Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Lenora

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: nádraží
lokalita: volarsko
GPS: 48°55'23.756"N, 13°48'10.488"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Lenora leží na trati značené číslem 198 (Strakonice - Volary). Železniční trať Strakonice - Volary (značená číslem 198) je jednokolejná neelektrifikovaná regionální trať, která vede ze Strakonic přes Vimperk do Volar a více než polovinou délky sleduje údolí říčky Volyňky (od Strakonic až po Lipku). Dále je to železnice horského charakteru a proto na ní stoupání přes 25 promile není ojedinělé. Provoz na úseku trati ze Strakonic do Vimperka byl zahájen v roce 1893, úsek z Lenory do Volar v roce 1899 a poslední zprovozněný úsek z Vimperka do Lenory v roce 1900. Na železniční trati se leží zastávka Hoštice u Volyně, která je známá z trilogie Slunce, seno,… a vlak na ní údajně nezastavuje… Na trati také leží nejvýše (995 m n. m.) položená železniční stanicí v České republice - Kubova Huť. Tato trať 198 navazuje na další tratě: 190 (České Budějovice – Výhybna Nemanice – Dívčice – Číčenice – Protivín – Ražice – Strakonice – Horažďovice předměstí – Nepomuk – Nezvěstice – Plzeň hl. n.), trať 203 (Březnice – Blatná – Strakonice) a trať 197 (Číčenice – Nové Údolí).





odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

bunkr (řopík) 191/6/A-140Z

batoh
bunkr (řopík) 191/6/A-140Z
Šumava A-Z: bunkry
Šumava: volarsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

bunkr (řopík) 191/5/A-140

batoh
bunkr (řopík) 191/5/A-140
Šumava A-Z: bunkry
Šumava: volarsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

dětské hřiště Lenora

batoh
dětské hřiště Lenora
Šumava A-Z: děti
Šumava: volarsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

dětské hřiště Lenora

batoh
dětské hřiště Lenora
Šumava A-Z: děti
Šumava: volarsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
bunkr (řopík) 191/6/A-140Z 0.14 km
bunkr (řopík) 191/5/A-140 0.18 km
dětské hřiště Lenora 0.23 km
dětské hřiště Lenora 0.24 km
vila Siegfrieda Kralika, Lenora 0.25 km
bunkr (řopík) 191/7/B2-90 0.26 km
infocentrum Lenora 0.32 km
sklářské muzeum Lenora 0.32 km
kašna Lenora 0.32 km
bunkr (řopík) 191/8/A-140 0.33 km
rechle Lenora 0.36 km
bunkr (řopík) 191/4/A-120 0.36 km
bunkr (řopík) 191/3/A-160Z 0.43 km
Hartauer Andreas 0.45 km
pomník A. Hartauera, Lenora 0.45 km
bunkr (řopík) 191/10/A-160 0.5 km
pec Lenora 0.5 km
pomník padlých WWI, Lenora 0.7 km
Lenora 0.71 km
nádraží Lenora 0.72 km
městský dům Lenora 0.73 km
zámek Lenora 0.74 km
kašna Lenora 0.74 km
bunkr (řopík) 191/11/A-200Z 0.8 km
bunkr (řopík) 191/15/A-160Z 0.9 km
bunkr (řopík) 191/1/A-120Z 1.01 km
Houžná 1.07 km
Malá Niva 1.31 km
dřevěnice Houžná 1.37 km
Velká Niva 1.64 km
bunkr (řopík) 195/68/A-160Z 1.92 km
bunkr (řopík) 195/67/A-180Z 1.95 km
Vlčí Jámy 1.99 km
bunkr (řopík) 195/66/A-180Z 1.99 km
bunkr (řopík) 195/65/A-180Z 2.05 km
bunkr (řopík) 195/64/A-160Z 2.13 km
bunkr (řopík) 195/63/A-140Z 2.24 km
bitva o Soumarský most 2.29 km
Kubin Alfred 2.3 km
Soumarský most 2.32 km
Volarské šance 2.37 km
Zátoň u Lenory 2.51 km
vlaková zastávka Soumarský most 2.57 km
NS Naše rašeliniště 2.59 km
bunkr (řopík) 195/61/A-180Z 2.61 km
bunkr (řopík) 195/60/A-180 2.74 km
pamětní deska Václav Vágner 2.82 km
Nová Houžná 2.85 km
Soumarské rašeliniště 2.85 km
rodinný dům Dubí 2.97 km
Zátoňská hora 3.04 km
bunkr (řopík) 195/59/A-160 3.05 km
Řasnice 3.05 km
Jilmova skála 3.44 km
parkoviště Dobrá 3.45 km
rozhledna Soumarský most 3.47 km
památník Charles Havlat 3.67 km
Dobrá 3.78 km
kaple Dobrá 3.8 km
Dobrá 3.85 km
bunkr (řopík) 191/32/A-160Z 4.32 km
kaple Hliniště 4.36 km
Hliniště 4.45 km
bunkr (řopík) 195/55/A-120 4.46 km
skiareál České Žleby 4.56 km
Radvanovice 4.67 km
skiareál Horní Vltavice 4.7 km
fotopoint Idina pila 4.72 km
infocentrum NP Idina Pila 4.77 km
pamětní deska Josef John 4.77 km
vrba Horní Vltavice 4.78 km
bunkr (řopík) 195/54/A-160 4.8 km
silniční most Teplá Vltava, Horní ... 4.81 km
stavení s obložením Horní Vltavice... 4.81 km
kaple sv. Jana Nepomuského, Horní ... 4.81 km
kostel sv. rodiny a sv. Jana Nepom... 4.85 km
svatba A. Vránová - V. Ráž 4.85 km
hrobka rodiny Kralik von Meyrswald... 4.85 km
lípa Radvanovice 4.85 km
pomník padlých WWI, Horní Vltavice... 4.86 km
hřbitov Horní Vltavice 4.86 km
hrob Soni Štepánkové 4.87 km
fara Horní Vltavice 4.88 km
Štěpánek Zdeněk 4.88 km
nejstarší hostinec Šumavy, Horní V... 4.9 km
kaple České Žleby 4.93 km
Horní Vltavice 4.95 km
bunkr (řopík) 195/53/A-160 5.02 km
parkoviště Radvanovice 5.06 km
bunkr (řopík) 191/37/A-160 5.06 km
Stožec 1064 m n. m. 5.1 km
NS Stožecký prales a skála 5.13 km
kašna České Žleby 5.32 km
hřbitov České Žleby 5.33 km
bunkr (řopík) 195/52/A-160 5.33 km
České Žleby 5.39 km
bunkr (řopík) 191/39/A-180 5.42 km
Žlíbský vrch 5.57 km
Méďové II - Výlet do nemocného les... 5.63 km
Stožecká kaple 5.63 km
pramen Stožecká kaple 5.65 km
bunkr (řopík) 195/51/A-140 5.66 km
bunkr (řopík) 191/41/A-140 5.67 km
Zelené Dvory 5.73 km
Boubínská jedle 5.74 km
Kořenný 5.75 km
Boubínské jezírko 5.75 km
Boubínský prales 5.76 km
Boubínský prales - Josef Váchal 5.76 km
NS Boubínský prales 5.77 km
javor klen Strážný 5.79 km
bunkr (řopík) 191/42/A-200 5.8 km
bunkr (řopík) 191/44/A-140 5.82 km
Stožecká skála 5.82 km
bunkr (řopík) 191/45/A-140 5.86 km
Král smrků 5.87 km
bunkr (řopík) 191/46/A-140 5.93 km
skiareál Strážný 6 km
Bobík 1264 m n. m. 6.01 km
PP Splavské rašeliniště 6.03 km
smrk pod Stožeckou kaplí 6.03 km
bunkr (řopík) 191/47/A-120 6.07 km
cyklistika Volary 6.08 km
bunkr (řopík) 195/50/A-120Z 6.08 km
nádraží Volary 6.13 km
PR Niva Kořenskho potoka 6.15 km
jasan ztepilý Stážný 6.16 km
průzkumné pracoviště ČSLA, České Ž... 6.17 km
pietní místo s kamenným půdorysem ... 6.2 km
ČT24 - Na Šumavě mapují obranu žel... 6.24 km
Cyklotoulky - Strážný 6.25 km
Strážný 6.25 km
Hledání ztraceného času - americké... 6.25 km
dětské hřiště Strážný 6.25 km
Volarské seníky 6.25 km
Volarské menhiry 6.25 km
kašna Strážný 6.26 km
bunkr (řopík) 195/48/EZ 6.29 km
Volary 6.33 km
Hledání ztraceného času - americké... 6.33 km
AccuWeather - Volary 6.33 km
Kistlerová Polenová Věra 6.33 km
bunkr (řopík) 191/48/A-140Z 6.34 km
kasárna 7. bPS - 2. prPS, Volary 6.38 km
jazzová dílna Račí Dvůr 6.41 km
bunkr (řopík) 191/49/A-160 6.42 km
kaple Panny Marie Pomocné, Strážný... 6.43 km
Utajená obrana Šumavy, Jan Lakosil... 6.45 km
alpské domy Volary 6.49 km
dřevěné sochy, Volary 6.51 km
Volarské muzeum, Volary 6.52 km
kapitulace 111. PzGrRgt generála v... 6.53 km
Boty plné vody 6.54 km
bunkr (řopík) H-41/27/A-120 6.55 km
bunkr (řopík) 191/50/A-120 6.55 km
Toulavá kamera ČT - dřeváky, Volar... 6.57 km
šumavské dřeváky Volary 6.57 km
Volarské slavnosti dřeva 6.64 km
pivovar Volary 6.66 km
pamětní deska osvobození Volary 6.67 km
hájovna Orlovka 6.68 km
kostel sv. Kateřiny, Volary 6.69 km
Samoty 6.69 km
skiareál Kubova Huť 6.79 km
SDH Volary 6.81 km
torzo ženy - Vojtěch Pařík, Volary... 6.83 km
Toulavá kamera ČT - zřícenina Kunž... 6.84 km
zřícenina hradu Kunžvart 6.84 km
židovský hřbitov pochodu smrti, Vo... 6.84 km
Přes Volary přešla smrt, Jaroslava... 6.84 km
památník 95 obětí pochodu smrti, V... 6.84 km
hřbitov Volary 6.85 km
horská služba Kubova Huť 6.85 km
kaple sv. Floriána, Volary 6.85 km
nádraží Kubova Huť 6.94 km
Tajemství železnic - S Cimrmanem d... 6.94 km
bunkr (řopík) H-41/25/B2-90 6.95 km
Křížová smrč 7 km
kaple Kubova Huť 7.03 km
bazén Volary 7.03 km
Kubova Huť 7.04 km
geologická expozice Stožec 7.07 km
parkoviště Polka 7.08 km
bunkr (řopík) H-41/24/A-120 7.09 km
žlab Stožec 7.09 km
infocentrum NP Stožec 7.11 km
nouzové nocoviště Strážný 7.22 km
bunkr (řopík) H-41/22/A-160 7.22 km
Cyklotoulky - Stožec 7.23 km
běžecké lyžování Stožec 7.23 km
Stožec 7.23 km
Mlynářovická myslivna 7.24 km
schwarzenberská hájovna Kubova Huť... 7.24 km
parkoviště Stožec 7.28 km
vlaková zastávka Stožec 7.32 km
bunkr (řopík) 41/21/A-140 7.38 km
parkoviště Březová Lada 7.4 km
Johnův kámen 7.44 km
Milešický prales 7.45 km
jasan ztepilý Kubova Huť 7.55 km
křížová cesta, Volary 7.58 km
Boubín 1362 m n. m. 7.64 km
bunkr (řopík) H-41/20/D2 7.67 km
bunkr (řopík) H-41/19/D2 7.7 km
hraniční přechod České Žleby - Bis... 8.02 km
Mrtvý luh 8.15 km
nádraží Černý Kříž 8.15 km
NS Medvědí stezka 8.17 km
12. rota PS, Stožec 8.22 km
kaple Mlynářovice 8.24 km
Mlynářovice 8.24 km
Černý Kříž 8.25 km
bunkr (řopík) 195/40/E 8.32 km
bunkr (řopík) 195/39/A-120 8.63 km
hraniční přechod Strážný - Philipp... 8.68 km
bunkr (řopík) 195/38/A-160 8.8 km
bunkr (řopík) 195/37/A-140 9 km
Milešice 9.15 km
bunkr (řopík) 195/36/B2-80 9.16 km
jasan ztepilý u Arnoštky 9.2 km
Cudrovice 9.25 km
Spálený luh 9.3 km
bunkr (řopík) 195/35/A-180Z 9.42 km
Bischofsreut (D) 9.43 km
Silnice 9.46 km
bunkr (řopík) 195/34/A-140Z 9.51 km
řeka Studená Vltava 9.7 km
řeka Teplá Vltava 9.71 km
řeka Vltava 9.71 km
hřbitov Cudrovice 9.72 km
bunkr (řopík) 195/33/A-140Z 9.73 km
Krejčovice 9.8 km
kaple sv. Josefa, Krejčovice 9.82 km
štoly Cudrovice 9.88 km
lávka Blanice, hrad Hus 9.92 km
zřícenina hradu Hus 9.95 km
bunkr (řopík) 195/32/A-120 10.02 km
kaple Chlum 10.05 km
Chlum u Volar 10.12 km
bunkr (řopík) 195/31/A-140 10.13 km
Nové Údolí 10.14 km
dráha Nové Údolí - Haidmuhle (D)... 10.15 km
Tajemství železnic - S Cimrmanem d... 10.15 km
Vlčí kámen 10.23 km
jilm horský u Nového Údolí 10.29 km
nouzové nocoviště Nové Údolí 10.38 km
muzeum Pošumavských železnic Nové ... 10.45 km
vlaková zastávka Nové Údolí 10.48 km
Čertova stráň 10.5 km
žlab Nové Údolí 10.52 km
Pošumavská jižní dráha, Nové údolí... 10.55 km
pamětní deska Krajina roku 10.55 km
hraniční přechod Stožec - Haidmühl... 10.55 km
pomník padlých WWI pro České Žleby... 10.55 km
parkoviště hraniční Haidmuhle (D)... 10.58 km
kostel Nalezení sv. Kříže, Korkuso... 10.61 km
bunkr (řopík) 195/30/A-160 10.65 km
fara Korkusova Huť 10.65 km
Blanický Mlýn 10.67 km
FFW Philippsreut (D) 10.68 km
hřbitov Philippsreut (D) 10.69 km
Korkusova Huť 10.75 km
kašna Haidmühle (D) 10.8 km
kostel sv. Maximiliana, Haidmühle ... 10.83 km
fara Haidmühle (D) 10.85 km
hřbitov Haidmühle (D) 10.86 km
FFW Haidmühle (D) 10.88 km
infocentrum Haidmühle (D) 10.88 km
pomník padlých WWI i II, Haidmühle... 10.94 km
bunkr (řopík) H-42/39/A-180 11.08 km
Kotlina Valné 11.14 km
bunkr (řopík) 195/29/A-140 11.17 km
bunkr (řopík) H-42/38/A-160 11.18 km
Haidmühle (D) 11.24 km
žlab Philippsreut (D) 11.26 km
kostel sv. Karl Borromäus, Philipp... 11.27 km
pomník padlých WWI i II, Philippsr... 11.28 km
Medvědí kámen 11.28 km
Křišťanovický rybník 11.29 km
Blaníce 11.29 km
fara Philippsreut 11.3 km
dětské hřiště Philippsreut (D)... 11.3 km
památník zaniklé obce Landstrassen... 11.31 km
památník zaniklé obce Obermoldau, ... 11.31 km
památník odsunu obce Neugebäu, Phi... 11.31 km
kašna Philippsreut (D) 11.32 km
Stožecká kaple, Philippsreut (D) 11.32 km
Philippsreut (D) 11.36 km
bunkr (řopík) 195/28/B1-80 11.39 km
vlaková zastávka Pěkná 11.41 km
zrušená železniční trať Haidmühle ... 11.43 km
bunkr (řopík) H-42/37/A-120Z 11.46 km
Křišťanovice 11.47 km
bunkr (řopík) H-41/18/B2-80 11.51 km
Blažejovice 11.53 km
hájovna Smrčí 11.54 km
Švajglova Lada 11.65 km
Mitterfirmiansreut (D) 11.69 km
kámen evropského rozvodí, Philipps... 11.74 km
horská služba Frauenberg (D) 11.77 km
horská služba Wolfstein (D) 11.78 km
skiareál Mitterdorf - Philippsreut... 11.79 km
bunkr (řopík) H-41/17/B1-80 11.83 km
bunkr (řopík) 195/27/A-140Z 11.84 km
nádraží Lipka 11.86 km
bunkr (řopík) H-42/36/A-160 11.89 km
Lipka 11.93 km
kaple sv. Anny a křížová cesta, Bo... 11.97 km
bunkr (řopík) H-42/35/C2 11.99 km
Žďárecká slať 12.02 km
Alpská vyhlídka 1 040 m n. m. 12.02 km
bunkr (řopík) H-41/16/A-140 12.05 km
bunkr (řopík) H-42/34/A-180 12.06 km
Solná Lhota 12.15 km
bunkr (řopík) H-41/15/D2 12.16 km
bunkr (řopík) 195/26/A-160Z 12.16 km
bunkr (řopík) H-42/33/A-180 12.19 km
bunkr (řopík) H-41/14/D1 12.24 km
Almberg (D) 1139 m n. m. 12.28 km
bunkr (řopík) 195/25/A-160 12.29 km
bunkr (řopík) H-42/32/A-160 12.33 km
hřbitov Pěkná 12.4 km
Dobrá Voda u Záblatí 12.41 km
kostel sv. Anny, Pěkná 12.43 km
bunkr (řopík) 195/24/A-160 12.45 km
historický vodojem Pěkná 12.46 km
pomník padlých WWI i II, Pěkná 12.47 km
bunkr (řopík) H-42/31/A-140 12.49 km
SDH Záblatí 12.51 km
Pěkná 12.54 km
kašna Záblatí 12.55 km
bunkr (řopík) H-41/13/A-180 12.56 km
kostel Umučení sv. Jana Křtitele, ... 12.58 km
Zablátí 12.62 km
radnice Záblatí 12.63 km
bunkr (řopík) H-42/30/A-180 12.65 km
bunkr (řopík) 195/23/A-120 12.73 km
Cyklotoulky - Borová Lada, zimní 12.8 km
Cyklotoulky - Borová Lada 12.8 km
Borová Lada 12.8 km
běžecké lyžování Borová Lada... 12.8 km
Buková slať 12.8 km
vlaková zastávka Zbytiny 12.8 km
bunkr (řopík) H-42/29/D2 12.82 km
bunkr (řopík) H-41/12a/A-180 12.82 km
NS Les 12.85 km
Steinberg (Špičák) 1021 m n. m. 12.86 km
Jelení - vodní tunel 12.96 km
bunkr (řopík) H-42/28/A-160 12.96 km
NS Lesnická 12.97 km
bunkr (řopík) H-42/27/D2 12.98 km
Zbytiny 12.98 km
stavení Hrabická Lada 13 km
Hrabická Lada 13.02 km
kostel sv. Víta, Zbytiny 13.07 km
bunkr (řopík) H-41/11/A-180 13.08 km
bunkr (řopík) H-42/26/A-160Z 13.1 km
hřbitov Zbytiny 13.1 km
ukázkou plavení dříví na Schwarzen... 13.11 km
bunkr (řopík) 195/22/A-160 13.15 km
Albrechtovice 13.15 km
bunkr (řopík) H-42/25/A-160Z 13.19 km
Pravětín 13.23 km
Paměť stromů - 9. díl - Husova líp... 13.23 km
muzeum Schwarzenberského plavebníh... 13.33 km
bunkr (řopík) H-41/10/A-140 13.34 km
Schwarzenberský plavební kanál 13.37 km
Rosenauerova nádrž 13.43 km
bunkr (řopík) H-42/24/B1-100 13.47 km
bunkr (řopík) H-41/9/A-120 13.47 km
Černý vlk 13.47 km
Knížecí Pláně 13.47 km
parkoviště Svinná Lada 13.48 km
zřícenina kostela sv. Martina, Nov... 13.51 km
pomník padlých WWI, Nový Svět 13.52 km
Nový Svět 13.52 km
Na pytlácké stezce 13.55 km
hřbitov Nový Svět 13.57 km
dřevěnice Svinná Lada 13.58 km
bunkr (řopík) H-33/23/A-180 13.63 km
Vyprávěj (díl 17. - Silvestr) 13.64 km
infocentrum NP Svinná Lada 13.69 km
NS Chalupská slať 13.7 km
bunkr (řopík) H-41/8/D2 13.7 km
Jelení 13.73 km
Zmizelá Šumava, Pašeráci z Plání... 13.88 km
Šumavské Hoštice 13.89 km
Gajer Václav 13.91 km
Zrzka ze šumavy, Paul Friedl 13.91 km
kostel sv. Filipa a Jakuba, Šumavs... 13.92 km
Perník 1049 m n. m. 13.94 km
bunkr (řopík) H-33/21a/D2Z 13.97 km
bunkr (řopík) H-33/22/A-220 13.97 km
pomník padlých WWI i II, Knížecí P... 13.98 km
zřícenina kostela sv. Jana Křtitel... 14.01 km
kaple sv. Linharta, Kratušín 14.05 km
hřbitov Knížecí Pláně 14.06 km
Kratušín 14.11 km
bunkr (řopík) H-41/7/A-120 14.18 km
bunkr (řopík) H-33/21/B2-100 14.19 km
tvrz Drslavice 14.22 km
roubené stavení Drslavice 14.25 km
bunkr (řopík) H-41/6/D2 14.3 km
Drslavice 14.3 km
Arnoštov 14.3 km
Chalupská slať 14.31 km
Vydrýsek - O šumavském bloudění... 14.31 km
Za trnkovým keřem 14.31 km
trasy pro vozíčkáře, Chalupská sla... 14.31 km
roubenka Drslavice 14.31 km
SDH Drslavice 14.32 km
bunkr (řopík) H-33/20/D1Z 14.35 km
Šumavský pivovar, Vimperk 14.5 km
Toušlová Iveta 14.51 km
pomník padlých WWI, Vimperk 14.51 km
Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1... 14.51 km
Cyklotoulky - Vimperk 14.51 km
Peková Miluše 14.51 km
Karel Rziepel alias Citron 14.51 km
městská zvonice Vimperk 14.51 km
Vimperk 14.51 km
Tabery Erik 14.51 km
AccuWeather - Vimperk 14.51 km
NS Zlatá stezka 14.51 km
dolní kašna Vimperk 14.52 km
sv. Jan Nepomucký, Vimperk 14.52 km
horní kašna Vimperk 14.53 km
kostel Navštívení Panny Marie, Vim... 14.53 km
Furík 14.53 km
bunkr (řopík) H-33/19/E 14.54 km
hřbitov Libínské Sedlo 14.54 km
fara Vimperk 14.55 km
SDH Vimperk 14.58 km
infocentrum Vimperk 14.58 km
bunkr (řopík) 194/5/A-160 14.61 km
bunkr (řopík) H-33/18/B2-80 14.69 km
bunkr (řopík) 194/6/A-140 14.7 km
Rosenauerova kaple 14.74 km
nádraží Vimperk 14.75 km
hrad a zámek Vimperk 14.76 km
městské muzeum Vimperk 14.76 km
bunkr (řopík) 194/7/A-180 14.77 km
zámecká kašna Vimperk 14.78 km
Správa NP a CHKO Šumava 14.81 km
CHKO a NP Šumava 14.81 km
fara Libínské Sedlo 14.81 km
kostel sv. Anny, Libínské Sedlo 14.84 km
Libínské Sedlo 14.84 km
zřícenina hradu Haselburg 14.84 km
běžecké lyžování Prachatice - Libí... 14.84 km
Záhvozdí 14.85 km
Herzogsreut (D) 14.86 km
napadli zpěvačku Monkey Business v... 14.87 km
bunkr (řopík) 194/8/A-140 14.9 km
bruslení Vimperk 14.9 km
kostel Nejsvětejšího srdce Páně, V... 14.95 km
Šindlov 14.96 km
pomník padlých WWI i II, Vimperk 14.97 km
nový hřbitov Vimperk 14.99 km
bunkr (řopík) H-33/17/A-220 15 km
Vltavský luh 15.03 km
kaple Šindlov 15.03 km
bunkr (řopík) 195/15/A-140Z 15.03 km
Frauenberg (D) 15.03 km
běžecké lyžování Frauenberg (D)... 15.03 km
komunistické propaganda, Vimperk 15.08 km
koupaliště Vimperk 15.12 km
parkoviště Šindlov 15.14 km
Pod Šindlovem 15.16 km
Kosmo 15.18 km
křížová cesta, Vimperk 15.22 km
bunkr (řopík) 194/9/A-140 15.22 km
Dvojdomí 15.3 km
bunkr (řopík) 194/10/A-140 15.3 km
Hasil Josef, král Šumavy 15.31 km
Křišťanovské duby 15.32 km
bunkr (řopík) 194/11/A-200 15.34 km
bunkr (řopík) H-33/16/B2-80 15.35 km
roubenka Lažiště 15.35 km
Žárovná 15.38 km
expozice betlémů, Zábrdí u Husince... 15.38 km
Křišťanovská lípa 15.39 km
rybník Vodník 15.39 km
bunkr (řopík) H-33/15/B1-80 15.39 km
Hochstein 1332 m n. m. 15.39 km
vyhlídková věž u Křišťanova 15.4 km
Křišťanov-Vyšný 15.54 km
kašna Lažiště 15.56 km
Králíci ve vysoké trávě 15.59 km
Lažiště 15.59 km
stavení Lažiště 15.59 km
pomník padlých WWI, Lažiště 15.6 km
fara Lažiště 15.62 km
obora praturů Křišťanov 15.62 km
bunkr (řopík) 194/12/A-160 15.63 km
kostel sv. Mikuláše, Lažiště 15.65 km
SDH Lažiště 15.65 km
hřbitov Lažiště 15.67 km
památník šumavským převaděčům Fran... 15.69 km
zookoutek Fefrovské rybníčky 15.72 km
Třístoličník 1311 m n. m. 15.78 km
hraniční přechod Nové Údolí-Třísto... 15.81 km
bunkr (řopík) 194/13/A-140 15.87 km
kasárna U Sloupů, Vimperk 15.88 km
Polesí (Nové Hutě) 15.9 km
nouzové nocoviště Bučina 15.92 km
hřbitov Křišťanov 15.94 km
Křišťanov 15.94 km
fotopoint Bučina 15.96 km
bunkr (řopík) 194/15/A-140 16 km
bunkr (řopík) 194/15/A-140 16 km
kostel Jména Ježíš, Křišťanov... 16.01 km
Zwölfhäuser (D) 16.01 km
Reportéři ČT - Tajemství podzemní... 16.03 km
kaple sv. Michala, Bučina 16.05 km
podzemní továrna Me 262, Františko... 16.08 km
Skorzeny Otto 16.08 km
NS Národní park 16.09 km
Zmizelá Šumava, Tajemství bílého j... 16.09 km
finské domky důstojníků Bučina... 16.1 km
železná opona Bučina 16.12 km
Peter Johann 16.16 km
Bučina 16.16 km
Kořeny ve větru, František Frýda... 16.16 km
kaple Zwölfhäuser (D) 16.17 km
Heinrichsbrunn (D) 16.22 km
Hohenröhren (D) 16.22 km
Františkov 16.24 km
Trojmezná hora 16.28 km
bunkr (řopík) H-41/5/A-160 16.3 km
hraniční přechod Bučina - Finstera... 16.34 km
vlaková zastávka Ovesná 16.36 km
Mauth - Finsterau (D) 16.36 km
hřbitov Finsterau (D) 16.43 km
kostel Mater dolorosa, Finsterau ... 16.43 km
kaple Finsterau (D) 16.43 km
pomník padlých WWI i II, Finsterau... 16.44 km
fara Finsterau (D) 16.44 km
Libín 1096 m n. m. 16.46 km
lanový park Libín 16.46 km
pomník padlých WWI i II, Mauth (D)... 16.46 km
socha Míru pod Mářským vrchem 16.47 km
FFW Finsterau (D) 16.47 km
kostel sv. Leopolda, Mauth (D) 16.48 km
FFW Mauth (D) 16.51 km
kaple Panny Marie Loretánské, Prac... 16.51 km
hřbitov Mauth (D) 16.52 km
vydří dům Otterhaus, Mauth (D) 16.53 km
bunkr (řopík) H-41/4/A-160 16.55 km
Slunečná 16.56 km
skanzen Finsterau (D) 16.58 km
Finsterau (D) 16.58 km
kaple Dvory 16.61 km
Dvory 16.62 km
kaple sv. Markéty, Lázně sv. Marké... 16.62 km
Lázně Sv. Markéty 16.63 km
Kamenné moře, Plešné jezero 16.64 km
SDH Dvory 16.64 km
stavení Dvory 16.67 km
křížová cesta, Lázně sv. Markéty... 16.67 km
SDH Štítkov 16.71 km
kaple Štítkov 16.72 km
bunkr (řopík) H-41/3/A-200 16.72 km
Štítkov 16.75 km
Stifterův památník 16.81 km
fotopoint Plešné jezero 16.84 km
Jezerní královna - Seekönigin 16.89 km
křížová cesta, Mářský vrch 16.91 km
Mářský vrch 907 m n. m. 16.95 km
kaple sv. Václava s rozhlednou, Má... 16.95 km
Kamenné moře, Mářský vrch 16.97 km
Tráva | klip Aneta Langerová 16.97 km
Plešné jezero (ledovcové) 16.98 km
SDH Lštění 16.99 km
hřbitov Želnava 16.99 km
kostel sv. Jakuba Apoštola, Želnav... 17.01 km
pomník padlých WWI, Želnava 17.01 km
Lštění u Radhostice 17.03 km
Trojmezná 1361 m n. m. 17.06 km
Hanzal Josef 17.07 km
Trojmezí 17.09 km
historický vodojem Želnava 17.11 km
fara Lštění 17.11 km
kaple Nanebevzetí Panny Marie, Lšt... 17.13 km
kaple sv. Vojtěcha, Lštění 17.13 km
nouzové nocoviště Plešné jezero... 17.13 km
fara Želnava 17.14 km
Želnava 17.14 km
kostel sv. Vojtěcha, Lštění 17.17 km
Jezerní stěna 17.17 km
hřbitov Lštění u Radhostice 17.19 km
pomník padlých WWI, Lštění 17.19 km
kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšov... 17.19 km
kaple Panny Marie Klatovské, Lštěn... 17.19 km
pamětní deska farář Bruno Nowotný... 17.19 km
pomník padlých WWI, Nové Hutě 17.2 km
Vltavské stráně 17.2 km
Páni Edisoni 17.21 km
hřbitov Nové Hutě 17.21 km
Nové Hutě 17.22 km
běžecké lyžování Nové Hutě 17.22 km
Hájek Otto Herbert 17.22 km
kaple sv. Antonína a sv. Jana Nepo... 17.22 km
skiareál Nové Hutě 17.26 km
pivovar Prachatice 17.28 km
Stará radnice Prachatice 17.32 km
infocentrum Prachatice 17.32 km
pamětní deska sv. Jan Napomuk Neum... 17.32 km
kulturní centrum Otto Herberta Haj... 17.32 km
Rakouská louka 17.33 km
Nejlepší člověk 17.33 km
Nová radnice Prachatice 17.34 km
muzeum české loutky a cirkusu Prac... 17.35 km
Toulavá kamera ČT - muzeum loutky ... 17.35 km
muzeum krajky Prachatice 17.35 km
kašna Prachatice 17.35 km
AccuWeather - Prachatice 17.36 km
Procházka Tomáš, rotný / štábní pr... 17.36 km
Osada havranů 17.36 km
Toulavá kamera ČT - zlatá stezka, ... 17.36 km
Cyklotoulky - Prachatice 17.36 km
Křišťan z Prachatic 17.36 km
příslušníci čs. letectva v RAF (19... 17.36 km
Urban Jan 17.36 km
Prachatice 17.36 km
Neumann sv. Jan Nepomuk 17.36 km
Klimeš Jeroným 17.37 km
Plechý 1378 m n. m. 17.37 km
SDH Želnava 17.38 km
Rumpálův dům Prachatice 17.38 km
pamětní deska Gustav Adolf Lindner... 17.4 km
in-line Nová Pec 17.41 km
Sitrův dům Prachatice 17.42 km
Dvorec 17.43 km
městské muzeum Prachatice 17.43 km
kostel sv. Jakuba, Prachatice 17.46 km
Tři chlapi na cestách 17.46 km
fara Prachatice 17.47 km
Člověk - Otto Herbert Hájek, Prach... 17.47 km
Holý vrch 1295 m n. m. 17.48 km
Heydlův dům Prachatice 17.48 km
galerie Dolní brána, Prachatice 17.5 km
Chlapci a chlapi 17.5 km
Dolní brána Prachatice 17.5 km
městské opevnění Prachatice 17.5 km
břečťan popínavý Prachatice 17.5 km
památník obětem totalit Prachatice... 17.52 km
kaple sv. Jana Nepomuckého, Pracha... 17.55 km
Nowotný Franz, Kilián, král Šumavy... 17.55 km
NS Vyhlídková 17.56 km
NS Kolem Prachatic 17.56 km
NS Prachatické hradby 17.56 km
NS Schwarzenberský plavební kanál... 17.66 km
sportoviště Prachatice 17.69 km
bazén Prachatice 17.69 km
kaple Smrčná 17.78 km
bunkr (řopík) H-33/13/D2 17.79 km
trasy pro vozíčkáře, Nová Pec 17.81 km
Grainet (D) 17.82 km
tvrz Smrčná 17.85 km
SDH Smrčná 17.89 km
stavení Smrčná 17.91 km
bunkr (řopík) H-33/14/B2-100 18.06 km
bunkr (řopík) H-33/12/A-140 18.07 km
Svatopetrská NS, Prachatice 18.09 km
NS Vltava od Nové Pece 18.13 km
pozorovací místo Jelení Vrchy 18.13 km
křížová cesta, Prachatice 18.19 km
lípa Sudslavice 18.24 km
infocentrum Nová Pec 18.24 km
Vanický mlýn, Sudslavice 18.25 km
zavražděný muž u Schwarzenberského... 18.26 km
dětská dílna Albatros, Prachatice... 18.27 km
U Mlynářů, Sudslavice 18.34 km
pramen Vltavy 18.35 km
Bělá 18.35 km
pamětní deska Vltavy 18.36 km
bunkr (řopík) H-33/11/A-120Z 18.39 km
Méďové II - Medvědí expres 18.46 km
nádraží Nová Pec 18.47 km
hřbitov Prachatice 18.48 km
kostel sv. Petra a Pavla, Prachati... 18.53 km
NS Sudslavický okruh 18.54 km
pomník padlých WWI i WWII, Prachat... 18.54 km
cyklistika Nová Pec 18.55 km
zajatecký tábor, Prameny Vltavy 18.58 km
Vltava (Má vlast), Bedřich Smetana... 18.59 km
Pramen Vltavy 18.59 km
Láska je láska 18.59 km
horská služba Nová Pec 18.6 km
Nová Pec 18.6 km
bunkr (řopík) H-33/10/A-140 18.62 km
Sudslavická jeskyně 18.66 km
Bohumilice meteorit 18.72 km
hamerské domky Vilémov, Kvilda 18.72 km
běžecké lyžování Nová Pec 18.76 km
Přilba 1219 m n. m. 18.76 km
hraniční přechod Plešné jezero - H... 18.78 km
Sudslavice 18.79 km
statek U Dudáků, Libotyně 18.81 km
kaple Libotyně 18.83 km
Zachova pila a slévárna 18.83 km
Libotyně 18.83 km
stavení Libotyně 18.84 km
vlaková zastávka Bohumilice v Čech... 18.86 km
Toulavá kamera ČT - Sudslavický ok... 18.88 km
Olšinka 18.89 km
Na pytlácké stezce 18.9 km
přehrada Husinec 18.91 km
Nové Chalupy u Nové Pece 18.92 km
vodáctví Blanice 18.94 km
Za trnkovým keřem 19 km
Za trnkovým keřem 19.03 km
koně zámek Skalice, Bohumilice 19.06 km
Holoubek František 19.08 km
zámek Skalice, Bohumilice 19.08 km
rybníky Bohumilice 19.08 km
lípa Bohumilice 19.12 km
SDH Bohumilice 19.12 km
SDH Zdíkov 19.17 km
Liška Antonín ThDr. 19.2 km
jezero Nový Kýz 19.21 km
Na pytlácké stezce 19.21 km
Za trnkovým keřem 19.21 km
Pod Jezevčí skálou 19.21 km
hřbitov Bohumilice 19.22 km
pamětní deska Antonín Liška 19.23 km
kostel Nejsvětější Trojice, Bohumi... 19.23 km
náhrobek rodiny Lumbe von Mallonit... 19.23 km
pomník padlých WWI, Bohumilice 19.23 km
Bohumilice 19.24 km
fara Bohumilice 19.26 km
zámecký rybník Zdíkov 19.27 km
horská služba Kvilda 19.27 km
skiareál Kvilda 19.28 km
Na pytlácké stezce 19.28 km
Král Šumavy 19.36 km
Za trnkovým keřem 19.36 km
obecní sál Kvilda 19.37 km
Král Šumavy 19.37 km
rybník v zámeckém parku Zdíkov 19.38 km
Král Šumavy 19.39 km
Černá hora 1315 m n. m. 19.42 km
zámek Zdíkov 19.42 km
Král Šumavy 19.43 km
Král Šumavy 19.44 km
hřbitov Kvilda 19.44 km
NS zámecký park Zdíkov 19.44 km
Na pytlácké stezce 19.45 km
lávka Blanice, Husinec 19.46 km
kostel sv. Štěpána, Kvilda 19.46 km
parkoviště Pod Přilbou 19.47 km
dětské hřiště Kvilda 19.47 km
NS Nelesní krajina 19.47 km
Pohan Jan 19.48 km
AccuWeather - Kvilda 19.48 km
Kapitoly z minulosti Kvildy, Jaros... 19.48 km
Kvilda 19.48 km
Kalčík Rudolf 19.48 km
běžecké lyžování Kvilda 19.48 km
Toulavá kamera ČT - prameny Vltavy... 19.48 km
Cyklotoulky - Kvilda 19.49 km
Král Šumavy 19.5 km
Markéta Lazarová 19.5 km
pomník padlých WWII, Kvilda 19.5 km
fotopoint Kvilda 19.51 km
fara Kvilda 19.52 km
Zdíkov 19.52 km
Šebellův mlýn, Husinec 19.55 km
kostel Církve bratrské, Husinec 19.56 km
Král Šumavy 19.58 km
Mistr Jan Hus - Karel Lidický, Hus... 19.58 km
Hus Jan 19.58 km
rodný dům Mistra Jana Husa, Husine... 19.58 km
studna rodný dům Jana Husa, Husine... 19.58 km
pamětní deska rodný dům Jan Hus... 19.58 km
Chroboly 19.64 km
rodný dům a ateliér Josefa Krejsy... 19.67 km
Pod políčky 19.7 km
SDH Husinec 19.7 km
roubenka Zdíkov 19.72 km
kašna Chroboly 19.74 km
sv. Jan Nepomucký, Husinec 19.75 km
pomník padlých WWI i II, Zdíkovec... 19.75 km
pamětní deska Franz Schacherl 19.75 km
sv. Jan Nepomucký, Chroboly 19.75 km
kostel sv. Ludmily, Zdíkov 19.75 km
hřbitov Chroboly 19.76 km
kostel Narození Panny Marie, Chrob... 19.77 km
hvězdárna Husinec u Prachatic 19.77 km
fotopoint Černá hora 19.78 km
fara Husinec 19.8 km
pomník padlých WWI, Husinec 19.81 km
kostel Povýšení sv. Kříže, Husinec... 19.82 km
bunkr (řopík) H-41/2/A-220 19.84 km
Husinec 19.88 km
bývalý skokanský můstek Churáňov... 19.89 km
rozhledna na skokanském můstku Chu... 19.89 km
studánka Husinec 19.92 km
roubenka Nový Dvůr 19.94 km
SDH Nový Dvůr 19.96 km
Nový Dvůr 19.97 km
Hohlstein (D) 1196 m n. m. 19.97 km
pomník padlých WWI, Nový Dvůr 19.99 km
ubytování v okolí

penzion 5017, Srní

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: penzion
Šumava: srňsko
šumavská obec: Srní

ubytování s kapacitou:
cena ubytování: od 530 Kč detail

apartmány 5023, Srní

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: srňsko
šumavská obec: Srní

ubytování s kapacitou:
cena ubytování: od 330 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • expozice betlémů, Zábrdí u Husince

    batoh
    expozice betlémů, Zábrdí u Husince
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: prachaticko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • skanzen Finsterau - otevírací doba

    batoh
    skanzen Finsterau - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum české loutky a cirkusu Prachatice...

    batoh
    muzeum české loutky a cirkusu Prachatice - otevírací doba
    Šumava A-Z: historické
    lokalita: prachaticko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
firmy v okolí
  • Jednota Lenora

    batoh
    Jednota Lenora
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: volarsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice OMV, Nová Houžná

    batoh
    čerpací stanice OMV, Nová Houžná
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: volarsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • Jednota Horní Vltavice

    batoh
    Jednota Horní Vltavice
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: vimpersko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • čerpací stanice Benzina, Volary

    batoh
    čerpací stanice Benzina, Volary
    Šumava A-Z: čerpací stani...
    lokalita: volarsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
Jednota Lenora 0.4 km
čerpací stanice OMV, Nová Houžná... 3.04 km
Jednota Horní Vltavice 4.95 km
čerpací stanice Benzina, Volary 5.24 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Volary... 5.9 km
Jednota Volary 6.4 km
Jednota Volary 6.56 km
Jednota Volary 6.63 km
Bankomat Komerční banka 6.64 km
Bankomat GE Money Bank 6.64 km
Jednota Stožec 7.27 km
Jednota Záblatí 12.66 km
Jednota Buk 13.05 km
Bankomat Poštovní spořitelna 14.61 km
Bankomat ČSOB 14.62 km
Bankomat Komerční banka 14.63 km
Bankomat ČSOB 14.64 km
Bankomat Poštovní spořitelna 14.64 km
Bankomat Česká spořitelna 14.65 km
Jednota Vimperk 14.71 km
Jednota Vimperk 14.9 km
čerpací stanice RoBiN OIL, Vimperk... 15.1 km
Jednota Vimperk 15.12 km
Jednota Vimperk 15.12 km
Bankomat GE Money Bank 15.14 km
Jednota Vimperk 15.42 km
Jednota Vimperk 15.79 km
čerpací stanice Benzina, Vimperk 16.03 km
Bankomat ČSOB 17.29 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.34 km
Bankomat Komerční banka 17.39 km
čerpací stanice Benzina, Prachatic... 17.54 km
Bankomat GE Money Bank 17.56 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.58 km
Bankomat Česká spořitelna 17.6 km
Bankomat ČSOB 17.7 km
Bankomat Komerční banka 17.75 km
čerpací stanice Benzina, Prachatic... 17.78 km
Jednota Prachatice 17.79 km
Bankomat Česká spořitelna 17.81 km
Jednota Prachatice 17.84 km
Bankomat ČSOB 17.87 km
Bankomat Poštovní spořitelna 17.9 km
čerpací stanice PAP OIL, Prachatic... 18.53 km
COOP TUTY Nová Pec 18.64 km
Jednota Nová Pec 18.71 km
Jednota Bohumilice 19.29 km
Bankomat ČSOB 19.46 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.47 km
Jednota Zdíkov 19.52 km
Jednota Chroboly 19.59 km
Jednota Husinec 19.75 km

mohlo by Vás zajímat

nádraží Volary

batoh
nádraží Volary
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: volarsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

vlaková zastávka Stožec

batoh
vlaková zastávka Stožec
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: volarsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

další informace

Na počátku 20. století doznívá na Šumavě kulminační vlna kolonizace hvozdu. Ta ale začíná zároveň odeznívat díky vyčerpání přírodních zdrojů a zvýšeného stěhování do větších sídel. Druhá světová válka znamenala pro Šumavu obrovské změnu. Nejprve odsun Čechů (zbavení je občanských práv na území Sudet a nucený zanechání jejich majetku) z území prohlášené za Sudetské, připojené k Německu a následující odsun Němců po druhé světové válce... Nutno podotknout, že těch Němců, kteří nebojovali proti nacistickému Německu, což bylo minimum. Tyto obyvatelé svůj vzdor vůbec nepřežili. Následné politické rozdělení světa vedlo ke zřízení hraničního pásma a dvou vojenských újezdů. Výsledkem byl masivní odliv zbytku obyvatel, zpomalení hospodářského vývoje, vylidnění a zánik řady vesnic. Řada osad a vesnic nezanikla jen díky transformaci na rekreační lokality bez trvalého osídlení. Počet domů poklesl v řádech na 1/3 maxima z přelomu století. V posledním století zanikla velká část objektů původní venkovské architektury. Sídla změnila svůj charakter i hlavní funkce. Ze samozásobitelských, zemědělských a dřevozpracujících sídel se stala sídla s převážně rekreační. Původní cestní síť se redukovala na hlavní dopravní tahy, které významně pozměnily krajinu. Se změnami funkcí objektů se mění i jejich vzhled. Svůj vliv na to měla řada módních stavebních stylů, střídajících se v průběhu celého století. Na bavorské straně Šumavy se rozvíjí původní alpsko-bavroský dům téměř v uniformí estetice bez kreace, zástavba zde volně expanduje do krajiny, takže se místy stírají hranice mezi původními sídly a samotami. Paradoxně tento vývoj měl i pozitivní stránky, zachoval nedotčenou přírodu pyšnící se množstvím zachovalých historických památek. Na Šumavě jsou Vám k dispozici při objevování historie i krás přírody kempy, chaty, chalupy, ubytování v soukromí, rodinné penziony a hotely, rozsáhlé hotelové komplexy, apartmány uzpůsobené pro turisty, cykloturisty, dovolené s dětmi. K výbavě běžně patří zahrady s posezením, úschovny kol a lyží, parkoviště. Využívat můžete husté a velmi dobře značené sítě cyklostezek. Síť webových kamer přes net informuje o počasí, množství sněhu, sněhových podmínkách pro lyžování, pro běžkaře. Běžecké stopy navíc mapuje šumavský informační server Bílá stopa. Lipenská oblast je také místem celoroční rekreace díky Lipenské přehradě, skiareálu Lipno a službám Lipno servisu. Server http://www.sumava.cz/ je nejstarší šumavský net, Rock Radio Šumava nejstarším komerčním rádiem v lokalitě a Author Král Šumavy je nejstarší cyklomaraton v šumavském terénu.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

V tomto sadě, dosti rozložitém, ale nijak vzorně nehleděném — zahradnictví a sadařství není nejsilnější stránkou jihočeských hospodářů — stálo velké množství ovocných stromů, hruší, štěpů, švestek i třešní, ponejvíce starých, namnoze již i odumírajících. Půda byla porostlá zčásti hojným šťavnatým trávníkem, ale místy také různým vysokým býlím, neskytajícím nižádného užitku, a nadto křovinami, polozdivočilého rybízu, malin, potměchuti a trnitého hloží, jež tvořily téměř neprostupné houštiny. Asi uprostřed sadu, vroubena takovými křovinami, byla nádržka vody, jakýs druh bahnitého rybníčku, travou zarostlého, namnoze řasami a žabincem pokrytého. Sbíraly se v něm vody dešťové a okapové, hnijící v neustálém klidu svém. Nač předkové Potužákovi zřídili tuto nádržku, věru těžko si domysliti: ubrala sadu asi čtyřicet čtvercových sáhů a neměla, na ten čas aspoň, žádného zřejmého účelu a příjemnou nebyla ani očím, ani nosu. Zjara v ní křehotaly nesčíslné žáby a s nastávajícím létem utvářilo se z ní pravé pařeniště dravých komárů, kterých se tu líhaly děsné zástupy. Vody nemile páchnoucí neužívalo se ani na napájení dobytka, ani na zavlažování, ačkoli zbytek shnilého, zbortěného čapu při nízké hrázi a pod touto bahnem naplněná strouha, vedoucí k prolomené hradbě a za hradbou do polí, zřejmě tomu nasvědčovaly, že před časy voda se vypouštěla a ze sadu odtékala; možná že místo nynějších polí zaujímaly kdysi louky. Potužáka mrzela odedávna tato hnijící voda v jeho sadě; nejednou vyslovil úmysl vypustiti ji, vyvoziti bahno na jejím dně nahromaděné, které představovalo několik set for výborné mrvy, a vysušiti nadobro pak rybníček; než pro neustálé jiné nutné práce rok za rokem odkládal provedení tohoto svého úmyslu.

Zde, v houštině na břehu neladných vod tohoto rybníčku, scházívali se v noci Vojta s Václavem, a k těmto schůzkám dostavovala se, pokud jen možno jí bylo, i Apolena. Upravili si tu jakés loubíčko ze spoutaných větviček křů, a ležíce podle sebe na zemi, vodili svoje besedy. Cítili se bezpečnými: místo bylo odlehlé; ani ve dne sem nikdo nepřicházel. Pravda, výpary rybníčku nebyly příjemné, ale toho oni nedbali, a proti sosákům komárů, kteří se zuřivou krvelačností na ně doráželi, byli dosti otužilí; pouze Apolena si tu a tam na ně zatoužila, ale přes všecka muka neoddávala zvláštnímu půvabu, který jí plynul z řečí Vojtových.

Když Václav došel místa obvyklého dostaveníčka, zastal tam už Vojtu a svou sestru.

„Kde ses tu vzal?" tázal se všecek udiven hříbka; „vždyť jsi byl ještě v komoře na trávu, když jsem já odtamtud vyšel..."

„Hádej!" vece Vojta s úsměškem; „myslíš snad, že jsem se udělal neviditelným a neviditelný tě předběhl ?" „Řekni mi to, prosím tě!"

„Nu, čarami ne! Oknem konírny jsem skočil do sadu..."

„Jak to ? Okna jsou zamřížená, jedva kočka by prolezla..."

„Nelam si hlavu! Až bude na čase, povím ti to, ale nevím, bude-li ti to co plátno."

„Ale mně to pověz, Vojto!" ozvala se polou šeptem Apolena, ležící na břiše těsně podle něho. Pruh měsíčního světla našel si cestu skrze proutí a listí klenoucích se nad nimi křů a rozlil se po hustých, rozcuchaných, skoro černých vlasech dívčiny, po jejím osmahlém obličeji, z něhož vyzíraly velké černé oči, na Vojtu upřené, po bílé šíji, neúplně a nedbale zahalené režnou košilkou, staženou pod krkem tkanicí; lokty měla podepřené o zem, obě dlaně držely bradu a líčka; nohy, ve tmu pohroužené, pohybovaly se bez ustání, stírajíce s kotníků a lýtek usazující se tam děsně štípající tiplice.

„Tobě bych to marně neřekl," smál se Vojta, „tys svižnější než tenhle nemotora. Ale musíš ještě počkat. Dnes nemám mnoho času na výklady."

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky