Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Böhmhof (D)

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: nádraží
lokalita: Německo
GPS: 49°03'07.77"N 13°06'39.49"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Böhmhof je předposlední zastávka stanice trati 907 před konečnou stanicí Bodenmais. Trať do Bodemais vede z dopravního uzlu DB Waldbahn - z města Zwiesel.




odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Rudík, Železná Ruda - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

expozice historický důl, hora Silberberg...

batoh
expozice historický důl, hora Silberberg, Bodenmais (D)
Šumava A-Z: muzea, expozi...
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

dětské hřiště Silberberg (střední stanic...

batoh
dětské hřiště Silberberg (střední stanice) (D)
Šumava A-Z: děti
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Silberberg (D) 955 m n. m.

batoh
Silberberg (D) 955 m n. m.
Šumava A-Z: vrcholy, rozh...
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

bobová dráha, Silberberg

batoh
bobová dráha, Silberberg
Šumava A-Z: bobová dráha...
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail
expozice historický důl, hora Silb... 1.09 km
dětské hřiště Silberberg (střední ... 1.12 km
Silberberg (D) 955 m n. m. 1.14 km
bobová dráha, Silberberg 1.14 km
Silberberg, Bodenmais (D) 1.22 km
dětské hřiště Silberberg (dolní st... 1.25 km
sedačková lanovka Silberberg (D) 1.25 km
skiareál Silberberg (D) 1.26 km
FFW Bodenmais (D) 1.65 km
kostel Nanebevzetí P. Marie, Boden... 1.8 km
pomník padlých WWI i II, Bodenmais... 1.82 km
fara Bodenmais (D) 1.84 km
kašna Bodenmais (D) 1.85 km
pivovar Adam-Bräu, Bodenmais (D) 1.98 km
Bodenmais (D) 2.04 km
infocentrum Bodenmais (D) 2.1 km
obrazárna galerie Leimberger, Bode... 2.12 km
nádraží Bodenmais (D) 2.16 km
hřbitov Bodenmais (D) 2.21 km
akvapark Silberberg, Bodenmais (D) 2.23 km
galerie skla, dekorací, dárků Josk... 2.24 km
galerie skla, dekorací, dárků Josk... 2.56 km
kašna Joska, Badenmais (D) 2.6 km
dětské hřiště Joska, Bodenmais (D)... 2.67 km
park, hřiště, biergarten, galerie ... 2.67 km
běžecké lyžování Bretterschachten ... 4.07 km
vodopád Rissloch (D) 4.12 km
parkoviště Bretterschachten (D) 4.13 km
Schönecker Riegel (D) 833 m n. m. 4.65 km
Langdorf (D) 5 km
Schwarzach (D) 6.02 km
Velké Javorské jezero (ledovcové) ... 6.08 km
pomník padlých WWI, Velké Javorské... 6.28 km
parkoviště Velké Javorské jezero... 6.28 km
pohádkový les Märchenwald (D) 6.34 km
vlaková zastávka Außenried (D) 6.56 km
Malý Javor - Kleiner Arber (D) 1.3... 6.81 km
pomník padlých WWI i II, Rabenstei... 6.81 km
zámek Rabenstein (D) 6.82 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Raben... 6.83 km
pítko Rabenstein (D) 6.84 km
Rabenstein (D) 6.84 km
kaple sv. Jiří, Rabenstein 6.86 km
kaple sv. Bartoloměje, Velký Javor... 6.95 km
Velký Javor - Großer Arber (D) 145... 6.96 km
WetterOnline - předpověď Velký Jav... 6.96 km
Západ slunce nad Javorem - Josef V... 6.96 km
Außenried (D) 6.97 km
stanoviště NATO NADGE, Velký Javor... 7.03 km
Regenhütte (D) 7.34 km
vodáctví Bayerisch Kanada (D) 7.36 km
Glashüttenmuseum Regenhütte (D) 7.45 km
muzeum vycpaných zvířat - Tiermuse... 7.49 km
Seebachschleife (D) 7.54 km
žlab, Velký Javor (D) 7.92 km
dětské hřiště Velký Javor (D)... 7.92 km
Reisachmühle (D) 7.93 km
vodotrysk, Velký Javor (D) 7.94 km
kabinková lanovka Velký Javor (D)... 7.97 km
horská služba Zwiesel (D) 7.98 km
kaple Klautzenbach (D) 8.01 km
skiareál Velký Javor (D) 8.09 km
železniční most Reisachmühle (D)... 8.09 km
parkoviště Velký Javor 8.11 km
památník pádu balonu Monte 8.17 km
kaple Panny Marie, Reisachmühle (D... 8.18 km
vlaková zastávka Bettmannsäge (D)... 8.19 km
Bettmannsäge (D) 8.19 km
přehrada Gumpenried, Schwarzer Reg... 8.31 km
Malé Javorské jezero (ledovcové) (... 8.31 km
Klautzenbach (D) 8.32 km
pec Klautzenbach (D) 8.34 km
sv. Jan Nepomucký, Schwarzer Regen... 8.41 km
železniční most Theresienthal (D)... 8.46 km
krytá lávka Řezná (D) 8.48 km
Debrnický potok - Grosse Deffernik... 8.68 km
akvapark Zwiesel (D) 8.68 km
dětské hřiště, akvapark Zwiesel (D... 8.71 km
pomník oběti bombardování Zwiesel ... 8.75 km
kaple na okraji Zwieselu (D) 8.77 km
železniční most Ludwigsthal (D) 8.78 km
přehrada Regen (D) 8.82 km
kostel Maria Königin, Schweinhütt ... 8.85 km
Saunová vesnička, ZEB Zwiesel (D)... 8.86 km
parkoviště Deffernik (D) 8.89 km
dětské hřiště Schwienhütt (D)... 8.9 km
hřbitov Ludwigsthal (D) 9.07 km
kostel Ježíšova srdce, Ludwigsthal... 9.1 km
pomník padlých WWI i II, Ludwigsth... 9.11 km
dětské hřistě Bauer, Regen (D) 9.12 km
fara Ludwigsthal (D) 9.12 km
pomník Max Gallinger (D) 9.12 km
dětské hřiště Regen (D) 9.13 km
