nejdelší železniční tunel v České republice - Železná Ruda zajímavosti ze Šumavy
nejvýše položená horská obec v Čechách 1062 m n.m. - Kvilda zajímavosti ze Šumavy
po Praze bývala rozlohou druhá největší obec na území Čech - Stodůlky zajímavosti ze Šumavy
nejdeštivějších místo v České republice - 1500 mm/rok - Březník zajímavosti ze Šumavy
jediná česká tiskárna do roku 1533 - Plzeň zajímavosti ze Šumavy
největší výrobce těstovin ve střední Evropě „Bratři Zátkové" - Boršov nad Vltavou zajímavosti ze Šumavy
nejstarší církevní stavba v Čechách - rotunda sv. Petra a Pavla, Starý Plzenec zajímavosti ze Šumavy

rodný dům Rudolfa Hrušínského, Nová Včelnice

detailní info

kategorie: kultura a památky / pamětihodnosti
lokalita: jindřichohradecko
GPS: 49°14'22.722"N, 15°4'20.533"E Zobrazit na mapy.cz

popis

Pamětní deska, odhalena 8. listopadu 1997, je umístěna na domě na domě čp. 44 v ulici B. Smetany v Nové Včelnici, ve kterém se 17. října 1920 narodil český herec Rudolf Hrušínský.

Rudolf Hrušínský starší (17.října 1920, Nová Včelnice / dříve Nový Etynk – 13.dubna 1994 Praha), vlastním jménem Rudolf Böhm. Byl český divadelní a filmový herec, potomek hereckého rodu sahajícího až k Josefu Kajetánu Tylovi. Kromě toho působil jako divadelní a filmový režisér, je rovněž autorem jedné detektivní divadelní hry První případ z roku 1944, počátkem 90. let krátce zasedal jako poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění. Roku 1965 obdržel titul zasloužilého umělce.
Jeho rodiče Hermína Červíčková a Rudolf Böhm uzavřeli sňatek 2. března 1920 v Žirovnici. Odtud zamířila Červíčkova divadelní společnost do Nového Etynku. Zde hráli v hostinci U černého orla. Mezi místními občany byl vžitý název U Hrůzů. Ačkoliv byla Hermína Hrušínská ve vysokém stupni těhotenství, přesto účinkovala ve veselohře Franze von Schonthana "Svatba naší Helgy". Syn Rudolf se jí, podle obecní matriky, narodil v domě čp. 81, kde bydlela rodina Ráftlova. Ta také poskytla matce s dítětem přístřeší, když se společnost odebrala do nedalekých Černovic u Tábora. A tak se vlastně Rudolf Hrušínský mladší narodil na prknech, která znamenají svět - na divadle. Až v dospělosti se při jedné debatě s Ludkem Munzarem vzájemně překvapili tím, že se v Novém Etynku narodili oba.
Od svých patnácti let působil v divadle. Navštěvoval hereckou školu E. F. Buriana a dvě sezóny byl členem jeho divadla. Krátce působil i u cestující divadelní společnosti Budínského - Červíčka a později v divadlech Uranie, na Vinohradech, v Městských divadlech pražských a od roku 1960 byl členem Národního divadla v Praze.
Z divadelních rolí: Marián v Karvašově "Půlnoční mši", Jenda v Hrubínově "Křišťálové noci", Jeppe v Holbergově hře "Jeppe z vršku", Sancho Panza v Dykově "Zmoudření Dona Quijota", Sadílek ve Štechově "Třetím zvonění", Napoleon v Tolstého hře "Vojna a mír", baron Krug v Čapkově "Bílé nemoci", vodník Ivan v Jiráskově "Lucerně", Šána v Hubačově "Staré dobré kapele",
Už od konce 30. let se objevoval také ve filmu, postupně se stal úspěšným a vyhledávaným filmovým hercem schopným skvěle ztvárnit nejrůznější charaktery. Mezi jeho erbovní role patří Josef Švejk v dvoudílném cyklu Karla Steklého, démonický pan Kopfrkingl v Herzově Spalovači mrtvol, nezkrotný bacilonosič Prepsl v Pozor, vizita! nebo stoický doktor Skružný v komedii Vesničko má, středisková.
Oženil se v prosinci 1945, v roce 1946 se narodil syn Rudolf mladší a roce 1955 Jan, oba se také stali známými herci. Herectví se věnuje i jeho vnučka (Janova dcera) Kristýna Hrušínská a po nějakou dobu i vnuk Rudolf Hrušínský nejmladší.
V roce 1968 byl mezi prvními padesáti signatáři článku Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Protože ani po silném nátlaku v době normalizace svůj podpis neodvolal, byl několik let bez práce a měl zakázanou činnost. Přišel tím nejen o řadu filmových a televizních rolí, ale i o místo pedagoga na DAMU, o významné zahraniční filmové nabídky a měl také zákaz pracovat v rozhlase a režírovat v divadlech. Tehdejší režim se mstil nejen Hrušínskému, ale také oběma jeho synům. Starší Rudolf nemohl po absolvování DAMU nikde najít angažmá a mladší Jan nesměl hrát ve filmu ani v divadle. Tato situace vedla k nedostatku financí v rodině a měla vliv i na Hrušínského zdraví.
Do filmu jej vrátil František Vláčil úlitbou režimu, kdy s ním natočil (velmi odlišně od místy poněkud naivně působící předlohy Doktor Meluzin) podle románu Bohumila Říhy snímek Dým bramborové natě.
Hrušínský se rolí doktora Meluzina vrátil po letech, kdy byl z filmování odstaven, k práci, kterou miloval. Poslední film, který natočil před zákazem, byl Oáza. Po natočení snímku Dým bramborové natě se začal opět objevovat ve filmech. Následující rok si zahrál v komedii Adéla ještě nevečeřela nebo v krimi Sázka na třináctku a rok na to se objevil v komedii Kulový blesk.
V roce 1977 podepsal Antichartu (seznam signatářů byl zveřejněn v deníku Rudé právo). Byla to daň za to, aby mohl zase plnohodnotně pracovat. Roku 1988 byl za své zásluhy oceněn titulem národního umělce.
Po převratu v roce 1989 se krátce zapojil do politiky. Po volbách roku 1990 zasedl do Sněmovny lidu za Občanské fórum (volební obvod Středočeský kraj). Po rozkladu Občanského fóra v roce 1991 působil v parlamentním klubu NOF (Nezávislí poslanci Občanského fóra). Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992.[8] Podle svého syna neměl původně o aktivní politickou kariéru zájem a na kandidátku Občanského fóra nastoupil s tím, aby byl zařazen na její zadní pozici. Jenže ve volbách získal tak velké množství preferenčních hlasů, že po zvolení poslancem nechtěl rezignovat na mandát, a tak ve Federálním shromáždění strávil celé volební období. Jak uvádí jeho syn, z parlamentu odcházel po dvou letech zklamán aktivní politikou.
Z filmových rolí: dvacetiletý Hupka v "Humoresce", Pancho v "Pancho se žení", Vocilka ve "Strakonickém dudákovi", Švejk v "Dobrém vojáku Švejkovi", Zajíček ve "Vyšším principu", Antonín Důra v "Rozmarném létě", Kopfrkingl ve "Spalovači mrtvol", Meluzin v "Dýmu bramborové natě", Gruntorád v "Postřižinách", Prepsl ve filmu "Pozor, vizita", Franc v "Slavnostech sněženek", Skružný ve "Vesničce mé střediskové", Prošek v "Smrti krásných srnců", Masák ve filmu "Dobří holubi se vracejí", Jakub Lhota ve filmu "Konec starých časů a ředitel školy ve filmu "Obecná škola",
Z televizních rolí: Zaremba v Nedbalově "Polské krvi", Prošek v Pavlových "Zlatých úhořích", dr. Klapka v Čapkově "Jasnovidci", policejní komisař v Čechovově "Švédské zápalce", Rudolf II. v Körnerově "Lékaři umírajícího času", Václav IV. v Šotolově "Smrti krále Václava IV.", kasař v Dietlově "Malém pitavalu z velkého města", Zikmund v Šotolově "Zikmundovi, řečeném šelma ryšavá" a Růžička v Matějkově "Rodácích".

Zemřel po těžké nemoci 13. dubna 1994 v Praze. Rakev s jeho ostatky byla vystavena v budově Národního divadla a 20. dubna po oficiálním rozloučení převezena do strašnického krematoria ke zpopelnění.
Pamětní deska v Nové Včelnici byla odhalena 8. listopadu 1997 na domě čp. 44 v ulici B. Smetany.
Vzdáleným příbuzenstvem Rudolfa Hrušínského je také herecký rod Petra Kostky. Oba rody mají společného předka, kterým byl herec Hynek Mušek.

rodný dům Rudolfa Hrušínského, Nová Včelnice na mapě

místa v okolí

Hrušínský Rudolf starší

Hrušínský Rudolf starší

kategorie: kultura a památky / osobnosti
lokalita: jindřichohradecko
GPS: 49°14'22.722"N, 15°4'20.533"E

zobrazit více
Munzar Luděk

Munzar Luděk

kategorie: kultura a památky / osobnosti
lokalita: jindřichohradecko
GPS: 49°14'20.771"N, 15°4'26.660"E

zobrazit více

ubytování v okolí

Rekreace na Lipně

Rekreace na Lipně

lokalita: lipensko
obec: Frymburk

zobrazit více
Dobík

Dobík

typ: penzion
lokalita: lipensko
obec: Přední Výtoň
kapacita ubytování: 31
cena ubytování: od 430 Kč

zobrazit více