1929 v Litvínovicích naměřena nejnižší teplota v ČSR – mínus 42,2° Celsia zajímavosti ze Šumavy
jediné znaky na náhrobnících z křižáckých výprav v ČR - Radomyšl zajímavosti ze Šumavy
nejvyšší kopec na území bývalého protektorátu Böhmen und Mähren - Javorník 1089 m zajímavosti ze Šumavy
první rektorkou Univerzity Karlovy jako první žena od jejího založení - prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. zajímavosti ze Šumavy
první česká vytištěná kniha byla „Kronika Trojánská“ roku 1468 - Plzeň zajímavosti ze Šumavy
popraven gilotinou v brandenburgské káznici jako úplně poslední oběť – páter Josef Jílek zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položená románská památka v Čechách - kostel sv. Martina, Nicov zajímavosti ze Šumavy

Pivní putování - 12. díl - Západní Čechy

detailní info

kategorie: kultura a památky / publicistické pořady
lokalita: tachovsko
GPS: 49°53'36.500"N, 12°43'38.688"E Zobrazit na mapy.cz

popis

pivovar Chodvá Planá | Pivní putování je dvanáctidílný televizní dokument z roku 2019. Režie: Petr Krejčí, scénář: Zdeněk Susa, kamera: Vilém Šrail, Pavel Vacek, Michal Matuška, hrají: Matěj Ruppert (mod.), MUDr. Zdeněk Susa (mod.), producenti: Jana Kabátová, Ondřej Hlas, střih: Vilém Šrail. | Pivo jako „svědek“ téměř celé historie národa i jeho země... Dvanáctidílný seriál je vyprávěním o slavných místech, osobnostech a historických dějích, které spojuje motiv českého národního nápoje – piva. Každý díl se věnuje jedné konkrétní oblasti, tak aby v seriálu byla tematicky pokryta prakticky celá republika. Všímá si krajových odlišností při výrobě i konzumaci piva, specifik spojených s některou z jeho hlavních složek – vodou, ječmenem a chmelem. Díl za dílem postupně popíše proces výroby piva, od pěstování a zpracování základních surovin v prvních dílech, až po plnění v lahvárně v díle posledním. Seriál však není technologickým popisem, převážnou část obsahu představují různé historky, legendy, historická fakta i mýty s pivem spojené. Diváci objeví, kdo ze známých českých i světových osobností měl k českému pivu nějaký zajímavý vztah, od českých králů, přes spisovatele, básníky, až například k Albertu Einsteinovi. Vypravěčem Pivního putování je Zdeněk Susa, autor bestselleru Velká česká pivní kniha, který se mnoho let tématu věnuje a dokáže získané informace spojit do poutavého a velice zábavného vyprávění. Jako lékař zmíní navíc v každém dílu fundovaně něco o vztahu piva a lidského zdraví. Druhým účinkujícím je zpěvák a herec Matěj Ruppert, který bude diváky provázet právě „technologickými“ částmi seriálu, kdy je potřeba jednoduše vysvětlit poměrně složité děje.
Dvanáctá epizoda s názvem Západní Čechy navštíví pivovary v Plzni a v Chodové Plané. V plzeňském pivovarském skanzenu uvidíte technologii výroby piva. Připomenete si Jana Sladkého Kozinu, který byl v Plzni popraven právě na tom místě, kde dnes stojí pivovary Prazdroj a Gambrinus. Při té příležitosti se dozvíte pověst o králi Gambrinovi, který údajně první začal vařit pivo. Dále si připomenete sládka Grolla, který uvařil první Prazdroj, i povozníka Salzmanna, který jako první přivezl Prazdroj do Prahy. V Chodové Plané se potěšíte pověstí o založení pivovaru, při němž se vyznamenal pes jménem Albi. Blízko bavorské hranice, si uvědomíme význam pradávného bavorského zákona o čistotě piva, který se jmenuje Reinheitsgebot. Ovšem i nejčistší a nejlépe ošetřené pivo může škodit zdraví svým obsahem alkoholu. Připomeneme si, kterých lidí se to zvláště týká. Konečně se osvěžíme v chodovoplanské pivní koupeli a rozloučíme se pivovarským pozdravem „Dej Bůh štěstí“ a „Vejdi a neuškoď!“.

doplňující info

odkaz: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11901631364-pivni-putovani/

Pivní putování - 12. díl - Západní Čechy na mapě