Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlakové nádraží Soběslav

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: dráha
lokalita: táborsko
GPS: 49°15'19.516"N, 14°43'32.473"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlakové nádraží Soběslav leží na trati 220 – Praha - Benešov u Prahy - České Budějovice, která je součástí IV. tranzitního koridoru a patří mezi nejdůležitější železniční tratě v Česku. Její část z Prahy do Benešova je vyčleněna jako trať 221. Byla postavena jako Dráha císaře Františka Josefa. Úsek z Benešova do Veselí nad Lužnicí byl zprovozněn v roce 1871, mezi Veselím a Českými Budějovicemi začaly vlaky jezdit v roce 1874. Trať byla modernizována a postupně je zdvojkolejňována. Úsek z Prahy do Benešova a čtyřkilometrový úsek za Benešovem je elektrizován trakční soustavou o napětí 3 kV stejnosměrně, zbytek trati do Benešova střídavou soustavou 25 kV, 50 Hz.





odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Stará Pošta, Hartmanice - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

kostel sv. Marka, Soběslav

batoh
kostel sv. Marka, Soběslav
Šumava A-Z: kostely
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

galerie sv. Marka, Soběslav

batoh
galerie sv. Marka, Soběslav
Šumava A-Z: galerie
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

hradby Soběslav

batoh
hradby Soběslav
Šumava A-Z: pamětihodnost...
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

silniční most Černovický potok, Soběslav...

batoh
silniční most Černovický potok, Soběslav
Šumava A-Z: technické
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
kostel sv. Marka, Soběslav 0.31 km
galerie sv. Marka, Soběslav 0.31 km
hradby Soběslav 0.41 km
silniční most Černovický potok, So... 0.43 km
Blatské muzeum Soběslav - Rožmbers... 0.49 km
infocentrum Soběslav 0.56 km
pomník Mistra Jana Husa, Soběslav... 0.58 km
kašna Soběslav 0.62 km
Mariánský sloup, Soběslav 0.63 km
kostel sv. Víta, Soběslav 0.64 km
Stará radnice Soběslav 0.64 km
Čižmárová Naďa 0.65 km
Soběslav 0.65 km
Blatské muzeum Soběslav - Smrčkův ... 0.66 km
Pověst o zvonech na kostele svatéh... 0.71 km
kostel sv. Petra a Pavla, Soběslav... 0.71 km
Nová radnice Soběslav 0.74 km
Ostrčil Otakar 0.78 km
Černovický potok 0.85 km
Chlebov 1.66 km
kaple sv. Floriána, Chlebov 1.68 km
pomník padlých WWI, Chlebov 1.8 km
Kadlec Karel 2.36 km
SDH Přehořov 2.36 km
Boušek, Václav Josef Klement 2.37 km
Přehořov 2.37 km
Veselý Jan, mjr. letec 311 Sqdn. R... 2.37 km
pomník padlých WWI, Přehořov 2.37 km
muzeum loutek v kovárně, Záluží... 4.94 km
kaple Záluží 4.97 km
Záluží u Vlastiboře 4.98 km
To byla svatba, strýčku! 4.99 km
architektura soběslavsko-veselskýc... 4.99 km
zámek Lžín 5.87 km
lihovar Lžín 5.91 km
dětské hřiště Doňov 5.94 km
Lžín 5.94 km
Doňov 5.96 km
SDH Doňov 5.96 km
pomník padlých WWI, Lžín 5.97 km
kaple Panny Marie, Doňov 5.98 km
dětské hřiště Lžín 5.98 km
kaple sv. Václava, Lžín 5.98 km
kaple Vlastiboř 6.46 km
pomník padlých WWI, Vlastiboř 6.47 km
Vlastiboř 6.5 km
Ančerl Karel 6.82 km
kaple Záhoří 7.08 km
SDH Záhoří 7.11 km
Záhoří 7.12 km
kaple výklenková Záhoří 7.16 km
řeka Nežárka 7.49 km
nádraží Doňov 7.5 km
zámek Dírná 8.76 km
Janeček Jiří 8.77 km
Dírná 8.77 km
Rajlich Jaroslav Antonín 8.9 km
Svatojánský věneček 9.5 km
dětské hřiště Komárov 9.6 km
Dubský Bedřich 9.63 km
kaple Komárov 9.63 km
Komárov 9.64 km
Svatojánský věneček 9.66 km
pomník padlých WWI i II, Komárov... 9.66 km
Zlatá stoka 9.86 km
O zatoulané princezně 10.09 km
Červená Lhota 11.54 km
panský dvůr Červená Lhota 11.59 km
zámek Červená Lhota 11.61 km
pověst o červené barvě zámku Červe... 11.61 km
Pan Vok odchází 11.62 km
O štěstí a kráse 11.62 km
Pan Tau (tentokrát úplně jinak) 11.62 km
Nemocnice na kraji města - Nové os... 11.62 km
Křížová trojka 11.62 km
Au Pair II aneb Pohádka pokračuje... 11.62 km
Princezna na hrášku 11.62 km
Zlatovláska 11.62 km
Svatby pana Voka 11.62 km
O zatoulané princezně 11.62 km
kaple Nejsvětější Trojice, Červená... 11.67 km
studánka sv. Jana, Červená Lhota... 11.68 km
Zámecký rybník, Červená Lhota 11.71 km
lipová alej Červená Lhota 11.86 km
fara Kardašova Řečice 12.13 km
kostel sv. Jana Křtitele, Kardašov... 12.13 km
vražedkyně Dana Stodolová 12.14 km
Kardašova Řečice 12.14 km
Pohoří 12.15 km
Jablonský Boleslav (Karel Eugen Tu... 12.17 km
Marečková Marie 12.18 km
zámek Kardašova Řečice 12.22 km
pomník padlých WWI i II, Kardašova... 12.26 km
Jižná 12.35 km
kaple Jižná 12.38 km
zřícení Messerschmitt Bf 109G-6, b... 12.43 km
Reschke Willi 12.43 km
Čertova nevěsta 12.47 km
hřbitov Pluhův Žďár 12.55 km
kostel Narození Panny Marie, Pluhů... 12.56 km
pomník padlých WWI, Pluhův Žďár... 12.56 km
Beneš Bedřich 12.6 km
zámek Pluhův Žďár 12.6 km
Sokolovna Kardašova Řečice 12.61 km
Pluhův Žďár 12.62 km
nádraží Kardašova Řečice 12.63 km
golf Bechyně 12.7 km
vražda Soňi Illeové 13.54 km
fara Sudoměřice u Bechyně 14 km
dětské hřiště Sudoměřice u Bechyně... 14 km
kostel Všech svatých, Sudoměřice u... 14 km
Sokol Sudoměřice u Bechyně 14.03 km
pomník padlých WWI, Sudoměřice u B... 14.04 km
nádraží Sudoměřice u Bechyně 14.08 km
SDH Sudoměřice u Bechyně 14.15 km
stavení Bechyňská Smoleč 16 14.23 km
kaple Bechyňská Smoleč 14.25 km
chalupa Bechyňská Smoleč 10 14.26 km
Bechyňská Smoleč 14.31 km
vila Zdeněka Fierlingera, Sezimovo... 14.39 km
Fierlinger Zdeněk 14.39 km
Strimpl Ludvík 14.44 km
vila Ludvíka Strimpla, Sezimovo Ús... 14.44 km
vila Hany a Edvarda Benešových, Se... 14.52 km
Benešová Hana 14.52 km
Hana Benešová, Petr Zídek 14.52 km
Mnichovské dny, Edvard Beneš 14.52 km
Čapkova studánka, Sezimovo Ústí... 14.54 km
Památník dr. Edvarda Beneše, Sezim... 14.57 km
hrobka Dr. Edvarda Beneše, Sezimov... 14.57 km
Peterka František 14.58 km
rybník Ochoz u Mnichu 14.58 km
Kozský potok 14.69 km
kostel Povýšení sv. Kříže, Sezimov... 14.73 km
pomník padlých WWI i II, Sezimovo ... 14.74 km
Švehla Josef 14.76 km
pamětní deska Josef Švehla 14.76 km
Sezimovo Ústí 14.77 km
Němec František 14.77 km
vlaková zastávka Mnich 14.92 km
SDH Březnice 15.34 km
pomník padlých WWI, Březnice 15.35 km
kaple Březnice 15.35 km
Březnice 15.36 km
Mnich 15.38 km
pomník padlých WWI, Mnich 15.39 km
kaple sv. Jana Křtitele, Mnich 15.39 km
dětské hřiště Mnich 15.41 km
pamětní deska Václav a Jan Nedoma,... 15.41 km
rodný dům Václava a Jana Nedomy, M... 15.42 km
Nedoma Jan 15.42 km
Nedoma Václav 15.42 km
Pivovarský rybník, Bzí 15.54 km
Zlatí úhoři 15.56 km
zámek Bzí 15.56 km
Svatba upírů 15.56 km
pivovar Bzí 15.61 km
Bzí 15.8 km
ZOO Větrovy, Tábor 15.83 km
kostel Nejsvětější Trojice, Malšic... 15.95 km
Hýlačka 525 m n. m. 15.99 km
fara Malšice 15.99 km
Malšice 16 km
hrob Saprikin Petr 16.03 km
pomník padlých WWI, Malšice 16.03 km
vlaková zastávka Slapy 16.04 km
SDH Malšice 16.13 km
kasárna a letiště Bechyně 16.2 km
hrob Anatolije Osipoviče Oskina 16.34 km
hřbitov Tábor 16.34 km
pomník padlých WWI, Slapy 16.48 km
pomník padlých WWI, Žimutice 16.64 km
pamětní deska učitelské rodině Ern... 16.65 km
Žimutice 16.65 km
kaple Slapy 16.67 km
hřbitov Žimutice 16.68 km
vlaková zastávka Horky u Tábora 16.7 km
Bečice 16.86 km
kaple sv. Víta, Bečice 16.88 km
sokolovna Tábor 17.85 km
kostel Československé církve husit... 17.9 km
nádraží Tábor 17.98 km
kaple sv. Filipa a Jakuba, Tábor 17.98 km
fontána na náměstí TGM, Tábor 17.99 km
Rudoarmějec - Luděk Varvažovský, T... 18.01 km
meteorologický sloup, Tábor 18.01 km
pamětní deska Josef Šmaha, Tábor... 18.03 km
keramická fontána, Tábor 18.05 km
Táborský poklad, hrad Kotnov 18.05 km
věž Kotnov 18.06 km
Safariherna Tábor 18.09 km
Dobšice 18.1 km
kaple Dobšice 18.1 km
SDH Dobšice 18.11 km
pomník padlých WWI, Tábor 18.11 km
divadlo Oskara Nedbala, Tábor 18.14 km
Možná přijde i kouzelník 18.14 km
pamětní deska prof. Martin Kolář, ... 18.16 km
Kolář Martin, prof. 18.16 km
Luďkova Hračkolna 18.19 km
parking centrum Tábor 18.22 km
staré nádraží Bechyně 18.22 km
Stárkův dům, Tábor 18.24 km
kaple Kamenný Dvůr 18.26 km
střelnice Tábor 18.27 km
Husitské muzeum - stará táborská r... 18.3 km
renesanční kašna Tábor 18.31 km
Táborská setkání 18.31 km
Petřík Theodor Prof. Dr. 18.31 km
Novotný Antonín 18.31 km
Koblasa Jan 18.31 km
Vojta Hugo gen. 18.31 km
Zenkl Petr PhDr. 18.31 km
Kalousek Miroslav 18.31 km
Hanibal Jiří 18.31 km
Mareš Karel, bg., bombardovací pil... 18.31 km
Hrzán Jiří 18.31 km
Nedbal Oskar 18.31 km
Schmid Jan 18.31 km
Tábor 18.31 km
infocentrum Tábor 18.32 km
klášter bosých augustiniánů s kost... 18.32 km
Jan Žižka - Josef Strachovský, Táb... 18.33 km
pamětní deska Václav Křižík 18.33 km
pamětní deska Jaroslav Vacek 18.34 km
Husitské muzeum, Tábor 18.36 km
kostel Proměnění Páně, Tábor 18.36 km
nádrž Jordán 18.36 km
vodárenská věž, Tábor 18.37 km
muzeum Strašidelné podzemí, Tábor... 18.38 km
muzeum Kouzlo starých časů, Tábor... 18.38 km
Tajemství železnic - S Cimrmanem d... 18.38 km
Bechyňský most Duha 18.38 km
fara Tábor 18.39 km
kaple Svatého kříže, Tábor 18.41 km
dětské hřiště hradby Tábor 18.48 km
Housův mlýn, Tábor 18.51 km
vodopád Jordán, Tábor 18.56 km
Ratiboř 18.57 km
lípy Ratiboř 18.62 km
kaple Panny Marie se zvoničkou, Ra... 18.62 km
horní mlýn Bechyně 18.62 km
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kl... 18.63 km
nádraží Bechyně 18.68 km
pomník padlých WWI, Klokoty 18.68 km
hřbitov Klokoty - Tábor 18.69 km
pomník padlých WWI, Ratiboř 18.7 km
Hodův mlýn, Ratiboř 18.71 km
lázně Bechyně 18.73 km
židovský hřbitov Tábor (nový) 18.81 km
Muzeum historických vozidel Pořeža... 18.96 km
koloběžka Grand Prix, Bechyně 19 km
Brábek František 19 km
vila Vendelína Máchy, Bechyně 19.01 km
pomník padlých WWII, Tábor 19.03 km
klášter Bechyně a kostel Nanebevze... 19.05 km
mlýn Bechyně 19.05 km
kasárna Jana Žižky, Tábor 19.06 km
pamětní deska Otto Gutfreund 19.06 km
Kryl Karel 19.06 km
Gutfreud Otto 19.06 km
busta František Křižík, Bechyně... 19.11 km
zámek Bechyně 19.12 km
Ohnivé léto 19.12 km
pomník padlých WWI i II, Bechyně... 19.13 km
Preclík Vladimír 19.14 km
muzeum Vladimíra Preclíka 19.14 km
radnice Bechyně 19.14 km
infocentrum Bechyně 19.14 km
pamětní deska letců, Bechyně 19.15 km
muzeum turistiky Bechyně 19.15 km
synagoga Bechyně 19.15 km
hrob vojáků Rudé armády, Bechyně... 19.18 km
Bechyně 19.18 km
kašna keramická Bechyně 19.18 km
Krajc Rudolf 19.19 km
pamětní deska Václav Pichl 19.21 km
městské muzeum Bechyně 19.21 km
pamětní deska JUDr. Adolf Zahradní... 19.21 km
rodný dům Václava Pichla 19.22 km
fara Bechyně 19.22 km
pamětní deska kněz František Sláma... 19.22 km
Alšova jihočeská galerie, Bechyně... 19.22 km
kostel sv. Matěje, Bechyně 19.22 km
Židova strouha 19.25 km
Čertova nevěsta 19.25 km
Strakonický dudák 19.25 km
dětské hřiště Pražské sídliště, Tá... 19.3 km
kostel sv. Michala, Bechyně 19.3 km
hrob Sergej Gerasimovič Marčenko 19.32 km
hrob Rudolf Krajc 19.32 km
hrob neznámého rudoarmějce, hřbito... 19.32 km
hřbitov Bechyně 19.33 km
židovský hřbitov Bechyně 19.36 km
SDH Bechyně 19.41 km
kasárna Prokopa Holého, Tábor 19.41 km
Ohnivé léto 19.44 km
kostel sv. Šimona a Judy, Roseč 19.46 km
muzeum fosílií Roseč 19.46 km
Houbový park, Roseč 19.47 km
fara Roseč 19.49 km
radnice Roseč 19.55 km
pomník padlých WWI i II, Roseč 19.56 km
Roseč 19.58 km
koupaliště Bechyně 19.64 km
Konopický Alois, plukovník v.v. 19.7 km
kaple Nuzice 19.71 km
řetězový most Lužnice, Stádlec... 19.72 km
Zahořanský hon, Alois Jirásek 19.83 km
Třitim 19.92 km
kaple Neposkvrněného Početí Panny ... 19.95 km
ubytování v okolí

Rekreace na Lipně

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování:
Šumava: lipensko
šumavská obec: Frymburk

ubytování s kapacitou:
cena ubytování: od 0 Kč detail

penzion 9001, Přední Výtoň

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: penzion
Šumava: lipensko
šumavská obec: Přední Výt...

ubytování s kapacitou: 31
cena ubytování: od 430 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • Husitské muzeum - stará táborská radnice...

    batoh
    Husitské muzeum - stará táborská radnice, Tábor - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: táborsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • Husitské muzeum, Tábor - otevírací doba...

    batoh
    Husitské muzeum, Tábor - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: táborsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum Kouzlo starých časů, Tábor - otev...

    batoh
    muzeum Kouzlo starých časů, Tábor - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: táborsko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
firmy v okolí
Bankomat ČSOB 0.36 km
Bankomat Poštovní spořitelna 0.4 km
Bankomat GE Money Bank 0.46 km
Bankomat Česká spořitelna 0.66 km
Jednota Soběslav 0.69 km
Bankomat Komerční banka 0.72 km
Supermarket Renta Soběslav 0.74 km
Bankomat Citibank 1.25 km
čerpací stanice PAP OIL, Soběslav... 1.33 km
čerpací stanice Benzina, Soběslav... 1.82 km
Jednota Přehořov 2.39 km
Jednota Klenovice 2.71 km
čerpací stanice OMV, Řípec 3.11 km
Jednota Řípec 4.63 km
Jednota Myslkovice 5.06 km
Jednota Roudná 5.36 km
čerpací stanice EuroOil, Veselí na... 6.54 km
Jednota Tučapy 6.93 km
čerpací stanice PAP OIL, Tučapy 7.07 km
Bankomat Komerční banka 7.87 km
Bankomat Česká spořitelna 7.89 km
Jednota Borkovice 7.92 km
Bankomat ČSOB 7.95 km
Bankomat Poštovní spořitelna 7.95 km
Jednota Košice 7.96 km
Bankomat GE Money Bank 7.96 km
Supermarket Veselí nad Lužnicí 8.05 km
Jednota Dírná 8.74 km
Jednota Hlavatce 8.77 km
Jednota Želeč 8.86 km
Jednota Budislav 9.19 km
Bankomat Česká spořitelna 10.74 km
Jednota Choustník 11.96 km
Bankomat Česká spořitelna 12.09 km
Jednota Krtov 12.94 km
čerpací stanice Shell, Sezimovo Ús... 13.56 km
Jednota Sezimovo Ústí 13.68 km
Supermarket Astra Sezimovo Ústí 13.72 km
Bankomat Komerční banka 13.76 km
Bankomat Poštovní spořitelna 13.78 km
Bankomat ČSOB 13.78 km
Supermarket Renta Sezimovo Ústí 14.02 km
Jednota Sudoměřice u Bechyně 14.11 km
Jednota Dolní Bukovsko 14.14 km
Bankomat GE Money Bank 14.94 km
Bankomat Česká spořitelna 14.94 km
Bankomat Česká spořitelna 15.14 km
Bankomat Komerční banka 15.23 km
Jednota Tábor 15.31 km
Bankomat Poštovní spořitelna 15.57 km
Bankomat GE Money Bank 15.62 km
čerpací stanice OMV, Tábor, Soběsl... 15.77 km
McDonalds, Tábor 15.78 km
Supermarket Malšice 15.88 km
čerpací stanice EuroOil, Malšice... 15.9 km
Bankomat GE Money Bank 16.04 km
Jednota Malšice 16.1 km
Bankomat ČSOB 16.2 km
Jednota Slapy 16.52 km
čerpací stanice OMV, Tábor, Měšice... 16.56 km
Jednota Neplachov 16.63 km
Bankomat Raiffeisenbank 16.66 km
Jednota Měšice 16.74 km
Jednota Zárybničná Lhota 16.97 km
Bankomat Česká spořitelna 17.24 km
čerpací stanice PAP OIL, Chýnov 17.37 km
čerpací stanice Shell, Tábor 17.55 km
Jednota Tábor 17.7 km
Bankomat Raiffeisenbank 17.85 km
Bankomat Raiffeisenbank 17.85 km
Bankomat Komerční banka 17.92 km
Bankomat ČSOB 17.92 km
Bankomat ČSOB 17.92 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.94 km
Bankomat UniCredit Bank 17.95 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.97 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.98 km
Bankomat Česká spořitelna 18.02 km
Bankomat Komerční banka 18.02 km
Bankomat GE Money Bank 18.02 km
Bankomat Česká spořitelna 18.02 km
Bankomat ČSOB 18.08 km
Bankomat Poštovní spořitelna 18.08 km
Bankomat ČSOB 18.08 km
Bankomat Poštovní spořitelna 18.08 km
Bankomat Fio banka 18.12 km
Bankomat GE Money Bank 18.14 km
Bankomat Poštovní spořitelna 18.23 km
Bankomat Oberbank AG 18.26 km
Jednota Chýnov 18.44 km
Jednota Bechyně 18.56 km
čerpací stanice EuroOil, Lomnice ... 18.71 km
Bankomat Komerční banka 18.97 km
Bankomat Česká spořitelna 19 km
Bankomat ČSOB 19.09 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.1 km
Jednota Bechyně 19.11 km
Bankomat Česká spořitelna 19.12 km
Bankomat ČSOB 19.13 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.13 km
Jednota Tábor 19.14 km
Supermarket Zuzana Bechyně 19.23 km
Jednota Tábor 19.46 km

mohlo by Vás zajímat

Vaněk František Bernard, Msgre.

batoh
Vaněk František Bernard, Msgre.
Šumava A-Z: osobnosti
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

Třicet případů majora Zemana - Bestie...

batoh
Třicet případů majora Zemana - Bestie
Šumava A-Z: filmová místa...
Šumava: táborsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

další informace

Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy, tvoří ji horniny předprvohorního až prvohorního původu (žuly, ruly, svory, migmatity, granulity, vápence). Po plochých šumavských hřbetech probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Šumavské pohoří je prameništěm několika významných řek - Vltavy, Otavy, Úhlavy, Blanice, Volyňky odtékajících do Severního moře a Řezné, Ilzu, Grosse Mühl do Černého moře. Specifickým a atraktivním jevem jsou na Šumavě přirozená ledovcová jezera (5 na české straně a 3 na německé), která se vyskytují v nadmořské výšce kolem 1000 m. V oblasti Šumavy se průměrné roční teploty pohybují v závislosti na nadmořské výšce od 6 °C (v 750 m n. m.) do 3 °C (ve 1200 – 1300 m n. m.). Výjimku ovšem tvoří některé inverzní lokality - např. údolí Vltavy od Horní Vltavice až k Lipnu a lokality v oblasti Plání (Jezerní slať, Horská Kvilda, slatě jihozápadně od Modravy) . Průměrná roční teplota oblasti Jezerní slatě tak činí pouhé 2 °C! Absolutní šumavské teplotní minimum činí -41,6 °C (Jezerní slať roku 1987) a maximum činilo 36,8 °C (ve Vyšším Brodě v roce 1983). Relativní vlhkost vzduchu se pohybuje v průměru kolem 80 %. Po celý rok převládá západní až jihozápadní směr větru. V nejvíce exponovaných místech vrcholů hor na hraničním hřebenu (Březník) dosahují roční úhrny srážek až 1600 mm. Nejnižší úhrn srážek 800 - 900 mm mají severovýchodní okraje pohoří. Šumava je díky tomu jedním z nejoblíbenějších turistických a rekreačních cílů Čech. Její kouty jsou protkány více než pětisty kilometry značených turistických stezek a cyklotras. Pro milovníky vodních sportů je zde mnoho možností surfingu, raftingu a jachtingu a pro ty, které vyhledávají spíše zimní sporty, zase nespočet lyžařských středisek (Železná Ruda, Špičák, Velký Javor, Zadov, Churáňov, Nová Huť, Kvilda, Lipno) a tras pro běžecké lyžování (Bílá stopa). Na své si zde bez pochyby přijdou i vášniví houbaři či sportovní nadšenci. Ubytovat se můžete v celé škále ubytovacích kapacit podle potřeb a cenových rozsahů od kempů, privátů, apartmánů, penzionů, rodinných hotelů, pronájmu chat a chalup od levných po luxusní hotely.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

„To jsem neřekla já, tatínku," obrátivši se k němu a spustivši ruce; „chraň mě Bůh, abych vám takovéhle slovo řekla..."

Viděl, že krev se jí řinula z úst a z nosu, i bílá košilka, jež kryla její ňadra, byla všecka krví potřísněná. Poranila se pádem.

„Ty nebo jiná!... Jste všecky stejné!..."

„Zapomněla jsem se, tatínku — spravedlivě mě trestáte! — Ale v tomhle mi křivdíte, to jsem neřekla."

Mluvila klidně, nezaškytla více a pevně se mu do očí dívala.

On přestal ji biti, stalo se mu jí najednou líto.

„Já jsem tě do obličeje neuhodil," pravil tónem naskrze změněným, jako by se omlouval, „to sis udělala, jaks padla. Žes mi jen tuhle hanbu připravila!"

Neodpověděla, odvrátila se od něho, a stírajíc si rukávem krev s obličeje, dala se v pochod pevnými, spěšnými kroky, takže jí v chůzi nestačil a za ní zůstal.

Došli vsi, ona napřed, dobrých sto kroků před ním. Pašice spaly tvrdým snem, nikde človíčka venku, žádné okno nebylo osvětleno. Ticho všude, nic se nehýbalo, leda četní netopýři, kteří, honíce za můrami, neslyšně vzduchem rejdili, a dvojice velkých sov, jež slídíce z výše, občas zahoukly, jako by na sebe volaly. Anka vklouzla dvířkami podle vrat do otcovského statku, přeběhla rychlým krokem dvůr a zmizela v obytném stavení. Když malou minutku po ní otec vkročil, neviděl ji více a jen velký žlutý pes přiběhl kňuče a radostnými skoky pána uvítal.

„Ty jediný mě máš tady rád, Vořechu!" pravil tento tlumeným hlasem, hladě mourovatou hlavu zvířete. „Buď tu a hlídej! Však ty bys ho sem nebyl pustil, toho knížecího lajdáka! Proto moje dítě za ním vyšlo!..."

Postál chvíli prostřed dvora a poohlédl se, jak byl zvyklý činit, kdykoli se v noci domů vrátil, načež šel zvolna k maštali, jejíž dvéře otevřel a dovnitř se podíval. Neviděl ničeho, v černou tmoucí tmu zaběhl pohled jeho, ale hříbata i koně, jeden po druhém, lehounce zaržáli, osmeronásobný řehot.

Zavřel zase dvéře a zamířil k stodole, jejíž vrata také pootevřel. Zavrzala, zaskřípěla těžká vrata, zapadla bouchajíc za ním, když vešel. Šáral se potmě prázdným mlatem, otevřel i zadní vrata, vedoucí na humna, kde stálo několik starých ovocných stromů. Zde stanul zase, zalomil rukama a usedl pak do trávy pod vetchou hruškou, jejíž koruna jej pokryla svým černým stínem... A starý člověk zaplakal...

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky