Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Čížová

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: nádraží
lokalita: písecko
GPS: 49°21'13.158"N, 14°5'51.144"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Čížová leží na železniční trati v jízdním řádu označené číslem 200 a je hlavní tratí Zdice - Protivín. Roku 1875 ji zprovoznila a do zestátnění v roce 1918 vlastnila společnost Rakovnicko-Protivínské dráhy, nicméně provozovatelé se v počátku rychle střídali a od roku 1884 ji provozovaly c. k. Státní dráhy. Celá trať je jednokolejná. Úsek trati z Písku do Protivína je elektrifikovaný střídavou soustavou 25 kV, 50 Hz. Dnes je na trati kromě regionálních spojů v provozu rychlíková linka Praha - Beroun - Příbram - Písek - České Budějovice. Vlakové zastávky na trase: Zdice, Libomyšl, Lochovice, Rejkovice, Jince, Bratkovice, Příbram, Milín, Ostrov u Tochovic, Tochovice, Březnice, Dobrá Voda u Březnice, Myslín, Mirovice, Horní Nerestce, Čimelice, Smetanova Lhota, Dolní Ostrovec, Vráž u Písku, Čížová, Písek-Dobešice, Písek zast., Písek, Putim, Heřmaň, Protivín.





odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

infocentrum Čížová

batoh
infocentrum Čížová
Šumava A-Z: infocentra
Šumava: písecko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

šlechtický pivovar, Čížová

batoh
šlechtický pivovar, Čížová
Šumava A-Z: technické
Šumava: písecko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

Čížová

batoh
Čížová
Šumava A-Z: města a obce
Šumava: písecko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

sýpka Čížová

batoh
sýpka Čížová
Šumava A-Z: architektura
Šumava: písecko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
infocentrum Čížová 0.34 km
šlechtický pivovar, Čížová 0.36 km
Čížová 0.42 km
sýpka Čížová 0.44 km
zámek Čížová 0.45 km
pomník padlých WWI i II, Čížová... 0.47 km
Zlivice 0.75 km
SDH Zlivice 0.75 km
klášter Jeptišek Kongregace Nejsvě... 0.81 km
fara a špitál Čížová 0.9 km
studna krytá Čížová 0.91 km
kaple sv. Barbory, Čížová 0.95 km
kostel sv. Jakuba Většího, Čížová... 0.95 km
hřbitov Čížová 0.99 km
zvonice Čížová 1 km
věžový vodojem Vráž 3.38 km
kaple Panny Marie Sedmibolestné, P... 3.46 km
pamětní deska Josef Bílý 3.46 km
pomník padlých WWI, vojenský hřbit... 3.46 km
pomník padlých WWI, vojenský hřbit... 3.47 km
hřbitov vojenský Písek 3.48 km
zámek Vráž 3.59 km
Kavkovna 3.65 km
kaple sv. Václava, Stará Vráž 3.78 km
Nová a Stará Vráž u Písku 3.88 km
Drhovle Zámek 3.94 km
zámek Drhovle 3.94 km
židovský hřbitov Písek 4.65 km
Žižkova kasárna, Písek 5.32 km
Kluci z bronzu 5.32 km
vlaková zastávka Písek 5.33 km
Ježek Jaroslav 5.34 km
tango Mercedes, Jaroslav Ježek 5.34 km
studánka U Smetáka 5.37 km
Lesní pěšinou podél řeky Otavy, Pí... 5.38 km
plovárna U sv. Václava, Písek 5.42 km
dětské hřiště Písek 5.45 km
Čáp František 5.5 km
kostel sv. Václava, Písek 5.53 km
hřbitov starý Písek 5.54 km
vlaková zastávka Vrcovice 5.54 km
SDH Vrcovice 5.64 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Vrcovi... 5.65 km
Discopříběh 5.65 km
Hessoun Josef, Msgre. 5.67 km
Vrcovice 5.67 km
MVE Písek 5.67 km
NS Čertova stezka 5.7 km
dětské dopravní hřiště Písek... 5.71 km
pamětní deska osvobození Písek 5.76 km
Čertova strouha 5.78 km
pověstí o Čertově strouze 5.78 km
pomník padlých WWI, Vojníkov 5.83 km
Vojníkov 5.83 km
Trhák 5.85 km
SDH Vojníkov 5.85 km
Cipískoviště, Písek 5.96 km
Heyduk Adolf 5.96 km
památník Adolfa Heyduka 5.96 km
Lezecké centrum Písek - LezeTop 5.97 km
strom hrdina, akát Písek 5.98 km
HZS Jihočeského kraje - Územní odb... 5.98 km
Horáková Milada, JUDr. 5.99 km
pamětní deska Milada Horáková, Pís... 6 km
kamenný most Otava, Písek 6 km
V peřině 6 km
sochy, kamenný most Otava, Písek 6 km
památník letcům RAF, Písek 6.01 km
Dům U slona, Písek 6.03 km
rodinný dům Na Ryšavce, Písek 6.04 km
vojenský areál Dolní Úvěrka 6.05 km
dětské hřiště park Písek 6.07 km
Sokol Písek 6.08 km
pomník padlých WWII, Písek 6.08 km
pamětní deska českých králů 6.1 km
Štíty království českého, Štíty Př... 6.1 km
hrad Písek 6.1 km
kostel Nejsvětější Trojice, Písek... 6.11 km
Prácheňské muzeum, Písek 6.12 km
hradní kašna Písek 6.13 km
hřbitov bývalý Písek 6.13 km
Schrenkův pavilon, Písek 6.13 km
Odcházeti s podzimem 6.13 km
hrob Otakara Ševčíka 6.15 km
František Palacký - Ludvík Wurzel,... 6.16 km
Sladovna, kulturní prostor Písek 6.16 km
festival Cool v Plotě 6.16 km
radnice Písek 6.16 km
sochy sochařské sympozium Písek 6.16 km
památník obětí WWII, zaměstnanců m... 6.17 km
fontána Sladovna, Písek 6.17 km
Dobré světlo 6.17 km
Písek 6.17 km
příslušníci čs. letectva v RAF (19... 6.17 km
Brukner Petr 6.17 km
Ohnivé léto 6.17 km
Kluci na řece 6.17 km
pamětní deska Píseckému a Kocínu... 6.18 km
infocentrum Písek 6.18 km
Palackého sady, Písek 6.19 km
hrázděná restaurace, Písek 6.2 km
Festival nad řekou 6.2 km
divadlo Fráni Šrámka, Písek 6.21 km
městská vodní elektrárna Písek... 6.21 km
pěší most Otava, Písek 6.22 km
Srnka Jiří 6.22 km
Filip František 6.22 km
Pilař Radek 6.22 km
Putna Martin C. 6.22 km
kašna Neptun - Ignác Hammer, Písek... 6.22 km
Čtyři slunce 6.23 km
Měsíc nad řekou 6.23 km
dětské hřiště ostrov Písek 6.24 km
kostel Povýšení svatého Kříže, Pís... 6.24 km
Adolf Heyduk - Otakar Švec, Písek... 6.27 km
socha sv. Floriána s kašnou, Písek... 6.27 km
pamětní deska s bustou Mikoláš Ale... 6.29 km
dům U Sv. Jana Nepomuckého, Písek... 6.33 km
pomník padlých WWI, Písek 6.33 km
hradby Písek 6.34 km
koupaliště Písek 6.34 km
Dům u koulí, Písek 6.35 km
morové sousoší Písek 6.35 km
pamětní deska Jan Žižka, Písek... 6.35 km
pamětní deska Fráňa Šrámek 6.35 km
Šrámek Fráňa 6.35 km
studna pod Putimskou branou, Písek... 6.36 km
Stříbrný vítr 6.36 km
synagoga Písek 6.37 km
Lístek do památníku 6.38 km
Putimská brána 6.39 km
vila Adolfa Raaba, Písek 6.39 km
pamětní deska Dr. August Sedláček,... 6.4 km
dům u Černého orla sgrafitový, Pís... 6.4 km
Dům U Bílého beránka, Písek 6.41 km
vlaková zastávka Písek město 6.41 km
Kronbergerův altán, Písek 6.43 km
Bakaláře, Písek 6.43 km
mohyla z doby bronzové, Písek 6.44 km
středověká studna Bakaláře, Písek... 6.44 km
kostel Narození Panny Marie, Písek... 6.46 km
věž kostela Narození Panny Marie, ... 6.46 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Písek... 6.46 km
fara Písek 6.48 km
pítko Písek 6.48 km
Jeremiáš Otakar 6.49 km
rodný dům a pamětní deska Otakar J... 6.49 km
hotel Otava, Písek 6.49 km
fontána u hotelu Otava, Písek 6.51 km
pomník padlým příslušníkům 11. pěš... 6.52 km
památník bernartickým hrdinům, les... 6.64 km
lesní hřbitov Písek 6.64 km
hrob Otakara Jeremiáše 6.65 km
hrobka obětí WWII, lesní hřbitov P... 6.66 km
hrob vojáků Rudé armády, lesní hřb... 6.67 km
Třicet případů majora Zemana - Mim... 6.67 km
Na Vápenici 6.69 km
pamětní deska Josef Váchal a Josef... 6.71 km
dětské hřiště Logry, Písek 6.75 km
NS Od Ptáčkovny k Živci 6.96 km
NS Cesta drahokamů 6.96 km
kaple Panny Marie, Písek 7.07 km
pamětní deska francouzským vojákům... 7.07 km
nádraží Písek 7.15 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Dolní ... 7.24 km
Zátavský most 7.25 km
Dolní Ostrovec 7.27 km
kostel sv. Brikcí, Dobev 7.37 km
Dobev (Stará a Nová) 7.37 km
Svatonice 7.41 km
Bolestné kameny 7.41 km
kaple Svatonice 7.44 km
SDH Dolní Novosedly 7.6 km
kaple Dolní Novosedly 7.65 km
pomník padlých WWI i II, Ostrovec... 7.68 km
Dolní Novosedly 7.68 km
malovaná Koláříkova hospoda, Dolní... 7.74 km
nádraží Záhoří 7.79 km
řeka Skalice 7.85 km
Dobrá voda, díl 6. Pokora 7.88 km
Zemský hřebčín Písek 7.89 km
NS Lesní dřeviny 8.07 km
kostel svatého Ondřeje, Radobytce... 8.07 km
Radobytce 8.15 km
vyhlídka píseckých lesníků 8.17 km
památník Nakladatelům časopisu Les... 8.18 km
Venkovský učitel 8.2 km
golf Kestřany 8.28 km
Vlastec 8.35 km
pomník padlých WWI, Vlastec 8.36 km
Hogo fogo Homolka 8.44 km
kaple sv. Václava, Vlastec 8.44 km
rybník Podhorák 8.51 km
kaple sv. Barbory, Záhoří 8.52 km
fara Horní Záhoří 8.54 km
kostel sv. Michala, Horní Záhoří... 8.56 km
rozhledna Jarník 8.56 km
hřbitov Horní Záhoří 8.58 km
soutok Otava - Blanice 8.62 km
řeka Blanice 8.71 km
Chrastiny 8.88 km
kaple Chrastiny 8.9 km
pomník padlých WWI, Chrastiny 8.9 km
zámek Strážovice 9.01 km
Pevnost Fort Hary 9.09 km
Karlovské duby 9.09 km
SDH Strážovice 9.14 km
Ohnivé léto 9.15 km
zámek Karlov u Smetanovy Lhoty 9.17 km
Čtyři slunce 9.19 km
kaple sv. Tří králů, Strážovice... 9.25 km
lípa u Putimské silnice 9.4 km
Horní tvrz Kestřany 9.4 km
sv. Jan Nepomucký, Mirotice 9.41 km
Barochovská, dolní tvrz Kestřany... 9.41 km
zámek Kestřany 9.46 km
kostel sv. Kateřiny Alexandrijské,... 9.51 km
Kestřany 9.52 km
pivovar Mirotice 9.53 km
radnice Mirotice 9.53 km
Kvíčalovská chalupa, Mirotice 9.53 km
pomník padlých WWI, Kestřany 9.53 km
památník obětí fašismu, Oslov 9.54 km
Štědronín - Plazy 9.55 km
Intimní osvětlení 9.55 km
pomník padlých WWI, Mirotice 9.57 km
hřbitov Oslov 9.57 km
kostel sv. Jiljí, Mirotice 9.58 km
Mirotice 9.58 km
pomník padlých WWII, Mirotice 9.59 km
pamětní deska Benedikt Žák 9.6 km
most Lomnice, Mirotice 9.6 km
hřbitov Mirotice 9.6 km
Mikoláš Aleš - Antonín Lhoták, Mir... 9.61 km
NS Alšova 9.61 km
pamětní deska J. Š. Baar 9.61 km
Plavecký mariáš 9.62 km
kaple výklenková Čtrnácti svatých ... 9.63 km
kaple sv. Anny, Putim 9.64 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Miroti... 9.64 km
naučná stezka partyzánská, Oslov... 9.64 km
fara Mirotice 9.66 km
lávka Lomnice, Mirotice 9.66 km
SDH Kestřany 9.67 km
fara Oslov 9.68 km
pomník padlých WWI, Oslov 9.68 km
rodný dům Mikoláše Alše, Mirotice... 9.69 km
Aleš Mikoláš 9.69 km
Kopecký Matěj 9.69 km
kostel sv. Linharta, Oslov 9.7 km
Oslov 9.7 km
kaple výklenková sv. Floriána, Kes... 9.7 km
kaple sv. Anny, Oslov 9.7 km
rodný dům Josefa Kazmoupa, Oslov 9.72 km
pamětní deska Dr. Josef Kazmoup 9.72 km
Svatá Anna 9.72 km
minerál písekit 9.74 km
kamenný most Skalice, Varvažov 9.87 km
Roučků mlýn, Putim 9.91 km
fara Putim 9.92 km
kostel sv. Vavřince, Putim 9.94 km
hrob Jan Cimbura 9.94 km
Záhada putimské kostnice 9.95 km
hřbitov Putim 9.95 km
Dub na židovském hřbitově Mirotice... 9.95 km
židovský hřbitov Mirotice 9.96 km
Putim 9.98 km
Hořejší mlýn, Mirotice 9.99 km
zámek Varvažov 10 km
dobrý voják Švejk - František Svát... 10 km
kamenný most Blanice, Putim 10.01 km
pomník padlých WWI i II, Putim 10.01 km
SDH Lom 10.02 km
Poslušně hlásím 10.02 km
filmová četnická stanice Putim 10.02 km
silniční most Blanice, Putim 10.02 km
kostel sv. Kateřiny, Varvažov 10.04 km
Lom 10.04 km
Podkostelní rybník, Putim 10.06 km
Střílej oběma rukama 10.07 km
Proč nevěřit na zázraky 10.07 km
Je třeba zabít Sekala 10.07 km
Stříbrná paruka 10.07 km
O zatoulané princezně 10.07 km
Kalvárie u Otavy - kaple sv. Kříže... 10.11 km
pověst o francouzském důstojníkovi... 10.11 km
SDH Putim 10.11 km
jilm vaz Kestřany 10.11 km
Varvažov 10.14 km
dětské hřiště Putim 10.15 km
silniční most Otava, Kestřany 10.15 km
náves Putim 10.22 km
pamětní deska Jan Cimbura 10.26 km
nádraží Putim 10.26 km
dům Jana Cimbury, Putim 10.27 km
kaple hřbitovní Varvažov 10.29 km
vlaková zastávka Smetanova Lhota 10.3 km
Probulov 10.3 km
hřbitov Varvažov 10.31 km
Lhota u Kestřan 10.38 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Lhota ... 10.42 km
kaple Kbelnice 10.44 km
Spadla s měsíce 10.45 km
dětské hřiště Smetanova Lhota 10.45 km
kaple Osek 10.45 km
pomník padlých WWI, Kbelnice 10.46 km
kaple Smetanova Lhota 10.47 km
Smetanova Lhota 10.5 km
Koller Jan 10.5 km
pomník padlých WWI, Smetanova Lhot... 10.51 km
zámek Osek 10.59 km
kaple před zámkem, Osek 10.62 km
rybník Dejmov 10.64 km
Zvíkovský Otavský most 10.67 km
koupaliště Zvíkovské Podhradí 10.9 km
Rohozná (Osek) 10.95 km
pomník padlých WWI, Zvíkovské Podh... 10.99 km
kaple sv. Václava, Zvíkovské Podhr... 11.01 km
Zvíkovské Podhradí 11.02 km
Rojice 11.07 km
kaple Rojice 11.07 km
vyhlídková věž (pozorovatelna) Řež... 11.14 km
NPR Řežabinec a Řežabinecké tůně... 11.17 km
Už zase skáču přes kaluže 11.42 km
řeka Otava 11.45 km
židovský hřbitov Radomyšl 11.49 km
Alfons Šťastný - Josef Fojtík, Ště... 11.53 km
zámek Sedlice 11.56 km
hřbitov Sedlice 11.59 km
kaple výklenková, hrad Zvíkov 11.62 km
kostel sv. Jakuba Většího, Sedlice... 11.62 km
rybník Brůdek, Radomyšl 11.64 km
štenberský dům s mázhausem, Sedlic... 11.67 km
fara Sedlice 11.68 km
hrad Zvíkov 11.69 km
naučná stezka NPR Řežabinec a Řeža... 11.69 km
Štěkeň 11.7 km
pamětní deska osvobození Sedlice... 11.72 km
křížová cesta, Štěkeň 11.72 km
sv. Jan Nepomucký, Sedlice 11.73 km
pomník padlých WWI i II, Sedlice 11.74 km
zámek Štěkeň 11.75 km
Toulavá kamera ČT - Štěkeň, Strako... 11.75 km
Kluky 11.75 km
pomník padlých WWI, Kluky 11.75 km
Sedlice 11.76 km
pomník František Rakovan, Kluky 11.76 km
kaple Kluky 11.76 km
pamětní deska obětem nacismu, Štěk... 11.78 km
hřbitov řádový Štěkeň 11.79 km
Sedlická krajka 11.81 km
infocentrum Sedlice 11.81 km
fara Štěkeň 11.82 km
kaplička Sudoměř 11.85 km
hřbitov Štěkeň 11.89 km
kostel sv. Mikuláše, Štěkeň 11.9 km
vlaková zastávka Sudoměř 11.97 km
duby Štěkeň 11.99 km
pomník padlých WWI, Sudoměř 12 km
dětské hřiště Sudoměř 12 km
SDH Sudoměř 12.02 km
kaple Panny Marie Bolestné, Škvoře... 12.02 km
kaple Sudoměř 12.03 km
kaple sv. Josefa, Temešvár 12.04 km
Škvořetice 12.05 km
stavení s barokním štítem č.p. 3, ... 12.07 km
Sudoměř 12.08 km
špejchar Ražice 12.1 km
kaple výklenková sv. Jana Evangeli... 12.1 km
stavení s barokním štítem č.p. 27,... 12.1 km
nádraží Ražice 12.13 km
Nemocnice na kraji města po dvacet... 12.16 km
Princezna ze mlejna 12.16 km
kostel sv. Jana Křtitele, Radomyšl... 12.17 km
hřbitov Radomyšl 12.18 km
zámek Škvořetice 12.2 km
kaple hřbitovní s vratislavskou hr... 12.23 km
hřbitov Čimelice 12.24 km
kaple výklenková sv. Václava, sv.... 12.3 km
stavení s barokními štíty, Přešťov... 12.31 km
rybník Stejskal 12.31 km
kaple Přešťovice 12.35 km
bungee jumping ze Zvíkovského most... 12.36 km
Zvíkovský Vltavský most 12.36 km
pomník padlých WWI, Přešťovice... 12.36 km
pomník padlých WWI, Ražice 12.4 km
křížová cesta, Radomyšl 12.41 km
rybník Vražda, Radomyšl 12.41 km
sv. Jana Křtitele, Čejetice 12.42 km
kaple Nanebevzetí Panny Marie, Raž... 12.43 km
Ražice 12.44 km
stavení s barokními štíty, Ražice... 12.45 km
Bisingrov 12.5 km
pamětní deska Americké armády, Pod... 12.52 km
pomník generálmajor Jaroslav Muzik... 12.53 km
Muzika Jaroslav, generálmajor, pil... 12.53 km
Výlet 12.53 km
pomník padlých WWI, Čimelice 12.54 km
Obecní rybník, Čejetice 12.57 km
SDH Čejetice 12.57 km
stavení s barokním štítem, Radomyš... 12.58 km
SDH Radomyšl 12.58 km
Čimelice 12.6 km
Dastich Josef 12.6 km
Paulik Franciszek Daniel 12.6 km
Hogo fogo Homolka 12.61 km
fara Radomyšl 12.62 km
morový sloup, Čimelice 12.62 km
památník bitvy u Sudoměře 12.65 km
kostel Nejsvětější Trojice, Čimeli... 12.65 km
infocentrum Radomyšl 12.67 km
Po bitevních polích jižních Čech, ... 12.67 km
bitva u Sudoměře 12.67 km
rodný dům Dr. Bohumír Lifka 12.68 km
Lifka Bohumír Dr. 12.68 km
pamětní deska Bohumír Lifka 12.68 km
kostel sv. Martina, Radomyšl 12.68 km
rodný dům Josefa Kováře, Radomyšl... 12.69 km
pamětní deska Josef Kovář 12.69 km
kaple Božího hrobu, Radomyšl 12.7 km
Radomyšl 12.7 km
Toulavá kamera ČT - Radomyšl 12.7 km
radnice Radomyšl 12.7 km
Podolský most, Vltava 12.71 km
rodný dům Jana Matějky, Radomyšl... 12.71 km
kamenný most rybník Kostelák, čtyř... 12.72 km
sousoší Blahoslavené P. Marie, Rad... 12.72 km
pamětní deska Jan Matějka 12.72 km
pomník padlých WWI i II, Radomyšl... 12.74 km
rybník Kostelák, Čimelice 12.74 km
pamětní kámen SPŠF, Čimelice 12.77 km
pamětní deska PhDr. Miloslav Novot... 12.78 km
Novotný Miloslav, PhDr. 12.78 km
zámek Čimelice 12.87 km
Filmáci ze zámku knížete Schwarzen... 12.87 km
strašení krutého čimelického majit... 12.87 km
13. komnata Karla Schwarzenberga 12.87 km
Pivovarský rybník, Čimelice 12.92 km
Husitští bojovníci - Ivan Šmilauer... 12.99 km
Schwarzenberg Karel, vévoda krumlo... 13.02 km
nádraží Čimelice 13.06 km
Pacelice 13.21 km
kaple Selibov 13.23 km
Selibov 13.25 km
pomník padlých WWI, Selibov 13.26 km
pohádková kovárna Selibov 13.28 km
pomník konce 2. světové války, Čim... 13.36 km
Železný kříž, Tereza Nováková... 13.62 km
fara Heřmaň 13.67 km
Heřmaň 13.69 km
pamětní deska Jan Čarek 13.71 km
hrob Jana Čarka 13.71 km
Čarek Jan 13.71 km
rodný dům Jana Čarka 13.71 km
Chudá rodina z Heřmaně, Jan Čarek... 13.71 km
kostel sv. Jiljí, Heřmaň 13.71 km
hřbitov Heřmaň 13.72 km
Rakovický mlýn 13.73 km
pomník padlých WWI, Heřmaň 13.74 km
Krška Václav 13.78 km
Benešovský mlýn 13.78 km
keltské oppidum Nevězice 13.79 km
dětské hřiště Heřmaň 13.8 km
SDH Heřmaň 13.82 km
Nevězická bílá paní 14.07 km
kaple Domanice 14.14 km
Selibovský rybník 14.14 km
Domanice 14.15 km
Trápení 14.22 km
kaple Panny Marie, Chřešťovice 14.27 km
pomník padlých WWI, Chřešťovice... 14.29 km
Novodvorský rybník 14.3 km
Husová Anna Regina 14.31 km
Chřešťovice 14.31 km
Kratochvilné děje z naší vlasti - ... 14.32 km
Tvrdošíjní illusionisté, Karel Šar... 14.32 km
zámek Chřešťovice 14.32 km
kaple výklenková Nevězice 14.35 km
kaple sv. Vojtěcha, Nevězice 14.36 km
SDH Chřešťovice 14.38 km
Nevězice 14.38 km
Nový Dvůr 14.41 km
hadiště Chřešťovice 14.5 km
hřbitov Chřešťovice 14.5 km
Ohnivé léto 14.53 km
Tálínský rybník 14.54 km
pověst o hlasu zvonu kostela sv. J... 14.56 km
kostel sv. Jana Křtitele, Chřešťov... 14.56 km
kaple Maletice 14.59 km
Maletice 14.6 km
pomník padlých WWI, Maletice 14.6 km
Ohnivé léto 14.63 km
Na břehu Blanice stojí Maletice, J... 14.81 km
kaple sv. Václava, Tálín 14.86 km
kaple sv. Anny, Chřešťovice 14.88 km
Skalička 15 km
tvrz Klokočín 15.1 km
Tálín 15.1 km
Markéta Lazarová 15.11 km
Klokočín 15.19 km
Klokočínský rybník 15.29 km
Dolní řepický rybník 15.57 km
dětské hřiště Králova Lhota 15.82 km
Probulov 15.84 km
pomník padlých WWI i II, Králova L... 15.88 km
Ohnivé léto 15.88 km
kamenný most Skalice, Horní Nerest... 15.88 km
Králova Lhota 15.89 km
kaple Panny Marie, Králova Lhota 15.91 km
dětské hřiště Nerestce 15.97 km
pomník Františka Žáka 16 km
Žák František, generálmajor 16 km
SDH Cehnice 16.05 km
Paseky 16.06 km
kaple Paseky 16.1 km
mlýn nový Nerestce 16.15 km
kaple Nejsvětější trojice, Cehenic... 16.16 km
Cehnice 16.21 km
hrob Ruděnko Semjon Pavlovič, Prob... 16.22 km
hřbitov Podsrp 16.24 km
fara Podsrp 16.31 km
kostel Panny Marie Bolestné, Podsr... 16.31 km
pomník padlých WWI, Paseky 16.33 km
kaple Panny Marie, Žďár u Protivín... 16.42 km
Žďár u Protivína 16.44 km
zámek Dolní Nerestce 16.47 km
vodáctví Strakonice 16.49 km
Štíty království českého, Pomíjivá... 16.51 km
zřícenina hradu Myšenec 16.54 km
dětské hřiště, Žďár u Protivína... 16.55 km
Trápení 16.55 km
perníčky paní Chadimové, Strakonic... 16.56 km
Toulavá kamera ČT - perníčky Chadi... 16.56 km
Jehnědno 16.56 km
přírodní památka Myšenecká slunce... 16.61 km
Myšenec 16.62 km
dětské hřiště Myšenec 16.62 km
pomník padlých WWI, Myšenec 16.63 km
hřbitov Myšenec 16.66 km
kostel sv. Havla, Myšenec 16.67 km
kaple vyklenková sv. Jana Nepomuck... 16.75 km
silniční most Blanice, Myšenec 16.77 km
nádraží Strakonice 17.1 km
Mandlová Adina 17.12 km
hřbitov Strakonice 17.12 km
památník obětem romského holocaust... 17.16 km
Tíživé mlčení, Paul Polansky 17.16 km
A nikdo vám nebude věřit, Markus P... 17.16 km
Krvavá léta - Koncentrační tábor L... 17.16 km
kaple navštívení Panny Marie, Drah... 17.17 km
pítko, pietní místo Lety u Písku... 17.2 km
SDH Strakonice 17.21 km
kaple Nejsvětější Trojice, hrobka ... 17.21 km
kostel sv. Václava, Strakonice 17.22 km
kaple sv. Vojtěcha, hrobka maltáns... 17.24 km
pomník padlých WWI, Strakonice 17.25 km
tvrz Údraž 17.26 km
kaple Panny Marie Lurdské, Údraž... 17.27 km
Údraž 17.29 km
pomník padlých WWI, Údraž 17.3 km
SDH Údraž 17.32 km
Údražský rybník 17.39 km
sv. Jan Nepomucký, Velká 17.4 km
morový sloup, Strakonice 17.41 km
kaple Nejsvětější Trojice, Velká... 17.42 km
Mariánský sloup, Blatná 17.43 km
SDH Velká 17.43 km
Velká 17.43 km
Masné krámy, Strakonice 17.45 km
Pavel Pavel 17.45 km
Křišťálek meč 17.46 km
pamětní deska Karel Buček a Edmund... 17.47 km
příslušníci čs. letectva v RAF (19... 17.48 km
Toulavá kamera ČT - Strakonice a d... 17.48 km
pamětní deska Josef Skupa 17.49 km
Skupa Josef 17.49 km
Městské muzeum Blatná 17.5 km
pomník padlých WWI, Staré Sedlo, O... 17.5 km
hrob Henry Valduseau, Orlík nad Vl... 17.5 km
Švanda Dudák - Jiří Kubelka, Strak... 17.5 km
fara Staré Sedlo, Orlík nad Vltavo... 17.5 km
hřbitov Staré Sedlo, Orlík nad Vlt... 17.51 km
Blatenská věž 17.51 km
Spořitelna Strakonice 17.51 km
Šmidinger Josef 17.51 km
radnice bývalá Strakonice 17.52 km
pomník padlých WWII, Staré Sedlo, ... 17.53 km
sv. Prokop, Staré Sedlo, Orlík nad... 17.53 km
kostel sv. Prokopa, Staré Sedlo, O... 17.54 km
zámecký ovocný lihovar Blatná 17.55 km
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Bl... 17.55 km
fara Blatná 17.55 km
Staré Sedlo 17.55 km
Purkyně Jan Evangelista 17.56 km
zámek vodní Blatná 17.56 km
Vachler Petr 17.58 km
Salák Alexander 17.58 km
Čelakovský František Ladislav 17.58 km
Křížková Hana 17.58 km
Turek Roman 17.58 km
Kochan Valentin z Prachové 17.58 km
Horký František 17.58 km
kostel sv. Markéty, Strakonice 17.58 km
řeka Volyňka 17.59 km
Šíleně smutná princezna 17.6 km
Bílá paní 17.6 km
Muži na správné straně, Dušan Vávr... 17.6 km
Strakonice 17.6 km
pamětní deska T.G.Masaryk, Strakon... 17.6 km
pivovar (původní) Strakonice 17.62 km
rybník zámecký Blatná 17.64 km
pomník padlých WWI i II, osvobozen... 17.64 km
kostel sv. Prokopa, Strakonice 17.67 km
dudácký festival Strakonice 17.69 km
muzeum středního Pootaví, Strakoni... 17.7 km
Memento zmizelým sousedům ze Strak... 17.7 km
NS Podskalí ve Strakonicích 17.75 km
Tři chlapi na cestách 17.77 km
Toulavá kamera ČT - hrad Strakonic... 17.78 km
hrad Strakonice 17.78 km
Žďárské Chalupy 17.78 km
pěší most Otava, Strakonice 17.78 km
pivovar Strakonice 17.81 km
silniční Žďákovský most, Vltava... 17.88 km
Orličtí vrazi, Žďákovský most... 17.88 km
Hledání ztraceného času - americké... 17.9 km
SDH Křenovice 17.92 km
zámecký park a obora Blatná 18.01 km
Sokol Blatná 18.01 km
Orlík nad Vltavou 18.02 km
kaple výklenková Nanebevzetí Panny... 18.03 km
pamětní deska obětem nacismu, Blat... 18.03 km
pamětní deska osvobození Blatná... 18.03 km
kaple výklenková sv. Jana Nepomuck... 18.04 km
pamětní deska Karel Kramer 18.14 km
zámecký park Orlík nad Vltavou 18.16 km
rybník Mičan 18.24 km
zámek Orlík nad Vltavou 18.49 km
kašna zámecká nádvorní, zámek Orlí... 18.49 km
von Battaglia Christian svobodný p... 18.49 km
Baroni na kolech / Výstup na Eiger... 18.49 km
Nahá pastýřka 18.5 km
dětské hřiště Albrechtice nad Vlta... 18.55 km
pomník padlých WWI, Albrechtice na... 18.57 km
kaple výklenková, vyhlídkové místo... 18.58 km
kaple sv. Anny, Protivín 18.63 km
kaple Panny Marie, Protivín 18.66 km
evangelická církev metodistická, P... 18.68 km
Albrechtice nad Vltavou 18.68 km
Schwarzenberská hrobka Orlík nad V... 18.71 km
sýpka Protivín 18.75 km
fara Albrechtice nad Vltavou 18.75 km
fara Schwarzenberská hrobka Orlík ... 18.76 km
platanová alej Protivín 18.77 km
kostel sv. Petra a Pavla, Albrecht... 18.8 km
kapličkový hřbitov, Albrechtice na... 18.8 km
Sokolovna Protivín 18.82 km
pamětní deska Cyrila Kopeckého 18.82 km
letiště Strakonice 18.83 km
pivovar Platan, Protivín 18.84 km
kaplička Panny Marie, Protivín 18.85 km
rybník Rabyň 19.02 km
Albrechtická lípa 19.1 km
Krokodýlí ZOO Protivín 19.15 km
naučná stezka na břehu Blanice 19.24 km
Protivín 19.3 km
židovský hřbitov Strakonice 19.31 km
památník města Protivína 19.37 km
děkanství Protivín 19.4 km
kostel sv. Alžběty, Protivín 19.42 km
židovský hřbitov Protivín 19.43 km
Dražejov 19.46 km
pamětní deska Václava Raba 19.5 km
pomník padlých WWI i II, Protivín... 19.5 km
Raba Václav, generál, pilot, velit... 19.5 km
pomník padlých WWI, Protivín 19.51 km
platan javorolistý, Protivín 19.53 km
hřbitov Protivín 19.53 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Protiv... 19.55 km
Už zase skáču přes kaluže 19.61 km
zámek Protivín 19.62 km
Bílá paní 19.76 km
ubytování v okolí

apartmány 8204, Kašperské Hory

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: kašpersko
šumavská obec: Kašperské ...

ubytování s kapacitou: 16
cena ubytování: od 350 Kč detail

chalupa 8806, Annín

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: chalupa
Šumava: sušicko
šumavská obec: Annín

ubytování s kapacitou: 12
cena ubytování: od 250 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • Sladovna, kulturní prostor Písek - oteví...

    batoh
    Sladovna, kulturní prostor Písek - otevírací doba
    Šumava A-Z: menší i větší...
    lokalita: písecko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Horní tvrz Kestřany - otevírací doba

    batoh
    Horní tvrz Kestřany - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: písecko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • špejchar Ražice - otevírací doba

    batoh
    špejchar Ražice - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: písecko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
firmy v okolí
  • čerpací stanice RoBiN OIL, Drhovle

    batoh
    čerpací stanice RoBiN OIL, Drhovle
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: písecko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • Jednota Vráž

    batoh
    Jednota Vráž
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: písecko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice Benzina, Písek

    batoh
    čerpací stanice Benzina, Písek
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: písecko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • Jednota Písek

    batoh
    Jednota Písek
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: písecko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
čerpací stanice RoBiN OIL, Drhovle... 3.79 km
Jednota Vráž 4.18 km
čerpací stanice Benzina, Písek 5.04 km
Jednota Písek 5.39 km
Jednota Písek 5.62 km
Jednota Písek 5.71 km
Jednota Písek 5.83 km
Bankomat Komerční banka 5.95 km
Bankomat ČSOB 6.03 km
Bankomat GE Money Bank 6.08 km
Bankomat Poštovní spořitelna 6.1 km
Bankomat ČSOB 6.1 km
Bankomat Raiffeisenbank 6.18 km
Bankomat Poštovní spořitelna 6.2 km
McDonalds, Písek 6.29 km
Bankomat Komerční banka 6.29 km
čerpací stanice Shell, Písek 6.29 km
Bankomat Fio banka 6.3 km
Bankomat Česká spořitelna 6.33 km
Bankomat ČSOB 6.35 km
Bankomat Poštovní spořitelna 6.36 km
Bankomat Česká spořitelna 6.4 km
Bankomat UniCredit Bank 6.43 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Písek... 6.44 km
Bankomat Poštovní spořitelna 6.53 km
Bankomat Oberbank AG 6.54 km
Jednota Písek 6.99 km
Bankomat GE Money Bank 7 km
Bankomat Česká spořitelna 7.03 km
Bankomat Komerční banka 7.07 km
Jednota Písek 7.15 km
Bankomat Česká spořitelna 7.71 km
čerpací stanice EuroOil, Písek 7.83 km
Jednota Záhoří 8.43 km
čerpací stanice PAP OIL, Písek, Se... 8.57 km
Jednota Kestřany 9.6 km
Jednota Lom 10.03 km
Jednota Varvažov 10.22 km
Jednota Velká Turná 10.25 km
čerpací stanice EuroOil, Sedlice u... 11.22 km
Jednota Kluky 11.62 km
Jednota Štěkeň 11.66 km
Jednota Sedlice 11.74 km
Jednota Škvořetice 12.08 km
Jednota Přeštovice 12.32 km
Jednota Čejetice 12.5 km
Bankomat Česká spořitelna 12.54 km
Jednota Čimelice 12.55 km
Jednota Radomyšl 12.81 km
Jednota Kučeř 14 km
Jednota Jetětice 14.57 km
Jednota Květov 15.05 km
Jednota Podolí 15.59 km
Jednota Probulov 15.84 km
Jednota Cehnice 16.19 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Strakon... 16.24 km
Bankomat ČSOB 16.86 km
Bankomat Poštovní spořitelna 16.91 km
Jednota Strakonice 16.98 km
Bankomat Česká spořitelna 17.04 km
Bankomat Komerční banka 17.07 km
čerpací stanice OMV, Strakonice 17.1 km
Jednota Strakonice 17.1 km
čerpací stanice Benzina, Orlík nad... 17.11 km
Jednota Drahonice 17.13 km
Jednota Strakonice 17.13 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.15 km
Jednota Strakonice 17.19 km
Bankomat UniCredit Bank 17.29 km
Bankomat ČSOB 17.32 km
Bankomat ČSOB 17.33 km
Bankomat Fio banka 17.4 km
Jednota Strakonice 17.43 km
Fortna Strakonice 17.43 km
Jednota Strakonice 17.43 km
Bankomat Česká spořitelna 17.44 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.44 km
Bankomat Komerční banka 17.49 km
Bankomat ČSOB 17.5 km
Jednota Blatná 17.5 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.5 km
čerpací stanice Benzina, Strakonic... 17.51 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.51 km
Bankomat Česká spořitelna 17.51 km
Jednota Strakonice 17.53 km
Bankomat GE Money Bank 17.54 km
Bankomat Česká spořitelna 17.54 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.55 km
Jednota Orlík nad Vltavou 17.57 km
Bankomat Česká spořitelna 17.57 km
Bankomat Komerční banka 17.58 km
Bankomat GE Money Bank 17.58 km
Bankomat Česká spořitelna 17.61 km
Supermarket Strakonice 17.64 km
Jednota Strakonice 17.71 km
Jednota Slabčice 17.72 km
Jednota Strakonice 17.74 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.81 km
Bankomat ČSOB 17.81 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.99 km
Bankomat GE Money Bank 18.1 km
čerpací stanice Benzina, Strakonic... 18.11 km
Jednota Lety 18.25 km
Jednota Kostelec 18.27 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Blatná... 18.54 km
Jednota Mirovice 18.56 km
Jednota Albrechtice 18.73 km
čerpací stanice Slovnaft, Lety, Ho... 18.94 km
čerpací stanice PAP OIL, Protivín... 18.96 km
čerpací stanice Benzina, Protivín... 19.14 km
Bankomat GE Money Bank 19.31 km
Jednota Hrejkovice 19.33 km
Bankomat Komerční banka 19.33 km
Bankomat Česká spořitelna 19.38 km
Jednota Přílepov 19.51 km

mohlo by Vás zajímat

nádraží Písek

batoh
nádraží Písek
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: písecko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

vlaková zastávka Písek město

batoh
vlaková zastávka Písek město
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: písecko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

další informace

Šumava je jedním z nejoblíbenějších turistických a rekreačních cílů Čech. Lesy a louky Šumavy jsou protkány více než pěti sty kilometry značených turistických stezek a cyklotras. Na své si na Šumavě bez pochyby přijdou sportovní nadšenci i vášniví houbaři. Pro milovníky vodních sportů je zde mnoho možností surfingu, raftingu a jachtingu a pro ty, které vyhledávají spíše zimní sporty, zase nespočet lyžařských středisek (Churáňov, Nová Huť, Lipno, Špičák, Zadov, Železná Ruda atp.) a tras pro běžecké lyžování - Bílá stopa na Šumavě. Vyberte si z rozsáhlé nabídky ubytování na Šumavě - jako jsou hotely, penziony, priváty a apartmány, chaty a chalupy a také kempy. Hrady a nekonečná zeleň protkaná sítí horských potoků, volný prostor a čerstvý vzduch. Dlouhé horské pásmo, které se táhne podél jihozápadní hranice Čech s Německem a Rakouskem. Najdete zde také největší tuzemský park Šumava s rašeliništi, ledovcovými jezery a zbytky pralesových porostů a vodopádů. Příroda a lidové tradice je nabídka, která se neodmítá. Lidské ruce tady dokázaly vyrobit zázračné kousky skla doložené exhibicemi zdejších muzeí. Řadu úžasných míst najdou na Šumavě milovníci dalekých výhledů - vydejte se k rozhlednám na Pancíři, Poledníku, Kleti, Mařském vrchu či na výlet podél Vchynicko-tetovského či Schwarzenberského plavebního kanálu. Jedno je zcela jisté - Šumava nabízí spousty romantických míst uprostřed historických měst, středověkých pevností a hradů, pro je také místem natáčení řady filmů. Více v sekci filmová místa.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

Objímal lesklý krk zvířete, hladil ho, svými prsty hřívu pročesával, a jak mluvil, stará klisna svýma krásnýma hnědýma očima jako by sledovala pohyby jeho rtů, přičemž sama svou řečí mluvila, frkajíc dušeně a ušima stříhajíc.

„Rozumím ti, má zlatá, rozumím," promluvil opět hoch; „chceš mi říci, že se na mne nehněváš, že se vůbec nehněváš, že nežaluješ, že žalovat neumíš... Tys dobrá a moudrá, moje

Vranko!... Jen nech, ještě jsi u nás, a dokud u nás budeš, nejlepšího ti dám, sena i ovsa, a hledět tě budu, hřebelcovat, omývat, česat, abys byla jako nevěsta, ty má zlatá..."

Jak hovořil, zpozoroval pojednou, že oči kUsniny v jinou stranu se obracejí, a nevolky se ohlédl. Zarazil se, rázem ústa oněměla; stál pět kroků za ním Vojta, ruce maje v boky po­depřené, obvyklý jemu posupný úsměv pohrával na jeho rtech.

„Aj, podívejme se!" spustil hříbek, „s klisnou rozmlouváš jako s ňákou nevěstou! Člověk se diví, jak ti huba jede. Na mnes už dávno nepromluvil..."

„Nu... ty..." zakoktal Václav. Bylo to vše, co se mu z hrdla vydralo. Nechápal, jak Vojta se sem k němu dostal, byl by ho přece musil vidět — kraj otevřený kolem dokola, nikde houštíčka, pole posečená, jedva tu a tam nizoučká mez. Bylo věru, jako by znenadání byl vyrostl ze země.

„Co stojíš jako špalek?" zaskuhral hříbek; „je poledne, což neslyšíš, že už zvoní ve Zbudově ? Nažeň náhonku a jeď domů, půjdu kousek cesty s tebou a připamatuju ti na něco."

Václav nahnal náhonku a obrátil nákolesník směrem k ne­daleké polní cestě. „Hýsta! hý!" pobídl spřežení, které po­někud loudavě se dalo do kroku.

Vojta přiskočil.

„Mrcho zatracená, líná!" zvolal, „už sotva vlečeš to tvé panděro senem přecpané. Je věru už čas, abys propadla rasu!"

To řka, kopl Vranku do břicha, bosou nohou sice, ale ze všech sil, takže rána zaduněla a stará klisna, polekaná, ne­zvyklá na takové nakládání, do cvalu se dala.

„Nech ji, ty!" zvolal Václav rozrušen, pohněván tímto surovým počínáním. „Ou, ou, stará!" jal se hřebici konejšiti, běže za spřežením a přitahuje opratě, aby běh jeho zmírnil. A Vojta, skok a skok podle něho, vyrval mu opratě a škubl jimi s takovou prudkostí, že koně, opírajíce se o zadní nohy, předníma se vysoko vzepjali.

„Bačkoro jedna!" zaskuhral, „což je neumíš strhnout? Dr­žíš ty opratě, jako bys dvě nitě měl v rukou!"

Podíval se při těchto slovech Václavovi přímo do očí tak zlověstným, potměšilým pohledem, že tento maně sklopil své zraky.

Kráčeli kousek cesty mlčky druh podle druha, načež Vojta započal:

„Kdypak řekneš tátovi stran toho rybníčku? Či jsi zapo­mněl, co jsme ujednali? Je svrchovaný čas, aby se začalo s čištěním a vyvážením bahna. Do listopadu to musí být v pořádku, slyšíš ? Musí, ti povídám, sic vás to všecky bude mrzet."

„Já mu řeknu," odpověděl skoro šeptem ubohý hoch, klopě neustále zraky, aby se druhému nemusil podívat do očí. „Řekneš! Ale kdy?" „Třeba dnes..."

„Tak tedy dnes, beru tě za slovo! A zítra zas, a pozejtří zas a pořád a každý den, až se to stane, a běda tobě, neřekneš-li!"

Všecka krev prchla z tváří hochových, chvěl se, jedva opratě držel.

„A což... nebude přece mou vinou... nebude-li otec chtít... řekne-li, že to nespěchá," vydrala se řeč z jeho zsinalých rtů.

„On se nebude dlouho vzpouzet, budeš-li naléhat jaksepatří. Řekneš mu, že já sám se toho chopím, že budu dělat hromady kompostu na polích, na lukách, všude, kde nařídí; všecken svůj čas vynaložím, třeba i v noci budu pracovat..."

„Já mu to řeknu..."

„Dobře. Uvidíme. Ty špalku hloupý, co se tak třeseš, jako by ti šlo o hlavu? Ty babí srdce! Podíváš se, jak ten kompost půjde k duhu vašim polím a lukám. Pamatovat budete na mne a do smrti mi budete děkovat za tenhle můj nápad. A ještě ti něco povím. Chcete mezi sebe rozdělit Blata, sedlák, tvůj táta, se taky o to bere. Víš, co to znamená pro mne? — Konec hříbkování, konec volného života! Kdybych vám v tom chtěl překážet, bud jist, že bych to dovedl! Ale já vás nechám, dělejte si, co se vám líbí. Než to provedete, uběhnou tři, třeba i čtyři roky, a do té doby já už tu beztoho nebudu. Budu na vojně, a až se vrátím, hříbkem nebudu, ani selským čeledínem, ale pánem se stanu, docela volným pánem a v žádné službě se nebudu plahočit, budu asi tak něčím jako Lochmout, jenže doufám nad něho vyzrát. Blata budou pro mne, ať rozdělená nebo celá, a nejen Blata, ale taky potok, rybníky a lesy i s obo­rami. Budu všude a nikde. Četníkům, hajným a baštýřům se vysměju a vy všichni, sedláci, chalupníci a domkáři, tu i za vodou na druhé straně, mi budete pomáhat a plnit moje roz­kazy, a kdo by mne neuposlechl nebo mě chtěl zradit, nad tím zem se zavře. Zato, uznáte-li, že jsem pánem já, budu vás chránit, vás a vaše úrody. Bude po škodách, kterou zvěř vám dělá na polích a na lukách, a knížecí se budou třást. Ale to všecko bude, jak pravím, až se z vojny navrátím. Teď mi jde jen o ten rybníček, ten musím mít; zjara dám násadu, na podzim ho vylovím. Vy špatně nepochodíte. Podívej se tam dolů, jaká tráva roste, kde voda navezla bahno. Kompost z bahna rybničního je ještě lepší. Tak se teď chop věci; vidíš, že nejsem hloupý."

Václav vyslechl mlčky celou tuto dlouhou řeč. Teprve když Vojta domluvil, osmělil se mu odpověděti, zticha, pokorně:

„Já se ti vzpírat nebudu, to víš. Ale, což, uvidí-li po jaru otec, že jsou v rybníčku kapři? Nevytrpí jich tam..."

„Uvidí? Kdopak říká, že je uvidí? Ve tvé mozkovici se přece nikdy nerozsvítí a do všeho aby tě člověk strkal! Rci, kolikrátpaks viděl sedláka v sadě? — Kdo ví, dvakrát-li do roka! — Zrovna čert by v tom musil vězet, kdyby náhodou něco o tom zvěděl. Náš sedlák bude zrovna tak sádeckým v Plástovicích, jako jím je Bulka ve Zlivi. Bude jím a nebude o tom vědět. Zato ty budeš baštýřem jako onen hluchý dědek, Bulkův podruh. Ty řekneš doma, že se ti chce sadařit, že v tom máš zálibu, aby ti to ponechali. Abys věděl, nebude to škodit ani tobě, ani sadu. Váš sad je beztoho ubohý, samý starý strom, samé houští, skoro nic vám nevynáší. Ty se ho ujmeš, Apolena ti bude pomáhat. Staré, neplodné stromy vy­kácíte, mladých nasadíte, taky trochu zelinařit budete. Jen to houští okolo rybníka ponecháte, však víš, k čemu je dobré. Hned teď na podzim se dáš do těch prací a počneš vykácením starých stromů. Co tomu říkáš ?"

Vojta dobře počítal s faktem, že Potužák si málo všímal svého sadu. V této příčině sedlák nebyl lepší převážné většiny svých krajanů a jihočeských hospodářů vůbec. Sad je poslední věc, které dbají. Není hospodářství, aby při něm sadu nebylo, ale obyčejně jej zůstavují Pánubohu, náhodě, přírodě a — přes všeliké zákony — housenkám. Málokde a málokterý rok mají hojnost ovoce. Přemnohý hospodář jedva nohou do něho páchne, a přece-li, leda ke včelími chodí. Kde mají výminkáře, zpravidla tento poněkud dohlíží. Pro ovocnářství nemají smyslu, a říkají-li, že kraj tomuto odvětví hospodářské­mu nesvědčí, je to výmluva nebo omyl. Nemají to v krvi, lpí na zděděných názorech a lnou celou svou duší jen k polím a ke svému dobytku...

Václav svěsil hlavu. Co tu slyšel o zvelebení sadu, bylo mu nové, vždyť jeho otec nikdy se nerozhovořil o této věci. Bylo-li ovoce, dobře: načesali ho a snědli je; nebylo-li ho, neviděli v tom žádného neštěstí. Co si pomyslí otec, promluví-li právě on o nutnosti provádět opravy v sadu? Zda nezavrtí hlavou a nebude pátrat po pohnutkách takového zcela nového ko­nání ?... A dovtípí-li se, co potom ?...

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky