Šumava: modravsko
šumavská poloha: mapy.cz
informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
Archeologové objevili na Šumavě v oblasti Modravy nejvýše položené pravěké sídliště v České republice - stopy osídlení ze střední doby kamenné (mezolitu) staré 10 tisíc let. Ukázalo se tak, že i v těch nejvyšších partiích dnešního Národního parku Šumava žili lidé už 6 tisíc let před naším letopočtem. Sídliště ve výšce nad 1100 metrů je nejvýše doloženým pravěkým osídlením na našem území. Nově objevená mezolitická lokalita se nachází poblíž Javoří Pily u Roklanského potoka nedaleko Modravy. Dokazuje, že i přes značnou nadmořskou výšku lákaly vrcholové partie Šumavy svým příznivým prostředím a zdroji lidi už od starší doby kamenné (paleolitu). Tehdejší skupiny lovců a sběračů využívaly území nejspíše sezónně. Poloha na hraně suché terasy v kombinaci s umístěním nad soutokem dvou výrazných potoků je totiž přitažlivým a dobře zapamatovatelným místem pro opakované táboření. Přímo v jedné z pěti lokalit uspořádala 16. srpna 2013 Správa NP Šumava tiskovou konferenci a početná skupina zástupců médií se tak mohla s archeology nedaleko soutoku Javořího a Roklanského potoka nejen setkat, ale také je vidět na vlastní oči v akci. Nálezy, které zde archeologové našli, potvrzují sezónní využívání určitých zdrojů a vedou k úvahám o polokočovném způsobu života zdejší mezolitické tlupy. Ten ale nespočíval v putování krajinou do neznáma, ale v cíleném pohybu mezi několika známými místy. Mezi nálezy jsou zejména drobné úštěpy a čepelky - doklady o existenci štípané industrie. Lidé tu v té době pravděpodobně sbírali brusinky, borůvky a lískové oříšky. Je také možné, že do šumavského pohoří přicházeli lovit lososy. Ryby lovili na udici, zvěř hlavně lukem a šípy, případně do pastí, jak ukazují nálezy z jiných oblastí Evropy. Roklanský potok pramení v nadmořské výšce 1264 metrů. Geograficky patří oblast do Modravských plání, což je nejchladnější část Národního parku Šumava, pro kterou je charakteristické velmi krátké, chladné a vlhké léto a naopak velmi dlouhá, velmi chladná zima s velmi dlouho ležící sněhovou pokrývkou.
Šumava je protkána stovkami cyklostezek a pěší turisté jsou dnes proti cyklistům skoro v menšině. Šumava nabízí čistou přírodu, lesy, pláně, vrcholy, rybníky, slatě, přehrady, potoky, skály i spoustu zajímavostí v podobě šumavských vesnic, historických a technických památek. Na kole se můžete podívat i do chráněných přírodních rezervací a trasu si pohodlně naplánovat podle obtížnosti i délky. Navíc můžete využít cyklobusů, které vás dopraví i s vaším kolem do vzdálenějších míst. Pokud se chcete přiblížit do vzdálenějších koutů Šumavy, můžete využít speciální sítě Zelených autobusů. Za většinu z nich je připojen přívěs na přepravu kol, jejich vykládku zajišťuje steward. Ubytování na Šumavě naleznete v prastarých šumavských chalupách, nově vybudovaných chatách, malých rodinných penzionech, apartmánech, farmách a hotelových komplexech - to je to pravé ubytování pro milovníky klidu, pohody a romantiky - a Šumavy. Šumava, to jsou hluboké lesy, stinné silničky, cesty a pěšiny, horské pláně a slatě. Zajímavé je poznávání kdysi zakázaných míst Šumavy a také jejich porovnání s Bavorskou Šumavou, kde se čas na 40 let nezastavil vybudováním pohraničního pásma. Ubytování můžete vybírat podle řady kritérií nejen vlastního vybavení, ale například vzdálenosti a náročnosti nejbližších lyžařských areálů či možností koupání a podle dalších kritérií. Husté rozmístění web kamer vám přes net vytvoří obrázek o aktuálním stavu počasí, sněhu, sněhových podmínkách pro lyžování, pro běžkaře. Velkým lákadlem je Lipenská přehrada, ale Lipno není jenom letní atrakcí, díky skiareálu Lipno a Lipno servisu zde najdete vyžiti i v zimě. Rozmanité spektrum informací přináší náš nejstarší šumavský net. Dalším médiem s řadou zajímavostí jsou rádia - Rock Radio Šumava, Kiss Jižní Čechy. Na Šumavě vznikla i řada slavných a známých filmů, jedním z nejznámnějších je Král Šumavy. Králem Šumavy se dnes nerozumí ale jen převaděč a pašerák, ale i vítěz cyklo maratonu MTB, ROAD Author Král Šumavy.
Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:
„To to, to to! — Nedej Pánbůh!" bránily se obě ženy.
„A co by, chudinka, vědět mohla ?" doložila bába.
„To zas my nevíme," odpověděl sedlák, „a proto budeme mlčet. Švakra a sestry je mi líto, Váši taky, ale pomoci jim nelze. Já být Potužákem, toho kluka Vojtu bych byl do domu nevzal. Tolik povídám dnes, jako jsem už stakrát řekl."
Selka přisvědčila.
„Nedopouštěj Pánbůh!" zalkala bába, lomíc rukama. „Mjí dítě, mjí ubohý dítě!"
Sedlák máchl rukou, pozatřásl hlavou a seskočil se zápraží, kde tato rozmluva se udála.
„Mně se zdá, že ten déšť trochu ustává," pravil, odcházeje zase směrem ke kůlně, „kdyby Pánbůh dal!"
Za chvilku ozývaly se od kůlny v pravidelných mezerách rány sekyrky, oklesťující kusy dříví na kolíky, a na zátoňce pacholek se dal do štípání dříví palivového.
Ba, provedla svou Apolena. Vykradla se ze stodoly za humna, přeběhla rychlými kroky kus rozmočeného palouku a kratičkou mez mezi poli a octla se na vozové cestě, jež na severu od Zbudova, po samém kraji Zbudovského rybníka, vede k okresní silnici, kudy se jezdí od Týna nad Vltavou přes Nákří, Dívčice a nákeřskou stanici k Novému Sedlu, odkud pak vede, křižujíc se u Nové hospody s císařskou silnicí probíhající od Budějovic k Vodňanům, ku Padeřišti a Netolicům.
Ba, cesta to byla, lidmi a dobytkem vyšlapaná; zvěstovaly i koleje, že se tudy jezdilo, avšak jakou onoho božího dne se jevila, jedině myšlenky po ní běhat stačily; pro lidské nohy představovaly hluboce vyryté koryto, slizkým, černým bahnem vyplněné, do něhož, kdo nucen byl se jí dávati, hluboko se bořil, nepřetržitou řadou zelenavě žlutých kaluží a lokáčů, jimž nebylo lze se vyhnouti.
Apolena se jim hrubě ani nevyhýbala. Vykasala se, přes kolena, lem sukně zastrčila za kalounek, jímž měla přivázanou okolo pasu zástěru, a co jen mohla, rychle brala se kupředu; kde jen bylo lze tak učiniti, vybočovala z cesty, po pažitě utíkala.
Pršelo neustále, ač poněkud méně hustě, ale nebe bylo úplně zatažené, šedé, špinavé cáry se spouštěly z neprostupných bělavých mraků a pojily, slévaly se s těžkou mlhou, kterou promočená země a hladiny vod jim posílaly v ústrety.