Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

Tajemství železnic - Vlakem za železnou oponu

Šumava

Obrázek
kategorie: kultura a památky
podkategorie: publicistické pořady
lokalita: plzeňsko
GPS: 49°48'11.749"N, 13°30'20.780"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Pořad České televize s názvem Tajemství železnic uvádí Martin Dejdar a provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus dokumentů mapujících známá i méně známá místa naší železné dráhy (2012). Připravili J. Slomiany a J. Novák. Díl Vlakem za železnou oponu. Cestování po Plzeňsku začneme u architektonického železničního skvostu, kubistické budovy nádraží Plzeň – zastávka. Na radnickou uhelnou dráhu se vydáme za legendou o jednom „amerikánském mostě“. Po dalším mostě, tentokrát pňovanském, se projedeme romantickou bezdružickou lokálkou přes vodní nádrž Hracholusky. Donedávna naším nejdelším tunelem vedoucím pod šumavským Špičákem dojedeme do Železné Rudy a dál na hranici s Bavorskem a navštívíme jedno z nejzajímavějších soukromých železničních muzeí u nás – muzeum drezín v Čachrově. Obsah pořadu: Plzeň – zastávka: kubistická budova nádraží, Radnická uhelná dráha, Bezdružická lokálka, Železná Ruda: tunel pod Špičákem, Muzeum drezín v Čachrově.





odkaz: Tajemství železnic - Vlakem za železnou oponu

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

Očenášek Ludvík

batoh
Očenášek Ludvík
Šumava A-Z: osobnosti
Šumava: plzeňsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

v železničním tunelu u Ejpovic srazil vl...

batoh
v železničním tunelu u Ejpovic srazil vlak dívku
Šumava A-Z: krimi
Šumava: plzeňsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

Kroc Raymond Ray Albert

batoh
Kroc Raymond Ray Albert
Šumava A-Z: osobnosti
Šumava: plzeňsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Pilčík Hubert

batoh
Pilčík Hubert
Šumava A-Z: krimi
Šumava: plzeňsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
Očenášek Ludvík 4.57 km
v železničním tunelu u Ejpovic sra... 5.45 km
Kroc Raymond Ray Albert 5.46 km
Pilčík Hubert 6.5 km
kaple Navštívení Panny Marie na Vr... 6.52 km
Air park, Zruč u Plzně 6.53 km
Potůček Jiří 6.62 km
Brožík Václav 7.69 km
hřbitov u kostela sv. Jiří, Plzeň ... 7.94 km
hrob Stanko Vodička 7.95 km
Vařečka rytíře Žumbery 7.96 km
kostel sv. Jiří, Plzeň (Doubravka)... 7.97 km
řeka Úslava 8.04 km
soutok Berounka - Úslava 8.05 km
Třemošná 8.09 km
centrální hřbitov Plzeň 8.13 km
hrob generál Heliodor Píka 8.15 km
Heber František Alexander 8.16 km
nádraží Třemošná u Plzně 8.17 km
pomník padlých WWII, centrální hřb... 8.18 km
kaple sv. Václava, centrální hřbit... 8.26 km
památník umučeným, Plzeň 8.27 km
židovský hřbitov Plzeň 8.28 km
kaple Třemošná 8.42 km
hvězdárna Rokycany 9.01 km
kostel Nejsvětější Trojice, Rokyca... 9.07 km
hřbitov starý Rokycany 9.1 km
park U Plzeňské brány, Rokycany 9.1 km
hrobka Fitzova, Rokycany 9.13 km
pomník Mistra Jana Husa, Rokycany 9.14 km
kašna klasicistní novější Rokycany... 9.14 km
fontána v parku U Plzeňské brány... 9.14 km
secesní litinová pumpa, Rokycany 9.29 km
pomník padlých WWI, Rokycany 9.29 km
pomník padlých komunistů WWII, Rok... 9.3 km
děkanství Rokycany 9.31 km
pomník padlých WWII, Rokycany 9.31 km
kašna klasicistní Rokycany 9.33 km
nádraží Rokycany 9.34 km
muzeum Dr. Bohuslava Horáka, Rokyc... 9.34 km
Tymákov 9.35 km
Horák Bohuslav, PhDr. 9.35 km
Rokycana Jan 9.35 km
Budweiserová Irena 9.35 km
zatčení K.H. Franka, Rokycany 9.35 km
Laub Alois, brig. gen. 9.35 km
Pehe Jiří 9.35 km
Rokycany 9.35 km
Řanda Čestmír 9.35 km
kostel Panny Marie Sněžné, Rokycan... 9.36 km
Fitz Johann 9.36 km
Mariánský sloup, Rokycany 9.38 km
Rokycanův sbor 9.38 km
Dumetovský dům, Rokycany 9.39 km
kasárna stará Rokycany 9.4 km
secesní vila, Rokycany 9.44 km
Záluží u Třemošné 9.77 km
kaple Božkov 9.79 km
Božkov 9.8 km
Štěpánek Patrik, desátník / štábní... 9.91 km
řeka Radbuza 9.94 km
Mže 10.02 km
lípy u demarkační čáry, Rokycany... 10.08 km
památník Demarkační čáry, Rokycany... 10.1 km
Koza Vladimír, MUDr. 10.14 km
kasárna raketového pluku Rokycany... 10.3 km
Vojenské muzeum na demarkační lini... 10.3 km
pivovar Plzeňský Prazdroj 10.39 km
nádraží Horní Bříza 10.47 km
naučná stezka Horní Bříza 10.47 km
FC Viktoria Plzeň, a.s. 10.49 km
návštěvnické centrum Plzeňský pivo... 10.52 km
artézské studny, Plzeňský Prazdroj... 10.52 km
studna na nádvoří, Plzeňský prazdr... 10.54 km
pamětní deska Josef Sporka 10.54 km
pomník padlých WWII, Horní Bříza... 10.54 km
muzeum Horní Bříza 10.55 km
pamětní deska Jan Sladký - Kozina... 10.56 km
prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdr... 10.59 km
Sokolovna Plzeň 10.6 km
pomník rodiny Fürthových 10.62 km
židovský hřbitov Plzeň (starý)... 10.65 km
keramika Horní Bříza 10.66 km
lom Koterov 10.69 km
nádraží hlavní Plzeň 10.76 km
busty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše... 10.78 km
pamětní deska pol. inspektor Václa... 10.78 km
plzeňský úkryt paraskupiny Anthrop... 10.78 km
pivovarské muzeum, Plzeň 10.85 km
Plzeňské historické podzemí 10.85 km
vyhlídka Hůrka 10.88 km
vodárenská věž, Plzeň 10.9 km
Západočeská galerie v Plzni 10.93 km
Masné krámy, Plzeň 10.95 km
mohylové pohřebiště Hůrka 10.97 km
Beran Josef, Msgre. ThDr. 11.05 km
radnice Plzeň 11.05 km
infocentrum Plzeň 11.08 km
kaple U Ježíška, Plzeň 11.09 km
morový sloup, Plzeň 11.1 km
sousoší Spejbla a Hurvínka, Plzeň... 11.11 km
pamětní deska Marie Uchytilová 11.11 km
katedrála sv. Bartoloměje, Plzeň... 11.11 km
Mikulášský hřbitov Plzeň 11.13 km
zřícenina kostela sv. Kříže, Starý... 11.13 km
Jančařík Michal 11.14 km
Barták Bedřich 11.14 km
Chovanec Milan 11.14 km
Hofrichter Jaroslav, plk. letec 31... 11.14 km
Roučka Zdeněk 11.14 km
Stárek František Čuňas 11.14 km
Zikmund Miroslav 11.14 km
Plzeň 11.14 km
Preissová Jana 11.14 km
Platzer Ignác František 11.14 km
Lindauer Gottfried 11.14 km
Štandera Miroslav, brigádní generá... 11.14 km
Slavnosti svobody, Plzeň 11.14 km
hřbitov Starý Plzenec 11.15 km
Plzeňská diecéze 11.15 km
Discopříběh 11.15 km
Západočeské muzeum v Plzni 11.19 km
hradiště Hůrka, Starý Plzenec 11.19 km
Patton Memorial Pilsen 11.2 km
Wilsonův most, Radbuza, Plzeň 11.2 km
pamětní deska na pěší pluk 35, Plz... 11.21 km
kostel sv. Mikuláše, Plzeň 11.21 km
muzeum loutek Plzeň 11.22 km
zřícenina kostela sv. Vavřince, St... 11.22 km
PP Černá stráň 11.25 km
infocentrum Bavorský les - Šumava... 11.32 km
rotunda sv. Petra a Pavla, Starý P... 11.33 km
pamětní deska Bohumil Polan 11.37 km
Polan Bohumil 11.37 km
požární stanice Plzeň - střed 11.37 km
pamětní deska rodina Kučerova, Plz... 11.4 km
Horní Bříza 11.4 km
pomník generála George Pattona, Pl... 11.42 km
synagoga (velká) Plzeň 11.44 km
fara Starý Plzenec 11.44 km
kostel Narození Panny Marie, Starý... 11.46 km
synagoga (stará) Plzeň 11.47 km
zahrada Miroslava Horníčka 11.48 km
Kreativní zóna DEPO2015 11.48 km
Větrovec Josef 11.49 km
socha J.K.Tyla, Plzeň 11.49 km
divadlo J. K. Tyla, Plzeň 11.49 km
pomník padlých WWI i II, Horní Bří... 11.51 km
památník pozemních jednotek na záp... 11.55 km
kostel Sboru Karla Farského, Plzeň... 11.57 km
ZOO Plzeň 11.61 km
památník Díky, Ameriko!, Plzeň 11.62 km
památník 16. obrněné divize US arm... 11.62 km
vila Hermíny a Emila Škodových, Pl... 11.64 km
Rašínův dům, Plzeň 11.64 km
kraj Plzeňský 11.64 km
pamětní deska Karel Klostermann, P... 11.64 km
Dinopark Plzeň 11.69 km
památník národního osvobození se s... 11.8 km
první protikomunistická demonstrac... 11.8 km
Hlavatý Josef 11.8 km
Bohemia Sekt Centrum 11.94 km
Tajemství železnic - Vlakem za žel... 11.95 km
vlaková zastávka Plzeň 11.95 km
Mariánský sloup, Starý Plzenec 11.98 km
NS Stará Plzeň a kupci 11.99 km
NS kolem Starého Plzence 11.99 km
kostel sv. Jana Křtitele, Starý Pl... 11.99 km
radnice Starý Plzenec 12 km
pomník padlých WWI i II, Starý Plz... 12.01 km
Starý Plzenec 12.03 km
Vejprnický potok 12.05 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Plzeň... 12.05 km
nádraží Plzeň Jižní předměstí... 12.16 km
most Ivana Magora Jirouse 12.19 km
pamětní deska rodina Hrdličkova a ... 12.23 km
Farní sbor Českobratrské církve ev... 12.26 km
pamětní deska Antonie a Jan Bejblo... 12.4 km
Entropa - David Černý, Techmania 12.43 km
Škoda Plzeň 12.44 km
Techmania Science Center 12.46 km
řeka Střela 12.47 km
řeka Úhlava 12.49 km
skála Ostrá Hůrka, Plzeň 12.5 km
pomník obětem WWII a letcům RAF, n... 12.61 km
pomník padlých WWI i II, náměstí M... 12.62 km
památník Květnového povstání 1945,... 12.64 km
Památník obětem zla 12.64 km
Hruška Luboš, plk. 12.64 km
vlaková zastávka Plzeň - Doudlevce... 12.67 km
Dětský koutek, Olympia Plzeň 12.69 km
Dětský svět lvíček, Plzeň 12.8 km
pomník padlých WWII, Plzeň Bory 13.2 km
hřbitov Doudlevce 13.35 km
Kaznějov 13.41 km
Borský park 13.51 km
zámek Vísky (Trnová) 13.65 km
kaple Vísky (Trnová) 13.69 km
nádraží Kaznějov 13.75 km
věznice Plzeň Bory 13.8 km
Cibulka Petr 13.8 km
Píka Heliodor, generál 13.8 km
Jáchymov, Josef Haslinger 13.8 km
Havel Václav 13.8 km
Rašín Alois 13.8 km
Dienstbier Jiří 13.8 km
Janoušek Karel, armádní generál, m... 13.8 km
Kácha Miroslav, generálmajor 13.8 km
Modrý Bohumil, Ing. 13.8 km
Neumann Stanislav Kostka 13.8 km
Wonka Pavel 13.8 km
Dominik Jaroslav, kardinál Duka OP... 13.8 km
studna pod věží, Radyně 13.91 km
Štíty království českého, Můj hrad... 13.91 km
hrad Radyně 13.91 km
studna jižní, Radyně 13.92 km
kostel sv. Vojtěcha, Šťáhlavy 14.1 km
Čvančara Jaroslav 14.16 km
zámek Šťáhlavy 14.19 km
pamětní deska osvobození Šťáhlavy... 14.2 km
pomník padlých WWI i II, Šťáhlavy... 14.2 km
Šťáhlavy 14.23 km
mlýn Radobyčice 14.3 km
Levý Václav 14.44 km
radobyčický úkryt paraskupiny Anth... 14.8 km
zámek Kozel 14.85 km
kašna zámek Kozel 14.88 km
vlaková zastávka Šťáhlavy 14.89 km
kaple hřbitovní sv. Antonína Paduá... 15.01 km
hřbitov Skvrňany, Plzeň 15.02 km
kaple Rybnice 15.11 km
Rybnice 15.13 km
Lopatský rybník, Kozel 15.2 km
Losiná 15.39 km
Zápal Hanuš 15.47 km
Štáhlavice 15.84 km
kaple hřbitovní Nezbavětice 16.02 km
pomník padlých WWII, Nezbavětice... 16.03 km
hřbitov Nezbavětice 16.03 km
židovský hřbitov Štěnovice 16.05 km
Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proto... 16.15 km
letiště Plasy 16.15 km
Alej vzdechů, Plasy 16.26 km
zámek Štěnovice 16.36 km
Koranda Václav starší 16.4 km
hřbitov Plasy 16.65 km
pomník padlých WWII, Plasy 16.69 km
hrobka Metternichů, Plasy 16.69 km
venkovský dům, Plasy 16.7 km
NS Plasy 16.72 km
Stretti Jakub 16.73 km
Stretti Viktor 16.73 km
Wiehl Antonín 16.73 km
Metternich Klemens Wenzel 16.73 km
Plasy 16.73 km
Stretti Jaromír (Zamponi) 16.73 km
Lavička Vítězslav 16.73 km
radnice Plasy 16.74 km
infocentrum Plasy 16.74 km
pomník padlých WWI, Plasy 16.74 km
busta Bedřich Smetana, Plasy 16.76 km
galerie Stretti 16.79 km
cisterciácký klášter Plasy 16.8 km
nádraží Plasy 16.83 km
sýpka s královskou kaplí Plasy 16.83 km
Plaský rybník 16.86 km
zájezdní hostinec, Plasy 16.86 km
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Pl... 16.87 km
HZS Plzeňského kraje - Požární sta... 16.88 km
infocentrum Plasy 16.89 km
pivovar Plasy 16.94 km
klášterní hospodářský dvůr, Plasy... 17.04 km
Štíty království českého, Jak rost... 17.26 km
Štíty království českého, Čas hojn... 17.26 km
Štíty království českého, Můj hrad... 17.26 km
sv. Jan Nepomucký, Plasy 17.52 km
Nebílovský Borek 17.52 km
železářská huť sv. Klimenta, Plasy... 17.55 km
nádraží Vejprnice 17.87 km
památník Suchý důl 18.29 km
kostel sv. Vojtěcha, Vejprnice 18.3 km
Husník Jakub 18.3 km
Vejprnice 18.3 km
hřbitov Vejprnice 18.33 km
krytá lávka Vejprnice 18.35 km
zájezdní hostinec Na Dyškánce, Had... 18.35 km
pomník padlých WWI, Vejprnice 18.36 km
fara Vejprnice 18.38 km
dětské hřiště Vejprnice 18.38 km
památník osovobození Vejprnice 18.38 km
kaple sv. Vojtecha, Vejprnice 18.41 km
SDH Vejprnice 18.41 km
dvojnásobná loupežná vražda na čer... 18.45 km
Město Touškov 18.55 km
Vězněná, Pavel Renčín 18.57 km
Převedu vás... na onen svět!, Emil... 18.57 km
kostel sv. Štěpána, Kozolupy 18.61 km
vražda v hájence Lipovka, Nekmír... 18.67 km
sousoší Nejsvětější Trojice, Město... 18.7 km
železniční tunel Horní Hradiště - ... 18.73 km
fara Město Touškov 18.76 km
SDH Město Touškov 18.77 km
kaple Město Touškov 18.77 km
kostel sv. Jana Křtitele, Město To... 18.82 km
kaple Dřevec 18.83 km
vlaková zastávka Dobřany 18.85 km
Dřevec 18.86 km
pomník padlých WWI, Dřevec 18.86 km
sv. Jan Nepomucký, Město Touškov... 18.87 km
Bahna 18.88 km
pamětní deska Jiřího Radima 18.88 km
Kozolupy 18.92 km
kaple sv. Vavřince, Dřevec 18.93 km
kaple Smíření, dálniční D5, Šlovic... 18.94 km
vlaková zastávka Horní Hradiště... 19 km
hřbitov Město Touškov 19.01 km
židovský hřbitov Město Touškov... 19.35 km
kostel sv. Petra a Pavla, Kralovic... 19.65 km
fara Kralovice 19.66 km
pomník spisovatele Jana Jindřicha ... 19.66 km
pomník padlých WWI, Kralovice 19.71 km
kašna Kralovice 19.77 km
železniční tunel Horní Hradiště - ... 19.78 km
infocentrum Kralovice 19.78 km
Nachtikal František 19.79 km
Trojer Ondřej opat 19.79 km
Kralovice 19.79 km
Marek Jan Jindřich, Jan z Hvězdy 19.79 km
Eckert Otto 19.79 km
kaple sv. Floriána, Bdeněves 19.82 km
Bdeněves 19.87 km
Sokolovna Kralovice 19.87 km
kasárna Kralovice 19.93 km
kaple Nebílovy 19.96 km
pomník padlých WWI, Nebílovy 19.97 km
SDH Nebílovy 19.99 km
ubytování v okolí

hotel 6010, Jiřičná

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: hotel ***
Šumava: sušicko
šumavská obec: Jiřičná

ubytování s kapacitou: 40
cena ubytování: od 330 Kč detail

chalupa 8806, Annín

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: chalupa
Šumava: sušicko
šumavská obec: Annín

ubytování s kapacitou: 12
cena ubytování: od 250 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • Air park, Zruč u Plzně - otevírací doba...

    batoh
    Air park, Zruč u Plzně - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: plzeňsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • hvězdárna Rokycany - otevírací doba

    batoh
    hvězdárna Rokycany - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: plzeňsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • muzeum Dr. Bohuslava Horáka, Rokycany - ...

    batoh
    muzeum Dr. Bohuslava Horáka, Rokycany - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: plzeňsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
firmy v okolí
  • Jednota Dolany

    batoh
    Jednota Dolany
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: plzeňsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Jednota Druztová

    batoh
    Jednota Druztová
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: plzeňsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Jednota Žichlice

    batoh
    Jednota Žichlice
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: plzeňsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Jednota Stupno

    batoh
    Jednota Stupno
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: plzeňsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
Jednota Dolany 2.52 km
Jednota Druztová 4.14 km
Jednota Žichlice 5.34 km
Jednota Stupno 5.67 km
Market Zruč 6.28 km
čerpací stanice PAP OIL, Břasy 6.42 km
Jednota Břasy 6.6 km
Jednota Osek u Rokycan 6.74 km
Jednota Česká Bříza 7.29 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Plzeň, ... 7.31 km
čerpací stanice Benzina, Plzeň, Ro... 7.83 km
Konzum Újezd sv. Kříže 7.84 km
Bankomat Česká spořitelna 7.88 km
Bankomat ČSOB 7.97 km
Bankomat Komerční banka 8.06 km
Jednota Třemošná 8.07 km
Market Třemošná 8.07 km
McDonalds, OC Plzeň 8.08 km
Bankomat GE Money Bank 8.08 km
Bankomat Komerční banka 8.11 km
Bankomat Česká spořitelna 8.12 km
čerpací stanice Shell, Rokycany LS... 8.13 km
čerpací stanice Benzina, Třemošná... 8.18 km
Bankomat ČSOB 8.39 km
Bankomat Poštovní spořitelna 8.41 km
Bankomat Česká spořitelna 8.62 km
Bankomat GE Money Bank 8.62 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 8.62 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 8.63 km
Bankomat Poštovní spořitelna 8.84 km
Bankomat ČSOB 8.84 km
čerpací stanice PAP OIL, Plzeň Bol... 8.99 km
Bankomat Poštovní spořitelna 9.24 km
Bankomat UniCredit Bank 9.26 km
Bankomat Česká spořitelna 9.26 km
Bankomat Česká spořitelna 9.27 km
Bankomat Poštovní spořitelna 9.28 km
Bankomat GE Money Bank 9.33 km
Bankomat Komerční banka 9.34 km
Jednota Dobříč 9.34 km
Bankomat Česká spořitelna 9.35 km
čerpací stanice Benzina, Plzeň, Le... 9.39 km
Bankomat ČSOB 9.44 km
Západočeské konz. družstvo Tymákov... 9.45 km
čerpací stanice Shell, Rokycany PS... 9.48 km
Bankomat Česká spořitelna 9.57 km
Bankomat Česká spořitelna 9.58 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 9.64 km
Bankomat Poštovní spořitelna 9.76 km
Bankomat Česká spořitelna 9.81 km
Bankomat Poštovní spořitelna 9.87 km
Bankomat GE Money Bank 9.87 km
Bankomat ČSOB 9.88 km
Bankomat Rokycany 9.88 km
čerpací stanice Benzina, Rokycany... 9.89 km
Bankomat Česká spořitelna 9.9 km
čerpací stanice PAP OIL, Plzeň Koš... 10.01 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 10.07 km
Bankomat GE Money Bank 10.11 km
Bankomat Česká spořitelna 10.15 km
Bankomat Česká spořitelna 10.2 km
McDonalds, U Prazdroje, Plzeň 10.24 km
čerpací stanice OMV, Plzeň, Lidick... 10.3 km
Bankomat GE Money Bank 10.34 km
Bankomat Česká spořitelna 10.34 km
Bankomat Komerční banka 10.34 km
čerpací stanice OMV, Plzeň, U Praz... 10.42 km
Bankomat ČSOB 10.51 km
Bankomat Poštovní spořitelna 10.55 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 10.74 km
čerpací stanice PAP OIL, Horní Bří... 10.77 km
McDonalds, Rondel, Plzeň 10.78 km
čerpací stanice Shell, Plzeň, Vých... 10.78 km
čerpací stanice Shell, Plzeň, Seve... 10.81 km
Bankomat Komerční banka 10.82 km
Bankomat Česká spořitelna 10.88 km
Bankomat Česká spořitelna 10.9 km
Bankomat ČSOB 10.9 km
Bankomat Poštovní spořitelna 10.96 km
Bankomat Fio banka 11.13 km
McDonalds, Mrakodrap, Plzeň 11.27 km
Bankomat Česká spořitelna 11.3 km
Supermarket Horní Bříza 11.32 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 11.41 km
Jednota Horní Bříza 11.54 km
Bankomat ČSOB 11.61 km
Bankomat Poštovní spořitelna 11.61 km
Bankomat Česká spořitelna 11.61 km
Bankomat ČSOB 11.61 km
Bankomat GE Money Bank 11.61 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 11.74 km
Bankomat Česká spořitelna 11.79 km
čerpací stanice Shell, Plzeň, Jižn... 11.87 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 11.91 km
Bankomat GE Money Bank 12.04 km
Bankomat Česká spořitelna 12.12 km
čerpací stanice PAP OIL, Plzeň Dou... 12.12 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 12.15 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 12.16 km
čerpací stanice PAP OIL, Starý Plz... 12.17 km
Západočeské konz. družstvo Starý P... 12.32 km
čerpací stanice Shell, Plzeň, Edva... 12.44 km
Bankomat Komerční banka 12.99 km
Bankomat Poštovní spořitelna 13.01 km
Bankomat ČSOB 13.02 km
Bankomat ČSOB 13.04 km
čerpací stanice Benzina, Plzeň, Ne... 13.04 km
Bankomat Česká spořitelna 13.05 km
Bankomat GE Money Bank 13.05 km
Bankomat GE Money Bank 13.14 km
Bankomat Česká spořitelna 13.17 km
Bankomat Poštovní spořitelna 13.18 km
Market Kaznějov 13.25 km
Jednota Kaznějov 13.25 km
Bankomat Česká spořitelna 13.27 km
Jednota Chotíkov 13.55 km
Bankomat Komerční banka 13.55 km
Bankomat Komerční banka 13.6 km
Market Kaznějov 13.62 km
Jednota Radčice 13.77 km
čerpací stanice Benzina, Kaznějov... 14.02 km
Bankomat UniCredit Bank 14.05 km
čerpací stanice Benzina, Plzeň, Bo... 14.07 km
Bankomat Poštovní spořitelna 14.14 km
Bankomat ČSOB 14.15 km
McDonalds, OC Borská pole, Plzeň 14.22 km
Bankomat Komerční banka 14.23 km
Západočeské konz. družstvo Šťáhlav... 14.29 km
Bankomat Česká spořitelna 14.33 km
Bankomat Česká spořitelna 14.33 km
Bankomat ČSOB 14.38 km
Bankomat Poštovní spořitelna 14.39 km
Bankomat Česká spořitelna 14.45 km
Bankomat GE Money Bank 14.46 km
Bankomat Fio banka 14.46 km
čerpací stanice OMV, Plzeň, Domažl... 14.81 km
Západočeské konz. družstvo Šťáhlav... 14.84 km
čerpací stanice EuroOil, Kozojedy... 14.85 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Chotíko... 14.87 km
čerpací stanice Benzina, Plzeň, Kř... 15 km
čerpací stanice EuroOil, Plzeň, Kř... 15.06 km
Západočeské konz. družstvo Nězvěst... 15.09 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Mýto 15.54 km
Bankomat Poštovní spořitelna 15.68 km
Bankomat ČSOB 15.68 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 15.85 km
Západočeské konz. družstvo Nezvěst... 15.87 km
Jednota Babiná 15.98 km
čerpací stanice PAP OIL, Mirošov... 16.17 km
Západočeské konz. družstvo Štěnovi... 16.4 km
Bankomat Česká spořitelna 16.5 km
Západočeské konz. družstvo Štěnovi... 16.53 km
Jednota Plasy 16.53 km
Jednota Nevřeň 16.67 km
Jednota Plasy 16.71 km
Bankomat Česká spořitelna 16.73 km
Jednota Mrtník 17.28 km
Jednota Plasy 17.47 km
čerpací stanice Benzina, Nezvěstic... 17.56 km
Západočeské konz. družstvo Chválen... 17.73 km
čerpací stanice PAP OIL, Vejprnice... 17.83 km
Západočeské konz. družstvo Štěnovi... 18.01 km
Západočeské konz. družstvo Plzeň... 18.05 km
Západočeské konz. družstvo Nezvěst... 18.2 km
Západočeské konz. družstvo Nezvěst... 18.2 km
Jednota Hadačka 18.24 km
Bankomat Česká spořitelna 18.4 km
Jednota Loza 18.49 km
Bankomat ČSOB 18.53 km
Bankomat Poštovní spořitelna 18.53 km
Jednota Město Touškov 18.54 km
čerpací stanice Benzina, Dobřany, ... 18.75 km
Západočeské konz. družstvo Štěnovi... 18.81 km
Jednota Kozolupy 19.09 km
čerpací stanice Benzina, Dobřany, ... 19.18 km
Západočeské konz. družstvo Spálené... 19.21 km
Západočeské konz. družstvo Nezvěst... 19.28 km
Jednota Dolní Bělá 19.48 km
Bankomat ČSOB 19.66 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.66 km
Jednota Horní Bělá 19.74 km
Jednota Kralovice 19.77 km
Supermarket Kralovice 19.87 km
Bankomat Česká spořitelna 19.92 km

mohlo by Vás zajímat

Štíty království českého, Jak rostly hra...

batoh
Štíty království českého, Jak rostly hrady
Šumava A-Z: publicistické...
Šumava: plzeňsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Štíty království českého, Jak rostly hra...

batoh
Štíty království českého, Jak rostly hrady
Šumava A-Z: publicistické...
Šumava: plzeňsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

další informace

Rozsáhlé území při jihozápadní hranici České republiky, Rakouska a Německa bylo vyhlášeno Národním parkem Šumava v roce 1991. Jedná se o největší národní park České republiky. NP Šumava se táhne od Železnorudské kotliny na západě, zahrnuje oblast Šumavských plání v okolí Kvildy a dál sleduje jeho hranice tok Teplé Vltavy až k Nové Peci u Lipenského jezera. Zahrnuje i Trojmezenskou hornatinu s masivem Plechého. Svou rozlohou 69.030 ha je největším národním parkem nejen v ČR, ale i v celé střední Evropě. Nadmořská výška jeho území se pohybuje od 600 (údolí Otavy u Rejštejna) do 1378 m (vrchol Plechého - nejvyšší hory české části Šumavy). Funkci jakéhosi ochranného pásma pro NP Šumava plní CHKO Šumava. Na území sousední Spolkové republiky Německo (země Bavorsko) na NP Šumava navazuje NP Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald). Tato tři území (NP Šumava, CHKO Šumava a NP Bavorský les) tvoří jednotný, v Evropě jedinečný přírodní celek, který UNESCO vyhlásilo v roce 1990 biosférickou rezervací. Pro ochranu přírody je NP (národní park) rozdělen do tří zón a několika klidových území. Kromě toho je zde chráněna i řada menších lokalit formou statutu přírodní památky (PP). První zóna zahrnuje nejcennější území. Zásahy člověka jsou zde omezeny na nejmenší míru a návštěvníci se tu mohou pohybovat pouze po vyznačených turistických okruzích. V terénu jsou její hranice vyznačeny červenými pruhy na hraničních stromech a tabulemi s nápisem I. zóna NP. Ve II. zóně jsou území s významnými přírodními hodnotami, které ovlivnil člověk svou činností. Probíhá zde hospodářská činnost, jejímž účelem je udržení přírodní rovnováhy. Tato zóna je využívána k turistice a rekreaci. Návštěvníci se zde musí řídit návštěvním řádem, jinak jejich pohyb není omezen. Třetí zóna (okrajová) zahrnuje území značně poznamenané lidskou činností. Je určena k trvalému bydlení, probíhá zde zemědělská výroba, turistika i rekreace, ovšem při dodržování zásad ochrany přírody. Klidová území zahrnují nejcennější území NP z hlediska ochrany živočichů citlivých na přítomnost člověka a ochrany přírodního rostlinného krytu před nadměrným poškozováním. Vstup do těchto území je povolen pouze po značených turistických trasách. V terénu jsou jejich hranice vyznačeny tabulemi. K poznávání Šumavy Vám poslouží ubytování na Šumavě – staré i nové chalupy, rodinné i velké penziony, apartmány, apartmánové domy, farmy, hotýlky a hotely, chaty v údolí, horské chaty a další. Ubytování na Šumavě = levné ubytování. Většina nabízí ubytování za příznivé ceny a je vybavena pro pohodlný pobyt svých hostů - turistů, lyžařů, běžkařů, cyklistů, rodin s dětmi během rekreace, dovolené, romantického víkendu či ozdravného pobytu.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

„Dej mi pokoj s takovouhle," odpověděl dosti nevrle Potužák. „Nač takových strachů s holkou? Pro sedláka ji vychovávám a pro sedláka bude a taky dostačí."

„Toť se ví," vmísil se Krušnej, „pro sedláka ji vychovává a namouduši! dobře je tak."

„Prosím vás, táto, vy mlčte! Čemupak vy rozumíte? — Takový člověk, jako tuhle pantáta Potužák, může vdát dceru za každého pána! Tomu rozumím já! Jen trošku otesat, ohoblovat, suků zbavit! — to je vše, čeho je třeba. Mrzelo mě kupříkladu, když jsem se jí nabídl, že půjdu s ní, a ona mě odbyla, divže mi nevypřezděla! Přece nebylo třeba se za mne stydět! Vypadám snad jako nějaký pobuda nebo syčák? — Nechci se vynášet, ale se mnou si může promluvit a prošpacírovat každá slečinka z města! Měl byste vidět, jak se ve Vídni..."

Všecky tyto řeči se Potužáka dotýkaly velmi nepříjemně; přesto poslouchal dosti klidně — avšak poslední slova učinila konec jeho trpělivosti.

„Nač tohle poslouchám?" přerušil výklady mladíkovy, „špacíruj si ve Vídni, se slečinkami, s kterými se tí líbí! Má holka není slečna a také se za slečnu nehodí. Nevím, co jste spolu měli, ale nestála-li o tvůj průvod, uvážila, zdá se, žes pro ni příliš velkým pánem, a za to ji, venkocem, nebudu kárat. Přišel jsem k vám, abych promluvil s tvým otcem o vážných věcech, ale nikoli, abych poslouchal tvoje zbytečné pochlubo-vání a poučování."

Ferda chtěl odpověděti, než, vida zraky Potužákovy, jež téměř zlostně se naň upíraly, pocítil, že statnému sedláku ne-imponuje, a sklopil bezděky oči.

„Nu, nechtěl jsem vás urazit, pantáto," zakoktal velmi krotce, téměř zkroušeně. „To víte, řeč se povídá..."

„Dyť je dobře, chlapče! O urážce tu není řeči; ale poučování si ponech! To víš, mne už nepředěláš. Jsi-li hrdým na svůj stav, jsem já zase hrdým na svůj! Řekl bych ti jenom, abys nezapomněl, z jakého hnízdas vylítl."

„A kdepak?" ujala se slova Krušná. „To to, aby zapomněl! On byl vždycky v pořádku, nejmenšího se mu nemůže vyčíst. To víte, náš zlatý kmotře, je dosud mladý a moc, tuze moc už viděl ve světě, a my jsme tu hloupí, za pecí sedáme, tak on někdy si tak myslí, že nám musí říci, jak všecko vypadá v tom velkém světě..."

„Však Jouza se nepohněvá," pravil Krušnej, „však Jouza ví, co si pomyslit o mládí. Celý svět kdyby člověk sběhal, druhého Jouzy nenajde."

Hovor se pak dostal do jiných kolejí; mužové se rozpovídali zase o svých záležitostech a Ferda, jenž se o tyto nezajímal, odsedí od stolu a vypravoval už jen matce, která sledovala jeho výklady s hrdým nadšením. Dostala se k slovu jen tu a tam a pak nejspíše zasvěcovala syna do pohnutek návštěvy Potužákovy, přičemž mluvila šeptem. Potužák, jenž se o jejich rozmluvu nestaral, zaslechl jen občas slova jako: „Rozdělit se to má!"... „Kdo ví, budou-li srozuměni."... „Je to kříž! Kterak já potom ty husy odchovám!"... A zase Ferda: „Pro mne! Mně je to jedno."... „Dobytčí nemoci že se roznášejí? — To je možná!"... „Co je mi do Blat? To bych věděl, nač myslit ve Vídni!"...

Sedli k obědu potom — všichni společně. Staří, Ferda, tři děvčata i čeled, jenže pro Ferdu a pro Potužáka připravili zvláštní mísu, vařenou slepici v bílé omáčce.

Nejstarší syn Jakub neobědval s nimi; nebylo ho doma, formančil v knížecích lesích.

„Nač to?" bránil se Potužák; „Přece víte, že jsem sedlák. Jen dejte krupicovou kaši, je mi milejší..." Nepřipustili.

„Hostě jako vás nemáme každý den," domlouvala selka. „Špatně dost vás uctíváme. Kdybychom se byli nadáli, byli bychom poslali do Zlivi pro maso. Vezměte zavděk, kmotříčku!"

A Ferda, jenž se zatím zase trochu vzpamatoval z lekce, které se mu dostalo, pravil:

„To by tak bylo, pohostit pantátu krupicovou kaší! Jen jim ji ponechte, kmotře! Cožpak myslíte, že já bych ji jedl? Já, jak bych neměl masa, od stolu bych vstal! Časy minuly, kdy jsem si nabíjel žaludek tímhle škrobem! To máma dobře ví, ani by ji nenapadlo krmit mě jejich stravou. Člověk přivykl jiným věcem..."

„Ba, ba," potvrdila hospodyně, „z těch chlapců by mi žádný nevzal do úst kaši nebo placky nebo brambory s mlékem. Nu arci: odvykli, nesmíme se divit! Ani postu mi nechtějí zachovávat. Jak tu byl o velkonocích Josef, velký kříž jsem měla. O rybu jsem se musela postarat."

„O rybu?" vydrala se řeč Potužákovi, jehož slova selčina se velice nemile dotkla, „o rybu, povídáte, jste se mu postarala? Nu, té by u mne nedostal, kdyby byl knížetem pánem, ani v obyčejný, ani v postní den! Já bych mu dal rybu! Co já jím, děti mohou jíst taky!"

„To bych řekl!" vmísil se Krušnej. „Tak je to! Ale pomoz si, Jouzo! Mí synové jsou samí milostpaní! Pro ně je jenom maso, káva, smetana, máslo! Už ani o buchtu nebo koláč nestojí..."

„Vy toho tak namluvíte!" osopil se Ferda na otce; „kdybyste mlčel, dobře byste udělal. Čemupak vy rozumíte!"

„Je to pravda!" ozvala se selka. „Dobře bys udělal, kdybys mlčel a svých rozumů si ponechal. Kdybys ty musel žít v městě, jedl bys taky maso! Potom se divíš, když nemají lásky k tobě, když jim ani toho kousku masa nepřeješ!"

Obrátila se pak k Potužákovi:

„Jen jezte, kmotře, a nedbejte jeho řečí! Kdybych vás mohla uctít, jak si vás vážím, nejlepším na světě bych vás vyčastovala. Že synům dám, čeho si přejou, tomu vy se diviti nebudete, vy jste moudrý. Kdybyste vy měl děti v cizině, taky byste jim přál, když by k vám přišly návštěvou. Myslil byste si, že aspoň budou pamatovat na domov a na rodiče, až těch už nebude, vždyť jsou v cizině jako sirotci."

Dojala se vlastními slovy, laskavým hlasem, jako by bojovala s pláčem, zakončila svou řeč. Ferda se nejevil nijak dojatým.

„Snad by se vám nechtělo do brečení, mámo!" pravil úsměšně. „Takhle to neberte. Věc je prostě tahle: člověk přijde domů a chce žít, jak si navykl. Chci maso, tož se mi ho musí dostat. Nevidím, co by v tom bylo ku pláči. Řekněte: Nemám ho, nedostaneš ho — dobře, seberu se a jdu, odkud jsem přišel! — Tuhle slepici jste si taky mohla nechat, je tuhá jako staré praštěnky. Ostatně: jsem já nějaká šesti-nedělka, že mi dáváte slepici? Pro Josefa jste měla rybu hned, když ji chtěl. Víte co? Chci ji taky! Zítra ať mi ji dáte!"

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky