51 km
hřbitov Klokoty - Tábor 3.44 km
kaple sv. Filipa a Jakuba, Tábor 3.46 km
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kl... 3.48 km
věž Kotnov 3.49 km
pomník padlých WWI, Klokoty 3.49 km
Táborský poklad, hrad Kotnov 3.51 km
klášter bosých augustiniánů s kost... 3.73 km
pamětní deska Jaroslav Vacek 3.75 km
Husitské muzeum, Tábor 3.75 km
pamětní deska Václav Křižík 3.78 km
Kozský potok 3.82 km
Housův mlýn, Tábor 3.82 km
Husitské muzeum - stará táborská r... 3.83 km
Čapkova studánka, Sezimovo Ústí... 3.85 km
infocentrum Tábor 3.85 km
hrobka Dr. Edvarda Beneše, Sezimov... 3.86 km
Fierlinger Zdeněk 3.86 km
vila Zdeněka Fierlingera, Sezimovo... 3.86 km
Hanibal Jiří 3.88 km
Nedbal Oskar 3.88 km
Vojta Hugo gen. 3.88 km
Tábor 3.88 km
Novotný Antonín 3.88 km
Hrzán Jiří 3.88 km
Kalousek Miroslav 3.88 km
Zenkl Petr PhDr. 3.88 km
Mareš Karel, bg., bombardovací pil... 3.88 km
Schmid Jan 3.88 km
Koblasa Jan 3.88 km
Petřík Theodor Prof. Dr. 3.88 km
Táborská setkání 3.88 km
Strimpl Ludvík 3.88 km
vila Ludvíka Strimpla, Sezimovo Ús... 3.88 km
renesanční kašna Tábor 3.88 km
Stárkův dům, Tábor 3.89 km
Mnichovské dny, Edvard Beneš 3.9 km
vila Hany a Edvarda Benešových, Se... 3.9 km
Benešová Hana 3.9 km
Hana Benešová, Petr Zídek 3.9 km
Jan Žižka - Josef Strachovský, Táb... 3.9 km
fara Tábor 3.9 km
kostel Proměnění Páně, Tábor 3.9 km
Možná přijde i kouzelník 3.92 km
divadlo Oskara Nedbala, Tábor 3.92 km
pamětní deska prof. Martin Kolář, ... 3.92 km
Kolář Martin, prof. 3.92 km
muzeum Kouzlo starých časů, Tábor... 3.93 km
muzeum Strašidelné podzemí, Tábor... 3.93 km
Památník dr. Edvarda Beneše, Sezim... 3.94 km
kaple Svatého kříže, Tábor 3.99 km
kasárna Prokopa Holého, Tábor 4 km
střelnice Tábor 4.01 km
parking centrum Tábor 4.01 km
Sezimovo Ústí 4.02 km
Němec František 4.02 km
pamětní deska Josef Šmaha, Tábor... 4.02 km
vodárenská věž, Tábor 4.03 km
pomník padlých WWI, Tábor 4.03 km
pomník padlých WWI i II, Sezimovo ... 4.03 km
keramická fontána, Tábor 4.05 km
kostel Povýšení sv. Kříže, Sezimov... 4.05 km
pamětní deska Josef Švehla 4.05 km
Švehla Josef 4.06 km
Safariherna Tábor 4.11 km
meteorologický sloup, Tábor 4.11 km
dětské hřiště hradby Tábor 4.11 km
kostel Československé církve husit... 4.14 km
sokolovna Tábor 4.2 km
Rudoarmějec - Luděk Varvažovský, T... 4.21 km
fontána na náměstí TGM, Tábor 4.21 km
pomník padlých WWII, Tábor 4.25 km
vodopád Jordán, Tábor 4.27 km
SDH Malšice 4.34 km
kasárna Jana Žižky, Tábor 4.35 km
kostel Nejsvětější Trojice, Malšic... 4.39 km
fara Malšice 4.4 km
Malšice 4.43 km
dětské hřiště Pražské sídliště, Tá... 4.43 km
židovský hřbitov Tábor (nový) 4.46 km
pomník padlých WWI, Malšice 4.46 km
hrob Saprikin Petr 4.46 km
nádrž Jordán 4.53 km
nádraží Tábor 4.73 km
hřbitov Tábor 4.76 km
hrob Anatolije Osipoviče Oskina 4.77 km
Peterka František 5.25 km
řetězový most Lužnice, Stádlec... 8.5 km
Vaněk František Bernard, Msgre. 9.68 km
chalupa Bechyňská Smoleč 10 10.24 km
kaple Bechyňská Smoleč 10.25 km
Bechyňská Smoleč 10.26 km
stavení Bechyňská Smoleč 16 10.28 km
golf Bechyně 11.65 km
nádraží Sudoměřice u Bechyně 11.87 km
Sokol Sudoměřice u Bechyně 11.96 km
dětské hřiště Sudoměřice u Bechyně... 12.42 km
kostel Všech svatých, Sudoměřice u... 12.45 km
pomník padlých WWI, Sudoměřice u B... 12.47 km
fara Sudoměřice u Bechyně 12.49 km
SDH Sudoměřice u Bechyně 12.56 km
Katz Leopold 13.37 km
Třicet případů majora Zemana - Bes... 13.37 km
Simone André 13.37 km
Jistebnický kancionál 13.53 km
kasárna a letiště Bechyně 13.78 km
pomník padlých WWI, Vlastiboř 14.2 km
Vlastiboř 14.21 km
kaple Vlastiboř 14.21 km
nádraží Bechyně 14.5 km
Tajemství železnic - S Cimrmanem d... 14.61 km
Bechyňský most Duha 14.61 km
lázně Bechyně 14.68 km
koloběžka Grand Prix, Bechyně 14.75 km
Gutfreud Otto 14.78 km
Kryl Karel 14.78 km
pamětní deska Otto Gutfreund 14.78 km
horní mlýn Bechyně 14.81 km
vila Vendelína Máchy, Bechyně 14.84 km
busta František Křižík, Bechyně... 15.04 km
staré nádraží Bechyně 15.09 km
koupaliště Bechyně 15.13 km
Komárov 15.15 km
kaple Kamenný Dvůr 15.16 km
pomník padlých WWI i II, Komárov... 15.17 km
Dubský Bedřich 15.18 km
muzeum turistiky Bechyně 15.19 km
synagoga Bechyně 15.19 km
kaple Komárov 15.2 km
dětské hřiště Komárov 15.21 km
hřbitov Bechyně 15.22 km
kostel sv. Michala, Bechyně 15.22 km
hrob Rudolf Krajc 15.23 km
hrob Sergej Gerasimovič Marčenko 15.24 km
hrob neznámého rudoarmějce, hřbito... 15.24 km
Ostrčil Otakar 15.26 km
SDH Bechyně 15.27 km
klášter Bechyně a kostel Nanebevze... 15.28 km
To byla svatba, strýčku! 15.3 km
kaple Radětice 15.31 km
architektura soběslavsko-veselskýc... 15.31 km
Krajc Rudolf 15.32 km
Bechyně 15.32 km
Záluží u Vlastiboře 15.33 km
židovský hřbitov Bechyně 15.33 km
kaple Záluží 15.33 km
muzeum loutek v kovárně, Záluží... 15.33 km
infocentrum Bechyně 15.34 km
Nová radnice Soběslav 15.36 km
kostel sv. Matěje, Bechyně 15.37 km
Pověst o zvonech na kostele svatéh... 15.38 km
kostel sv. Petra a Pavla, Soběslav... 15.38 km
pamětní deska kněz František Sláma... 15.38 km
fara Bechyně 15.38 km
Blatské muzeum Soběslav - Smrčkův ... 15.4 km
radnice Bechyně 15.4 km
pamětní deska letců, Bechyně 15.41 km
pamětní deska Václav Pichl 15.41 km
kašna keramická Bechyně 15.42 km
rodný dům Václava Pichla 15.42 km
pomník padlých WWI i II, Bechyně... 15.42 km
městské muzeum Bechyně 15.42 km
pamětní deska JUDr. Adolf Zahradní... 15.42 km
hrob vojáků Rudé armády, Bechyně... 15.43 km
Čižmárová Naďa 15.43 km
Soběslav 15.43 km
pomník padlých WWI i II, Radětice... 15.44 km
Mariánský sloup, Soběslav 15.44 km
kašna Soběslav 15.46 km
Stará radnice Soběslav 15.47 km
kostel sv. Víta, Soběslav 15.47 km
Černovický potok 15.48 km
pomník Mistra Jana Husa, Soběslav... 15.48 km
infocentrum Soběslav 15.5 km
Preclík Vladimír 15.51 km
muzeum Vladimíra Preclíka 15.51 km
Alšova jihočeská galerie, Bechyně... 15.54 km
Blatské muzeum Soběslav - Rožmbers... 15.57 km
zámek Bechyně 15.6 km
hradby Soběslav 15.65 km
silniční most Černovický potok, So... 15.66 km
mlýn Bechyně 15.7 km
galerie sv. Marka, Soběslav 15.75 km
kostel sv. Marka, Soběslav 15.75 km
Sepekov 16.03 km
Petr ze Sepekova 16.03 km
vlakové nádraží Soběslav 16.04 km
Ohnivé léto 16.27 km
hotel Pecka, Sepekov 16.27 km
siamská dvojčata, sestry Blažkovy... 16.27 km
Ančerl Karel 16.43 km
Chlebov 16.77 km
kaple sv. Floriána, Chlebov 16.79 km
pomník padlých WWI, Chlebov 16.86 km
Ohnivé léto 16.99 km
SDH Březnice 17.01 km
pomník padlých WWI, Březnice 17.01 km
kaple Březnice 17.01 km
Březnice 17.03 km
Židova strouha 17.14 km
Strakonický dudák 17.14 km
Čertova nevěsta 17.14 km
Čertova nevěsta 17.29 km
hřbitov Bernartice 17.57 km
památník popravených Bernartice 17.57 km
Cernan Eugene Andrew 17.68 km
Husova kaple Bernartice 17.7 km
Krzák Rudolf 17.79 km
dům odbojářů, rodina Krzákova, Ber... 17.79 km
pomník padlých WWII a gen. Krzákov... 17.79 km
Konopický Alois, plukovník v.v. 17.8 km
kaple Nuzice 17.82 km
Doktorka z domu Trubačů - Ilona Bo... 17.83 km
Kálalová Vlasta - Di Lottiová 17.83 km
Veselý Jan, mjr. letec 311 Sqdn. R... 17.83 km
Boušek, Václav Josef Klement 17.83 km
Přehořov 17.83 km
pomník padlých WWI, Přehořov 17.85 km
SDH Přehořov 17.85 km
pomník padlých WWII, Bernartice 17.92 km
Kadlec Karel 17.94 km
kaple sv. Floriána, Bernartice 18.02 km
kostel sv. Martina, Bernartice 18.03 km
Bernartice 18.07 km
paraskupina Intransitive 18.07 km
fara Bernartice 18.08 km
kašna Bernartice 18.1 km
pomník padlých WWI, Bernartice 18.11 km
Hrubec Rudolf 18.14 km
Benda Břetislav 18.31 km
Vlk Miloslav PhDr. kardinál 18.31 km
O zatoulané princezně 18.73 km
židovský hřbitov Milevsko 19.33 km
ubytování v okolí

apartmány 8204, Kašperské Hory

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: kašpersko
šumavská obec: Kašperské ...

ubytování s kapacitou: 16
cena ubytování: od 350 Kč detail

chalupa 8806, Annín

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: chalupa
Šumava: sušicko
šumavská obec: Annín

ubytování s kapacitou: 12
cena ubytování: od 250 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • Husitské muzeum, Tábor - otevírací doba...

    batoh
    Husitské muzeum, Tábor - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: táborsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • Husitské muzeum - stará táborská radnice...

    batoh
    Husitské muzeum - stará táborská radnice, Tábor - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: táborsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum Kouzlo starých časů, Tábor - otev...

    batoh
    muzeum Kouzlo starých časů, Tábor - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: táborsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
firmy v okolí
  • Jednota Slapy

    batoh
    Jednota Slapy
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: táborsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Bankomat Raiffeisenbank

    batoh
    Bankomat Raiffeisenbank
    Šumava A-Z: bankomaty
    lokalita: táborsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Jednota Tábor

    batoh
    Jednota Tábor
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: táborsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice EuroOil, Malšice

    batoh
    čerpací stanice EuroOil,  Malšice
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: táborsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
Jednota Slapy 0.56 km
Bankomat Raiffeisenbank 2.56 km
Jednota Tábor 3.84 km
čerpací stanice EuroOil, Malšice... 3.84 km
Bankomat Oberbank AG 3.91 km
Bankomat Poštovní spořitelna 3.91 km
Bankomat Poštovní spořitelna 3.97 km
Bankomat Poštovní spořitelna 3.97 km
Bankomat ČSOB 3.97 km
Bankomat ČSOB 3.97 km
Bankomat GE Money Bank 3.99 km
Bankomat Fio banka 4.01 km
Bankomat Česká spořitelna 4.1 km
Bankomat Komerční banka 4.12 km
Bankomat Česká spořitelna 4.14 km
Bankomat Česká spořitelna 4.18 km
Bankomat Komerční banka 4.23 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.24 km
Bankomat ČSOB 4.24 km
Bankomat GE Money Bank 4.24 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.33 km
Supermarket Malšice 4.34 km
Jednota Tábor 4.36 km
Bankomat GE Money Bank 4.37 km
Jednota Malšice 4.38 km
Bankomat UniCredit Bank 4.38 km
McDonalds, Tábor 4.39 km
čerpací stanice OMV, Tábor, Soběsl... 4.4 km
Bankomat ČSOB 4.43 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.43 km
Bankomat Raiffeisenbank 4.45 km
Bankomat Raiffeisenbank 4.45 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.45 km
Bankomat ČSOB 4.45 km
Bankomat Česká spořitelna 4.61 km
Bankomat GE Money Bank 4.62 km
Bankomat Komerční banka 4.64 km
Bankomat GE Money Bank 4.64 km
Bankomat Česká spořitelna 4.64 km
Supermarket Renta Sezimovo Ústí 4.66 km
Bankomat Poštovní spořitelna 4.71 km
Bankomat ČSOB 4.71 km
Jednota Tábor 4.77 km
čerpací stanice Shell, Tábor 4.88 km
čerpací stanice Shell, Sezimovo Ús... 4.91 km
Bankomat Česká spořitelna 4.93 km
čerpací stanice OMV, Tábor, Měšice... 5.01 km
Bankomat Komerční banka 5.17 km
Supermarket Astra Sezimovo Ústí 5.29 km
Bankomat Poštovní spořitelna 5.34 km
Bankomat ČSOB 5.34 km
Jednota Sezimovo Ústí 5.68 km
Jednota Měšice 5.7 km
Jednota Tábor 5.76 km
čerpací stanice EuroOil, Tábor, Ná... 6.34 km
Bankomat Česká spořitelna 6.64 km
Jednota Želeč 7.77 km
Jednota Zárybničná Lhota 8.6 km
Jednota Radkov 9.04 km
Jednota Stádlec 9.83 km
Jednota Hlavatce 10 km
Jednota Chotoviny 10.64 km
Jednota Opařany 10.88 km
Jednota Košice 10.96 km
Jednota Roudná 11.17 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Chotovi... 12.03 km
Jednota Sudoměřice u Bechyně 12.52 km
Jednota Myslkovice 12.67 km
čerpací stanice PAP OIL, Chýnov 12.7 km
Jednota Klenovice 13.37 km
Jednota Borotín 13.39 km
Jednota Jistebnice 13.45 km
Jednota Chýnov 13.48 km
Jednota Ratibořské Hory 13.49 km
Jednota Sudoměřice u Tábora 14.09 km
čerpací stanice Benzina, Soběslav... 14.22 km
Jednota Bechyně 14.36 km
Bankomat Komerční banka 14.75 km
čerpací stanice PAP OIL, Soběslav... 14.81 km
Bankomat Citibank 14.86 km
Bankomat Poštovní spořitelna 14.94 km
Bankomat ČSOB 14.94 km
Jednota Bechyně 14.95 km
Jednota Božetice 15.01 km
Jednota Nemyšl 15.07 km
Supermarket Zuzana Bechyně 15.22 km
Supermarket Renta Soběslav 15.33 km
Bankomat Česká spořitelna 15.34 km
Bankomat Komerční banka 15.35 km
Jednota Soběslav 15.37 km
Bankomat Česká spořitelna 15.4 km
Jednota Radětice 15.43 km
Jednota Krtov 15.49 km
Bankomat GE Money Bank 15.63 km
Bankomat Poštovní spořitelna 15.7 km
Bankomat ČSOB 15.74 km
Jednota Sepekov 15.94 km
Jednota Choustník 16.28 km
Jednota Tučapy 16.39 km
čerpací stanice PAP OIL, Tučapy 16.46 km
čerpací stanice Benzina, Mezno LS... 16.55 km
McDonalds Restaurant, Mezno, Mitro... 16.55 km
čerpací stanice Benzina, Mezno PS... 16.71 km
Jednota Dolní Hořice 16.99 km
Jednota Borovany 17.8 km
Jednota Přehořov 17.84 km
Jednota Bernartice 18.1 km
Jednota Budislav 18.19 km
Jednota Pořín 18.27 km
Bankomat Poštovní spořitelna 18.69 km
Bankomat ČSOB 18.7 km
čerpací stanice OMV, Řípec 18.75 km
Jednota Borkovice 19.69 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.9 km
Bankomat ČSOB 19.95 km
Bankomat Komerční banka 19.95 km
Bankomat Česká spořitelna 19.95 km

mohlo by Vás zajímat

nádraží Bechyně

batoh
nádraží Bechyně
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

nádraží Sudoměřice u Bechyně

batoh
nádraží Sudoměřice u Bechyně
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

další informace

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

Po této cestě, spojující Pašice s Plástovicemi, ubíral se lichý starší muž, zvolna kráčeje proti chýlícímu se slunci, jež jako ohromná rudá koule stálo nad sinými horami věnčícími obzor. Vysoká, poněkud hubená postava jeho trochu kupředu se klonila: chůze člověka, jenž mnoho pracoval, mnoho a těžce se lopotil. Do brunátná osmáhlý obličej ostrých, skoro tvrdých rysů, nedbale oholený, poněkud přimhouřené oči, velké opálené ruce, oděv, režná košile, obuv, slaměný širák na hlavě, jedním slovem: celý jeho zevnějšek prozrazoval zřejmě, jakého druhu práce konal. Blatský sedlák typického rázu. Nepospíchal, každou chvíli se zastavoval, vpravo vlevo se zadívával; častěji vpravo, do žírných polních lánů, do Blat, za Blata, kde zahaleny poiou v závoji lehounkých par a počínajícího večerního soumraku, nové a nové lány se rozkládaly, kde zraky odpočívaly na bílých dvorcích, na červených střechách statků, na zeleni sadů četných vesnic a dědin blatských i zablatských; vlevo pak, k jihu, kam jen tu a tam pohledem zabrousil, rozlívala se široká hladina Volešku rybníka, rákosím vroubená a prorostlá, nehybná jako roztavený kov, sivosiná, nad níž poletovaly houfy bělavých, povykujících racků, po níž tiše plovala stáda divokých kachen. Viděl ty i ony, zrakem jich nesledoval, jen tu onde maně, opovržlivě, téměř zlostně rukou máchnul, jako by sám s sebou hovořil.

Došel k samým Plástovicům, k prvním chalupám této bohaté, úhledné vesnice. Kamenná hradba vroubila napravo cestu, za hradbou, podepíraje se o ni, stál člověk, padesátník jako on, jenž již drahnou chvíli na přicházejícího své oči upíral. Byl poněkud menší jeho, ale silnější, ramenatější. Na hlavě, která jedině přes hradbu čněla, měl podobný slaměný širák, starý, od slunce do šeda spálený, propocený, dlouhým užíváním úplně z formy vyšlý; neměl na sobě ani kabátu, ani vesty; ušpiněná, potem prosáklá, na krku a na prsou otevřená režná košile lepila se na plece a ramena.

„Jakube?" zvolal pojednou na příchozího, jenž, bera se mimo, pohroužen v myšlenky, nebyl si ho povšiml, ba, ani ho nespatřil. Oslovený sebou trhl.

„Aj, Jouzo, heleďme!"

Přistoupil blíže, přeje dobrého večera. Muž za hradbou se vzpřímil.

„Dejžto Pánbů!" odpověděl; „Přeju taky. Copak tě sem vede? Či jdeš dále, snad do Selce k bratrovi?" „Nejdu do Selce. Sem jdu, k tobě mám namířeno, Jouzo." „Nu, a?"

„Kakraholtské parno dnes. Už by, namouvěru, trochu vláhy neškodilo. Potom by zas mohlo být hezky, až by žně začaly. Stojí pěkně všecko, jaře lip než ozimy, jen to Kupkojc žito se mi nelíbí."

„Špatné semeno, Jakube! Řek jsem mu to hned, jak na podzim zašíval. Chtěl to ošidit, ošidilo jeho. Nu, nevěřil, smál se! Byl na studiích, rozumí všemu lip. — Nu, a co mi neseš? Posloužím ti něčím?"

„Nu víš, jen tak jdu. Promluvit se chce. Třeba poradíš. Jakpak, že se tě ptám, prodals tu svou dvouletou hřebičku v Netolicích? Povídali u nás, žes tam s ní byl."

„Neprodal, Jakube. Nebyly ceny, jen dvě stě padesát nabízeli. To radši počkám, pod tři sta ji nedám."

„Já jsem toho svého dvouletého valáška prodal včera ňákému židovi do Budějic za dvě stě osmdesát pět. Taky jsem se ošíval, tři sta deset jsem chtěl, ale žid dával dvě stě sedmdesát. Tak jsem mu ho musel nechat za ty peníze. Nic plátno, Pepík v Praze potřebuje pořád, Ferdovi a Frantovi aby člověk taky ještě dával. Je toho moc na mne."

Jouza pozatřásl hlavou.

„Dvě stě osmdesát pět za toho vraného valáška je málo," odpověděl. „I tři sta deset je málo. Takový koník! Kdybys byl čekal do jara, přes čtyři stovkys mohl žádat, a namouduši, byl bys je dostal. Ale tuhle o tom rozprávět nebudeme. Pojď, zajdeš k nám a povíme si."

Dal se podle hradby směrem k vesnici a došel po třiceti krocích místa, kde hradba byla prolomená polní cestičkou, uzavřenou laťovými dvířky, jež odstrčil a na cestu vyšel. Oba pak brali se mlčky do vsi.

Na návsi vstoupili do velice úhledného selského statku s pěkně omalovaným štítem, octli se na prostorném, čistě drženém dvoře, uzavřeném po levé straně obytným stavením a konírnou, naproti vratům stájí, kde umístěn byl hovězí dobytek, a stodolou, na pravé pak straně chlévy pro drobný brav a kůlnou. Vše bylo pěkné, zánovní, stavení taškami kryté, nikde neurážel nepořádek, ba, všude zámožnost a pečlivý dohled hospodářův se jevily.

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky