Apartmán Rudík

Apartmán Pošta

Šumavský MED ze strání pod svatým Bartolomějem.

Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
Šumava
batoh

vlaková zastávka Dubec

Šumava

Obrázek
kategorie: doprava
podkategorie: nádraží
lokalita: tachovsko
GPS: 49°37'45.255"N, 12°43'18.875"E
zobrazit na: google maps, mapy.cz

Vlaková zastávka Dubec leží na železniční trati číslo 184 - Domažlice - Planá u Mariánských Lázní je jednokolejná regionální trať. Provoz na trati z Plané u Mariánských Lázní do Tachova byl zahájen v roce 1895, z Tachova do Domažlic v roce 1910. Navazující tratě jsou – v Domažlicích trať 180 (Plzeň hl. n. - Plzeň jižní předměstí - Nýřany - Odbočka Vránov - Domažlice - Odbočka Pasečnice - Česká Kubice st. hr. (Furth i Wald DB)), v Poběžovicích trať 182 ((Staňkov) Odbočka Vránov – Poběžovice), v Boru trať 178 (Svojšín – Bor), v Plané u Mariánských Lázní trať 170 (Beroun - Zdice - Rokycany - Chrást u Plzně - Plzeň hl. n. - Plzeň jižní předm. - Pňovany - Svojšín - Planá u Mar. Lázní - Mariánské Lázně - Cheb - Cheb st. hr. (Schirnding DB)). Zastávky na trati: Domažlice žst, Domažlice město, Havlovice, Pila, Trhanov, Klenčí pod Čerchovem, Postřekov, Nový Kramolín, Vlkanov, Poběžovice žst, Mutěnín, Hostouň, Svržno, Újezd Svatého Kříže, Bělá nad Radbuzou žst, Bělá nad Radbuzou zastávka, Třemešné pod Přimdou, Dubec, Borek u Tachova, Stráž u Tachova, Bor zastávka, Bor žst, Doly, Staré Sedliště, Pernolec, Malý Rapotín, Tachov zastávka, Tachov žst, Tachov – Bíletín, Lom u Tachova, Planá u Mariánských Lázní žst.





odkaz: není

informace přináší šumavské ubytování:

apartmány Stará Pošta, Hartmanice - ubytování na Šumavě



vyhledat na: google, seznam
více obrázků: google obrázky

mapa

místa v okolí

kostel Archanděla Michaela, Dubec

batoh
kostel Archanděla Michaela, Dubec
Šumava A-Z: kostely
Šumava: tachovsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

Dubec

batoh
Dubec
Šumava A-Z: města a obce
Šumava: tachovsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

zemědělský dvůr Dubec

batoh
zemědělský dvůr Dubec
Šumava A-Z: architektura
Šumava: tachovsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
detail

hřbitov Dubec

batoh
hřbitov Dubec
Šumava A-Z: hřbitovy
Šumava: tachovsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail
kostel Archanděla Michaela, Dubec 0.19 km
Dubec 0.2 km
zemědělský dvůr Dubec 0.3 km
hřbitov Dubec 0.3 km
dětské hřiště Dubec 0.31 km
dětské hřiště Pavlíkov 1.38 km
Pavlíkov 1.39 km
pomník padlých WWI, Pavlíkov 1.4 km
naučná stezka Milíře a vodní mlýny... 1.55 km
nádraží Třemešné pod Přimdou... 1.56 km
Třemešné 1.9 km
Rájov u Přimdy 2.05 km
stavení Rájov 2.1 km
SDH Bezděkov 2.32 km
pomník padlých WWI, Bezděkov 2.39 km
Bezděkov u Třemešné 2.44 km
SDH Bělá nad Radbuzou 4.13 km
Bělá nad Radbuzou 4.21 km
kostel Panny Marie Sedmibolestné, ... 4.21 km
zámek Bělá nad Radbuzou 4.21 km
most Bezděkovský potok, Bělá nad R... 4.22 km
barokní most, Bělá nad Radbuzou 4.32 km
zřícenina kostela sv. Apoleny, Mál... 4.42 km
nádraží Bělá nad Radbuzou 4.49 km
dětské hřiště Nová Ves u Třemešné... 5.4 km
Nová Ves u Třemešné 5.46 km
hřbitov Přimda 5.75 km
pomník padlých WWI, Přimda 5.86 km
tři smírčí kříže, Přimda 5.87 km
kostel sv. Jiří, Přimda 5.98 km
Přimdská naučná stezka 6.01 km
Přimda 6.01 km
sv. Jan Nepomucký, Přimda 6.01 km
hřbitov Újezd svatého kříže 6.02 km
kašna Přimda 6.03 km
infocentrum Přimda 6.06 km
dětské hřiště Přimda 6.06 km
kostel Povýšení sv. Kříže, Újezd s... 6.08 km
fara Újezd svatého kříže 6.11 km
CHKO Český les 6.11 km
Újezd Svatého Kříže 6.16 km
Kolowrat-Krakovský Alexander Josep... 6.39 km
kaple Panny Marie, Přimda 6.69 km
skiareál Přimda 6.71 km
pramen Pod Přimdou 6.87 km
zřícenina hradu Přimda 6.89 km
Soběslav II. 6.89 km
Štíty království českého, Jak rost... 6.89 km
Štíty království českého, Pomíjivá... 6.89 km
Přemysl Otakar II. 6.89 km
přírodní rezervace Přimda 7.03 km
zámek Hostouň 8.4 km
fara Hostouň 8.42 km
sv. Jan Nepomucký, Hostouň 8.43 km
kostel sv. Jakuba Většího, Hostouň... 8.44 km
sousoší Nejsvětější Trojice, Hosto... 8.5 km
Hostouň 8.5 km
nádraží Hostouň 8.65 km
kaple hřbitovní Nanebevzetí Panny ... 8.72 km
hřbitov Hostouň 8.73 km
Kolowrat-Krakowský Jindřich Vilém... 9.08 km
zámek Diana 9.08 km
kaple sv. Žofie, Diana 9.09 km
Schubert Ottokar 9.83 km
fara Štítary 9.86 km
SDH Hostouň 9.86 km
kaple sv. Judy Tadeáše, Štítary... 9.86 km
Štítary 9.89 km
mlýn Štítary 9.97 km
vlaková zastávka Mutěnín 10.09 km
Slovanské hradiště Tasnovice 10.12 km
pomník padlých WWI, Tasnovice 10.14 km
kostel sv. Vavřince, Štítary / Tas... 10.18 km
hřbitov starý Tasnovice 10.19 km
hřbitov Tasnovice 10.19 km
Tasnovice 10.59 km
tvrz Tasnovice 10.74 km
hraniční přechod Železná - Eslarn... 11.61 km
Šejna Jan 12.02 km
Vítání 12.02 km
hraniční přechod Pleš - Friedrichs... 13.37 km
infocentrum Poběžovice 14.39 km
hraniční přechod Rozvadov - Waidha... 14.48 km
hraniční přechod Rozvadov (D5) - W... 14.5 km
kostel sv. Jana Křtitele, Srby 14.66 km
SDH Srby 14.7 km
Srby 14.74 km
kaple výklenková na mostě, socha s... 14.75 km
pomník padlých WWII, Srby 14.78 km
kaple Panny Marie Bolestné, Polžic... 15.77 km
Polžice 15.78 km
Wenzel Stahl 15.78 km
hraniční přechod Rybník - Stadlern... 15.96 km
kaple sv. Petra, Mlýnská kaple, Po... 16.34 km
Modřínovec 685 m n. m. 17.91 km
Nová Ves u Horšovského Týna 18.36 km
kaple sv. Václava, Nová Ves 18.36 km
sirotčinec sv. Josefa, Nová Ves, H... 18.44 km
mlýn svatá Anna 18.66 km
gotická hláska, Horšovský Týn 18.78 km
kostel sv. Anny na Vršíčku, Horšov... 18.81 km
lipová alej ke sv. Anně, Horšovský... 18.81 km
Loretánská kaple, Horšovský Týn... 18.98 km
přestřelka postřekovských s SS 19.11 km
sýpka Horšovský Týn 19.13 km
javor pod zámkem, Horšovský Týn... 19.31 km
zámek Horšovský Týn 19.37 km
Štíty království českého, Bůh za h... 19.37 km
Štíty království českého, Jak rost... 19.37 km
Štíty království českého, Pomíjivá... 19.37 km
Nesmrtelná Teta 19.38 km
fara Horšovský Týn 19.41 km
nádraží Horšovský Týn 19.41 km
pamětní deska krále Eduarda VII.... 19.42 km
zvonice Horšovský Týn 19.44 km
klasicistní dům č.p. 107 Horšovský... 19.45 km
renesanční dům č.p. 105, Horšovský... 19.45 km
Horšovský Týn 19.45 km
kapucínský klášter Horšovský Týn... 19.46 km
gotický dům č.p. 15, Horšovský Týn... 19.46 km
Dobrovský Josef 19.47 km
renesanční dům č.p. 100, Horšovský... 19.48 km
infocentrum Horšovský Týn 19.48 km
klasicistní dům č.p. 50, Horšovský... 19.48 km
dům č.p. 51, Horšovský Týn 19.48 km
pamětní deska osvobození Horšovský... 19.48 km
kostel sv. Petra a Pavla, Horšovsk... 19.48 km
pomník mistra Jana Husa, Pařezov 19.48 km
klasicistní dům, Horšovský Týn... 19.49 km
Tachov 19.57 km
SDH Pařezov 19.57 km
kostel sv. Apolináře, Horšovský Tý... 19.58 km
Pařezov - Starý a Nový 19.64 km
kostel Nanebevzetí Panny Marie, Ta... 19.66 km
hřbitov Horšovský Týn 19.7 km
Toulavá kamera ČT - Horšovský Týn... 19.72 km
pomník padlých WWI, Horšovský Týn... 19.73 km
rybník Pařezov 19.82 km
hasičské muzeum Postřekov 19.83 km
pivovar a lihovar Horšovský Týn 19.9 km
Buršík Josef, armádní generál 19.91 km
rodný dům Josef Buršík 19.91 km
pamětní deska Josef Buršík 19.92 km
muzeum krojů Postřekov 19.98 km
pamětní deska Jan Čáp, Postřekov... 19.98 km
O zlém snu 19.99 km
Vyprávěj mámo, jak to bylo - Eva E... 19.99 km
Postřekov 19.99 km
Boček Bohumil, generál 19.99 km
Stašek Bohumil, Msgre. 19.99 km
ubytování v okolí

penzion 3002, Hamry

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: chata
Šumava: špičácko
šumavská obec: Hamry

ubytování s kapacitou: 30
cena ubytování: od 390 Kč detail

apartmány 2040, Špičák

batoh
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ubytování: apartmánový dům
Šumava: špičácko
šumavská obec: Špičák

ubytování s kapacitou:
cena ubytování: od 300 Kč detail
akce v okolí

  • Filtrovat podle data:

     datum od
     Select

     datum do
     Select

  • hasičské muzeum Postřekov - otevírací do...

    batoh
    hasičské muzeum Postřekov - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum paličkování Tiefenbach - otevírac...

    batoh
    muzeum paličkování Tiefenbach - otevírací doba
    Šumava A-Z: technické
    lokalita: Německo

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
    detail
  • muzeum Chodska Domažlice - otevírací dob...

    batoh
    muzeum Chodska Domažlice - otevírací doba
    Šumava A-Z: místní
    lokalita: domažlicko

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
firmy v okolí
  • Bankomat Poštovní spořitelna

    batoh
    Bankomat Poštovní spořitelna
    Šumava A-Z: bankomaty
    lokalita: tachovsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Konzum Bělá nad Radbuzou

    batoh
    Konzum Bělá nad Radbuzou
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: tachovsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Jednota Stráž u Tachova

    batoh
    Jednota Stráž u Tachova
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: tachovsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
  • Jednota Přimda

    batoh
    Jednota Přimda
    Šumava A-Z: smíšené
    lokalita: tachovsko
    šumavská poloha: mapy.cz

    informace přináší šumavské ubytování: apartmány Rudík, Železná Ruda
    detail
Bankomat Poštovní spořitelna 4.24 km
Konzum Bělá nad Radbuzou 4.24 km
Jednota Stráž u Tachova 5.68 km
Jednota Přimda 5.97 km
Bankomat ČSOB 6.12 km
čerpací stanice Benzina, Přimda 6.13 km
Konzum Vidice 8.36 km
Konzum Hostouň 8.45 km
čerpací stanice Benzina, Bor u Tac... 9.85 km
Jednota Bor u Tachova 9.92 km
Bankomat Česká spořitelna 9.93 km
Bankomat GE Money Bank 9.94 km
Jednota Bor u Tachova 9.99 km
Bankomat UniCredit Bank 10 km
McDonalds, Rozvadov, Svatá Kateřin... 10.22 km
čerpací stanice Shell, Rozvadov, S... 10.34 km
Jednota Hošťka 11.58 km
Konzum Miřkov 12.31 km
Bankomat UniCredit Bank 12.53 km
Jednota Rozvadov 12.81 km
Jednota Staré Sedliště 12.98 km
čerpací stanice EuroOil, Poběžovic... 14.31 km
Konzum Poběžovice 14.34 km
Bankomat Česká spořitelna 14.42 km
Jednota Staré Sedliště 14.58 km
Konzum Mnichov 15.08 km
čerpací stanice Shell, Bor u Tacho... 15.58 km
čerpací stanice Shell, Bor u Tacho... 15.64 km
Jednota Dlouhý Újezd 16.71 km
Konzum Nový Kramolín 17.98 km
čerpací stanice Benzina, Tachov 18.55 km
Konzum Horšovský Týn 18.61 km
Jednota Tachov 18.88 km
čerpací stanice EuroOil, Horšovský... 19.28 km
COOP DISKONT - Tachov 19.41 km
Bankomat Česká spořitelna 19.46 km
Bankomat Česká spořitelna 19.46 km
Jednota Tachov 19.5 km
Jednota Tachov 19.5 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.5 km
Bankomat ČSOB 19.52 km
Bankomat Komerční banka 19.55 km
Bankomat GE Money Bank 19.61 km
Bankomat ČSOB 19.62 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.63 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.63 km
Bankomat Česká spořitelna 19.8 km
čerpací stanice Shell, Horšovský T... 19.82 km
COOP DISKONT - Horšovský Týn 19.83 km
Bankomat ČSOB 19.84 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.84 km
Bankomat Komerční banka 19.85 km
Bankomat ČSOB 19.9 km
Bankomat Poštovní spořitelna 19.9 km
Konzum Postřekov 19.9 km
Bankomat GE Money Bank 19.92 km
Jednota Tachov 19.98 km
Jednota Tachov 19.99 km

mohlo by Vás zajímat

nádraží Bělá nad Radbuzou

batoh
nádraží Bělá nad Radbuzou
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: tachovsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

nádraží Třemešné pod Přimdou

batoh
nádraží Třemešné pod Přimdou
Šumava A-Z: nádraží
Šumava: tachovsko
šumavská poloha: mapy.cz

informace přináší šumavské ubytování: apartmány Stará Pošta, Hartmanice
detail

další informace

Šumava (německy Böhmerwald) nabízí svým návštěvníkům především svou téměř nedotčenou přírodu, ve které se mohou zotavit, načerpat nových sil a duševní pohody. Pro toulání krajem, poznávání přírody, jejích zákonitostí, ale i kulturních, technických památek Šumavy slouží síť značených turistických tras, cyklotras a vodáckých tras spojujících zajímavá místa. Zajímavá místa upřesňují a doplňují i tématické naučné okruhy nebo naučné stezky. V místě přítomné zastávky „Zelených autobusů“ lze zde odstavit svůj automobil a využít jejich služeb k dosažení vzdálenějších cílů a následně k opětovnému návratu. „Zelené autobusy“ zajišťují v letním období ekologickou hromadnou dopravu po území Národního parku Šumava s možným propojením na obdobný systém v sousedním Národním parku Bavorský les (Nationalpark Bayerischer Wald) . Zelené autobusy Vás dopraví i s kolem. Alternativní forma dopravy pro méně pohyblivé starší občany je „Dostupná Šumava“ - autobusové zájezdy s průvodcem mimo hlavní turistickou sezonu přiblíží místa, kam není vjezd osobním automobilem povolen. Síť označených tras celým územím národního parku nabízí návštěvu řady zajímavých míst jak pro náročnější turisty, tak i méně zdatné návštěvníky. Pomoc turistům, kteří prochází Šumavu především po páteřní, červené turisticky značené trase vedené v blízkosti státní hranice, nabízí také vyznačená nouzová nocoviště. Cyklotrasy vedou po zpevněných komunikacích a nabídnou zájemcům atraktivní terén i řadu okružních tras. V zimě je Šumava rájem hlavně pro běžecké lyžování s bohatou nabídkou udržovaných lyžařských stop – Bílá stopa na Šumavě. Program Národního parku Šumava nabízí možnost zaparkovat automobil na malém parkovišti a odtud, blíže k šumavské přírodě, vyrazit na pěší, cyklo, či lyžařský výlet do okolí. Malá parkoviště rozšiřují nabídku odstavných parkovišť v obcích. Pro poznávání Šumavy také využijte široké nabídky levného ubytování na horách, v horských městečkách, osadách i ve městech. Vybrat si můžete hotely, chaty a chalupy, penziony, apartmány, kempy, zámky, farmy a jiné druhy ubytovacích kapacit. Ubytování na Šumavě je vhodné nejen jak pro dovolenou a relaxaci tak nevšední zážitky z okouzlující šumavské přírody.

Ukázka z knihy Mlhy na Blatech Karla Klostermanna:

„Nu? Povídal jsem vám, že přijde!" chlubil se Polda Kar­houn, „tu ho máte! Ať žijete na sto let, pantáto!... Ale mordy-je, jsme o suchu! Ta pijavice nám už nechce nalít!"

Při těchto slovech mával ve vzduchu prázdným „tuplákem".

„Nalejte jim!" velel Potužák vcházejícímu hostinskému: „každému po tupláku a mně přineste sklenici. Pak mi udě­lejte účet! Pospíchám domů."

„Snad byste nám neutek — to by tak bylo!" vece Polda.

„Neuteku vám, Poldo, ale dlouho se pozdržet nemohu. Především vám děkuju, dobře to dopadlo..."

„Pustili..."

„Proč jste nám ho nepřived?"

„Nu — není mu do společnosti, tomu rozumíte." Řeči sem, řeči tam. Přinesli pivo. Všickni si zavdali s Potužákem, který si se všemi připil.

„Doufám, že jste taky něco snědli?" tázal se Potužák.

„To si myslím," odpověděl Honza Karhoun, „ale tolik toho nebylo, kolik obnáší ta šunka a to uzené, co mi ten chlap ukrad. Potom že je to bratr! Neřád je to..."

„Drž hubu, ty!" — následovala neomalená, kousavá pře­zdívka. „Styď se tuhle před pantátou! Co si o nás pomyslí!"

„Třicet dva cerbuláty snědli, všecky, co jsem jich tu měl," pravil hostinský, strkaje účet Potužákovi, „a padesát housek..."

„Poldo," Potužák se obrátil na tohoto, „Poldo, dáte něco na mé slovo ?"

„To dám, ať jsem setsakramentský, že dám!" odpověděl tento; „vy jste mužák, a viďte, já vám pomoh! Já mu dal, tomu správci! Jen jim ukázat zuby, pánům! To je má řeč! Já se nikoho nebojím!..."

„Dobře, Poldo, nebojte se! — Ale na mé slovo dáte, jste řekl..."

„Dám, mordyje, dám!" řval Polda, „ale na Krušnýho ne­dám, to je šmarhola. Škoda, že tu není..."

„Nechte Krušného, ten odešel domů..."

„Protože má strachu deset mandelů přede mnou — taky ví proč, škoda, že je sedlák — takovej škudla!... Ale na vás dám!"

Potužák mu podal ruku.

„Poldo," pravil, „hleďte, máte toho dnes dost. Člověk, který vykonal tak dobrý skutek jako vy dnes ráno, se neopije pod obraz boží! Dáte-li na moje slovo, jako jste řekl, dopijte teď a půjdete domů a druzí taky. Ne, že bych vám nepřál, Pánbůh uchovej! — ale, jak jsem pravil, dost budete mít. Uposlechnete-li, dám každému z vás po zlatém a zítra nebo kdy se vám zlíbí, sejdete se tu nebo kdekoliv jindy a zavdáte si ještě jednou. Co tomu říkáte?"

„Co tomu říkám?" — Polda Karhoun udeřil pěstí na stůl, až sklenice a okna řinčely — „že jste muž, jemuž se nikdo na světě nevyrovná, ani sám kníže pán! To říkám, a ať se propadnu, není-li to pravda! — Kamarádi!" — obrátil se ke svým soudruhům — „víte co! — Pojďme všichni, jak jsme tu, a vyprovoďme tuhle pantátu až do Plástovic! Jemu ke cti a slávě půjdeme, aby svět viděl, že vyhrál!"

Tato zamýšlená pocta se Potužákovi ovšem málo zamlou­vala; než, čím více odmítal, uváděje, že cesta je daleká a že tak okázalými a hlučnými projevy by se mu neposloužilo, tím úporněji Polda na svém stál, že vděčnost jej nutí, aby při svém úmyslu trval, a jeho kamarádi mu přizvukovali. Nezbý­valo tedy pantátovi než poseděti s nimi a vyčkati, že účinky nově nalitých tupláků jim beztak znemožní provedení jich úmyslu.

Bylo mu svrchovaně nevolno v této společnosti pěti zpitých chlapů, jichž divé, každou chvíli v hádku se přiostřující řeči jej naplňovaly hrůzou a odporem. Posléze hostinský mu po­mohl z nesnáze: znamenaje vhodný okamžik, poradil mu, aby se nepozorován vytratil, a slíbil, že v dané chvíli je, možno-li, po dobrém z hospody vyklidí, za kterýmžto účelem Potužák mu strčil připověděných jim pět zlatých, aby je, uposlechnou-li ho, mezi ně rozdělil.

Zosnovaný plán se také šťastně povedl. Když Potužák, použiv vhodného okamžiku, z hospody unikl, pětilístek byl pivem a kořalkou tou měrou zmožen, že jeho zmizení ani ne­postřehl. Hostinský je ponechal ještě asi půl hodiny, načež se mu podařilo příměti je k odchodu.

„To byl, mordyje, den!" liboval si Polda, strčiv do kapsy zlatku; „kdybych byl dvacet kaprů vytáhl pod Bezdreví, nebyl bych tolik peněz vydělal. Ať žije Potužák!" —

Odchod Potužákův s jeho synem a s Krušným z Hluboké podobal se opravdovému útěku, tou měrou měli naspěch, aby se dostali z dosahu bratří Karhounů a jich družiny. Brali se zase cestou, kterou ráno šli Potužák a Krušnej, šli opačným směrem, nemajíce těch chvil pilnější myšlenky a starosti než uniknouti Karhounům; zvláště Krušnej jevil se velmi roz­čileným a uháněl, že druzí mu jedva stačili.

Nepršelo již, ale pod mraky bylo neustále a soumrak večerní počínal padat. Když došli bezdrevské hráze a nikoho za sebou neviděli ani neslyšeli, pokládali se v bezpečí. Pusto bylo na hrázi, ohromná hladina rybníka ležela před nimi jako nesmír­ná rozlitina jakés šeré hmoty, bez nejmenšího lesku a pohybu. Mrtvo vůkol a ticho až příšerné jak na vodě, tak i ve stro­mech borku pod hrází, ledaže tu a tam zakrákoral havran, zakvílela čejka, zachechtal se lichý racek. Mlhy, jež ráno tvo­řily neprůhledný závoj, halící všechny předměty, prořídly značně, už jen v nesouvislých chuchvalech kroužily nad voda­mi...

Tu náhle vzplanula na západě ona rudá zář, již viděla Apolena, když vyběhla otci v ústrety, a která se jí zdála ohni­vou jako výheň samého pekla. Zář se sdělila vodám Bezdrevi, v roztok nachu je proměnila a ohnivé pruhy a paprsky, jež na nebi vzplály, i na nepřezírné hladině se vznítily, a žlutá, modrá i fialová světla po nich přebíhala...

Než, duši Potužákovu tato záplava ohnivých barev na nebi i na vodě nepoděsila, ani příšernou se mu nezdála býti jako téže chvíli jeho dceři na lánech blíže Volešku. Jemu naopak se podobala blahověstnou duhou nad vodami potopy. Vždyť slunko za ní stálo a hřálo, teplé slunko červencové, pod jehož požehnanými paprsky dozrává v zlatém klase boží obilíčko, teplé slunko, jež vyráží nadbytek vláhy, a co promoklo, vy­sušuje. I v největších mukách duše své, ve strachu o svého jediného syna, rva se s hrozící mu potupou a hanbou, ani na okamžik nezapomněl na plod celoroční své lopoty, na ohro­ženou úrodu na svých lánech; ač se již vzdával vší naděje na sklizeň, přece ještě myšlenky jeho zalétaly k Tomu, jenž řídí osudy všehomíra i lidstva i každého červíčka, a s oddanou v Jeho vůli prosbou se k Němu modlil, aby se slitoval nad dílem mozolných jeho rukou. A hle! Syn jeho, v předvečer mu vyrvaný, kráčel podle něho, s ním zavítá radost a útěcha v srdce mateřino; na západě, za modrými, dosud v mraky a mlhy zahalenými horami, zapadává na čistém již nebi zdroj všeho světla a tepla, a jeho krvavý západ věští nazejtří krásný den. Úroda snad přece nebude zcela zničena...

další informace

RetourEx - směnárna na Šumavě

Webmuzeum starých internetových stránek

Nálepky