nádraží Zwiesel (D) 9.13 km
Ludwigsthal (D) 9.14 km
pomník padlých WWII, Theresienthal... 9.15 km
sluneční hodiny Schwellhäusl (D)... 9.15 km
parkoviště Haus zur Wildnis, Ludwi... 9.15 km
vlaková zastávka Ludwigsthal (D) 9.15 km
vodáctví Regen (D) 9.16 km
fara Regen (D) 9.16 km
muzeum skla, zámek Theresienthal (... 9.16 km
lesní restaurace Schwellhäusl (D)... 9.16 km
kašna za kostelem, Regen (D) 9.16 km
lázeňský park Regen (D) 9.17 km
infocentrum Regen (D) 9.18 km
muzeum zemědělství Regen (D) 9.18 km
kostel sv. Michaela, Regen (D) 9.18 km
Theresienthal (D) 9.19 km
plavební kanál Schwellgraben (D) 9.22 km
zámek Ludwigsthal (D) 9.22 km
Ota I. Bavorský 9.22 km
FFW Ludwigsthal (D) 9.23 km
Planet Kart-o-mania 9.23 km
galerie Kalina Regen (D) 9.23 km
Perle am Fluss, Regen (D) 9.24 km
Obermühle Regen (D) 9.25 km
kostel sv. Kříže, Zwiesel (D) 9.27 km
Grenzlandfest Zwiesel (D) 9.28 km
Perlenbrunnen, Regen (D) 9.28 km
Regenbogen - Oswald Faber, Zwiesel... 9.29 km
Rodenstock, Regen (D) 9.3 km
sv. Jan Nepomucký, Regen (D) 9.32 km
Sál Království - Svědkové Jehovovi... 9.39 km
Krvavá léta - konfident gestapa, K... 9.4 km
Nachtmann Jaroslav 9.4 km
Regen (D) 9.4 km
Zwieseler Glastage - Zwieselské dn... 9.41 km
Brennes (D) 9.41 km
skleněná křišťálová pyramida, Zwie... 9.41 km
kašna s kaskádami, Zwiesel 9.41 km
kaple Zwiesel (D) 9.45 km
skleněná kaple, Zwiesel (D) 9.48 km
kašna malá Zwiesel (D) 9.48 km
koupaliště Regen (D) 9.49 km
parní pivovar Zwiesel (D) 9.49 km
nádraží Regen (D) 9.51 km
kašna Zwiesel (D) 9.51 km
infocentrum Drachselsried (D) 9.55 km
Drachselsried (D) 9.55 km
dětské hřiště Zwiesel (D) 9.57 km
Vzteklina, díl 5. 9.57 km
Mooshütte (D) 9.57 km
Spielende Kinder - M. Killinger, Z... 9.59 km
pomník padlých WWI, Drachselsried ... 9.62 km
kostel sv. Aegidius, Drachselsried... 9.62 km
Flösser - S.Schriml, Zwiesel (D) 9.63 km
infocentrum Naturpark Haus, Zwiese... 9.64 km
Haus zur Wildnis - Dům k divočině ... 9.67 km
náměstní kašna Zwiesel (D) 9.69 km
Dětský koutek, Haus zur Wildnis (D... 9.69 km
Weissbierbräuhaus, Zwiesel (D) 9.71 km
Roj havranů - Sebastian Roser, Zwi... 9.71 km
Wi Wa Du Kinderland, Indoorspielpa... 9.73 km
muzeum lesa a hraček, Zwiesel (D) 9.74 km
kašna na nádvoří muzea, Zwiesel (D... 9.74 km
sousoší sv. Jana Nepomuckého, Zwie... 9.75 km
infocentrum Zwiesel (D) 9.76 km
kostel Jména Mariina, Zwiesel (D) 9.79 km
fara Bayerisch Eisenstein (D) 9.79 km
pomník padlých WWII, Bayerisch Eis... 9.81 km
kostel sv. Jana Nepomuckého, Bayer... 9.81 km
infocentrum Bayerisch Eisenstein (... 9.82 km
pomník padlých WWI i II, Zwiesel (... 9.82 km
kostel sv. Mikuláše, Zwiesel (D) 9.83 km
Zwiesel (D) 9.83 km
Zwieselská noc skla 9.83 km
Galerie kávy, Zwiesel (D) 9.85 km
kaple Bayerisch Eisenstein (D) 9.94 km
hřbitov Zwiesel (D) 9.97 km
FFW Bayerisch Eisenstein (D) 10.07 km
dětské hřiště za nádražím Bayerisc... 10.07 km
ArberLand Halle, Bayerisch Eisenst... 10.1 km
železniční muzeum Bayerisch Eisens... 10.12 km
nádraží Triefenried (D) 10.14 km
hřbitov bývalý Bayerisch Eisenstei... 10.17 km
adventní trhy Bayerisch Eisenstein... 10.19 km
Noc vykuřování - Rauhnächte 2016, ... 10.19 km
stavení Bayerisch Eisenstein 10.21 km
kaple nad Bayerisch Eisenstein (D) 10.24 km
Bayerisch Eisenstein (D) 10.33 km
studánka u Grosse Deffernik (D) 10.34 km
Wildniscamp am Falkenstein (D) 10.37 km
Kunsträume grenzenlos, Bayerisch E... 10.38 km
hraniční přechod Železná Ruda - Ba... 10.39 km
Křídlo anděla - Václav Fiala, Baye... 10.4 km
potok Svarožná 10.4 km
Česko-bavorská neděle na hraničním... 10.43 km
parkoviště běžky Zwieslerwaldhaus ... 10.46 km
běžecké lyžování Zwieslerwaldhaus ... 10.49 km
dětské hřiště nádraží Bayerisch Ei... 10.5 km
hraniční kámen, společné nádraží B... 10.53 km
pamětní deska Ing. Jan Zenkl, Alžb... 10.54 km
Průšvihy první republiky - Šumavsk... 10.55 km
Svět přírodního parku, Bayerisch E... 10.55 km
nádraží Alžbětín - Bayerisch Eisen... 10.55 km
Železnorudské povstání 10.55 km
infocentrum Alžbětín 10.55 km
Tajemství železnic - Vlakem za žel... 10.55 km
Cyklotoulky - Bayerisch Eisenstein 10.55 km
selský skanzen Lindberg (D) 10.56 km
kostel sv. Josefa, Lindberg (D) 10.61 km
infocentrum Lindberg (D) 10.63 km
Rysí slavnosti, Železná Ruda 10.67 km
NS protipěchotní překážky Debrník... 10.67 km
Jak ukrást Dagmaru 10.68 km
parkoviště Zwieslerwaldhaus (D) 10.71 km
parkoviště pod Zwieslerwaldhausem ... 10.71 km
Lindberg (D) 10.73 km
nejstarší hostinec Bavorského lesa... 10.98 km
Zwieslerwaldhaus (D) 10.98 km
Lehen (D) 10.99 km
Alžbětín 11.07 km
vyhlídka Hindenburgkanzel (D) 11.11 km
Oberlindbergmühle (D) 11.18 km
EuroVelo 13 - Stezka železné opony... 11.2 km
lípa Alžbětín 11.34 km
kaple Reinhartsmais (D) 11.36 km
kaple Weißenstein (D) 11.38 km
2. rota PS, Svaroh 11.4 km
hraniční přechod Debrník - Ferdina... 11.42 km
Ferdinandovo údolí 11.46 km
zřícenina hradu Weißenstein (D) 11.48 km
NS Hradní Weißenstein (D) 11.48 km
muzeum Žrací dům Weißenstein (D)... 11.53 km
Vegesack Siegfried von (D) 11.53 km
Reinhartsmais (D) 11.54 km
horní zrcadlová huť 11.55 km
Skleněný les Weißenstein (D) 11.55 km
Auerbach u Zachenbergu (D) 11.59 km
kaple Panny Marie, Arnbruck (D) 11.66 km
zámek (zaniklý) Debrník 11.73 km
Debrník 11.73 km
Vzduchoplavec Kráčmera - Nad západ... 11.74 km
bunkr KŽ-1, Debrník 11.77 km
FFW Arnbruck (D) 11.8 km
pomník padlých WWI i II, Arnbruck ... 11.81 km
3. rota PS, Debrník 11.88 km
Arnbruck (D) 11.88 km
Velká jedle u Debrníku 12.02 km
kostel sv. Bartholomäus, Arnbruck 12.04 km
naučná stezka Tetřeví stezka 12.05 km
kašna Debrník 12.06 km
NS Železná opona – protitanková př... 12.09 km
bunkr KŽ-1, Debrník - Železná Ruda... 12.12 km
javorová alej Debrník 12.26 km
pomník Adolfa Kašpara 12.31 km
hraniční kámen 33 12.32 km
běžecké lyžování Lohberg - Scheibe... 12.38 km
parkoviště Lohberg - Scheiben (D)... 12.42 km
Prales pod Falkensteinem - Josef V... 12.42 km
kamenné moře Jezerní Hora 12.46 km
FFW Unterzwieselau (D) 12.47 km
evangelický kostel Ruhmannsfelden ... 12.48 km
kostel Unterzwieselau (D) 12.51 km
pomník padlých WWII, Unterzwiesela... 12.51 km
venkovní posilovna Železná Ruda 12.52 km
hřbitov Unterzwieselau (D) 12.53 km
dětské hřiště Unterzwieselau (D)... 12.53 km
golf Oberzwieselau (D) 12.54 km
dětské hřiště Železná Ruda 12.56 km
Železnorudské slavnosti 12.6 km
hřbitov Železná Ruda 12.64 km
hrob rodiny Prokopů 12.66 km
pamětní deska padlých WWII, Železn... 12.67 km
památník 7. obětí pochodu smrti, Ž... 12.67 km
zámek Oberzwieselau (D) 12.79 km
Nacht fiel über Gotenhafen (D) 12.79 km
hamr Želená Ruda 12.81 km
kaple Železná Ruda 12.83 km
Štaidl Ladislav 12.86 km
Velký Falkenstein (D) 1315 m n. m.... 12.87 km
skiareál Samoty, Železná Ruda 12.88 km
muzeum Šumavy, Železná Ruda 12.89 km
kasárna 7. bPS - 1. prPS, Železná ... 12.9 km
SDH Železná Ruda 12.91 km
sv. Jan Nepomucký, Železná Ruda 12.93 km
environmentální (návštěvnické) cen... 12.96 km
infocentrum Železná Ruda 12.96 km
Sperl Lothar 12.97 km
památník legionářům Železná Ruda... 13.01 km
Šumná Šumava - Železná Ruda 13.02 km
stará pošta a škola, Železná Ruda... 13.03 km
Cyklotoulky - Železná Ruda, zimní... 13.04 km
Cyklotoulky - Železná Ruda 13.04 km
závod Horsefeathers Iron Jam 13.05 km
NS Utajená obrana železné opony 13.05 km
NS Sklářská 13.05 km
Utajená obrana železné opony, Dubá... 13.05 km
fara Železná Ruda 13.07 km
pamětní deska osvobození Železná R... 13.07 km
Toulavá kamera ČT - pohádková stez... 13.07 km
zámek Železná Ruda 13.07 km
kostel Panny Marie Pomocné z Hvězd... 13.08 km
pomník padlých WWI i II, Železná R... 13.09 km
hřbitov bývalý u kostela Železná R... 13.09 km
motomuzeum Železná Ruda 13.09 km
historie lyžování na Železnorudsku... 13.09 km
vlaková zastávka Železná Ruda cent... 13.09 km
běžecké lyžování Železná Ruda... 13.1 km
Nový Pavel 13.1 km
Šumava krásná i smrtící, Jan Lakos... 13.1 km
Dorf und Markt Eisenstein sowie Ba... 13.1 km
Železná Ruda 13.1 km
Komárek Julius Miloš, Prof. Dr. 13.1 km
Ztracený Marek 13.1 km
Jakš Martin 13.1 km
Ruckowitzschachten (D) 13.1 km
Prales na Hollenbachsprengu - Jose... 13.12 km
vlaková zastávka Zwieselau (D) 13.13 km
Rakušanová Lída 13.13 km
Rinchnach (D) 13.13 km
projíždka kočárem, na saních, Žele... 13.14 km
kostel sv. Johannese, Rinchnach (D... 13.14 km
silniční most přes železnici, Žele... 13.17 km
Dámská cesta na Svaroh 13.18 km
hostinec Železná Ruda 13.19 km
slalomové káry Železná Ruda 13.2 km
lanové centrum Železná Ruda 13.2 km
dětské hřiště Železná Ruda 13.2 km
kaple sv. Barbory, Železná Ruda 13.2 km
Holidayinfo - Železná Ruda, Nad ná... 13.21 km
studánka cestou k Čertovu jezeru (... 13.21 km
Grádelský potok 13.21 km
dětské hřiště ZOO Lohberg (D) 13.22 km
Kriminální příběhy ze staré Šumavy... 13.24 km
železniční tunel Železná Ruda 13.24 km
kamenný rodinný dům, Železná Ruda... 13.24 km
Lohberghütte (D) 13.25 km
Kleine Arbersee Bahn 13.28 km
vlaková zastávka Železná Ruda měst... 13.3 km
hřbitov bývalý Železná Ruda 13.3 km
ZOO Lohberg (D) 13.32 km
FFW Lohberghütte (D) 13.33 km
pozorovatelna PŽ-1, Železná Ruda... 13.35 km
Höllbachgespreng (D) 13.36 km
skiareál Nad Nádražím, Železná Rud... 13.39 km
úkryt 25/S, Železná Ruda 13.39 km
infocentrum Lohberg (D) 13.4 km
sáňkování Železná Ruda 13.41 km
Zámecký les 13.42 km
pohřebiště Barabů 13.42 km
palebný objekt KŽ-4, Železná Ruda... 13.43 km
kaple výklenková Lohberg (D) 13.47 km
kamenobetonový bunkr, Železná Ruda... 13.48 km
potok Bramersbach (D) 13.49 km
sdružený objekt ÚŽ-2 a PŽ-2, Želez... 13.51 km
alej při křížové cestě, Železná Ru... 13.54 km
Schwarzauer Haus, Lohberg (D) 13.57 km
fara Lohberg (D) 13.59 km
úkryt ÚŽ-6, Železná Ruda 13.59 km
pivovar Späth-Bräu (D) 13.61 km
kaple Lohberg (D) 13.61 km
kostel sv. Walburga, Lohberg (D) 13.63 km
šumavská chalupa, Železná Ruda 13.64 km
sklárna Starý kostel, Lohberg (D)... 13.66 km
Alte Kirche, Lohberg (D) 13.67 km
studánka cestou k Čertovu jezeru (... 13.68 km
hřbitov Lohberg (D) 13.69 km
pivovarnické muzeum, Železná Ruda... 13.7 km
Lohberg (D) 13.71 km
kaple sv. Anny a křížová cesta, Že... 13.74 km
pivovar Belveder, Železná Ruda 13.79 km
Pancířské stráně 13.81 km
kaple sv. Antonína Paduánského, Šp... 13.93 km
pomník padlých WWI, Špičák 13.99 km
Holidayinfo - Železná Ruda, Belved... 14.01 km
Jezerní hora 1343 m n. m. 14.02 km
Čertovo jezero (ledovcové) 14.05 km
nádraží Gotteszell (D) 14.05 km
skiareál Belveder, Železná Ruda 14.06 km
Svaroh - Zwercheck 1333 m n. m. 14.11 km
pamětní deska Arnyho Juránka 14.11 km
skiareál Geiskopf (D) 14.16 km
Národní přírodní rezervace Černé a... 14.17 km
kostel sv. Stephanus, Spiegelhütte... 14.21 km
Juránek Arna Arnošt 14.22 km
Zmizelá Šumava, Juránkova chata 14.22 km
výstup na Juránkovu chatu na Svaro... 14.22 km
Juránkova chata 14.22 km
Skleněná stodola Raubühl (D) 14.28 km
jelení obora Scheuereck (D) 14.29 km
koupaliště Železná Ruda 14.42 km
motokáry Špičák 14.45 km
parkoviště Kaskády, Špičák 14.54 km
horská služba Železná Ruda 14.59 km
Špičák 14.63 km
nádraží Špičák 14.65 km
Nebe nad hlavou, klip Olympic 14.68 km
sedačková lanovka Pancíř 14.68 km
Čertův kámen 14.68 km
vlek Sirotek a dětský Penguinland,... 14.77 km
železniční tunel Špičák 14.83 km
Holidayinfo - Špičák, nástupní sta... 14.85 km
studánka Pod Malým Špičákem 14.85 km
hraniční kámen 27 / 10 14.86 km
evropské rozvodí 14.91 km
skiareál Ski&Bike Špičák 14.91 km
Bikepark Špičák 14.91 km
Evropský pohár ve sjezdu iXS EDC 14.91 km
sportoviště Špičák 14.92 km
sedačková lanovka Špičák 14.92 km
horská služba Špičák 14.95 km
Pendl bus Špičák 14.98 km
4. rPS - Polom 14.98 km
rozcestí na Rozvodí, Špičák 15.02 km
Státní bezpečnost - akce Neptun 15.05 km
U horského jezera, Chvály jižních ... 15.05 km
Šídlatka jezerní, Černé jezero... 15.05 km
Parnasie, Alois Vojtěch Šmilovský... 15.05 km
Romance o Černém jezeře, Jan Nerud... 15.05 km
Toulavá kamera ČT - elektrárna Čer... 15.05 km
Černé jezero (ledovcové) 15.05 km
Velký Kokrháč 1229 m n. m. 15.11 km
Pamferova huť 15.11 km
Silvestrovský sjezd s pochodněmi n... 15.14 km
Eck (D) 15.16 km
naučná stezka Po stopách zajíce... 15.18 km
Špičák 1202 m n. m. 15.18 km
hraniční kámen 27 15.19 km
rozhledna Špičák 15.2 km
dětské hřiště Frauenau (D) 15.42 km
kašna Frauenau (D) 15.43 km
Frauenau (D) 15.43 km
muzeum skla Frauenau (D) 15.43 km
hotel Rixi, Špičák 15.44 km
skleněná archa, Frauenau (D) 15.44 km
sklářská vana, Frauenau (D) 15.44 km
infocentrum Sklářské muzeum Frauen... 15.44 km
hřbitov Frauenau (D) 15.45 km
Galerie am Museum Frauenau (D) 15.46 km
radnice Frauenau (D) 15.46 km
kašna radniční Frauenau (D) 15.46 km
kostel Maria Himmelfahrt, Frauenau... 15.47 km
Malý Kokrháč 1169 m n. m. 15.52 km
Polom 1295 m n. m. 15.53 km
1. rota PS, Černé jezero 15.56 km
nádraží Frauenau (D) 15.6 km
Vajsova louka, Špičák 15.66 km
vodopád Bílá Strž 15.69 km
přírodní rezervace Bílá Strž 15.69 km
vila rodiny Prokopů, Špičák 15.73 km
Debrník 1337 m n. m. 15.73 km
Pod Polomem 15.76 km
kostel sv. Anny, Thürnstein (D) 15.79 km
pohádková stezka Brčálník 15.82 km
Komárkova jedle 15.82 km
NS historie obce Špičák 15.85 km
Hašek Dominik 15.86 km
ekobus na Černé jezero 15.86 km
Maxfelsen 1138 m n. m. 15.93 km
FFW Lam (D) 16.01 km
Hofmanky 16.1 km
nádraží Lam 16.15 km
Pramen svobody, Špičák 16.17 km
rozcestí Pod Švýcárnou 16.22 km
myslivna Bárta 16.42 km
Rudolfovna 16.44 km
Sruby 16.47 km
úmrlčí prkno Šedý Vlk 16.48 km
horská služba Lam (D) 16.52 km
muzeum Klenba tajemství Viechtach ... 16.58 km
muzeum minerálů, Lam (D) 16.59 km
hřbitov Lam (D) 16.61 km
Malý Ostrý - Klein Osser 1266 m n.... 16.64 km
kostel sv. Ulricha, Lam (D) 16.66 km
pamětní deska horská služba Ostrý ... 16.66 km
fara Lam (D) 16.67 km
hraniční kámen 123 16.68 km
Kámen doteku Osser (D) 16.68 km
Künische Kapelle, Osser (D) 16.68 km
pomník padlých WWI i II, Lam (D) 16.68 km
Nostalgie Haus (D) 16.68 km
infocentrum Viechtach (D) 16.68 km
pomník padlých Prusko-francouzské ... 16.71 km
Stateček 16.72 km
horská služba Osser (D) 16.75 km
Oslí studánka 16.77 km
hraniční přechod Ostrý - Osser 16.77 km
Ostrý - Osser 1293 m n. m. 16.77 km
pamětní deska Hans Watzlik, Ostrý ... 16.77 km
přehrada Frauenau (D) 16.81 km
pramen Řezné (Regen) 16.82 km
infocentrum Lam (D) 16.87 km
Lam (D) 16.87 km
vodní zámek Bílý potok 16.94 km
Brčálnické mokřady 17 km
Rudská křižovatka 17.04 km
V zátočině 17.04 km
jasany na Brčálníku 17.04 km
pamětní deska Julius Hofmann 17.04 km
přečerpávací elektrárna Černé jeze... 17.05 km
Jezero Laka (ledovcové) 17.11 km
vodní kanál z jezera Laka 17.16 km
Brčálnické údolí 17.17 km
Úhlavský luh 17.18 km
pramen Úhlavy 17.19 km
Ostříž 17.27 km
rybníček u Brčálníku 17.3 km
Bouřňák 17.32 km
Brčálník 17.34 km
kaple Brčálník 17.36 km
Zlatý stoleček 17.38 km
poutní místo Křížkov – Kreutzwinke... 17.38 km
Zmizelá Šumava, 100 roků na lyžích... 17.39 km
akvapark Lam (D) 17.4 km
Úhlavské údolí 17.41 km
Pancíř 1214 m n. m. 17.41 km
Mineralienmuseum, Arrach (D) 17.43 km
lanové centrum Lam (D) 17.46 km
stavení Úhlavské údolí 17.47 km
parkoviště Gerlova Huť 17.47 km
vlaková zastávka Hojsova Stráž - B... 17.49 km
Destillenmuseum, Arrach (D) 17.52 km
muzeum řemesel Bavorského lesa, Ar... 17.52 km
hraniční přechod Prášily - Scheuer... 17.59 km
NS Brčálník 17.61 km
Brčálnická lípa 17.62 km
dětské hřiště Brčálník 17.65 km
Riedelsteinfeuer, Arrach (D) 17.73 km
kašna Arrach (D) 17.74 km
Brčálnický jasan 17.75 km
tovární vila papírny, Hamry 17.75 km
infocentrum Arrach (D) 17.75 km
skiareál Brčálník 17.75 km
Kámen doteku Arrach (D) 17.77 km
park na jezeře Arrach (D) 17.78 km
NS kolem potoka Reitbach (D) 17.79 km
Popelní domky 17.84 km
MVE Gustavsthal 17.85 km
Koutek Stanislav JUDr. 17.85 km
továrna stará papírna Hamry 17.85 km
mini ZOO Brčálník 17.89 km
Pohádkové země Brčálník 17.9 km
vysoký kanál, Stará Hůrka 17.93 km
Gsenget 17.95 km
naučná stezka Z Hamrů na Ostrý 17.98 km
hraniční kámen 12 18 km
nouzové nocoviště Stará Hůrka 18.02 km
Zmizelá Šumava, Šňupeček a pivíčko... 18.05 km
Brčálnický buk 18.06 km
Horní Ždánidla 18.06 km
Gerlova Huť 18.08 km
památník třem obětem Železné opony... 18.08 km
hřbitov Stará Hůrka 18.09 km
zřícenina kostela sv. Vincence Fer... 18.09 km
Stuiberova vila, Hamry 18.1 km
Zmizelá Šumava, Tanec s mrtvolami... 18.11 km
Divá Bára 18.12 km
Stará Hůrka 18.12 km
Tomandlův křížek 18.13 km
Abelové 18.13 km
pamětní deska Josef Klostermann, S... 18.13 km
kaple sv. Kříže, Stará Hůrka 18.13 km
památník obětem Železné opony 18.13 km
Ždánidla 1308 m n. m. 18.13 km
kaple pod Tomášovým Dvorem 18.15 km
kaple Engelshütt 18.16 km
lípa Engelshütt (D) 18.16 km
památník první sklárny, Engelshütt... 18.18 km
FFW Engelshütt (D) 18.21 km
18. rota PS, Pod Ostrým (Hamry) 18.24 km
Nový Brunst 18.26 km
Štefanův Dvůr, Hamry 18.29 km
Mally Leo Hans 18.29 km
kostel sv. Wolfganga, Haibühl (D) 18.3 km
lipová alej Stará Hůrka 18.31 km
věštec Sepp Wudy 18.31 km
Mittagstein 1034 m n. m. (D) 18.31 km
kaple Štefanův Dvůr, Hamry 18.32 km
přírodní rezervace Prameniště 18.32 km
Haibühl (D) 18.32 km
Cyklotoulky - Hamry 18.33 km
nádraží Hamry - Hojsova Stráž 18.33 km
katr Lambach (D) 18.33 km
Tomášův Dvůr 18.34 km
MVE Bílý potok 18.35 km
NS Holzweg, Lambach (D) 18.36 km
historické soukolí s Peltonovo tur... 18.37 km
Märchen- und Gespensterschloss Lam... 18.37 km
kaple Knížecí Dvůr 18.39 km
památník Franz von Baader, Lambach... 18.39 km
von Baader, Franz Xaver Benedict 18.39 km
Bílý potok 18.41 km
žlab Lambach (D) 18.41 km
Knížecí Dvůr 18.44 km
Hamerský buk 18.44 km
PH 202, Hojsova Stráž 18.48 km
Hamry 18.49 km
Lambach (D) 18.55 km
hřbitov Hojsova Stráž 18.58 km
kostel Neposk. početí Panny Marie,... 18.58 km
kaple Lambach (D) 18.59 km
pomník padlých WWI, Hojsova Stráž... 18.59 km
naučná stezka Hojsova Stráž 18.6 km
stromy v Hojsově Stráži 18.6 km
fara Hojsova Stráž 18.62 km
Novohůrecká jedle 18.64 km
Habr 1203 m n. m. 18.65 km
infocentrum Hojsova Stráž 18.65 km
SDH Hojsova Stráž 18.66 km
zámek Hojsova Stráž 18.69 km
vyhlídka zamilovaných, Hojsova Str... 18.7 km
skiareál Hojsova Stráž 18.74 km
Hojsova Stráž 18.75 km
Šrail Jan 18.81 km
Nová Hůrka 18.81 km
parkoviště Nová Hůrka 18.88 km
kaple (nová) Hojsova Stráž 19.02 km
Toulavá kamera ČT - Hůrecký vrch, ... 19.03 km
Hůrecký vrch 1099 m n. m. 19.03 km
Pangerlhof 19.09 km
kaple Hojsova Stráž 19.12 km
pivovar Hojsova Stráž 19.17 km
Můstek 1234 m n. m. 19.36 km
Zakrslík na Můstku - Josef Váchal... 19.36 km
kaple Hamry 19.4 km
galerie Woferlhof, Wettzell (D) 19.41 km
Šmauzy 19.41 km
Skláři, Karel Klostermann 19.41 km
Althütte (D) 19.42 km
golf Deggendorf auf der Rusel (D) 19.57 km
Slučí Tah 19.57 km
samoty Jižní Stráň 19.61 km
studánka V lipách, Hamry 19.67 km
sanatorium Rusel (D) 19.69 km
U Mužíku 19.69 km
vyhlídka Rusel (D) 19.71 km
pamětní deska Elisabeth Gilbert Li... 19.74 km
Drozdí potok 19.87 km
Zhůřská brusírna 19.96 km
Formberg 19.98 km
kaple s hrobkou Prášily 19.98 km
památník Společná cesta 20 km
ubytování v okolí

apartmány 1051, Železná Ruda

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: železnorudsko
šumavská obec: Železná Ru...

ubytování s kapacitou: 12
cena ubytování: od 340 Kč detail

hotel 2039, Špičák

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: hotel ****
Šumava: špičácko
šumavská obec: Špičák

ubytování s kapacitou: 16
cena ubytování: od 0 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • Tiermuseum Pfeiffer - Regenhütte - oteví...

    batoh
    Tiermuseum Pfeiffer - Regenhütte - otevírací doba
    Šumava A-Z: zoo
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • muzeum skla, zámek Theresienthal - oteví...

    batoh
    muzeum skla, zámek Theresienthal - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • muzeum zemědělství Regen - otevírací dob...

    batoh
    muzeum zemědělství Regen - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
Tiermuseum Pfeiffer - Regenhütte -... 7.49 km
muzeum skla, zámek Theresienthal -... 9.16 km
muzeum zemědělství Regen - otevíra... 9.18 km
parní pivovar Zwiesel - otevírací ... 9.49 km
Wi Wa Du Kinderland, Indoorspielpa... 9.73 km
muzeum lesa a hraček, Zwiesel - ot... 9.74 km
Galerie kávy, Zwiesel - otevírací ... 9.85 km
Svět přírodního parku, Bayerisch E... 10.55 km
muzeum Šumavy, Železná Ruda - otev... 12.89 km
environmentální (návštěvnické) cen... 12.96 km
sklárna Starý kostel, Lohberg 13.66 km
pivovarnické muzeum, Železná Ruda ... 13.7 km
muzeum skla Frauenau - otevírací d... 15.43 km
Nostalgie Haus - otevírací doba 16.68 km
Mineralienmuseum, Arrach - otevíra... 17.43 km
muzeum řemesel Bavorského lesa, Ar... 17.52 km
Destillenmuseum, Arrach 17.52 km
muzeum lihovin Bärwurz, Bad Kötzti... 21.74 km
muzeum svatodušní jízdy, Bad Kötzt... 22.93 km
Poutní muzeum, Neukirchen bei Heil... 25.09 km
muzeum Dr. Šimona Adlera, Dobrá Vo... 26.38 km
Handwerksmuseum Deggendorf - oteví... 26.75 km
Městské muzeum Deggendorf - otevír... 26.77 km
muzeum Královského hvozdu Nýrsko -... 26.91 km
centrum dřevařství - Dřevák Modrav... 28.16 km
Waldschmidtovo muzeum, Eschlkam - ... 30.89 km
muzeum lesa, Sengenbühl - otevírac... 30.89 km
Velhartický betlém - otevírací dob... 31.16 km
brusírna křišťálového skla Rajský ... 31.45 km
interaktivní muzem skla Rajský dvů... 31.46 km
skanzen Velhartice - otevírací dob... 31.53 km
sklářské muzeum Annín - otevírací ... 32.32 km
muzea u městské věže, Fürth im Wal... 34.39 km
muzeum Šumavy, Sušice - otevírací ... 35.8 km
Výstava perníků 35.81 km
skanzen Finsterau - otevírací doba... 36.52 km
muzeum SPUR, Cham - otevírací doba... 37.65 km
muzeum Příhraničí Kdyně - otevírac... 37.92 km
firmy v okolí
čerpací stanice Shell, Bodenmais (... 1.34 km
NKD, Bodenmais (D) 2.19 km
REWE, Bodenmais (D) 2.34 km
Aldi Süd, Bodenmais (D) 2.56 km
Real, Zwiesel (D) 9.01 km
Takko Fashion, Regen (D) 9.03 km
TEDi, Regen (D) 9.07 km
Deichmann, Regen (D) 9.07 km
NKD, Regen (D) 9.08 km
Edeka center, Regen (D) 9.1 km
Kaufhaus Bauer, Regen (D) 9.1 km
Intersport, Zwieseler Straße, Rege... 9.1 km
Esprit, Regen (D) 9.12 km
Intersport, Stadtplatz 9, Regen (D... 9.19 km
Intersport Regen, Stadtplatz 17, R... 9.2 km
Edeka, Regen (D) 9.22 km
REWE, Regen (D) 9.32 km
Penny Market, Zwiesel (D) 9.44 km
Norma, Regen (D) 9.54 km
REWE, Zwiesel (D) 9.6 km
Netto, Regen (D) 9.63 km
Lidl, Zwiesel (D) 9.66 km
Müller, Zwiesel (D) 9.68 km
Aldi Süd, Zwiesel (D) 9.68 km
Aldi Süd, Regen (D) 9.73 km
Dänisches Bettenlager, Zwiesel (D)... 9.74 km
čerpací stanice Shell, Drachselsri... 9.75 km
Rossmann, Zwiesel (D) 9.76 km
TEDi, Zwiesel (D) 9.76 km
Norma, Zwiesel (D) 9.79 km
NKD, Zwiesel (D) 9.79 km
Intersport, Zwiesel (D) 9.85 km
McDonalds Restaurant, Regen (D) 9.85 km
Takko Fashion, Zwiesel (D) 10.2 km
Deichmann, Zwiesel (D) 10.2 km
Kik, Zwiesel (D) 10.2 km
Ernstings Family, Zwiesel (D) 10.21 km
Edeka, Zwiesel (D) 10.21 km
Global Travel Free Shop, Železná R... 10.78 km
směnárna a shop RetourEx, Alžbětín... 10.8 km
Netto, Zwiesel (D) 10.88 km
čerpací stanice Benzina, Železná R... 12.88 km
Ski Snow Max - Železná Ruda, Šumav... 12.95 km
Konzum Železná Ruda 12.98 km
Bankomat ČSOB 13.02 km
Bankomat Poštovní spořitelna 13.02 km
Bankomat Česká spořitelna 13.17 km
Aldi Süd, Viechtach (D) 17.47 km
půjčovna e-kol, e-skůtrů, e-aut, e... 17.9 km
Konzum Hojsova Stráž 18.77 km

mohlo by Vás zajímat

nádraží Zwiesel (D)

batoh
nádraží Zwiesel (D)
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

nádraží Regen (D)

batoh
nádraží Regen (D)
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: Německo
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

další informace

Několik let na Šumavě (německy Böhmerwald, keltsky Gabreta) panoval spor o postup proti kůrovcové kalamitě. Spor, ve kterém na jedné straně stál ministr životního prostředí ČR a vedení Národního parku Šumava, vědci, Hnutí DUHA i další ekologické organizace a mezinárodní pravidla pro národní parky – a na straně druhé někteří politici a řada lesníků. Problémem tedy není jen kůrovec, ale kombinace kůrovce a rozrůstajících se holin. Debata se navíc rozštěpila na dvě různá témata: kůrovci ve smrkových pralesích a kůrovci v umělých monokulturách. Podstatnou část lesů národního parku Šumava tvoří umělé smrkové monokultury. Přirozené mechanismy, které smrčiny chrání proti škůdcům a extrémnímu počasí, jsou zde oslabené. Tady je vhodný postup včasných cílených zásahů namísto rozsáhlého kácení plochy lesa. Holiny, otevírají cestu horským vichřicím, což způsobuje rozsáhlé polomy. Větrné kalamity, které způsobily špatně provedené zásahy proti kůrovci, už na Šumavě zničily větší plochy lesa než kůrovec samotný. Na hřebeni podél hranice s Německem nemá kácení vůbec smysl. Z bavorské části národního parku, kde se nezasahuje, totiž kůrovec do Čech znovu a znovu proniká. V extrémních klimatických podmínkách, které tu panují, je velmi obtížné holiny opět zalesnit. Proto by bylo výhodnější provést razantní zásah v nižších, méně náročných podmínkách, kde je snadnější regenerace lesa, a zdroj kůrovce tak izolovat. Jiná pravidla platí pro monokultury v pralesovitých smrčinách prvních zón národního parku, kde nejde o umělý porost, nýbrž o původní les – a kůrovec do něj přirozeně patří. Je součástí přirozených proměn pralesního ekosystému, stejně jako třeba lavina nebo vichřice. Podle mezinárodních pravidel pro národní parky se první zóny mají ponechávat přírodnímu vývoji, včetně působení kůrovce. Nezasahovat proti kůrovci v těchto územích je samozřejmostí nejen na bavorské straně hranice, ale také v dalších parcích Německa, Rakouska, Polska či dalších zemí. Šumava není žádnou zvláštní výjimkou. Na Šumavě nestojíme mezi volbou mezi suchým lesem a zdravým zeleným lesem. Máme na výběr mezi suchými stromy, kde vyrůstá nový mladý porost, a vykácenými holinami. Znovu vyrůstá zdravý les. Nepotvrdily se obavy o další osud lesa. Naopak, kůrovec nezahubil všechny stromy a především - pod uschlými smrky divoce vyrůstá nový, zdravý porost. Výzkum také ukázal, že dočasně "suchá smrčina" kypí životem, neboť domov zde má mnoho rostlin, hmyzu, ptáků i dalších zvířat. Podařilo se zachovat pestrý ekosystém lesa i jeho přirozený vývoj. Ubytujte se na Šumavě a poznejte problematiku zblízka!

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

A vtom i jiní přiskočili, také druhý mládek, který se zatím byl dostal šťastně z vody na hráz, chopili Potužáka okolo pasu, aby nebyl stržen do vody, a pomohli mu držet tyč. Petr Radonický pustil napřed jednou, pak i druhou rukou brlení, zachytil se za tyč, a opíraje se neustále o brlení, nechal se vytáhnouti. Octnuv se na hrázi, zapotácel se a omdlel.

Tento vzrušující výjev odehrál se během kratičké minuty, a přece tato nepatrná doba dostačila na úplný převrat ve smýšlení převážné většiny nahromaděného tuto davu.

„Sláva! Sláva!" zahoukl dav.

A rázem shledávali, že vody beztak ubývá, že nebezpečí minulo a že oni zbytečně tu stojí v dešti. Někteří ovšem hleděli i nadále působiti na dav, aby stál na svém, že stavidla třeba pustit, ale ti najednou už více si nezjednávali sluchu.

„Vy jste řádný muž, Potužáku," oslovil tohoto pan porybí podávaje mu ruku; „zachránil jste mu život. My vám toho nezabudeme."

Potužák odmítal; že nikoli on, že spíše druzí, kteří mu přispěli; že jen náhodou on prvý se chopil tyče, ježto stál nejblíže. — Ale nikoli, on že je v první řadě jeho zachráncem, pravili kdekdo, a pan správec, baštýři, strážmistr, všickni přišli mu stisknout ruku, a zachráněný sám, jenž se záhy zase vzpamatoval ze své mdloby, vřelými slovy se mu poděkoval.

„Dosvědčím vám váš skutek na úřadě," pravil strážmistr.

„Ba, zasluhuje toho," vece Krušnej; „bez něho by mládka už nebylo. Já jsem byl jako omráčen, rukou ani nohou jsem pohnout nemohl. Já bych ho byl nezachránil."

„Jdi zatím k nám," velel porybí Petrovi, „převlec se do suchých šatů a ohřej se drobet."

A Petr se jen usmíval.

„Ale nač, pane porybí ? To nic není. I to bych byl špatný pěšák, kdyby mě trochu zmoknutí vadilo..."

„Ba —" přisvědčil jeden z baštýřů, „trochu zmoknutí, co mu to udělá ? Byl beztoho už promočen deštěm jako my všichni. Ať se napije trochu kořalky a zahřeje se. Škoda jen té loďky..."

„Arci, arci," smál se mládek, sedaje na zem a chystaje se vyzout své vysoké boty, aby z nich vylil vodu. Než, jak chtěl užiti pravice, aby botu stáhl, shledal pojednou, že ruka mu neslouží.

„Pojď mi pomoci, Francku," požádal kamaráda, „ten kámen mi ňák pohmoždil ruku; ani jsem to necítil, až teprve teď."

Zadíval se na ruku, která počínala otékati; krev se mu prýštila zpod kůže nad kloubem prostředního prstu. Zamračil se, odplivl si.

„Zatracený chlap!" zabručel „vědět tak, který mi to udělal!..."

„Nevídáno, škrábnutí!" smál se baštýř; „než se oženíš, desetkrát se ti to zahojí!"

Spatřil vtom Krušného, jehož do té chvíle si nebyl všiml.

„Aj," zvolal, směje se hlučně, „koukej, Petře! — o tvém ženění mluvím a tu je tvůj nastávající tchán! — A vy, pantáto, kdepak se tu berete? Došel jste si taky na nás vynadat nám, že vám utápíme pole ?"

„Nu, došel jsem, jako došli jiní," odvětil Krušnej poněkud v rozpacích; „na pováženou to bylo, nechrne být..."

„Prozatím se nestalo nikomu nic než tuhle vašemu budoucímu zeťovi," přerušil ho baštýř; „nu, za to mu přidáte věna, viďte? Za ňákých pět nebo šest let už to bude, možná že i dříve, umrou-li dva z nás. Mne kupříkladu jste tam měli hodit, bylo by se vám posloužilo."

Přitočilo se podivné chlapisko. Malý, zavalitý mužík, promoklý, otrhaný, bahnem všecek potřísněný, i vlasy v týle měl slepené kusy zeleného žabince; byl bos, zato na hlavě měl Úžasně špinavou, původně bílou čepici, kterou bezpochyby uhodil nějaký cyklista; jeho žlutavé líce se ztrácely téměř ' hustých, černých, divě rozcuchaných vousech, spadajících i přes širokou hruď, nedostatečně zakrytou úryvky snad přes rok nevyprané košile, která by se dojista už byla rozsypala, kdyby ji nebyly držely provázky, spojující na způsob spon roztřápaně její cáry. Třepatý, na svém hřbetě jako přeražený nos i pichlavé, těkavé, hluboko pod husté obočí zapadlé oči dodávaly tomuto obličeji cosi odporného, skoro příšerného.

Chvilinku jeho jízlivý pohled utkvěl na Krušném, jenž, zočiv ho, sebou škubl a maně ustoupil, skrývaje se za Potužáka; než, ošusta se ihned od něho odvrátil, a přeměřiv zrakoma baštýře, děl k němu: „Jak je, baštýři? — Nikomu se nic nestalo, povídal jste?

— A což tomu chudákovi, jehož bodl četník? — Ten u vás neplatí nic ?"

Baštýř se zamračil.

„Hleďme, Polda Karhoun! — Co vy tu hledáte, člověče?

— Snad vaše pole voda zatopila?"

„Moje pole voda nezatopila, baštýři, protože knížecí si je přivlastnili už za mého děda!"

„Nač mi to tu povídáte? Táhněte sirky!"

„Jinak mě dáte zavřít, viďte ? — Jen pomalu s tou flintou, baštýři! — Půjdu hned beztoho, jen maličkost vám povím.

— Vy pěšáci a tuhle páni četníci, vy pokaždé chytíte nepravé. Chlapec, co ho četník pobodal, nemá na sobě nejmenší viny; je z Češňovic a šel na Hlubokou do práce, jen náhodou se dostal do vřavy. Živí starou chorobnou matku. Kdo jí teď dá kousek chleba ? — Vy dojista ne a tuhle pan správec taky ne. A kníže pán snad?"

„Jděte po svých, Karhoune," zakřikl jej správec, „a nekažte nám tu! Buďte rád, že vy jste si žádnou neodnesl..." Karhoun smekl čepici.

„Á, poníženě ruku líbám, milostpane!" spustil; „hned půjdu, hned, milostpane! Líbej jen dovolit, abych jim po¬věděl ještě slovíčko, aby poznali ty jejich pěšáky. Tuhle pantáta Potužák vytáhl z vody jejich mládka. Měl štěstí, ten mládek, že se tak trefilo a že pantáta Potužák nemohl dále, jak měl v úmyslu. Já na jeho místě bych ho tam byl nechal, ráčej odpustit, milostpane! Mládek jako mládek — tenhle není lepší než jeho kamarád, ten ze Dřítně, co včera večer udal pištínskému četníkovi, že ho přepadl na Blatech, u Vomáčky, syn tuhle pantáty Potužáka, že ho klackem uhodil do hlavy a omráčil a potom že ho obral o dva zlaté. — Veřej tomu, milostpane? — A není snad pravda, co povídám, pantáto Potužáku ? Řekněte sám!..."

„Cože? Co to povídáte?" tázal se správec, nevěře svému sluchu; „slyšel jsem včera, že byl přepaden jeden z našich mládků na Blatech a o peníze byl oloupen... Také povídali, že četník zbůjníka přivedl na Hlubokou a soudu odevzdal...

Ale to že byl váš syn, Potužáku ?"

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky