první přečerpávací elektrárna v České republice z roku 1929 - Hamry zajímavosti ze Šumavy
poslední zachovaná rybářská dřevěná káď v Česku - Olšina zajímavosti ze Šumavy
pramení nejdelší řeka v České republice - Vltava zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položené horské vrchovištní rašeliniště - Rakouská louka zajímavosti ze Šumavy
prvně použitý lomený gotický oblouk v čechách - kostel Albrechtice zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položená horská obec v Čechách 1062 m n.m. - Kvilda zajímavosti ze Šumavy
největší vodní plocha v České republice - Lipno zajímavosti ze Šumavy

Jörchel Wolfgang Roman Christian Theodor

detailní info

kategorie: vojenské / vojáci
lokalita: písecko
GPS: 49°28'29.639"N, 14°4'15.912"E Zobrazit na mapy.cz

popis

Wolfgang Roman Christian Theodor Jörchel (9.srpna 1907, Zabrze, Polsko - 12.května 1945, Čimelice), SS-Obersturmbannführer, mezi jeho nejvýznamnější funkce patří: velitel 23. pluk tankových granátníků SS "Norge" a velitel SS-Junkerschule v Praze. Nositel Rytířského kříže. Jím vedená SS-Kampfgruppe "Jörchel" (zvaná i "Gruppe Süd" nebo "Barbara") byla bojová skupina pod velením SS-Standartenführera Wolfganga Jörchela (1907-1945, psán i Joerchel), velitele důstojnické školy SS v Praze (SS-Junkerschule Prag). Postupovala z benešovského cvičiště směrem na Jesenici, Čakovice, Kunratice, Chodov, Krč, Michli, Modřany a Pankrác. Dne 8. května 1945 ustoupila s rukojmími směrem na Zbraslav a následujícího dne k americké linii u Čimelic. Při postupu se příslušníci SS dopustili řady zločinů např. ve Velkých Popovicích, Strančicích, Psárech nebo Dolních Břežanech. Součástí skupiny byl i pluk Hlinkovy gardy (Slowakei Grenadier Regiment Nr. 1 "Hlinka Garde")
Obyvatelé Psár v noci z 5. na 6. května 1945 vybudovali na silnicích zátarasy, aby zpomalili postup jednotek SS z benešovského cvičiště směrem na Prahu. Za to Psáry 6. května 1945 stihla trestná výprava SS. Z domů bylo vyvlečeno 13 mužů, kteří byli podrobeni krutému výslechu, aby prozradili, kdo dal příkaz ke stavbě zátarasů. Dva muži byli na místě zastřeleni, 11 dalších bylo odvedeno ke hřbitovu, kde byli postříleni. Nejmladšími obětmi byli patnáctiletý Miroslav Brabec a osmnáctiletý František Hruška. Nejstarším zavražděným byl třiapadesátiletý Jan Karas, kterému při výslechu vyřízli jazyk. Zavražděni byli i dva jeho synové Vlastimil a Ladislav.
Dne 6. května 1945 pak provedli masakr v Úsobské ulici na Zelené lišce v Praze Krči příslušníci vojsk Waffen-SS vnikli nejprve do domu č. 255, kde ve sklepě postříleli civilisty, kteří se zde ukrývali. Zastřelili dokonce i německou příslušnici ve vysokém stupni těhotenství s dvěma dětmi, a to i přesto, že je německy prosila, aby ji ušetřili pro její původ. Celkem postříleli 35 osob, zachránilo se 12 osob, které ležely pod mrtvolami a předstíraly zabité. Ti o tomto zločinu později podali svědectví. Po exekuci ještě Němci do některých mrtvol bodali bodáky. Poté vyrabovali a zapálili byty, v jednom z nich našli nemocného a hluchého osmašedesátiletého muže, kterého též zastřelili. Vraždění civilistů pokračovalo, když Němci vtrhli kolem 21. hodiny do sklepa domu čp. 254, odkud vyhnali 22 osob. Lidé byli nuceni jít do zahrádky domu, kde jim bylo nařízeno, aby se otočili ke zdi a poté bylo do nich stříleno z automatických pistolí. Celkem zde bylo zmasakrováno 16 osob, z nich 6 dětí, 5 žen (z toho 1 těhotná) a 5 mužů. Jeden muž byl ubit pažbou pušek, čtrnáctileté dívce byly vypíchnuty oči. Šest osob se zachránilo, když předstíralo mrtvé, tři z nich však byly těžce raněny používanými náboji dum-dum.
Kolem 16. hodiny 7. května 1945 obsadilo asi 250 těchto příslušníků SS Velké Popovice. U pivovaru se střetli s českými povstalci, kteří se poté stáhli do lesa. Po přestřelce Němci zapálili pancéřovou pěstí dům F. Dlouhého a začali prohledávat obec. Ze sklepů vytahovali muže, které odváděli na prostranství u hostince a ke mlýnu. Střelou do týla byli poté zavražděni. Celkem 29 obětí (z toho dva zůstali nezvěstní) včetně jedné ženy, které chtěla zabránit popravě manžela a podlehla těžkému zranění 26. června 1945.
Wolfgang Jörchel se zastřelil dne 12. května 1945 před americkou linií u Čimelic, abys se tak vyhnul odpovědnosti a trestu.

Jörchel Wolfgang Roman Christian Theodor na mapě

místa v okolí

pomník konce 2. světové války, Čimelice

pomník konce 2. světové války, Čimelice

kategorie: vojenské / pomníky
lokalita: písecko
GPS: 49°28'21.525"N, 14°4'15.742"E

zobrazit více
Rakovický mlýn

Rakovický mlýn

kategorie: kultura a památky / mlýny
lokalita: písecko
GPS: 49°28'35.257"N, 14°4'42.237"E

zobrazit více

další místa v okolí