Šumava: srňsko
šumavská poloha: mapy.cz
informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
Původně dřevařská osada Staré Srní je dnes částí obce Srní, jejímž předchůdcem byla. Obec se ale rozrůstala kolem Schwarzenberky postaveného kostela Nejsvětější Trojice v letech 1804 až 1805 na volnějším prostranství a tak dala základ dnešnímu Srní.
Díky nehostinnosti nejsou dějiny Šumavy tak bohaté jako dějiny podhůří a jiných částí země. Na Šumavě se usazovali pouze pastevci. První osídlení připomíná latenské hradiště Obří hrad z druhé poloviny prvního tisíciletí. Slované pronikají do Pošumaví v 6. - 10. století. V centralizačním procesu se Slované dostávají ke kmeni Zličanů. Kolonizace Šumavy souvisí především s rozvojem obchodu, kdy byly krajinou klestěny obchodní stezky. Z osad u těchto stezek postupně vznikaly střediska a poté i královská města. 14. století přineslo rozmach hornictví - okolo dolů na zlato a stříbro vznikají hornická města. V 16. století zajišťuje hornictví a obchod na Zlaté stezce blahobyt řadě měst v oblasti. V 17. a 18. století jsou kolonizována stále vyšší místa. Díky výrobě skla a těžbě dřeva osidlují lidé šumavské lesy. Nerozvinutý průmysl v 19. století způsobil značný odliv obyvatelstva. Průmyslovými středisky byly v té době pouze Strakonice, Klatovy a Sušice. Po druhé světové válce a v období studené války byly rozsáhlí části Šumavy a Českého lesa součástí hraničního pásma. Toto území bylo v podstatě nepřístupné a za oběť tehdy padlo množství pohraničních vesnic. Počátky turistiky v oblasti sahají již do 2. poloviny 19. století. Klub Českých turistů postavil na počátku 20. století několik chat a rozhleden. To vše ale patří k minulosti, dnes můžete Šumavu poznávat na kole, pěšky, autem, vlakem, cyklobusem. Šumava je ideálním místem pro sport, rekreaci, regeneraci, odpočinek, romantické a ozdravné pobyty pro rodiny s dětmi, pro rodiny se psem, sportovce, lyžaře, běžkaře, cyklisty, pěší turisty. Ubytovat se můžete v široké škále zařízení za příznivé ceny. Dnes nejde jen o horské chaty a chalupy, ale o farmy, rodinné penziony, apartmány, hotely až po hotelové komplexy. Oblíbené jsou zejména penziony. Šumava nabízí v zimě poměrně stabilní sněhové podmínky pro běžecké lyžování (Bílá stopa), sjezdové lyžování (ski-areály např. Lipno Kramolín, Špičák, Železná Ruda, Zadov - Churáňov, bavorský Mitterdorf - Philippsreut nebo Velký Javor, či rakouský Sternstein a Hochficht) o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím netu pomocí webových kamer. K dispozici jsou Vám i menší poklidná lyžařská střediska pro lyžování jako Hartmanice, Hojsova Stráž, Horní Vltavice, Kvilda, Kubova Huť, Nezdice na Šumavě, Nové Hutě, Javorník, Javorná, Přimda.
Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:
Předchozí vláhy pomohly jařím a i ozimu neuškodily — úroda pěkná, mnohoslibná. Bylo asi deset hodin, když obešed nejvzdálenější své polnosti u samých hranic pašických a pomýšleje již na návrat, si vzpomněl, že by mohl zajiti ke Krušným. Co Krušnej onehdy nadhodil v příčině dělení Blat, nevycházelo mu z hlavy a neustále o tom přemýšlel. Vedle důvodů, jichž tento byl uvedl, napadl mu ještě jeden, jenž se mu zdál vážnějším všech ostatních. V Hlavatci se vyskytla kulhavka, byla tam z Prachatic komise. V Mýdlovarech zase padají vepři, sněť slezinná (červenka) byla zjištěna. Všecken tento dobytek se stýká na pastvě na Blatech, ba, i odjinud se tam dohání, aniž možno tomu zabrániti. Společná pastva je tudíž zdrojem různých nákaz a vážným nebezpečenstvím; však již v minulosti právě blatské obce bývaly jevištěm všeobecného padání dobytka; všude hledali příčinu tohoto neutěšeného zjevu, jen tam ne, kde ve skutečnosti vězela. Třeba na to upozorniti a učiniti stůj co stůj a pokud možno brzo konec společnému pasení.
Potužák tedy šel do Pašic a Krušného taky doma zastal. Věděl, že Krušnou nepotěší svojí návštěvou — ta vůbec žehrala na každého, s kým její muž se stýkal —, ale nedbal toho, ježto právě tak dobře věděl, že se neopováží dáti mu otevřeně najevo svou nechuť k němu. V tom se také nemýlil: Krušná ho přijala velice vlídně a řečí bylo dost a „to jsou hosti!" a „pěkně vítám!", jen se od úst prášilo, a bochník chleba na stůl a čerstvé máslo a homolka s lunínem. Než, když započal hovor o dělení Blat a Potužák se jal vykládati o nebezpečí dobytčích nákaz, které plynulo ze společné pastvy, zakabonilo se její čelo, z očí sršel jen s námahou utajovaný hněv a boky poskakovaly, jako by velký sud se byl dostal zemětřesením v pohyb. Potužákovi neušly tyto projevy nevůle ani plaché pohledy, jež Krušnej metal úkosem na svou ženu; přesto, nedbaje toho všeho, neustal ve svých výkladech, ba, s jakousi úpornou horlivostí v nich pokračoval.
„Však sáms první na to připadl," pravil, „a pravdus děl.
Třeba všecky přesvědčit, předem u nás v obci a pak druhé. Jako dosud, dále se hospodařit nemůže.."
„Dyž vono..." koktal Krušnej, jenž dostával pořade většího strachu, vida známky blížící se bouřky na obličeji a v posun-cích své ženy, která tu stojíc, onde pošlapujíc, napjatě naslouchala řečem mužů; „dyž vono... je moc nerozumu u nás..."
„Ale jdižiž, Jakube! Copak mi to teď mluvíš? Snad nepomýšlíš couvnout nyní, když sáms mě na tu věc přivedl? Tohle není žádná řeč, co teď povídáš! Když nerozumní lidé se rozumné věci vzpírají, třeba jim ji jaksepatří vyložit, a když to nepomůže, nu, odstrčí se stranou a jde se dál!"
Krušná slyšela všecko, ačkoli Potužák pronesl poslední slova poněkud přidušeným hlasem. Přistoupila ke stolu, ruce v bok podepřela, z očí jí sršely opravdové blesky.
„Přece jsem si myslila," promluvila, „že tahle marná věc o tomhle dělení se vylíhla tuhle v jeho hlavě! Divím se jenom, že takový moudrý člověk jako vy, kmotře, se na ty jeho řeči chytá. Dyť ho přeci znáte! Dyť přeci víte, že z něho mluví kořalka..."
„E, mlč, prosím tě..."
„Co bych mlčela ? Jsem snad němý pes ? — Vymluvit byste mu takové věci měl, kmotře, nikoli ho ještě v nich utvrzovat. Kdybyste věděl, co já s ním zkusím! Vezme si něco do hlavy a potom neustále rýpá a týrá mne a děti..."
„Poslechněte, kmotra..."
„Já slyším, kmotře, ale povědět vám musím, jaký je. Vy s ním nežijete, vy ho přece tak neznáte. Srdce pro děti nemá. Nebýt mne, seděly by tu všechny a čuměly. Copak on si vzpomněl, aby některého z těch chlapců dal studovat nebo něčemu vyučit? To to! On by je nechal vyrůst jako lilium na poli, jako by mohl před svou smrtí rozdělit statek na osm dílů a každému po jednom dát! Ty by toho měly potom! On má v hlavě jen samé dělení, a proto chce rozdělit Blata! Jako by Blata nebyla od nepaměti všem společná!..."