evropská rarita - nejmenší potok upraven k plavení palivového dřeva a i pro voroplavbu - Pohořský potok zajímavosti ze Šumavy
největší obec v Čechách - Stachy zajímavosti ze Šumavy
nejstarší kamenný hrad v Čechách - Přimda zajímavosti ze Šumavy
největší vodní elektrárna v západních Čechách - Čeňkova pila zajímavosti ze Šumavy
největší restaurace v ČR - Na Spilce, Plzeňský prazdroj zajímavosti ze Šumavy
nejkratší mezinárodní železnice na světě 105 m - Nové Údolí zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položená horská obec v Čechách 1062 m n.m. - Kvilda zajímavosti ze Šumavy

Šumavský pivovar, Vimperk

detailní info

kategorie: zábava / zážitek
lokalita: vimpersko
GPS: 49°3'8.617"N, 13°46'29.735"E Zobrazit na mapy.cz

popis

Pivo se ve Vimperku vařilo ve dvou pivovarech - zámeckém již před rokem 1547 (Rožmberský, později Schwarzenberský) a Měšťanském (právo obnoveno Petrem Vokem z Rožmberka v roce 1598). Vaření piva dosáhlo největšího rozmachu v 19. století. Poslední pivovar (Schwarzenberský, po znárodnění patřící pod Jihočeské pivovary) byl uzavřen v roce 1967. Roční výstav současného minipivovaru je 300 hl ročně. Varny mají objem 2 hl. V nově otevřeném Šumavském pivovaru se vaří klasický český ležák tradiční technologií spodního kvašení z českých surovin. Základní sortiment je doplňěn různými speciálními druhy piv. Kolektiv Šumavského pivovaru má ve svých řadách odborníky, kteří dosáhli na soutěžích řadu špičkových ocenění.

Vimperští měšťané získali právo vařit pivo od Petra Voka z Rožmberka a tak si zřídili svůj pivovar roku 1641 z původní radnice. Sdružení měšťanů s oprávněním vařit pivo vlastnilo dům č.p. 64 na Pivovarském náměstí, provozovalo hostinec Sklepy a bylo výlučným dodavatelem piva do hotelu Habsburg. Objekt prošel řadou přestaveb a úprav v souvislosti s vývojem technologií. V roce 1894 byla přistavěna věž pivovaru. Od roku 1945 byl pivovar v národní správě. A později bylo rozhodnuto neprovozovat dále dva pivovary ve Vimperku, měšťanský pivovar ukončil výrobu piva a vařilo se již pouze v zámeckém pivovaru. Vaření piva bylo zastaveno roku 1946, společnost de iure zanikla roku 1949. Od té doby objekt sloužil jako skladiště. V roce 1967 byla definitivně ukončena tradice výroby piva ve Vimperku, která trvala 380 let a i zámecký pivovar byl uzavřen. Po roce 1990 došlo při přestavbě na restaurační zařízení k obnově řady historických prvků. Dnes restaurace a sídlo několika firem. Na tradici vaření v současnosti navázal soukromý Šumavský pivovar. Ten se nachází v ulici Steinbrenerova 48/1a vznikl v roce 2010.

doplňující info

odkaz: http://www.sumavskypivovar.cz/

Šumavský pivovar, Vimperk na mapě

místa v okolí

Steinbrener Jan

Steinbrener Jan

kategorie: kultura a památky / osobnosti
lokalita: vimpersko
GPS: 49°3'8.108"N, 13°46'29.882"E

zobrazit více
pamětní deska rodný dům Jan Steinbrener, Vimperk

pamětní deska rodný dům Jan Steinbrener, Vimperk

kategorie: kultura a památky / památníky
lokalita: vimpersko
GPS: 49°3'8.326"N, 13°46'29.602"E

zobrazit více

další místa v okolí