Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

Tajemství železnic - Vlakem za železnou oponu

Šumava

Obrázek
kategorie: kultura a památky
podkategorie: publicistické pořady
lokalita: železnorudsko
GPS: 49°7'18.616"N, 13°12'33.554"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Pořad České televize s názvem Tajemství železnic uvádí Martin Dejdar a provází pozoruhodným světem na kolejích. Cyklus dokumentů mapujících známá i méně známá místa naší železné dráhy (2012). Připravili J. Slomiany a J. Novák. Díl Vlakem za železnou oponu. Cestování po Plzeňsku začneme u architektonického železničního skvostu, kubistické budovy nádraží Plzeň – zastávka. Na radnickou uhelnou dráhu se vydáme za legendou o jednom „amerikánském mostě“. Po dalším mostě, tentokrát pňovanském, se projedeme romantickou bezdružickou lokálkou přes vodní nádrž Hracholusky. Donedávna naším nejdelším tunelem vedoucím pod šumavským Špičákem dojedeme do Železné Rudy a dál na hranici s Bavorskem a navštívíme jedno z nejzajímavějších soukromých železničních muzeí u nás – muzeum drezín v Čachrově. Obsah pořadu: Plzeň – zastávka: kubistická budova nádraží, Radnická uhelná dráha, Bezdružická lokálka, Železná Ruda: tunel pod Špičákem, Muzeum drezín v Čachrově.





odkaz: Tajemství železnic - Vlakem za železnou oponu

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

Železnorudské povstání

batoh
Železnorudské povstání
Šumava A-Z: konspirace
Šumava: železnorudsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Svět přírodního parku, Bayerisch Eisenst...

batoh
Svět přírodního parku, Bayerisch Eisenstein (D)
Šumava A-Z: muzea, expozi...
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

infocentrum Alžbětín

batoh
infocentrum Alžbětín
Šumava A-Z: infocentra
Šumava: železnorudsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Průšvihy první republiky - Šumavská vzpo...

batoh
Průšvihy první republiky - Šumavská vzpoura
Šumava A-Z: publicistické...
Šumava: železnorudsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
Železnorudské povstání 0 km
Svět přírodního parku, Bayerisch E... 0 km
infocentrum Alžbětín 0 km
Průšvihy první republiky - Šumavsk... 0 km
nádraží Alžbětín - Bayerisch Eisen... 0 km
Cyklotoulky - Bayerisch Eisenstein 0 km
hraniční kámen, společné nádraží B... 0.02 km
pamětní deska Ing. Jan Zenkl, Alžb... 0.02 km
dětské hřiště nádraží Bayerisch Ei... 0.07 km
Česko-bavorská neděle na hraničním... 0.12 km
Rysí slavnosti, Železná Ruda 0.12 km
Křídlo anděla - Václav Fiala, Baye... 0.16 km
Kunsträume grenzenlos, Bayerisch E... 0.17 km
NS protipěchotní překážky Debrník... 0.18 km
Jak ukrást Dagmaru 0.24 km
potok Svarožná 0.29 km
Bayerisch Eisenstein (D) 0.36 km
hraniční přechod Železná Ruda - Ba... 0.37 km
železniční muzeum Bayerisch Eisens... 0.44 km
dětské hřiště za nádražím Bayerisc... 0.48 km
adventní trhy Bayerisch Eisenstein... 0.48 km
Noc vykuřování - Rauhnächte 2016, ... 0.48 km
Alžbětín 0.54 km
ArberLand Halle, Bayerisch Eisenst... 0.6 km
FFW Bayerisch Eisenstein (D) 0.64 km
EuroVelo 13 - Stezka železné opony... 0.65 km
kaple Bayerisch Eisenstein (D) 0.67 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Bayer... 0.79 km
pomník padlých WWII, Bayerisch Eis... 0.81 km
fara Bayerisch Eisenstein (D) 0.82 km
infocentrum Bayerisch Eisenstein (... 0.85 km
lípa Alžbětín 0.88 km
kaple nad Bayerisch Eisenstein (D) 1.05 km
stavení Bayerisch Eisenstein 1.06 km
Vzduchoplavec Kráčmera - Nad západ... 1.2 km
hřbitov bývalý Bayerisch Eisenstei... 1.36 km
zámek (zaniklý) Debrník 1.42 km
Debrník 1.42 km
3. rota PS, Debrník 1.59 km
Velká jedle u Debrníku 1.73 km
NS Železná opona – protitanková př... 1.73 km
bunkr KŽ-1, Debrník - Železná Ruda... 1.76 km
bunkr KŽ-1, Debrník 1.78 km
naučná stezka Tetřeví stezka 1.78 km
javorová alej Debrník 1.79 km
kašna Debrník 1.81 km
venkovní posilovna Železná Ruda 1.97 km
pomník Adolfa Kašpara 1.99 km
dětské hřiště Železná Ruda 2.01 km
Ferdinandovo údolí 2.05 km
Železnorudské slavnosti 2.05 km
hřbitov Železná Ruda 2.13 km
hrob rodiny Prokopů 2.14 km
pamětní deska padlých WWII, Železn... 2.15 km
památník 7. obětí pochodu smrti, Ž... 2.15 km
hraniční přechod Debrník - Ferdina... 2.18 km
hamr Želená Ruda 2.27 km
kaple Železná Ruda 2.3 km
Štaidl Ladislav 2.32 km
muzeum Šumavy, Železná Ruda 2.34 km
kasárna 7. bPS - 1. prPS, Železná ... 2.36 km
SDH Železná Ruda 2.38 km
skiareál Samoty, Železná Ruda 2.39 km
sv. Jan Nepomucký, Železná Ruda 2.39 km
environmentální (návštěvnické) cen... 2.42 km
infocentrum Železná Ruda 2.42 km
Sperl Lothar 2.43 km
památník legionářům Železná Ruda... 2.46 km
Šumná Šumava - Železná Ruda 2.47 km
stará pošta a škola, Železná Ruda... 2.49 km
Cyklotoulky - Železná Ruda, zimní... 2.5 km
Cyklotoulky - Železná Ruda 2.5 km
závod Horsefeathers Iron Jam 2.5 km
NS Sklářská 2.51 km
NS Utajená obrana železné opony 2.51 km
Utajená obrana železné opony, Dubá... 2.51 km
pamětní deska osvobození Železná R... 2.53 km
Toulavá kamera ČT - pohádková stez... 2.53 km
zámek Železná Ruda 2.53 km
fara Železná Ruda 2.53 km
kostel Panny Marie Pomocné z Hvězd... 2.54 km
historie lyžování na Železnorudsku... 2.55 km
motomuzeum Železná Ruda 2.55 km
hřbitov bývalý u kostela Železná R... 2.55 km
pomník padlých WWI i II, Železná R... 2.55 km
Ztracený Marek 2.56 km
Železná Ruda 2.56 km
Dorf und Markt Eisenstein sowie Ba... 2.56 km
Nový Pavel 2.56 km
Komárek Julius Miloš, Prof. Dr. 2.56 km
běžecké lyžování Železná Ruda... 2.56 km
Jakš Martin 2.56 km
Šumava krásná i smrtící, Jan Lakos... 2.56 km
vlaková zastávka Železná Ruda cent... 2.57 km
projíždka kočárem, na saních, Žele... 2.6 km
silniční most přes železnici, Žele... 2.63 km
hostinec Železná Ruda 2.65 km
lanové centrum Železná Ruda 2.67 km
slalomové káry Železná Ruda 2.67 km
dětské hřiště Železná Ruda 2.67 km
Holidayinfo - Železná Ruda, Nad ná... 2.68 km
Grádelský potok 2.68 km
lesní restaurace Schwellhäusl (D)... 2.7 km
Kriminální příběhy ze staré Šumavy... 2.7 km
železniční tunel Železná Ruda 2.7 km
kaple sv. Barbory, Železná Ruda 2.7 km
kamenný rodinný dům, Železná Ruda... 2.72 km
sluneční hodiny Schwellhäusl (D)... 2.74 km
hřbitov bývalý Železná Ruda 2.76 km
plavební kanál Schwellgraben (D) 2.77 km
vlaková zastávka Železná Ruda měst... 2.8 km
pozorovatelna PŽ-1, Železná Ruda... 2.8 km
úkryt 25/S, Železná Ruda 2.85 km
skiareál Nad Nádražím, Železná Rud... 2.85 km
sáňkování Železná Ruda 2.89 km
palebný objekt KŽ-4, Železná Ruda... 2.9 km
2. rota PS, Svaroh 2.93 km
kamenobetonový bunkr, Železná Ruda... 2.96 km
sdružený objekt ÚŽ-2 a PŽ-2, Želez... 2.97 km
alej při křížové cestě, Železná Ru... 2.99 km
pohřebiště Barabů 3.05 km
úkryt ÚŽ-6, Železná Ruda 3.05 km
šumavská chalupa, Železná Ruda 3.1 km
kaple sv. Anny a křížová cesta, Že... 3.19 km
horní zrcadlová huť 3.23 km
pivovar Belveder, Železná Ruda 3.24 km
pivovarnické muzeum, Železná Ruda... 3.25 km
studánka u Grosse Deffernik (D) 3.26 km
Pancířské stráně 3.27 km
Holidayinfo - Železná Ruda, Belved... 3.47 km
skiareál Belveder, Železná Ruda 3.52 km
Seebachschleife (D) 3.57 km
Zámecký les 3.67 km
pomník padlých WWI, Špičák 3.69 km
studánka cestou k Čertovu jezeru (... 3.83 km
kaple sv. Antonína Paduánského, Šp... 3.85 km
koupaliště Železná Ruda 3.87 km
nejstarší hostinec Bavorského lesa... 4.18 km
motokáry Špičák 4.22 km
Zwieslerwaldhaus (D) 4.24 km
studánka cestou k Čertovu jezeru (... 4.29 km
parkoviště Kaskády, Špičák 4.33 km
horská služba Železná Ruda 4.34 km
pohádkový les Märchenwald (D) 4.38 km
sedačková lanovka Pancíř 4.42 km
Nebe nad hlavou, klip Olympic 4.42 km
parkoviště Velké Javorské jezero... 4.43 km
pomník padlých WWI, Velké Javorské... 4.45 km
Špičák 4.47 km
kamenné moře Jezerní Hora 4.47 km
hraniční kámen 33 4.52 km
nádraží Špičák 4.55 km
Pamferova huť 4.58 km
parkoviště Zwieslerwaldhaus (D) 4.63 km
parkoviště pod Zwieslerwaldhausem ... 4.63 km
vlek Sirotek a dětský Penguinland,... 4.67 km
parkoviště běžky Zwieslerwaldhaus ... 4.67 km
běžecké lyžování Zwieslerwaldhaus ... 4.69 km
Velké Javorské jezero (ledovcové) ... 4.72 km
vyhlídka Hindenburgkanzel (D) 4.77 km
železniční tunel Špičák 4.81 km
Pendl bus Špičák 4.84 km
muzeum vycpaných zvířat - Tiermuse... 4.85 km
Holidayinfo - Špičák, nástupní sta... 4.85 km
sportoviště Špičák 4.87 km
dětské hřiště Velký Javor (D)... 4.87 km
Dámská cesta na Svaroh 4.88 km
Čertovo jezero (ledovcové) 4.88 km
vodotrysk, Velký Javor (D) 4.89 km
žlab, Velký Javor (D) 4.89 km
skiareál Ski&Bike Špičák 4.9 km
Bikepark Špičák 4.9 km
Evropský pohár ve sjezdu iXS EDC 4.9 km
sedačková lanovka Špičák 4.91 km
horská služba Špičák 4.92 km
kabinková lanovka Velký Javor (D)... 4.92 km
Brennes (D) 4.93 km
horská služba Zwiesel (D) 4.94 km
parkoviště Velký Javor 4.94 km
skiareál Velký Javor (D) 4.96 km
Glashüttenmuseum Regenhütte (D) 4.99 km
Regenhütte (D) 5.08 km
Wildniscamp am Falkenstein (D) 5.12 km
Ruckowitzschachten (D) 5.2 km
kaple sv. Bartoloměje, Velký Javor... 5.38 km
Silvestrovský sjezd s pochodněmi n... 5.4 km
4. rPS - Polom 5.4 km
stanoviště NATO NADGE, Velký Javor... 5.43 km
Velký Javor - Großer Arber (D) 145... 5.45 km
Západ slunce nad Javorem - Josef V... 5.45 km
WetterOnline - předpověď Velký Jav... 5.45 km
Jezerní hora 1343 m n. m. 5.52 km
běžecké lyžování Lohberg - Scheibe... 5.52 km
hotel Rixi, Špičák 5.53 km
parkoviště Lohberg - Scheiben (D)... 5.57 km
studánka Pod Malým Špičákem 5.6 km
Vajsova louka, Špičák 5.61 km
Hašek Dominik 5.64 km
naučná stezka Po stopách zajíce... 5.67 km
Špičák 1202 m n. m. 5.67 km
rozhledna Špičák 5.7 km
vila rodiny Prokopů, Špičák 5.7 km
Hofmanky 5.72 km
Polom 1295 m n. m. 5.8 km
pohádková stezka Brčálník 5.82 km
parkoviště Deffernik (D) 5.82 km
evropské rozvodí 5.85 km
NS historie obce Špičák 5.9 km
Národní přírodní rezervace Černé a... 5.9 km
ekobus na Černé jezero 5.91 km
rozcestí Pod Švýcárnou 5.91 km
rozcestí na Rozvodí, Špičák 5.99 km
