Cyklus České televize snažící se zachytit nejen současné proměny českého venkova, ale také přibližovat tradiční hodnoty, výhody a nevýhody života na vesnici a osobitou práci občanů mimo města.
Knihovny nejsou jen místem pro půjčování knih, ale také centrem kulturního života obcí. Mnohde však přežívají jen díky nadšeným knihovníkům. Režie R. Šáchová.
Smyslem malých lokálních knihoven není jen půjčování knih, ale také vytvoření místa k setkávání občanů. V dobách minulých byly na venkově oblíbené čtenářské spolky a v roce 1919 vznikl dokonce zákon říkající, že vlastní knihovnu musí mít každá obec. Před osmnácti lety bylo toto nařízení zrušeno a nyní je tedy na obci, zda knihovnu chce nebo ne. Zajímalo nás, jak se dnes žije vesnickým knihovníkům, zda knihovny vznikají nebo spíše zanikají a jaká je vlastně na venkově potřeba číst a scházet se v obecní knihovně? Odpovědi na tyto otázky jsme hledali napříč republikou, na odlišných místech, s odlišnými podmínkami. V knihovně na „konci světa“, v knihovně s dlouholetou tradicí nebo v knihovně, kam chodí jen dvacet čtenářů. Jedno ale mají všechna navštívená místa společné, existují jen díky úsilí a nadšení knihovníků.
kategorie: příroda
/ voda - řeky
lokalita: novohradsko
GPS: 48°43'23.239"N, 14°35'34.720"E
kategorie: města a obce
/ města a obce
lokalita: kapličsko
GPS: 48°41'51.800"N, 14°40'20.519"E
typ: penzion
lokalita: lipensko
obec: Přední Výtoň
kapacita ubytování: 31
cena ubytování: od 430 Kč