železniční most Ludwigsthal (D) 6.02 km
Komárkova jedle 6.04 km
Mooshütte (D) 6.05 km
Prales na Hollenbachsprengu - Jose... 6.15 km
Prales pod Falkensteinem - Josef V... 6.16 km
myslivna Bárta 6.35 km
pramen Řezné (Regen) 6.37 km
Sruby 6.45 km
Höllbachgespreng (D) 6.48 km
Debrnický potok - Grosse Deffernik... 6.5 km
Zmizelá Šumava, Juránkova chata 6.5 km
Juránkova chata 6.5 km
výstup na Juránkovu chatu na Svaro... 6.5 km
Juránek Arna Arnošt 6.5 km
parkoviště Bretterschachten (D) 6.55 km
Malé Javorské jezero (ledovcové) (... 6.56 km
běžecké lyžování Bretterschachten ... 6.57 km
pamětní deska Arnyho Juránka 6.57 km
Svaroh - Zwercheck 1333 m n. m. 6.57 km
Velký Falkenstein (D) 1315 m n. m.... 6.59 km
Šídlatka jezerní, Černé jezero... 6.68 km
Černé jezero (ledovcové) 6.68 km
U horského jezera, Chvály jižních ... 6.68 km
Toulavá kamera ČT - elektrárna Čer... 6.68 km
Romance o Černém jezeře, Jan Nerud... 6.68 km
Parnasie, Alois Vojtěch Šmilovský... 6.68 km
Státní bezpečnost - akce Neptun 6.68 km
Rudolfovna 6.78 km
úmrlčí prkno Šedý Vlk 6.8 km
Pod Polomem 6.83 km
pramen Úhlavy 6.83 km
Pramen svobody, Špičák 6.83 km
vlaková zastávka Ludwigsthal (D) 6.88 km
parkoviště Gerlova Huť 6.95 km
Zmizelá Šumava, 100 roků na lyžích... 7 km
Pancíř 1214 m n. m. 7.02 km
parkoviště Haus zur Wildnis, Ludwi... 7.09 km
1. rota PS, Černé jezero 7.09 km
jasany na Brčálníku 7.15 km
FFW Ludwigsthal (D) 7.23 km
Haus zur Wildnis - Dům k divočině ... 7.24 km
Malý Javor - Kleiner Arber (D) 1.3... 7.26 km
Dětský koutek, Haus zur Wildnis (D... 7.28 km
hřbitov Ludwigsthal (D) 7.37 km
pomník padlých WWI i II, Ludwigsth... 7.37 km
kostel Ježíšova srdce, Ludwigsthal... 7.41 km
Brčálnické mokřady 7.44 km
fara Ludwigsthal (D) 7.46 km
vodopád Rissloch (D) 7.49 km
Bouřňák 7.5 km
Popelní domky 7.52 km
rybníček u Brčálníku 7.52 km
Brčálník 7.52 km
Gerlova Huť 7.55 km
Ludwigsthal (D) 7.58 km
kaple Brčálník 7.59 km
Ota I. Bavorský 7.63 km
zámek Ludwigsthal (D) 7.63 km
Debrník 1337 m n. m. 7.72 km
Nový Brunst 7.73 km
Brčálnické údolí 7.78 km
Úhlavský luh 7.78 km
přečerpávací elektrárna Černé jeze... 7.79 km
pamětní deska Julius Hofmann 7.79 km
přírodní rezervace Prameniště 7.79 km
vlaková zastávka Hojsova Stráž - B... 7.8 km
Tomandlův křížek 7.81 km
NS Brčálník 7.89 km
Brčálnická lípa 7.93 km
dětské hřiště Brčálník 7.96 km
Čertův kámen 8.01 km
Rudská křižovatka 8.01 km
skiareál Brčálník 8.04 km
Brčálnický jasan 8.07 km
mini ZOO Brčálník 8.19 km
Pohádkové země Brčálník 8.21 km
hraniční kámen 27 / 10 8.24 km
V zátočině 8.31 km
Ostříž 8.37 km
Brčálnický buk 8.39 km
Habr 1203 m n. m. 8.4 km
přírodní rezervace Bílá Strž 8.48 km
vodopád Bílá Strž 8.48 km
vodní kanál z jezera Laka 8.48 km
Velký Kokrháč 1229 m n. m. 8.56 km
krytá lávka Řezná (D) 8.67 km
hraniční kámen 27 8.68 km
zámek Rabenstein (D) 8.69 km
Úhlavské údolí 8.7 km
Jezero Laka (ledovcové) 8.73 km
věštec Sepp Wudy 8.77 km
vysoký kanál, Stará Hůrka 8.82 km
stavení Úhlavské údolí 8.83 km
nouzové nocoviště Stará Hůrka 8.83 km
památník třem obětem Železné opony... 8.88 km
hřbitov Stará Hůrka 8.88 km
zřícenina kostela sv. Vincence Fer... 8.89 km
Zmizelá Šumava, Šňupeček a pivíčko... 8.9 km
Stará Hůrka 8.92 km
Divá Bára 8.92 km
železniční most Theresienthal (D)... 8.93 km
památník obětem Železné opony 8.93 km
pamětní deska Josef Klostermann, S... 8.93 km
kaple sv. Kříže, Stará Hůrka 8.93 km
Abelové 8.93 km
Zmizelá Šumava, Tanec s mrtvolami... 8.94 km
Nová Hůrka 8.96 km
Šrail Jan 8.96 km
Novohůrecká jedle 8.97 km
parkoviště Nová Hůrka 8.99 km
Šmauzy 9 km
lipová alej Stará Hůrka 9.01 km
kaple pod Tomášovým Dvorem 9.02 km
Oberlindbergmühle (D) 9.05 km
pomník padlých WWI i II, Rabenstei... 9.07 km
Rabenstein (D) 9.08 km
pítko Rabenstein (D) 9.08 km
kaple sv. Jiří, Rabenstein 9.09 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Raben... 9.13 km
Tomášův Dvůr 9.2 km
Malý Kokrháč 1169 m n. m. 9.29 km
Silberberg, Bodenmais (D) 9.32 km
Zakrslík na Můstku - Josef Váchal... 9.33 km
Můstek 1234 m n. m. 9.33 km
skiareál Silberberg (D) 9.34 km
sedačková lanovka Silberberg (D) 9.34 km
dětské hřiště Silberberg (dolní st... 9.36 km
Zlatý stoleček 9.37 km
infocentrum Lohberg (D) 9.39 km
poutní místo Křížkov – Kreutzwinke... 9.4 km
tovární vila papírny, Hamry 9.4 km
dětské hřiště Silberberg (střední ... 9.43 km
bobová dráha, Silberberg 9.45 km
expozice historický důl, hora Silb... 9.46 km
Silberberg (D) 955 m n. m. 9.47 km
pivovar Späth-Bräu (D) 9.49 km
vodní zámek Bílý potok 9.49 km
fara Lohberg (D) 9.53 km
Skláři, Karel Klostermann 9.54 km
jelení obora Scheuereck (D) 9.55 km
kaple Lohberg (D) 9.55 km
kostel sv. Walburga, Lohberg (D) 9.56 km
hřbitov Lohberg (D) 9.58 km
Toulavá kamera ČT - Hůrecký vrch, ... 9.59 km
Hůrecký vrch 1099 m n. m. 9.59 km
kaple výklenková Lohberg (D) 9.63 km
Lohberg (D) 9.66 km
sklárna Starý kostel, Lohberg (D)... 9.67 km
pivovar Adam-Bräu, Bodenmais (D) 9.68 km
zámek Hojsova Stráž 9.68 km
Alte Kirche, Lohberg (D) 9.69 km
Slučí Tah 9.69 km
akvapark Silberberg, Bodenmais (D) 9.7 km
Schwarzauer Haus, Lohberg (D) 9.71 km
kostel Neposk. početí Panny Marie,... 9.71 km
infocentrum Bodenmais (D) 9.71 km
hřbitov Hojsova Stráž 9.73 km
nádraží Bodenmais (D) 9.73 km
naučná stezka Hojsova Stráž 9.74 km
stromy v Hojsově Stráži 9.74 km
pomník padlých WWI, Hojsova Stráž... 9.74 km
PH 202, Hojsova Stráž 9.76 km
fara Hojsova Stráž 9.76 km
MVE Gustavsthal 9.76 km
SDH Hojsova Stráž 9.79 km
obrazárna galerie Leimberger, Bode... 9.8 km
Drozdí potok 9.8 km
infocentrum Hojsova Stráž 9.8 km
Koutek Stanislav JUDr. 9.81 km
továrna stará papírna Hamry 9.81 km
kaple Klautzenbach (D) 9.82 km
Maxfelsen 1138 m n. m. 9.85 km
FFW Bodenmais (D) 9.89 km
Zhůřská brusírna 9.9 km
Lehen (D) 9.92 km
kaple Hojsova Stráž 9.94 km
pivovar Hojsova Stráž 9.95 km
skiareál Hojsova Stráž 9.95 km
Hojsova Stráž 9.96 km
Klautzenbach (D) 9.97 km
pec Klautzenbach (D) 9.98 km
Lindberg (D) 9.99 km
Stuiberova vila, Hamry 10.01 km
Theresienthal (D) 10.01 km
fara Bodenmais (D) 10.03 km
kostel sv. Josefa, Lindberg (D) 10.05 km
kostel Nanebevzetí P. Marie, Boden... 10.05 km
Bodenmais (D) 10.06 km
pomník padlých WWI i II, Bodenmais... 10.06 km
kašna Bodenmais (D) 10.07 km
selský skanzen Lindberg (D) 10.11 km
samoty Jižní Stráň 10.11 km
galerie skla, dekorací, dárků Josk... 10.11 km
infocentrum Lindberg (D) 10.12 km
vyhlídka zamilovaných, Hojsova Str... 10.14 km
hřbitov Bodenmais (D) 10.16 km
Lohberghütte (D) 10.18 km
Můstek - rozcestí 10.21 km
Kleine Arbersee Bahn 10.22 km
Stateček 10.23 km
Ždánidla 1308 m n. m. 10.23 km
pomník padlých WWII, Theresienthal... 10.29 km
ZOO Lohberg (D) 10.29 km
nádraží Hamry - Hojsova Stráž 10.29 km
Cyklotoulky - Hamry 10.29 km
muzeum skla, zámek Theresienthal (... 10.31 km
FFW Lohberghütte (D) 10.32 km
dětské hřiště ZOO Lohberg (D) 10.36 km
kaple (nová) Hojsova Stráž 10.36 km
Oslí studánka 10.43 km
potok Bramersbach (D) 10.45 km
kostel sv. Stephanus, Spiegelhütte... 10.46 km
vlaková zastávka Böhmhof (D) 10.55 km
Pangerlhof 10.55 km
kaple Knížecí Dvůr 10.62 km
Knížecí Dvůr 10.69 km
Hamerský buk 10.69 km
U Obrázku 10.74 km
akvapark Zwiesel (D) 10.77 km
dětské hřiště, akvapark Zwiesel (D... 10.77 km
Paseka 10.78 km
přírodní rezervace Zhůrská pláň... 10.8 km
Zhůřský potok 10.83 km
18. rota PS, Pod Ostrým (Hamry) 10.84 km
Zmizelá Šumava, Po nás Paseka 10.84 km
Saunová vesnička, ZEB Zwiesel (D)... 10.85 km
naučná stezka Z Hamrů na Ostrý 10.87 km
MVE Bílý potok 10.88 km
historické soukolí s Peltonovo tur... 10.89 km
kašna Joska, Badenmais (D) 10.89 km
Starý Brunst 10.9 km
přírodní rezervace Svobodova niva... 10.91 km
Bílý potok 10.93 km
galerie skla, dekorací, dárků Josk... 10.94 km
kaple Jižní Stráň 10.96 km
bitva o Zhůří 10.97 km
památník padlých bitvy o Zhůří... 10.97 km
park, hřiště, biergarten, galerie ... 10.97 km
dětské hřiště Joska, Bodenmais (D)... 10.97 km
Hamry 10.99 km
Kříž smíření, Zhůří 10.99 km
žlab Zhůří 11 km
Zmizelá Šumava, Voják dvou armád... 11 km
Mally Leo Hans 11 km
Jižní Stráň 11 km
Štefanův Dvůr, Hamry 11 km
Zmizelá Šumava, Deset mrtvých Amer... 11 km
kaple Štefanův Dvůr, Hamry 11.01 km
kaple Nejsvětější Trojice, Zhůří... 11.01 km
javor mléč Zhůří 11.07 km
hamr Paseka 11.1 km
hraniční přechod Prášily - Scheuer... 11.11 km
Horní Ždánidla 11.13 km
památník Karl Teischl 11.13 km
Zhůří 11.14 km
Na Sjezdovce 11.17 km
kaple Suché Studánky 11.18 km
pramen Na Sjezdovce 11.22 km
nádraží Zwiesel (D) 11.29 km
Gsenget 11.33 km
přírodní rezervace Zhůřská hnízdiš... 11.52 km
přírodní rezervace Páteříková Huť... 11.53 km
Ostrý - Osser 1293 m n. m. 11.56 km
hraniční přechod Ostrý - Osser 11.56 km
kostel sv. Kříže, Zwiesel (D) 11.57 km
pamětní deska Hans Watzlik, Ostrý ... 11.58 km
horská služba Osser (D) 11.59 km
Vysoké Lávky 11.61 km
Páteříková Huť 11.63 km
Formberg 11.63 km
kaple Lipplův Dvůr 11.63 km
hraniční kámen 123 11.63 km
Kámen doteku Osser (D) 11.63 km
Künische Kapelle, Osser (D) 11.63 km
hraniční kámen 12 11.64 km
Lipplův Dvůr 11.65 km
Denkův Dvůr 11.67 km
přírodní rezervace Zhůřský lom... 11.68 km
Hadí vrch 1023 m n. m. 11.75 km
Vrba u Vysokých Lávek - Josef Vách... 11.76 km
Malý Ostrý - Klein Osser 1266 m n.... 11.77 km
pamětní deska horská služba Ostrý ... 11.78 km
kostel Jména Mariina, Zwiesel (D) 11.83 km
Zwieseler Glastage - Zwieselské dn... 11.84 km
skleněná křišťálová pyramida, Zwie... 11.84 km
Grossmann Jiří 11.85 km
kaple Hamry 11.87 km
kašna malá Zwiesel (D) 11.92 km
Schwarzach (D) 11.92 km
Außenried (D) 11.92 km
kaple Zwiesel (D) 11.94 km
vlaková zastávka Außenried (D) 11.96 km
kaple s hrobkou Prášily 11.98 km
kostel sv. Mikuláše, Zwiesel (D) 11.99 km
hřbitov Zwiesel (D) 12.01 km
dětské hřiště Zwiesel (D) 12.02 km
Zwiesel (D) 12.03 km
Zwieselská noc skla 12.03 km
U Mužíku 12.05 km
studánka V lipách, Hamry 12.05 km
Reisachmühle (D) 12.06 km
Spielende Kinder - M. Killinger, Z... 12.06 km
Pláně - Alena Holá 12.07 km
muzeum lesa a hraček, Zwiesel (D) 12.08 km
kašna na nádvoří muzea, Zwiesel (D... 12.1 km
pomník padlých WWI i II, Zwiesel (... 12.12 km
FFW Unterzwieselau (D) 12.13 km
Flösser - S.Schriml, Zwiesel (D) 12.13 km
infocentrum Zwiesel (D) 12.14 km
sousoší sv. Jana Nepomuckého, Zwie... 12.15 km
železniční most Reisachmühle (D)... 12.15 km
Šimandlův Dvůr 12.15 km
Galerie kávy, Zwiesel (D) 12.15 km
náměstní kašna Zwiesel (D) 12.16 km
Roj havranů - Sebastian Roser, Zwi... 12.16 km
kostel Unterzwieselau (D) 12.17 km
Weissbierbräuhaus, Zwiesel (D) 12.17 km
hřbitov Unterzwieselau (D) 12.18 km
pomník padlých WWII, Unterzwiesela... 12.18 km
skiareál Javorná 12.18 km
Regenbogen - Oswald Faber, Zwiesel... 12.19 km
skiareál Šukačka 12.2 km
Sál Království - Svědkové Jehovovi... 12.2 km
dětské hřiště Unterzwieselau (D)... 12.21 km
Vzteklina, díl 5. 12.21 km
parkoviště Malý Bor 12.22 km
Slatinný potok 12.23 km
pomník oběti bombardování Zwiesel ... 12.23 km
Šukačka 12.23 km
kaple na okraji Zwieselu (D) 12.24 km
Malý Bor 12.24 km
kašna Zwiesel (D) 12.24 km
kaple Panny Marie, Reisachmühle (D... 12.25 km
památník pádu balonu Monte 12.25 km
kašna s kaskádami, Zwiesel 12.25 km
skleněná kaple, Zwiesel (D) 12.27 km
zámek Oberzwieselau (D) 12.31 km
Nacht fiel über Gotenhafen (D) 12.31 km
kaple Šimandlův Dvůr 12.31 km
pivovar Prášily 12.34 km
přírodní rezervace Městišské rokle... 12.4 km
zřícenina kostela sv. Prokopa, Prá... 12.4 km
hájovna Prášily 12.41 km
Bílá Lucie 12.41 km
hřbitov Prášily 12.41 km
běžecké lyžování Prášily 12.41 km
skiareál Prášily 12.41 km
Cyklotoulky - Prášily 12.41 km
Prášily 12.41 km
Kepelské mokřady 12.43 km
kaple Dolní Špátův dvůr 12.43 km
památník Společná cesta 12.43 km
stodola Prášily 12.44 km
hřbitov Hamry 12.45 km
památník zaniklých obcí a osad, Pr... 12.46 km
Brücknerův dům Prášily 12.46 km
Dolní Špátův dvůr 12.46 km
Kreuziger Roman 12.46 km
parkoviště Prášily 12.47 km
pomník Josefa Váchala 12.49 km
kostel Panny Marie Bolestné, Hamry... 12.49 km
pomník padlých WWI, Hamry 12.5 km
NS Úhlavským luhem 12.5 km
golf Oberzwieselau (D) 12.51 km
Toulavá kamera ČT - Musheři, Práši... 12.51 km
Toulavá kamera ČT - chovatel koní,... 12.51 km
fara Hamry 12.51 km
Fišerův Dvůr 12.53 km
Grenzlandfest Zwiesel (D) 12.55 km
parní pivovar Zwiesel (D) 12.57 km
projíždka kočárem, na saních, Práš... 12.58 km
výlety s průvodcem 12.58 km
koně Prášily 12.58 km
vyjížďky se psím spřežením, Prášil... 12.58 km
Kámen doteku Hamry 12.59 km
Cesta Panny Marie Bolestné, Hamry 12.59 km
dětské hřiště Prášily 12.61 km
kaple Prášily 12.62 km
infocentrum Prášily 12.63 km
horská služba Prášily 12.63 km
Prenet 1071 m n. m. 12.64 km
botanická zahrada Prášily 12.66 km
Jezerní potok jezera Laka 12.66 km
stodola, Javorná 12.68 km
Suché Studánky 12.69 km
bizoni Prášily 12.7 km
archeopark Prášily 12.71 km
žhář v archeoparku Prášily 12.71 km
Javorná 12.73 km
parkoviště Staré Hutě 12.79 km
Langdorf (D) 12.82 km
Na Sedle 12.82 km
Jezerní potok Prášilského jezera... 12.83 km
kaple Eisnerův Dvůr 12.83 km
kostel sv. Anny, Javorná 12.85 km
hřbitov Javorná 12.86 km
Eisnerův Dvůr, Javorná 12.89 km
kaple nad Eisnerový Dvorem 12.94 km
Král Šumavy 12.97 km
Poschingrův Dvůr, Javorná 13.01 km
Prášilský potok 13.02 km
Zmizelá Šumava, Poslední skauti 13.04 km
Stará Huť 13.05 km
Vysoký hřbet 1078 m n. m. 13.08 km
Vzteklina, díl 5. 13.17 km
kostel sv. Anny, Thürnstein (D) 13.18 km
Kepelská studánka 13.18 km
Vzteklina, díl 2. 13.18 km
parkoviště Skelná 13.25 km
Vzteklina, díl 4. 13.26 km
Schönecker Riegel (D) 833 m n. m. 13.27 km
parkoviště Vysoké Lávky 13.28 km
vražda v Horrerově hostinci na Gla... 13.29 km
Skelná 13.29 km
Zmizelá Šumava, S kudlou v břiše... 13.29 km
mlýn Javorná 13.31 km
Jak ukrást Dagmaru 13.31 km
Wi Wa Du Kinderland, Indoorspielpa... 13.32 km
Gerlův Dvůr 13.34 km
Šerlův dvůr 13.35 km
kaple sv. Kunhuty, Prenet 13.36 km
studánka pod kaplí sv. Kunhuty, Pr... 13.39 km
kaple Panny Marie, Keple 13.4 km
parkoviště Slunečná 13.41 km
Zmizelá Šumava, Masakr na Grubergu... 13.41 km
rybník Keply 13.46 km
hamr Městiště 13.47 km
FFW Lam (D) 13.49 km
Buchar 13.49 km
tanková střelnice Prášily 13.53 km
Farmářská stezka - cyklotrasa 13.56 km
Gruberg 13.57 km
Keply 13.57 km
infocentrum Naturpark Haus, Zwiese... 13.61 km
Hamerský Dvůr 13.67 km
muzeum minerálů, Lam (D) 13.67 km
SDH Zelená Lhota 13.71 km
vlaková zastávka Zwieselau (D) 13.73 km
Samiel na Sonnbergu - Josef Váchal... 13.76 km
památník dosídlení Zelené Lhoty... 13.79 km
Střední Svinná 13.8 km
most zaniklý Křemelná, Frauenthal... 13.8 km
Svinský potok 13.8 km
Bettmannsäge (D) 13.83 km
Zmizelá Šumava, Střelnice u Prášil... 13.84 km
přírodní rezervace Poustka 13.84 km
Zelená Lhota 13.86 km
vápenka Svinná 13.91 km
Frauenthal 13.91 km
vlaková zastávka Bettmannsäge (D)... 13.92 km
Onen Svět 13.93 km
nádraží Lam 13.96 km
Röderova pila 13.98 km
Röderovský Dvorec 13.98 km
parkoviště Pod Vysokým hřbetem 13.99 km
kaple Hamrlík 14 km
Nad Pilou 14.01 km
Vzteklina, díl 6. 14.01 km
Hamrlík 14.02 km
kaple Nad Pilou 14.02 km
Slunečná hora 996 m n.m. 14.04 km
Městiště 14.11 km
Radkovská vyhlídka 915 m n. m. 14.12 km
kaple Městiště 14.12 km
lípy u kostela sv. Wolfganga, Zele... 14.12 km
hřbitov Zelená Lhota 14.13 km
kostel sv. Wolfganga, Zelená Lhota... 14.13 km
Datelov 14.16 km
Radkov 14.17 km
lanové centrum Lam (D) 14.17 km
kaple Svinná u Javorné 14.18 km
pozorovatelna, bunkr Frauenthal 14.19 km
hřbitov Lam (D) 14.2 km
Svinná rozcestí 14.2 km
kaple Datelov 14.21 km
roubenka Datelov 14.22 km
kostel sv. Ulricha, Lam (D) 14.25 km
Dolejší Svinná 14.25 km
pomník padlých WWI i II, Lam (D) 14.25 km
fara Lam (D) 14.27 km
pomník padlých Prusko-francouzské ... 14.29 km
Kochánov 14.3 km
Datelovský mlýn 14.3 km
horská služba Lam (D) 14.31 km
pomník Michal Růt 14.32 km
kaple Zejbišský Dvůr 14.37 km
nádraží Zelená Lhota 14.38 km
Zejbišský Dvůr 14.38 km
Lam (D) 14.4 km
infocentrum Lam (D) 14.42 km
katr Lambach (D) 14.42 km
Märchen- und Gespensterschloss Lam... 14.42 km
Slunečná (turistické rozcestí) 14.43 km
památník Franz von Baader, Lambach... 14.48 km
von Baader, Franz Xaver Benedict 14.48 km
NS Holzweg, Lambach (D) 14.48 km
Žakova kaplička, Zelená Lhota 14.5 km
žlab Lambach (D) 14.52 km
infocentrum Drachselsried (D) 14.55 km
Drachselsried (D) 14.57 km
kostel sv. Aegidius, Drachselsried... 14.57 km
pomník padlých WWI, Drachselsried ... 14.58 km
královácký dvorec Busil 14.63 km
Mourková Pavlína 14.63 km
studená válka Mi-24 vs. Cobra 14.64 km
kaple Panny Marie Lurdské, Kocháno... 14.65 km
Křížový vrch 14.68 km
Vzteklina, díl 2. 14.68 km
kaple Lambach (D) 14.7 km
přírodní park Kochánov 14.71 km
Lambach (D) 14.8 km
Prášilské jezero (ledovcové) 14.81 km
Na Drahách 14.85 km
nouzové nocoviště Poledník 14.85 km
pamětní prkno Miloslava Říhy 14.86 km
kaple Gubrův Dvorec 14.88 km
Gubrův Dvorec 14.9 km
Zmizelá Šumava, Utopenec na jezeře... 14.91 km
Liščí díry 14.92 km
pamětní deska Ottokar Kareis 14.92 km
Žežulka 14.93 km
Toulavá kamera ČT - rozhledna Pole... 14.95 km
Poledník 1315 m n. m. 14.95 km
Hrabánek Václav JUDr. 14.96 km
Sterzmühle 14.96 km
Tři životy 14.96 km
Milada 14.96 km
Cesta pustým lesem 14.96 km
Zmizelá Šumava, Sterzmühle – Šumav... 14.96 km
Obsluhoval jsem anglického krále 14.96 km
průzkumné pracoviště ČSLA, Polední... 14.97 km
fotopoint Poledník 15 km
mlýn Žežulka 15.01 km
Chřepice 15.06 km
Chvalšovice 15.09 km
lípy Kochánov 15.09 km
akvapark Lam (D) 15.1 km
kaple Na Špirku 15.1 km
Spirker 15.14 km
Špirkův Dvorec 15.14 km
Jesení 15.2 km
kostel Maria Königin, Schweinhütt ... 15.23 km
přehrada Frauenau (D) 15.25 km
dětské hřiště Schwienhütt (D)... 15.26 km
přehrada Nýrsko 15.28 km
Arnbruck (D) 15.29 km
Mochov 15.36 km
Mochovské modříny, Mochov 15.36 km
FFW Arnbruck (D) 15.38 km
Čermákův jilm, Mochov 15.38 km
pomník padlých WWI i II, Arnbruck ... 15.39 km
peřeje, řeka Křemelná 15.39 km
kaple Panny Marie, Arnbruck (D) 15.4 km
kostel sv. Bartholomäus, Arnbruck 15.42 km
přírodní rezervace Chřepice 15.44 km
Dolní Kochánov 15.51 km
kaple sv. Václava, Dolní Kochánov... 15.53 km
kaple Matějovice 15.53 km
Matějovice 15.53 km
Jarkovice 15.56 km
kaple Jarkovice 15.59 km
javorová alej u Busilu 15.62 km
Děpoltice 15.83 km
fara Děpoltice 15.85 km
kostel sv. Isidora, Děpoltice 15.86 km
most Křemelná, Stodůlky 15.88 km
Kubíčkův Dvůr 15.89 km
Rovina 15.91 km
vodáctví Bayerisch Kanada (D) 15.91 km
Na Lesní Louce 15.93 km
Zmizelá Šumava, Hotel Seno 15.95 km
NS sv. Vintíře 15.98 km
pramen Rovina 15.99 km
mlýn Jesení 16.01 km
kaple Engelshütt 16.01 km
kaple sv. Jana, Dešenice 16.02 km
Vintíř svatý, Günther 16.03 km
Březník 1006 m n. m. 16.03 km
lípa Engelshütt (D) 16.03 km
kaple sv. Vintíře, Březník 16.03 km
pamětní deska J. K. Haška 16.03 km
památník první sklárny, Engelshütt... 16.04 km
Zadní Chalupy 16.05 km
radnice Frauenau (D) 16.09 km
Stodůlky 16.09 km
Zettl Zephyrin 16.09 km
kašna radniční Frauenau (D) 16.09 km
FFW Engelshütt (D) 16.09 km
studánka Panny Marie Klatovské, Če... 16.1 km
železniční tunel Dešenice - Zelená... 16.11 km
přehrada Gumpenried, Schwarzer Reg... 16.12 km
Čeletice 16.13 km
stavení Čeletice 16.13 km
kaple Čeletice 16.14 km
hřbitov Frauenau (D) 16.14 km
kostel Maria Himmelfahrt, Frauenau... 16.14 km
Velký Bor 16.15 km
dětské hřiště Frauenau (D) 16.16 km
kaple Divišovice 16.18 km
Divišovice 16.19 km
sv. Jan Nepomucký, Schwarzer Regen... 16.19 km
Zadní Chalupy 16.2 km
roubenka Čeletice 16.21 km
parkoviště Velký Bor 16.22 km
Schopfrův dvůr 16.23 km
infocentrum Sklářské muzeum Frauen... 16.23 km
skleněná archa, Frauenau (D) 16.24 km
sklářská vana, Frauenau (D) 16.24 km
Stodůlecký mlýn - Polalmühle 16.24 km
pomník padlých WWI, Velký Bor 16.24 km
Mlýnský potok (Křemelná) 16.24 km
Frauenau (D) 16.25 km
muzeum skla Frauenau (D) 16.25 km
kašna Frauenau (D) 16.26 km
Roubal Ivan, vrah ze statku Pohádk... 16.26 km
Zmizelá Šumava, Vražedná pohádka... 16.26 km
Galerie am Museum Frauenau (D) 16.28 km
strážní domek sv. Jan 16.31 km
U Bradenského křížku 16.35 km
nádraží Frauenau (D) 16.39 km
zámek Karlov 16.49 km
Zmizelá Šumava, Udavač z Karlova... 16.49 km
přehrada Regen (D) 16.5 km
Zmizelá Šumava, Doktor na koni 16.53 km
hájovna Pustina 16.53 km
kaple Karlov 16.53 km
Bradné 16.56 km
úmrlčí prkno MUDr. Zdeněk Kostrouc... 16.56 km
kašna zámek Karlov 16.57 km
Eck (D) 16.57 km
zámek Kunkovice 16.57 km
kaple Kunkovice 16.6 km
hraniční přechod Zadní Chalupy - H... 16.61 km
Kunkovice 16.61 km
Nová Studnice 16.62 km
roubenka Kunkovice 16.66 km
kaplička Bradné 16.68 km
Stará Lhota 16.7 km
kaple Dešeníčky 16.72 km
Zvíkov 16.72 km
Zmizelá Šumava, Tragický omyl 16.73 km
stavení Kunkovice 16.77 km
Dešeníčky 16.8 km
stavení Rovná 16.82 km
lípa Rovná 16.83 km
park na jezeře Arrach (D) 16.83 km
NS kolem potoka Reitbach (D) 16.86 km
Kámen doteku Arrach (D) 16.86 km
Rovná u Petrovic u Sušice 16.87 km
kaple Stará Lhota 16.88 km
Zámyšl 16.89 km
Radvanice 16.9 km
Bezděkovský kopec 820 m n. m. 16.9 km
Javoří u Hartmanic 16.9 km
VÚ Dobrá Voda 16.94 km
Mineralienmuseum, Arrach (D) 16.95 km
Dobrá Voda 16.98 km
muzeum Dr. Šimona Adlera, Dobrá Vo... 16.98 km
pamětní deska PhDr. Šimon Adler 16.99 km
U Adamců 17.01 km
studánka Dobrá Voda 17.01 km
pramen sv. Vintíře, Dobrá Voda 17.01 km
muzeum řemesel Bavorského lesa, Ar... 17.03 km
Destillenmuseum, Arrach (D) 17.03 km
lípa Dobrá Voda 17.03 km
Toulavá kamera ČT - sklářka, Dobrá... 17.03 km
kostel sv. Vintíře, Dobrá Voda 17.03 km
Šumná Šumava - Dobrá Voda 17.03 km
Tesařová Vladimíra 17.03 km
hřbitov Dobrá Voda 17.04 km
dětské hřiště Dešenice 17.05 km
pítko Dešenice 17.08 km
rybníky Dešenice 17.08 km
U Malého Babylonu 17.1 km
Vzteklina, díl 4. 17.1 km
kaplička Milence 17.16 km
kašna Dešenice 17.18 km
peklo ve sklepeních dešenické tvrz... 17.19 km
Kámen doteku Dešenice 17.21 km
kaple Dobřemilice 17.22 km
lípy Dobřemilice 17.22 km
pamětní deska osvobození Čachrov... 17.22 km
družstevní elektrárna Ostružná, Ča... 17.22 km
zámek Dešenice 17.22 km
Tajemství železnic - Vlakem za žel... 17.23 km
muzeum železničních drezín, Čachro... 17.23 km
pomník padlých WWI, Dešenice 17.23 km
kostel sv. Mikuláše, Dešenice 17.25 km
kostel sv. Wolfganga, Haibühl (D) 17.26 km
Čachrov 17.26 km
fara Dešenice 17.28 km
U Kryštofů 17.29 km
Dešenice 17.3 km
Haibühl (D) 17.3 km
pomník mistra Jana Husa, Čachrov 17.31 km
rybníček v Pekle 17.32 km
SDH Čachrov 17.33 km
Vzteklina, díl 2. 17.34 km
Milence 17.35 km
Malý Babylon 17.36 km
lípa Dolejší Těšov 17.37 km
tvrz Čachrov 17.37 km
památník dosídlení Milenců 17.37 km
Mladotice u Strážova 17.38 km
Křemelná 1125 m n. m. 17.38 km
kaple Milence 17.38 km
SDH Milence 17.39 km
Vzteklina, díl 1. 17.39 km
Častonice 17.41 km
stavení Častonice 17.42 km
Riedelsteinfeuer, Arrach (D) 17.43 km
kašna Arrach (D) 17.44 km
Dolejší Těšov 17.45 km
infocentrum Arrach (D) 17.45 km
kaple U Kryštofů 17.46 km
Dobřemilice 17.47 km
vlaková zastávka Dešenice 17.5 km
Jan Cimbura, Jindřich Šimon Baar 17.5 km
Kam spějí děti, Karel Klostermann... 17.5 km
fara Čachrov 17.5 km
Bláhovec František 17.5 km
kostel sv. Václava, Čachrov 17.51 km
Sněžné jámy na Křemelné 17.51 km
parkoviště Dobrá Voda 17.51 km
hřbitov Čachrov 17.52 km
hřbitov Dešenice 17.52 km
Horní Polánky 17.53 km
Hořejší Těšov 17.55 km
zámek Dolejší Těšov 17.56 km
dětské hřistě Bauer, Regen (D) 17.56 km
Vzteklina, díl 5. 17.57 km
kaple hřbitovní Dešenice 17.57 km
Patraska 17.59 km
SDH Horní Němčice 17.59 km
rybník Dešenice 17.6 km
Horní Němčice 17.6 km
kaple Horní Němčice 17.6 km
Zmizelá Šumava, Messerschmitt v Pe... 17.62 km
operace Argument 17.62 km
Hraniční buk, Suchý Kámen 17.64 km
Rodenstock, Regen (D) 17.68 km
pomník Max Gallinger (D) 17.71 km
dětské hřiště Regen (D) 17.72 km
Pekelské údolí 17.73 km
přírodní rezervace Žežulka 17.74 km
Zmizelá Šumava, Bílá tma na Zelené... 17.74 km
lázeňský park Regen (D) 17.75 km
vodáctví Regen (D) 17.77 km
přezimovací obůrky pro jelení zvěř... 17.77 km
Suchý Kámen 17.81 km
kašna za kostelem, Regen (D) 17.82 km
fara Regen (D) 17.84 km
Zelenohorské Chalupy 17.85 km
kostel sv. Michaela, Regen (D) 17.85 km
Pajrek 17.86 km
Perle am Fluss, Regen (D) 17.86 km
Perlenbrunnen, Regen (D) 17.91 km
Obermühle Regen (D) 17.91 km
NS Hamižná 17.92 km
galerie Kalina Regen (D) 17.93 km
Pařezí 17.94 km
infocentrum Regen (D) 17.94 km
muzeum zemědělství Regen (D) 17.94 km
Splž 17.96 km
sv. Jan Nepomucký, Regen (D) 17.96 km
kaple pod Hamižnou horou, Hartmani... 17.96 km
Hájek 17.97 km
úmrlčí prkno Julius Komárek 17.98 km
ochranářský koutek Hamižná hora... 17.98 km
nádraží Regen (D) 17.98 km
jeskyně Peklo 17.98 km
Krvavá léta - konfident gestapa, K... 18.04 km
Nachtmann Jaroslav 18.04 km
Regen (D) 18.04 km
bitva u Nýrska 18.05 km
zřícenina Pajrek 18.05 km
Březí 18.06 km
vyhlídka Pajrek 18.07 km
kaple Březí 18.09 km
Vlastějov 18.1 km
lípa Krotějov 18.11 km
Krotějov 18.15 km
studánka U Michla 18.16 km
rybník Chotěšov 18.18 km
pramen U Michla 18.19 km
Hamižná hora 854 m n. m. 18.21 km
RD s oblou střechou, Hartmanice 18.28 km
kaple sv. Martina, Zadní Paště 18.33 km
lípy Zadní Paště 18.33 km
SDH Chotešov 18.36 km
Rittsteig (D) 18.36 km
vyhlídka Velký Babylon 18.36 km
lesní divadlo Nýrsko 18.37 km
Stojanovice 18.38 km
kaple sv. Antonína, Chotěšov 18.39 km
hrobka rodiny Kordíků 18.39 km
srub, Hartmanice 18.4 km
Červený Nepomuk, Josef Holub 18.4 km
pamětní deska Josef Holub, Nýrsko... 18.41 km
Chotěšov u Velhartic 18.41 km
pamětní deska Josef Blau, Nýrsko... 18.42 km
pamětní deska Hans Multerer, Nýrsk... 18.42 km
SDH Stojanovice 18.43 km
Velký Babylon 18.48 km
stavení Braníčkov 18.48 km
koupaliště Regen (D) 18.5 km
horská vila, Hartmanice 18.5 km
kaplička Žiznětice 18.51 km
pomník padlých WWI, Hlavňovice 18.51 km
SDH Hartmanice 18.51 km
Vchynicko-tetovský plavební kanál... 18.52 km
kaple Dolní Chlum 18.52 km
rybník Braníčkov 18.52 km
hřbitov Hlavňovice 18.54 km
roubenka Milínov 18.55 km
zámek Horní Chlum 18.57 km
lípa Vlastějov 18.57 km
kaple Božtěšice 18.57 km
selská usedlost s pavlačí Hartmani... 18.57 km
Osamělý - Alena Holá 18.58 km
horní kašna Hartmanice 18.58 km
sv. Jan Nepomucký, Hartmanice 18.58 km
lípa na náměstí Hartmanice 18.58 km
kostel sv. Kateřiny, Hartmanice 18.59 km
městské informační stredisko Hartm... 18.59 km
Braníčkov 18.6 km
mlýn Milínov 18.61 km
Božtěšice 18.61 km
Zbraslav 18.61 km
Cyklotoulky - Hartmanice 18.62 km
Šumná Šumava - Hartmanice 18.62 km
Hartmanice 18.62 km
Toulavá kamera ČT - Hartmanice 18.62 km
Kvetoucí čas - Alena Holá 18.62 km
židovský hřbitov Nýrsko 18.63 km
Žiznětice 18.63 km
kaple Žiznětice 18.63 km
Zmizelí sousedé 18.64 km
horská synagoga Hartmanice 18.64 km
studna Žiznětice 18.64 km
SDH Žiznětice 18.65 km
SDH Hlavňovice 18.65 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Hlavň... 18.65 km
Hlavňovice 18.65 km
kaple Milínov 18.65 km
pomník padlých WWI, Hartmanice 18.66 km
fara Hlavňovice 18.66 km
radnice Hartmanice 18.67 km
Blochova kašna Hartmanice 18.68 km
kaple Hlavňovice 18.68 km
zámek Hlavňovice 18.69 km
Zadní Paště 18.69 km
kasárna 9. bPS, Nýrsko 18.7 km
skiareál Hartmanice 18.71 km
akce Let 18.71 km
Akce Let, Jaroslav Klenovský 18.71 km
Paště 18.71 km
vila továrníka Isaaka S. Blocha, H... 18.71 km
Oblík 1224 m n. m. 18.72 km
NS poznávací okruh Nýrsko 18.73 km
dřevěnice Hlavňovice 18.73 km
pramen Pod Křemelnou 18.74 km
kaple sv. Anny, Čachrov 18.75 km
studánka u sv. Anny, Čachrov 18.75 km
SDH Víteň 18.75 km
kaple hřbitovní, Hartmanice 18.75 km
hřbitov Hartmanice 18.75 km
parkoviště Mechov 18.76 km
mlýn Dolní Chlum 18.77 km
Víteň 18.79 km
kaple pod Hořákovem 18.82 km
koupaliště Hartmanice 18.83 km
koupaliště Nýrsko 18.84 km
Radostice u Hlavňovic 18.87 km
skupina stromů, Kleny na Novém Sed... 18.9 km
pomník padlých WWI, Skelná Huť 18.91 km
Slať Weitfällernská - Josef Váchal... 18.93 km
Rokytská slať 18.93 km
SDH Skelná Huť 18.93 km
lípa s kaplí Hartmanice 18.95 km
Rajský mlýn 18.97 km
Skelná Huť 18.97 km
rybníky Skelná Huť 18.99 km
rybník pod Hořákovem 18.99 km
památník obětem fašismu, Nýrsko... 18.99 km
Kundratice 19.01 km
Coolidge - Hašková Eliška 19.01 km
studánka Nad Stimlingem 19.01 km
zámek Kundratice 19.01 km
Beneš Edvard Dr. 19.01 km
javor klen, Sedlo u Srní 19.03 km
rybník Hartmanice 19.03 km
hřbitov Nýrsko (nový) 19.04 km
Chlum u Hartmanic 19.04 km
zámek Hořejší Krušec 19.08 km
Javoří Pila 19.09 km
Tmavý potok 19.09 km
Planet Kart-o-mania 19.09 km
Tmavý potok 19.1 km
Paštěcký vodopád 19.1 km
alej Hlavňovice 19.11 km
Jaglmühle 19.11 km
hřbitov Nýrsko (starý) 19.12 km
kostel sv. Tomáše, Nýrsko 19.13 km
Hořejší Krušec 19.13 km
Blau Josef 19.15 km
Rinchnach (D) 19.15 km
Rakušanová Lída 19.15 km
Z aleje (1) - Alena Holá 19.16 km
Z aleje (2) - Alena Holá 19.16 km
Spálený 1013 m n. m. 19.16 km
pověst o Spáleném vrchu u Srní 19.16 km
kostel sv. Johannese, Rinchnach (D... 19.16 km
fara Nýrsko 19.17 km
Sedlo u Srní 19.18 km
zámek Hořákov 19.18 km
stavení Nýrsko 19.18 km
mlýn Nemilkov 19.19 km
kašna Nýrsko 19.2 km
pomník padlých WWI, Nýrsko 19.21 km
Bergl - Na Kopečku 19.22 km
buk na Berglu 19.22 km
Štěpanice 19.23 km
klostermannovské stavení Sedlo u S... 19.24 km
studánka Na Stimlingu 19.27 km
smrk na Stimlingu 19.27 km
Hořákov 19.28 km
Stimling 19.28 km
jezírko na Stimlingu 19.3 km
Javoří pila 19.31 km
kašna Nemilkov 19.32 km
zámek Nemilkov 19.32 km
pramen u Hauswaldské kaple 19.32 km
pamětní deska Jožko Strnad a Georg... 19.33 km
NS Vlčí jámy 19.34 km
Toulavá kamera ČT - Karel Klosterm... 19.34 km
Zmizelá Šumava, S dynamitem na kap... 19.34 km
Hauswaldská kaple 19.34 km
Zálužice 19.34 km
Okula Nýrsko 19.36 km
Světlá 19.36 km
Mechov 19.39 km
dub u Dvora, Nemilkov 19.42 km
infocentrum Nýrsko 19.43 km
Trpěšice 19.44 km
Prostřední Paště 19.44 km
Nutrie říční 19.46 km
Zmizelá Šumava, Návrat paštěckých ... 19.46 km
rybník Bušek 19.47 km
dětské hřiště Hodousice 19.48 km
Hodousice 19.5 km
kaple Weißenstein (D) 19.53 km
kaple Nemilkov 19.53 km
kaple Hodousice 19.53 km
rybníček Rajské 19.53 km
Staré Hutě – Althütten 19.54 km
SDH Nemilkov 19.54 km
Rajské 19.54 km
židovský hřbitov Velhartice 19.55 km
pomník padlých WWI, Nemilkov 19.56 km
Nemilkov 19.56 km
Pích 19.58 km
koně Jiřičná 19.59 km
tvrz Jiřičná 19.59 km
akumulační nádrž Sedlo u Srní 19.61 km
SDH Hodousice 19.61 km
NS Hradní Weißenstein (D) 19.64 km
zřícenina hradu Weißenstein (D) 19.64 km
včelín Loučová 19.64 km
mlýn Jámy 19.64 km
kaple Panny Marie Pomocné, Přední... 19.65 km
Jiřičná 19.65 km
Vegesack Siegfried von (D) 19.65 km
muzeum Žrací dům Weißenstein (D)... 19.65 km
Skleněný les Weißenstein (D) 19.65 km
Přední Paště 19.68 km
vrchnostenský hostinec, Nýrsko 19.68 km
muzeum Královského hvozdu Nýrsko... 19.68 km
židovský hřbitov Hartmanice 19.68 km
Ano, šéfe! - 2. řada, 6. díl - Kně... 19.68 km
Ruda Štěpán 19.68 km
Tvrdoslav 19.69 km
hraniční přechod Svatá Kateřina - ... 19.7 km
Vojetice 19.7 km
Multerer Hans 19.7 km
Schott Anton 19.7 km
zbořený kostel Čtrnácti sv. pomocn... 19.71 km
pomník padlých WWI, Uhliště 19.71 km
SDH Nýrsko 19.73 km
Holub Josef 19.73 km
Cyklotoulky - Nýrsko 19.73 km
Nýrsko 19.73 km
Paštěcká lípa 19.73 km
hřbitov Svatá Kateřina 19.74 km
pamětní deska osvobození Nýrsko... 19.74 km
radnice Nýrsko 19.75 km
Hanger (D) 19.77 km
Pod Kostelním vrchem 19.77 km
Svatá Kateřina 19.78 km
Zimní - Alena Holá 19.79 km
skiareál Srní 19.79 km
Kojšice 19.82 km
zámek Kojšice 19.82 km
lípa Kojšice 19.82 km
Tak si něco přej - Peter Balhar 19.82 km
Borek u Velhartic 19.83 km
fara Uhliště 19.84 km
Kámen doteku Uhliště 19.84 km
bunkr (řopík) H-40/35/B1-90 19.87 km
kaple Nýrsko 19.87 km
kostel sv. Máří Magdaleny, Velhart... 19.88 km
Svatební košile, Karel Jaromír Erb... 19.88 km
hrobka rodiny Lumbe von Mallonitz 19.89 km
hřbitov Velhartice 19.9 km
kaple Staré Srní 19.91 km
17. rota PS, Svatá Kateřina 19.93 km
Loučová 19.93 km
nádraží Nýrsko 19.94 km
jízda Svatého Linharta, Uhliště... 19.95 km
Libětice 19.95 km
Malý Radkov 19.95 km
zámek Loučová 19.96 km
Štíty království českého, Bůh za h... 19.96 km
kostel sv. Linharta, Uhliště 19.96 km
kaplička Prostřední Krušec 19.97 km
SDH Petrovice u Sušice 19.97 km
Petrovice u Sušice 19.99 km
ubytování v okolí

apartmány 1051, Železná Ruda

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: železnorudsko
šumavská obec: Železná Ru...

ubytování s kapacitou: 12
cena ubytování: od 340 Kč detail

hotel 2039, Špičák

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: hotel ****
Šumava: špičácko
šumavská obec: Špičák

ubytování s kapacitou: 16
cena ubytování: od 0 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • Svět přírodního parku, Bayerisch Eisenst...

    batoh
    Svět přírodního parku, Bayerisch Eisenstein - otevírací doba
    Šumava A-Z: příroda
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • muzeum Šumavy, Železná Ruda - otevírací ...

    batoh
    muzeum Šumavy, Železná Ruda - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: železnorudsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • environmentální (návštěvnické) centrum Ž...

    batoh
    environmentální (návštěvnické) centrum Železná Ruda - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: železnorudsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
Svět přírodního parku, Bayerisch E... 0 km
muzeum Šumavy, Železná Ruda - otev... 2.34 km
environmentální (návštěvnické) cen... 2.42 km
pivovarnické muzeum, Železná Ruda ... 3.25 km
Tiermuseum Pfeiffer - Regenhütte -... 4.85 km
sklárna Starý kostel, Lohberg 9.67 km
muzeum skla, zámek Theresienthal -... 10.31 km
muzeum lesa a hraček, Zwiesel - ot... 12.08 km
Galerie kávy, Zwiesel - otevírací ... 12.15 km
parní pivovar Zwiesel - otevírací ... 12.57 km
Wi Wa Du Kinderland, Indoorspielpa... 13.32 km
muzeum skla Frauenau - otevírací d... 16.25 km
Mineralienmuseum, Arrach - otevíra... 16.95 km
muzeum Dr. Šimona Adlera, Dobrá Vo... 16.98 km
muzeum řemesel Bavorského lesa, Ar... 17.03 km
Destillenmuseum, Arrach 17.03 km
muzeum zemědělství Regen - otevíra... 17.94 km
muzeum Královského hvozdu Nýrsko -... 19.68 km
Velhartický betlém - otevírací dob... 20.62 km
skanzen Velhartice - otevírací dob... 20.99 km
brusírna křišťálového skla Rajský ... 21.98 km
interaktivní muzem skla Rajský dvů... 21.99 km
sklářské muzeum Annín - otevírací ... 22.93 km
Poutní muzeum, Neukirchen bei Heil... 23.07 km
centrum dřevařství - Dřevák Modrav... 23.48 km
Nostalgie Haus - otevírací doba 23.92 km
muzeum lihovin Bärwurz, Bad Kötzti... 25.14 km
muzeum Šumavy, Sušice - otevírací ... 25.66 km
Výstava perníků 25.67 km
muzeum svatodušní jízdy, Bad Kötzt... 26.28 km
Waldschmidtovo muzeum, Eschlkam - ... 29 km
muzeum lesa, Sengenbühl - otevírac... 30.53 km
PASK - pavilon skla LÖTZ, Klatovy ... 30.87 km
Muzeum dětem Klatovy 30.92 km
Katakomby Klatovy - otevírací doba... 30.99 km
muzeum Příhraničí Kdyně - otevírac... 32.28 km
muzeum Lamberská stezka, Žihobce -... 32.41 km
muzea u městské věže, Fürth im Wal... 33.59 km
skanzen Finsterau - otevírací doba... 34.12 km
Handwerksmuseum Deggendorf - oteví... 36.88 km
Městské muzeum Deggendorf - otevír... 36.9 km
firmy v okolí
  • směnárna a shop RetourEx, Alžbětín, Žele...

    batoh
    směnárna a shop RetourEx, Alžbětín, Železná Ruda
    Šumava A-Z: směnárny
    lokalita: železnorudsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Global Travel Free Shop, Železná Ruda - ...

    batoh
    Global Travel Free Shop, Železná Ruda - Alžbětín
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: železnorudsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice Benzina, Železná Ruda...

    batoh
    čerpací stanice Benzina, Železná Ruda
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: železnorudsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Ski Snow Max - Železná Ruda, Šumava

    batoh
    Ski Snow Max - Železná Ruda, Šumava
    Šumava A-Z: lyže, snowboa...
    lokalita: železnorudsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
směnárna a shop RetourEx, Alžbětín... 0.3 km
Global Travel Free Shop, Železná R... 0.31 km
čerpací stanice Benzina, Železná R... 2.35 km
Ski Snow Max - Železná Ruda, Šumav... 2.4 km
Konzum Železná Ruda 2.44 km
Bankomat ČSOB 2.48 km
Bankomat Poštovní spořitelna 2.48 km
Bankomat Česká spořitelna 2.63 km
půjčovna e-kol, e-skůtrů, e-aut, e... 8.21 km
Konzum Hojsova Stráž 9.98 km
NKD, Bodenmais (D) 10.01 km
čerpací stanice Shell, Bodenmais (... 10.03 km
REWE, Bodenmais (D) 10.13 km
Aldi Süd, Bodenmais (D) 10.2 km
Intersport, Zwiesel (D) 12.07 km
NKD, Zwiesel (D) 12.14 km
Rossmann, Zwiesel (D) 12.16 km
TEDi, Zwiesel (D) 12.16 km
Müller, Zwiesel (D) 12.17 km
Norma, Zwiesel (D) 12.21 km
Netto, Zwiesel (D) 12.3 km
Real, Zwiesel (D) 12.38 km
Deichmann, Zwiesel (D) 12.48 km
Takko Fashion, Zwiesel (D) 12.48 km
Kik, Zwiesel (D) 12.48 km
Ernstings Family, Zwiesel (D) 12.49 km
Edeka, Zwiesel (D) 12.55 km
Penny Market, Zwiesel (D) 12.55 km
půjčovna e-kol, e-skůtrů, e-aut, e... 12.58 km
Lidl, Zwiesel (D) 12.94 km
REWE, Zwiesel (D) 13.22 km
Dänisches Bettenlager, Zwiesel (D)... 13.32 km
Aldi Süd, Zwiesel (D) 13.43 km
čerpací stanice Shell, Drachselsri... 14.85 km
půjčovna e-kol, e-skůtrů, e-aut, e... 15.93 km
Konzum Dešenice 17.14 km
Takko Fashion, Regen (D) 17.37 km
Deichmann, Regen (D) 17.42 km
TEDi, Regen (D) 17.42 km
Intersport, Zwieseler Straße, Rege... 17.53 km
Kaufhaus Bauer, Regen (D) 17.53 km
NKD, Regen (D) 17.54 km
Esprit, Regen (D) 17.58 km
Edeka center, Regen (D) 17.59 km
REWE, Regen (D) 17.77 km
Norma, Regen (D) 17.9 km
Intersport, Stadtplatz 9, Regen (D... 17.9 km
Intersport Regen, Stadtplatz 17, R... 17.92 km
Edeka, Regen (D) 17.92 km
Netto, Regen (D) 18.04 km
Aldi Süd, Regen (D) 18.05 km
McDonalds Restaurant, Regen (D) 18.19 km
Konzum Chotěšov 18.35 km
Café 27, Hartmanice 18.55 km
půjčovna e-kol, e-skůtrů, e-aut, e... 18.56 km
Konzum Hartmanice 18.63 km
restaurace Vintíř, Hartmanice 18.68 km
Konzum Hlavňovice 18.68 km
půjčovna lyží a snowboardů, Hartma... 18.72 km
Konzum Víteň 18.77 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Hartman... 19.08 km
Konzum Nýrsko 19.08 km
Bankomat Česká spořitelna 19.47 km
Bankomat Komerční banka 19.54 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.66 km
Bankomat ČSOB 19.66 km
čerpací stanice EuroOil, Nýrsko 19.76 km
čerpací stanice Benzina, Svatá Kat... 19.85 km
COOP DISKONT - Nýrsko 19.91 km
Konzum Nýrsko 19.91 km
Konzum Petrovice u Sušice 19.98 km

mohlo by Vás zajímat

Cyklotoulky - Železná Ruda

batoh
Cyklotoulky - Železná Ruda
Šumava A-Z: publicistické...
Šumava: železnorudsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Cyklotoulky - Železná Ruda, zimní

batoh
Cyklotoulky - Železná Ruda, zimní
Šumava A-Z: publicistické...
Šumava: železnorudsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

další informace

Díky nehostinnosti nejsou dějiny Šumavy tak bohaté jako dějiny podhůří a jiných částí země. Na Šumavě se usazovali pouze pastevci. První osídlení připomíná latenské hradiště Obří hrad z druhé poloviny prvního tisíciletí. Slované pronikají do Pošumaví v 6. - 10. století. V centralizačním procesu se Slované dostávají ke kmeni Zličanů. Kolonizace Šumavy souvisí především s rozvojem obchodu, kdy byly krajinou klestěny obchodní stezky. Z osad u těchto stezek postupně vznikaly střediska a poté i královská města. 14. století přineslo rozmach hornictví - okolo dolů na zlato a stříbro vznikají hornická města. V 16. století zajišťuje hornictví a obchod na Zlaté stezce blahobyt řadě měst v oblasti. V 17. a 18. století jsou kolonizována stále vyšší místa. Díky výrobě skla a těžbě dřeva osidlují lidé šumavské lesy. Nerozvinutý průmysl v 19. století způsobil značný odliv obyvatelstva. Průmyslovými středisky byly v té době pouze Strakonice, Klatovy a Sušice. Po druhé světové válce a v období studené války byly rozsáhlí části Šumavy a Českého lesa součástí hraničního pásma. Toto území bylo v podstatě nepřístupné a za oběť tehdy padlo množství pohraničních vesnic. Počátky turistiky v oblasti sahají již do 2. poloviny 19. století. Klub Českých turistů postavil na počátku 20. století několik chat a rozhleden. To vše ale patří k minulosti, dnes můžete Šumavu poznávat na kole, pěšky, autem, vlakem, cyklobusem. Šumava je ideálním místem pro sport, rekreaci, regeneraci, odpočinek, romantické a ozdravné pobyty pro rodiny s dětmi, pro rodiny se psem, sportovce, lyžaře, běžkaře, cyklisty, pěší turisty. Ubytovat se můžete v široké škále zařízení za příznivé ceny. Dnes nejde jen o horské chaty a chalupy, ale o farmy, rodinné penziony, apartmány, hotely až po hotelové komplexy. Oblíbené jsou zejména penziony. Šumava nabízí v zimě poměrně stabilní sněhové podmínky pro běžecké lyžování (Bílá stopa), sjezdové lyžování (ski-areály např. Lipno Kramolín, Špičák, Železná Ruda, Zadov - Churáňov, bavorský Mitterdorf - Philippsreut nebo Velký Javor, či rakouský Sternstein a Hochficht) o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím netu pomocí webových kamer. K dispozici jsou Vám i menší poklidná lyžařská střediska pro lyžování jako Hartmanice, Hojsova Stráž, Horní Vltavice, Kvilda, Kubova Huť, Nezdice na Šumavě, Nové Hutě, Javorník, Javorná, Přimda.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

Předchozí vláhy pomohly jařím a i ozimu neuškodily — úroda pěkná, mnohoslibná. Bylo asi deset hodin, když obešed nejvzdálenější své polnosti u samých hranic pašických a pomýšleje již na návrat, si vzpomněl, že by mohl zajiti ke Krušným. Co Krušnej onehdy nadhodil v příčině dělení Blat, nevycházelo mu z hlavy a neustále o tom přemýšlel. Vedle důvodů, jichž tento byl uvedl, napadl mu ještě jeden, jenž se mu zdál vážnějším všech ostatních. V Hlavatci se vyskytla kulhavka, byla tam z Prachatic komise.  V Mýdlovarech zase padají vepři, sněť slezinná (červenka) byla zjištěna. Všecken tento dobytek se stýká na pastvě na Blatech, ba, i odjinud se tam dohání, aniž možno tomu zabrániti. Společná pastva je tudíž zdrojem různých nákaz a vážným nebezpečenstvím; však již v minulosti právě blatské obce bývaly jevištěm všeobecného padání dobytka; všude hledali příčinu tohoto neutěšeného zjevu, jen tam ne, kde ve skutečnosti vězela. Třeba na to upozorniti a učiniti stůj co stůj a pokud možno brzo konec společnému pasení.

Potužák tedy šel do Pašic a Krušného taky doma zastal. Věděl, že Krušnou nepotěší svojí návštěvou — ta vůbec žehrala na každého, s kým její muž se stýkal —, ale nedbal toho, ježto právě tak dobře věděl, že se neopováží dáti mu otevřeně najevo svou nechuť k němu. V tom se také nemýlil: Krušná ho přijala velice vlídně a řečí bylo dost a „to jsou hosti!" a „pěkně vítám!", jen se od úst prášilo, a bochník chleba na stůl a čerstvé máslo a homolka s lunínem. Než, když započal hovor o dělení Blat a Potužák se jal vykládati o nebezpečí dobytčích nákaz, které plynulo ze společné pastvy, zakabonilo se její čelo, z očí sršel jen s námahou utajovaný hněv a boky poskakovaly, jako by velký sud se byl dostal zemětřesením v pohyb. Potužákovi neušly tyto projevy nevůle ani plaché pohledy, jež Krušnej metal úkosem na svou ženu; přesto, nedbaje toho všeho, neustal ve svých výkladech, ba, s jakousi úpornou horlivostí v nich pokračoval.

„Však sáms první na to připadl," pravil, „a pravdus děl.

Třeba všecky přesvědčit, předem u nás v obci a pak druhé. Jako dosud, dále se hospodařit nemůže.."

„Dyž vono..." koktal Krušnej, jenž dostával pořade většího strachu, vida známky blížící se bouřky na obličeji a v posun-cích své ženy, která tu stojíc, onde pošlapujíc, napjatě naslouchala řečem mužů; „dyž vono... je moc nerozumu u nás..."

„Ale jdižiž, Jakube! Copak mi to teď mluvíš? Snad nepomýšlíš couvnout nyní, když sáms mě na tu věc přivedl? Tohle není žádná řeč, co teď povídáš! Když nerozumní lidé se rozumné věci vzpírají, třeba jim ji jaksepatří vyložit, a když to nepomůže, nu, odstrčí se stranou a jde se dál!"

Krušná slyšela všecko, ačkoli Potužák pronesl poslední slova poněkud přidušeným hlasem. Přistoupila ke stolu, ruce v bok podepřela, z očí jí sršely opravdové blesky.

„Přece jsem si myslila," promluvila, „že tahle marná věc o tomhle dělení se vylíhla tuhle v jeho hlavě! Divím se jenom, že takový moudrý člověk jako vy, kmotře, se na ty jeho řeči chytá. Dyť ho přeci znáte! Dyť přeci víte, že z něho mluví kořalka..."

„E, mlč, prosím tě..."

„Co bych mlčela ? Jsem snad němý pes ? — Vymluvit byste mu takové věci měl, kmotře, nikoli ho ještě v nich utvrzovat. Kdybyste věděl, co já s ním zkusím! Vezme si něco do hlavy a potom neustále rýpá a týrá mne a děti..."

„Poslechněte, kmotra..."

„Já slyším, kmotře, ale povědět vám musím, jaký je. Vy s ním nežijete, vy ho přece tak neznáte. Srdce pro děti nemá. Nebýt mne, seděly by tu všechny a čuměly. Copak on si vzpomněl, aby některého z těch chlapců dal studovat nebo něčemu vyučit? To to! On by je nechal vyrůst jako lilium na poli, jako by mohl před svou smrtí rozdělit statek na osm dílů a každému po jednom dát! Ty by toho měly potom! On má v hlavě jen samé dělení, a proto chce rozdělit Blata! Jako by Blata nebyla od nepaměti všem společná!..."

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky